Jaan Mettik
Maakodu toimetaja
Skulptuursed tuled Hiina uueks aastaks
Talvist pimedat aega saab nii toas kui ka õues peletada laternatega, millest mõned on kaunid ka päevavalgel.
Loe edasi
Eksootika eestimaises võtmes
Maailmas ringi käies kohtab väga põnevaid kujundusideid. Pahatihti ei sobi need meile üksüheseks ülevõtmiseks, kuid taimmaterjali valikut veidi kohendades saab enamasti asjast asja.
Loe edasi
Malaisia suurlinnad ja puutumatu loodus
Aasia kagutipp – Malai poolsaar – peibutab turiste uskumatute kontrastidega. Siin on kõrvuti kihavad suurlinnad, metsikud vihmametsad ning kaunid liivarannad.
Loe edasi
Kolm küsimust
Kuidas hoolitseda braiaamia eest? * Mis on ja kust on tegelikult pärit Peipsi sibul? * Kas paberit saab ja võib kompostida?
Loe edasi
Kolm küsimust
Teie küsite, meie otsime asjatundjatelt vastused – nii võiks iseloomustada uut Maakodu rubriiki. Head lugejad, ootame teie aiandusteemalisi küsimusi aadressil maakodu@maakodu.ee. Võimalusel ja vajadusel lisage foto.
Loe edasi
Linnud pudelisse sööma
Isegi tühjadel plastpudelitel on õigus uuele elule. Need võib loomulikult ka taarapunkti tooraineks viia, kuid pudelitest saab näiteks meisterdada lindude söögimaja.
Loe edasi
Peotäis libedat, kamalutäis karvast
Paljude jaoks on saunamõnude lahutamatuks osaks viht ja vihtlemine. Sellega käivad kaasas kindlad kombed ning eri taimeliigid annavad igale vihale oma näo.
Loe edasi
Kas sina oled ikka veel vihmaveetoru usku?
Nutikale aiapidajale võivad sügisvihmad pakkuda isegi rõõmu, selleks tuleb vihmaveetoru asendada vihmaketiga. Sellised lahendused on populaarsed Jaapanis.
Loe edasi
Kolm küsimust
Teie küsite, meie otsime asjatundjatelt vastused – nii võiks iseloomustada uut Maakodu rubriiki. Head lugejad, ootame teie aiandusteemalisi küsimusi aadressil maakodu@maakodu.ee. Võimalusel ja vajadusel lisage foto.
Loe edasi
Kui uksele koputab täkiline ardiisia ning jääb mitmeks aastaks
Aiaärid on juba välja pannud oma talvekollektsioonid. Jõulutaimede valikus on lisaks jõulutähtedele, asaleadele, jõulukaktustele ka täkiline ardiisia.
Loe edasi
Vormi pügatud jõulupuu
Oksa- ja hekikäärid on aedniku asendamatud abilised ning nende abil saab koju tuua isegi jõulud. Ja just nii suured kui parasjagu tarvis.
Loe edasi
Kas põõsa sidumiseks sobivad ka kokkusõlmitud sukkpüksid?
Vastus kõlab nii – jah, ikka, sidumiseks sobivad hästi kokkusõlmitud põlvikud või sukkpüksid. Need on pehmed ja elastsed ning sidemena ülimalt vastupidavad. Samuti tuleb varuda ka spetsiaalset varjutuskangast.
Loe edasi
Kirisillutise kütkeis
Kui õied ja lehed lõpuks sügisele alla vannuvad, jäävad aeda värvi tooma vaid vähesed kirkatoonilised tüved ja oksad ning aiaehitised.
Loe edasi
Hilissügisesed õied
Eesti looduses – ja isegi aianduses – pole olukord liaanidega, veel enam igihaljastega, eriti kiita. Ainus, kellele võib enam-vähem kindel olla, on luuderohi.
Loe edasi
Näpunäited, kuidas hoolitseda fuksia eest
Öökülmade lähenedes tekib küsimus, kuidas peab toimima fuksiaga. "Minu fuksia on 30 aastat vanaks elanud sellisel viisil – sügisel lõikan kõik rohtse maha, tõstan potist välja ja viin prügikotiga kartulikeldrisse," kirjutab üks proua.
Loe edasi
Paneme vee ketti
Nutikas aiapidaja või majaomanik saab silma- ja kõrvarõõmu ka kõige depressiivsemast sügisvihmast. Tuleb lihtsalt vihmaveetorud välja vahetada.
