Jüri Aarma
Ajakirjanik
Kultuur
Lennart Meri ühmatused, jahmatused ja lausa ehmatused
Kulle Raig on oma raamatus “Viker­kaare värvid” selle tuntud taimemoodustise spektrid kenasti paika pannud. Vaat et juurdegi värvinud. Ega teistmoodi vast saanukski, kui tahta kirjutada raamatut Lennart Merist.
Loe edasi
Mälu
Ivo Linna: Tarmo Pihlap oli lihtsalt loodud olema solist
Tarmo Pihlapi 65. sünniaasta-päeva puhul meenutab oma lähedast sõpra ja lavakaaslast Ivo Linna.
Loe edasi
Mälu
Lugu sellest, kuidas Eesti endale piirjooned joonistas
Eesti kaardist võib rääkida juba Läti Henriku aegadest peale, ükskõik siis, mis kubermangu- jooned hiljem ühte keelt rääkiva rahva maad poolitasid, väidab ajaloolane Lauri Vahtre.
Loe edasi
Elu
Metropoliit Kornelius: igatsen Eestit, kus inimeste vahel vahet ei tehta
Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Kornelius ütleb ülestõusmispühadele vastu minnes, et Eestis jääb puudu sõnadest, mis on ajendatud armastusest ning inimesi sildistatakse liialt kergekäeliselt.
Loe edasi
Kultuur
Ainult eriti kõvad kujud tulevad telemaja labürintidest elu ja tervisega välja
Loo pealkirja mõtte – ainult eriti kõvad kujud tulevad telemaja labürintidest elu ja tervisega välja – ütles 11. aprillil 75aastaseks saav ja pool sajandit oma elust teletööle pühendanud Mati Talvik välja mõni aeg tagasi. Ja lõpetas sõnadega: "Aga kõvad pole kunagi inglid olnud." Kui kõvast puust telelegend Talvik siis on, räägivad teised teletähed.
Loe edasi
Intervjuu
Leelo Tungal läks kooli juba nädalavanuselt
Tallinnas sündinud, kuid juba nädalavanusena Ruilasse toodud Leelo Tungal on sellele kohale jäänudki truuks. Ei lüpsa küll lehma ega karjata kitsi, peab hoopis koera. Ütleb, et üks koer on teise inimese eest. Koera nimi Jürka.
Loe edasi
Meelelahutus
Stsenarist Villu Kangur näeb “ENSV” tegelasi isegi unes
Hiljuti Eesti parimaks teleseriaaliks hinnatud “ENSV” stsenarist Villu Kangur ütleb, et sarja kirjutamiseks pakub lopsakalt ainest elu ise.
Loe edasi
Arvamus
Tõde on valus kuulda, aga lapsed pooltõdesid ei usu
Tuttav tunne * Panin tähele * Sügav mõte
Loe edasi
Elu
Karl Kalkun – paberitega jurist, kelle naeratus täitis kogu lava
Selle Papa Carlo laulu, Olav Ehala tehtud viisil ja Juhan Viidingu sõnadele, laulis esimest korda kuulsaks vaat et Papa Carlo nimekaim näitleja Karl Kalkun, kelle sünnist möödub tänavu aprillis 90 aastat.
Loe edasi
Elu
Dr Noormann: elame kauem, aga noorus on lühem
Legendaarne doktor Noormann alustas ajakirjas Noorus suhtenõu andmist 40 aasta eest. Tema nime taga seisev psühholoog Tõnu Ots ütleb, et aastatega on paljugi muutunud – varem olid mured, nüüd on stress.
Loe edasi
Elu
Õppejõud Vitali Belobrovtsev: Putinid tulevad ja lähevad, Venemaa jääb
Tallinna Ülikooli õppejõud Vitali Belobrovtsev ei karda kaasa minna jututeemadega, millega eestlased ja venelased üksteise läheduses ettevaatlikud on – peamine, et oleks diskussioon.
Loe edasi
Elu
Eri Klas tuli, koputas aknale ja ütles: tule, hakkame plära ajama!
Rahumäel keset juudi kalmistut elav Tiiu Viirsalu pidas Eri Klasiga aastate jooksul lugematuid jutuajamisi. Mida aeg edasi, seda vähem räägiti surmast, nalja sai aga alati.
Loe edasi
Intervjuu
“Sitta kah!” tõi Maalehte, ja Valgetäht tuligi
Presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi saanud Silja Lättemäe alustas Maalehes huumoritoimetajana, aga oma tõelise kutsumuse tundis ära saalitäie talunikega vastamisi olles.
Loe edasi
Elu
Paul-Eerik Rummo: Vastu mina ei haugu. Kaasa mina ei haugu...
