Jaan Mettik
Maakodu toimetaja
Oo, need päikesekerad, mida armastab ka kassipreili
Aprillis ja mai algul rõõmustavad meeli kollaste õitega põõsad. Nende puudumisel aga tee tutvust puukoolides pakutavaga, et istutada ka oma aeda vähemalt üks nendest võrratutest päikesekeradest.
Loe edasi
Itaalia stiilis suvi la saarel
Külluslik ja toretsev Isola Bella saar koos suurejoonelise lossi ja aiaga võib meeldida või mitte, kuid külmaks ei jäta see paik kedagi.
Loe edasi
Lillepeenra kirkaimad lehed
Kirinõgest nii põlatakse kui ka armastatakse, viimast õnneks siiski rohkem. Viimasel ajal on see taim ka Eestis end vaid toalille rollist välja murdnud ning leidnud koha suvelillepeenral.
Loe edasi
Sügisel peenramulda panemata jäänud tulbisibulaid tuleks maa sulamiseni külmkapis hoida
Lugeja küsib: Tellisin endale tulbi- ja nartsissisibulad. Palun andke nõu, kas pean taimed ette ajatama või kuidas pean toimima, et nad kevadel õues peenral õitsema hakkaksid?
Loe edasi
Söödav silmailu
Värvikad ja vormikad lehtköögiviljad toovad lusti nii aedvilja- kui lillepeenrasse. Nende kasvatamine on üldiselt lihtne: tuleb vaid jälgida, et muld oleks rammus ning piisavalt niiske.
Loe edasi
Sibullillede ajatamisega kätt proovida ei julge? Pista hoopis umbrohi lillepotti
Sageli ei julge inimesed sibullillede ajatamisega katsetada. Sel juhul soovitan hakata kätt harjutama paiselehega (lad k Tussilago farfara).
Loe edasi
Aiakujundus Šveitsi järverannal
Eestlased jõuavad kõikjale. Maakodu mullu­suvise Šveitsi reisi muutis erakordseks juba mitu aastat selles riigis elanud ja tegutsenud maastikuarhitekt Epp K. Erard. Meil õnnestus üht tema tööd oma silmaga näha.
Loe edasi
Lilleõied laual
Talvised lillepoed pole sugugi igav vaatepilt, neis jätkub õitsvaid potililli igale taimesõbrale. Kahjuks ei saa aga neist kõigist teie kodu pikaajalist kaunistajat.
Loe edasi
Lossist taluaeda: mida on Eesti aiapidajal õppida lossiaiast?
Võiks arvata, et mitte midagi. Ometi võib ka Šveitsis asuvast Vuippensi foogtilossi aiast leida ridamisi detaile ja mõtteid, mida tasuks meelde jätta.
Loe edasi
Väike Versailles’ aed Šveitsis
Vuippensi foogtiloss Šveitsis Fribourg’i kantonis on suurepärane näide ajalisest järjepidevusest. XIII sajandist pärit lossi alusmüürile on ehitatud XVIII sajandi häärber ja seda ümbritseb XXI sajandil loodud aed.
Loe edasi
Paradiisi lätetel
Paljud unistavad õnnemaale pääsemisest. Pärslased aga ei oota looduselt armuande ja rajavad oma paradiise ise. Tegelikult on isegi sõna “paradiis” nende välja mõeldud.
Loe edasi
Potikuusk aastateks
Kui tubasteks potijõulupuudeks soovitatavad küpressid ja ebaküpressid meenutavad oma kujult rohkem kadakaid, siis araukaaria näeb välja pigem nagu kunstkuusk.
Loe edasi
Imeline Iraan
Tuleval kevadel viib Maakodu oma lugejad Pärsia kuningriiki – Iraani. Aastatuhandete pikkune ajalugu ja iidne kultuur, mitmekesine loodus, eksootiline köök ja sõbralikud inimesed on märksõnad, miks tasub sinna reisida.
Loe edasi
Maakodu
Šveits jättis hinge helisemahelisema
Unenägudes kajavad kirikukellad, päeval kõlisenud lehmakellad – need helid koos kaunite aedade ja loodusvaadetega salvestusid meie lugejareisil käinud matkasellidesse. Ning paljud ihkavad sinna tagasi.
Loe edasi
Maakodu
Pildid näituselt ehk palukesi lillefestivalilt
Augustiga lõppes taas järjekordne Tallinna lillefestival. Nagu alati oli ka tänavu paremaid ja halvemaid aedu, kuid ilma selleta ehk juba kenaks traditsiooniks saanud ürituseta oleks aiasuvi kuidagi lage.
Loe edasi
Maakodu
Kivisse raiutud ilu ehk kuidas skulptuuridega maitsekalt aeda kaunistada?
Keraamiline masstoodetud päkapikk ei ole skulptuur ning selle õuemurule paigutamine pole kunsti aeda toomine. Pigem loetakse seda halva maitse tunnuseks.
Loe edasi
Lugeja küsib
Kuidas kasvatada loorberit?
Aasta tagasi saime kingiks loorberi. Olid sellised 15 cm vitsakesed. Potis oli kümmekond oksa, mis ei harunenud, muidu ilus tihe puhmas. Nüüd aasta hiljem on ikka potis vitsakesed, aga need on vähemalt kaks korda kõrgemad (poolemeetrised, tihedalt lehti täis).
Loe edasi
Lugeja küsib
Täppidega ja täppideta kallad
Paar kuud tagasi ostsin kohalikust lillepoest kalla. Mul ei ole kunagi kallat olnud, seepärast ei osanud tähelepanu pöörata imelikele täppidele lille lehtedel. Lilli toob meile Nurmiko. Näitasin lille lehti nende toojatele. Nemad ütlesid, et see pole haigus. Ma ei tea, kas nad on asjatundjad.
Loe edasi
Maakodu
Kuuba – pealt kullakarvaline, seest siiruviiruline
Kuuba on nagu sibul – mitmekihiline. Kõik sõltub lihtsalt sellest, mida vaadata, ning veel olulisem, kuidas seda teha.
Loe edasi
Maakodu
IDEE: Isevärki naabrid lillepeenras
Lahtiste silmadega ringi käies võib aedadest ja haljasaladelt leida väga põnevaid kooslusi. Alati ei tasu üllatavaid naabreid kohe põlastama hakata, vaid võiks hoopis järele mõelda – ehk tasuks midagi taolist katsetada ka oma aias.
Loe edasi
Maakodu
Tallinna Botaanikaaias on täna näha looduse sensatsioon - kaktuste astlavahetus
Kevade saabudes ehitakse end ikka parimate riietega ja nii nagu loomad vahetavad kevadel karva, toimub see ka taimeriigis.
Loe edasi