Loe edasi
Armastusega Portugalist
Portugallased arvavad, et rahu ja õnne saab kogeda siis, kui püsida kodus ja kasvatada lambaid. Meiega Portugali reisinud inimesed on selle tõdemusega laias laastus nõus, aga rõõmustavad ka uute sõprade, maitstud söökide-jookide, nähtud aedade ja vaatamisväärsuste üle.
Loe edasi
Pildikesi lillenäituselt
Aednikul on kaks õppimisvõimalust: oma kogemused ja teiste teod. Heaks kujundusideede allikaks on alati igat masti lillefestivalid.
Loe edasi
Igal küünlal oma maja
Aedades ja parkides käies jääb alati silma midagi põnevat. Vahel on leitu nutikas ja väärib ka oma aias kasutusele võtmist, vahel aga tujutõstvalt inspireeriv, naljakas või inspireerivalt tobe.
Loe edasi
Puuvõõrik – kahjur ja umbrohi
Puuvõõrikuga tasub eestlastel kohanema hakata, sest on üsna tõenäoline, et kliima soojenemise tagajärjel laieneb tema leviala meilegi.
Loe edasi
Intervjuu ohtliku Marusjaga
Inimestel on kalduvus lahterdada loomi kasulikeks ja kahjulikeks või siis headeks ja halbadeks. Punakõrv-ilukilpkonn on olnud mõlemat.
Loe edasi
Aed kõrte taga
Helle Väärsi aed Oandul on saanud Mekaks neile, kes peavad lugu ilukõrrelistest. Ometi leidub seal palju muudki põnevat.
Loe edasi
Kohad, kus ei kasva isegi muru
Must ja värskelt haritud mullapind on ilus, kuid selle umbrohuvabana hoidmine on suur töö. Kui pinnast muru, peenarde või sillutisega katta ei saa või ei taha, tulevad appi pinnakattetaimed.
Loe edasi
Oo, need päikesekerad, mida armastab ka kassipreili
Aprillis ja mai algul rõõmustavad meeli kollaste õitega põõsad. Nende puudumisel aga tee tutvust puukoolides pakutavaga, et istutada ka oma aeda vähemalt üks nendest võrratutest päikesekeradest.
Loe edasi
Itaalia stiilis suvi la saarel
Külluslik ja toretsev Isola Bella saar koos suurejoonelise lossi ja aiaga võib meeldida või mitte, kuid külmaks ei jäta see paik kedagi.
Loe edasi
Lillepeenra kirkaimad lehed
Kirinõgest nii põlatakse kui ka armastatakse, viimast õnneks siiski rohkem. Viimasel ajal on see taim ka Eestis end vaid toalille rollist välja murdnud ning leidnud koha suvelillepeenral.
Loe edasi
Sügisel peenramulda panemata jäänud tulbisibulaid tuleks maa sulamiseni külmkapis hoida
Lugeja küsib: Tellisin endale tulbi- ja nartsissisibulad. Palun andke nõu, kas pean taimed ette ajatama või kuidas pean toimima, et nad kevadel õues peenral õitsema hakkaksid?
Loe edasi
Söödav silmailu
Värvikad ja vormikad lehtköögiviljad toovad lusti nii aedvilja- kui lillepeenrasse. Nende kasvatamine on üldiselt lihtne: tuleb vaid jälgida, et muld oleks rammus ning piisavalt niiske.
Loe edasi
Sibullillede ajatamisega kätt proovida ei julge? Pista hoopis umbrohi lillepotti
Sageli ei julge inimesed sibullillede ajatamisega katsetada. Sel juhul soovitan hakata kätt harjutama paiselehega (lad k Tussilago farfara).
Loe edasi
Aiakujundus Šveitsi järverannal
Eestlased jõuavad kõikjale. Maakodu mullu­suvise Šveitsi reisi muutis erakordseks juba mitu aastat selles riigis elanud ja tegutsenud maastikuarhitekt Epp K. Erard. Meil õnnestus üht tema tööd oma silmaga näha.
Loe edasi
Lilleõied laual
Talvised lillepoed pole sugugi igav vaatepilt, neis jätkub õitsvaid potililli igale taimesõbrale. Kahjuks ei saa aga neist kõigist teie kodu pikaajalist kaunistajat.