Maaleht ladus Paul-Eerik Rummo luulepärlid ritta ja päris poeedilt aru – miks ta niimoodi ütles ja mida ta sellega mõtles.
Loe edasi
Elu
Andrus Vaarik: enamik näitlejaid ongi nohikud
Näitleja Andrus Vaarik ütleb, et ühelgi teisel maal ta end elamas ja töötamas ette ei kujutaks ning ei ole sellest ka unistanud. Üleüldse pole unistamisest tolku, parem on tegutseda.
Loe edasi
Meelelahutus
Urmas Vaino laseb suud puhtaks rääkima
Läinud sügisel ETV meelelahutustoimetuse juhi ametisse asunud Urmas Vaino ilmub alates 18. jaanuarist kord nädalas kolma­päevaõhtuti ekraanile juhtima uut vestlus­saadet “Suud puhtaks”.
Loe edasi
Elu
Herbert Ving: õnn on sisemise otsustamise küsimus
Eesti meedia- ja muiduellu üsna ootamatult ilmunud maa- ja ilmaparandaja Herbert Ving leidis oma kodus vastutulelikult tubli tunnikese aega, et Maalehe toimetuse pulbitsevat uudishimu rahuldada.
Loe edasi
Elu
HELGI ja TÕNIS ERILAID. Kohtumine cappuccino ja topeltespressoga
Omaaegse kultusliku soovisaate tegijad Tõnis ja Helgi Erilaid räägivad, et noorte saadetud kirju omal ajal otse eetrisse lugeda ei tohtinud – kardeti, et seal on šifreeritud teateid. Tervitada aga tohtis.
Loe edasi
Arvamus
Eestlusest enne ja nüüd
Sõna sekka * Tuttav tunne * Panin tähele * Sügav mõte
Loe edasi
Elu
Urmas Viilma: maailma jõujooned muutuvad ja kirik reageerib sellele
EELK peapiiskopi Urmas Viilma sõnul tajub kirik maailma muutumist ja polariseerumist ning peab olema valmis, et uues olukorras olla kohal just seal, kus teda vajatakse.
Loe edasi
Elu
Tiina Park: olen nagu pikamaajooksja
Reisisõltlasest filmitegija Tiina Park ütleb, et kui Eestist eemal oled, märkad tulles selgemini, et siin on tegelikult päris hea elada – kui vaid üksteisele rohkem julgetaks hästi öelda.
Loe edasi
Kultuur
Viivi Luik: kui ma kirjutada ei osanud, joonistasin
Keegi ei kujuta ette, kui hall ja kitsas oli see aeg, mida me praegu kuldseteks kuuekümnendateks nimetame, möönab hiljuti oma juubelisünnipäeva tähistanud luuletaja ja kirjanik Viivi Luik.
Loe edasi
Elu
URMAS VAINO: äratus kell 4.42 ... see on minu elamisviis
Iga jumala tööpäeva hommikul istub suure osa eestlaste kohvilauas Urmas Vaino. Kas selline elamisviis telemeest ei murra?
Loe edasi
Uudised
Metropoliit Stefanus: see situatsioon pole kiriklik
Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku metropoliit Stefanus ütleb, et vastasseis Eestis tegutseva teise õigeusu kirikuga teeb talle meelehärmi ning koostöö poole tuleks vähemalt püüda.
Loe edasi
Elu
Kaks sajandit Marju Lauristini
Äsja ilmunud “Marjustini sajand” ei ole tavaline eluloo­raamatu žanri järje­kordne esindaja, vaid – tagakaant tsiteerides – “hübriid ühe suguvõsa loost ja Eesti ajaloo mõtestamisest”.
Loe edasi
Kultuur
Jürgen Rooste: mind võib kõik panna plahvatama
Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus käib Vabal Laval usin askeldamine. Karjutakse, luuletatakse, tehakse midagi selgeks. Kõige selle mootoriks ja sütitajaks on luuletaja Jürgen Rooste.
Loe edasi
Mälu
Solženitsõn usaldas teda aidanud eestlannale väärtusliku käsikirja
Väärikas eas Heli Susi oli üks neid, kes aitas varjata “Gulagi arhipelaagi” käsikirja ajal, mil Aleksandr Solženitsõn seda Eestis kirjutas, ning pidas kirjanikuga maha ka raevuka vaidluse.
Loe edasi
Elu
OHOO3 ehk Vladislav Koržets 65
Maalehe toimetusel on hea meel, et tema sünnipäeva puhul on võimalus avaldada tükike täiesti rookimata, fileerimata ja läbinämmutamata Koržetsit.