Loe edasi
Lossist taluaeda: mida on Eesti aiapidajal õppida lossiaiast?
Võiks arvata, et mitte midagi. Ometi võib ka Šveitsis asuvast Vuippensi foogtilossi aiast leida ridamisi detaile ja mõtteid, mida tasuks meelde jätta.
Loe edasi
Väike Versailles’ aed Šveitsis
Vuippensi foogtiloss Šveitsis Fribourg’i kantonis on suurepärane näide ajalisest järjepidevusest. XIII sajandist pärit lossi alusmüürile on ehitatud XVIII sajandi häärber ja seda ümbritseb XXI sajandil loodud aed.
Loe edasi
Paradiisi lätetel
Paljud unistavad õnnemaale pääsemisest. Pärslased aga ei oota looduselt armuande ja rajavad oma paradiise ise. Tegelikult on isegi sõna “paradiis” nende välja mõeldud.
Loe edasi
Potikuusk aastateks
Kui tubasteks potijõulupuudeks soovitatavad küpressid ja ebaküpressid meenutavad oma kujult rohkem kadakaid, siis araukaaria näeb välja pigem nagu kunstkuusk.
Loe edasi
Imeline Iraan
Tuleval kevadel viib Maakodu oma lugejad Pärsia kuningriiki – Iraani. Aastatuhandete pikkune ajalugu ja iidne kultuur, mitmekesine loodus, eksootiline köök ja sõbralikud inimesed on märksõnad, miks tasub sinna reisida.
Loe edasi
Maakodu
Šveits jättis hinge helisemahelisema
Unenägudes kajavad kirikukellad, päeval kõlisenud lehmakellad – need helid koos kaunite aedade ja loodusvaadetega salvestusid meie lugejareisil käinud matkasellidesse. Ning paljud ihkavad sinna tagasi.
Loe edasi
Maakodu
Pildid näituselt ehk palukesi lillefestivalilt
Augustiga lõppes taas järjekordne Tallinna lillefestival. Nagu alati oli ka tänavu paremaid ja halvemaid aedu, kuid ilma selleta ehk juba kenaks traditsiooniks saanud ürituseta oleks aiasuvi kuidagi lage.
Loe edasi
Maakodu
Kivisse raiutud ilu ehk kuidas skulptuuridega maitsekalt aeda kaunistada?
Keraamiline masstoodetud päkapikk ei ole skulptuur ning selle õuemurule paigutamine pole kunsti aeda toomine. Pigem loetakse seda halva maitse tunnuseks.
Loe edasi
Lugeja küsib
Kuidas kasvatada loorberit?
Aasta tagasi saime kingiks loorberi. Olid sellised 15 cm vitsakesed. Potis oli kümmekond oksa, mis ei harunenud, muidu ilus tihe puhmas. Nüüd aasta hiljem on ikka potis vitsakesed, aga need on vähemalt kaks korda kõrgemad (poolemeetrised, tihedalt lehti täis).
Loe edasi
Lugeja küsib
Täppidega ja täppideta kallad
Paar kuud tagasi ostsin kohalikust lillepoest kalla. Mul ei ole kunagi kallat olnud, seepärast ei osanud tähelepanu pöörata imelikele täppidele lille lehtedel. Lilli toob meile Nurmiko. Näitasin lille lehti nende toojatele. Nemad ütlesid, et see pole haigus. Ma ei tea, kas nad on asjatundjad.
Loe edasi
Maakodu
Kuuba – pealt kullakarvaline, seest siiruviiruline
Kuuba on nagu sibul – mitmekihiline. Kõik sõltub lihtsalt sellest, mida vaadata, ning veel olulisem, kuidas seda teha.
Loe edasi
Maakodu
IDEE: Isevärki naabrid lillepeenras
Lahtiste silmadega ringi käies võib aedadest ja haljasaladelt leida väga põnevaid kooslusi. Alati ei tasu üllatavaid naabreid kohe põlastama hakata, vaid võiks hoopis järele mõelda – ehk tasuks midagi taolist katsetada ka oma aias.
Loe edasi
Maakodu
Tallinna Botaanikaaias on täna näha looduse sensatsioon - kaktuste astlavahetus
Kevade saabudes ehitakse end ikka parimate riietega ja nii nagu loomad vahetavad kevadel karva, toimub see ka taimeriigis.
Loe edasi