Loe edasi
Elu
Tõnis Kask – tõreda loomuga soe lavastaja
Eelmisel nädalal suri elupõline telemees Tõnis Kask, jäädes kaasmaalaste südamesse mehena, kes tõi telesse Koosta pere ja oli teleseriaali “Õnne 13” esimene režisöör- lavastaja. Kolleegid meenutavad teda nõudliku mehena, kelle tööd tõredast loomust hoolimata soojalt välja kukkusid.
Loe edasi
Arvamus
Kuidas meie omadel läheb?
Tuttav tunne * Panin tähele * Sügav mõte * Karikatuur
Loe edasi
Elu
Raimonds Pauls: Räägitakse, et Eestis on kõik parem kui Lätis
Tänavu 80. sünnipäeva tähistanud Läti kuulsaim helilooja Raimonds Pauls loob endiselt uusi hitte. Värskeim laul kõlab sügisel legendaarsel festivalil Novaja Volna. Jurmala asemel küll paraku Sotšis.
Loe edasi
Elu
Helgi Sallo 75: viie sekundiga Almaks ja tagasi
10. augustil tähistab Helgi Sallo 75. sünnipäeva.
Loe edasi
Mälu
Voldemar Panso tuli ülikonnas ja kikilips ees saunalavale
Teda imetleti, austati, peljati, isegi kardeti ja temasse usuti. Ükskõik, mida Voldemar Panso tegi või ütles, oma õpilastele oli ta Õpetaja.
Loe edasi
Maakodu
Kes küll leiutas elektrijalgratta?
Jalgrattaga on seotud vähemalt üks kõnekäänd. Seegi pigem naeruvääristav kui lugupidav.
Loe edasi
Elu
Erilise konjaki tootmiseks on vaja erilist eesti peret
Eesti pere toodab Prantsusmaal konjakit, mis on sündinud eestlaslikust jonnist teha tööd aina parema kvaliteedi nimel. Ja kui on vaja, saadetakse konjak selle tarvis tammevaadis kas või pikale merereisile.
Loe edasi
Elu
Enn Vetemaa – hambad viskiklaasis leos
Sel nädalal 80. sünni­päeva tähistav Enn Vetemaa suuremat tähistamist ette ei võta, kuid tunnistab, et vanus on toonud mõnegi riukliku mõtte.
Loe edasi
Vaatlus
Jaanikombed meil ja naabritel
Mõni asi üks kord aastas, mõni asi igal aastal. See vana nali tuleb meelde kaks korda aastas – just praegu ja täpselt poole aasta pärast, jõulude paiku. Aga vastus vast polegi nii oluline, peaasi et saab midagi tähistada, ning tähistatakse vaat et kogu Euroopas ja kaugemalgi.
Loe edasi
Elu
Mati Kaal: ära vihasta, vaid imesta!
Loomaaia Mati lähedased semud elevant Carl ja amuuri leopard Fredi räägivad Maalehele oma loo, kuidas nad said sõbraks direktor Kaaluga.
Loe edasi
Elu
Sõit Eesti elektriautoga: uus särts Briti kuulsas klassikus
Eesti üks esimesi e-residente ameeriklane Michael Richardson ehitab siin vanad sportautod elektrisõidukiteks. Maaleht käis elektrilist retroautot proovimas.
Loe edasi
Elu
Eesti käod kukuvad rõõmsameelselt mažooris
Käod feat. JÜRI AARMA
Loe edasi
Elu
Normann: see pole mingi naljafilm!
Showman Henrik Normanni ideest Hollywoodis stsenaariumiks vormuv ja osaliselt Eestis tehtav film on naljast kaugel, küsides, mis saab elust, kui hingele on korjatud liiga palju asju ja liiga sügavale valedesse uputud.
Loe edasi
Elu
Gunnar Kilgas – liiga sirge seljaga näitleja
Tänavu 8. mail saanuks 90aastaseks teatri-, filmi- ja telemees Gunnar Kilgas. Tema viimasest mõtetest vahetult enne surma jäi lindile kahisev vaikus.
Loe edasi
Kultuur
Väheteada fakte paljuteada isikust
Ambitsioonika pealkirja all ilmunud raamat Stalinist on ajaloohuvilistele igati põnev lugemine.
Loe edasi
Elu
Kaks Jaan Tättet: laulis isa, laulis poega
"Kuida isa ees, nõnda poig järel," ütleb vanasõna, ja õige ka, kui kahest Jaan Tättest rääkida, kellest üks kitarri ja teine parmupilliga algaval suvel kontserte annavad.
Loe edasi
Arvamus
EKRE, hirm ja alalhoidlikkus
Üks õige eestlane peab olema pesueht konservatiiv, sest see on mõtteviis, “...mis tugineb traditsioonilistele väärtustele, mille puhul tuleb ajaloost üle võtta ja säilitada kõik väärtuslik ja kus on oluline rahvus ja tema ajalugu, mitte üksikisik.”.
Loe edasi