Aive Mõttus
aive.mottus@maaleht.ee
Südasuvine kuumus toob valu ja villid, aga ka nohu ning kõhulahtisuse. Miks?
Ehkki väljas on vahemereliselt kuum suveilm ning tundub, et viirusi ei tohiks olla liikvel nii palju kui kevadel või suvel, kimbutavad puhkajaid erinevad tervisehädad.
Loe edasi
Ruhnu lahkuv vallavanem: kui kogukond ei taha muutustega kaasa tulla, siis ühel hetkel tunned, et sein on ees
Viimaseks tilgaks Ruhnu vallavanema Jaan Urveti ametist lahkumisele 21. augustist oli hiljutine lugu purunenud parvlaevaga, mis saarelanike elu enam kui keeruliseks muutis ja väikesaarel valitsevad jõujooned paika pani.
Loe edasi
Päikesepiste pärast on tänavu vajanud abi peamiselt napsutanud inimesed, kes palavaga välja tukkuma jäid
Nädalavahetusel purunes küll tänavune soojarekord, kuid sellest hoolimata töötavad kiirabiteenistused Eesti erinevais paigus tavapärases rütmis — kutseid on nii nagu suvel ikka, palav ilm ja päikesepaiste pole inimesi jalust niitnud, pigem teeb seda alkohol.
Loe edasi
Ameeriklane otsib ammuse Orissaare leiva retsepti
Eesti ja eriti just Saaremaa sõbra Eric A. Johnsoni üks parimaid eesti-ainelisi maitseelamusi on pärit nõukogude aja lõpu Orissaarest. Nüüd on mees otsustanud selle maitse taas üles leida.
Loe edasi
ARVO KOKAKOOL | Köögiviljapüreesupp suitsulihaga
Suvi on köögiviljade aeg. Ja suitsuliha lisab supile huvitava maitsenüansi. Hobikokku Arvo Kassin juhendab, kuidas sellist supi keeta.
Loe edasi
Tervis
Miks suvel kurk haigeks jääb
Palavik, nohu, kurk kangesti valus, kurdetakse soojal suveajal. Kas liikvel on mingi eriline tõbi?
Loe edasi
Tervis
Mesilaste pidamisega kaasneb kohustus mesitarud registreerida, ka siis, kui neid on vaid üks
Paljud inimesed ei tea, et isegi ühe mesitaru pidamisega kaasneb kohustus see tegevus registreerida.
Loe edasi
Tervis
Mis lahti? Inimesed haigestuvad soojal suveajal nohusse ja kurguvalusse
Nii paha on olla – palavik, nohu, kurk kangesti valus, kuuleme praegu sageli sõpru-tuttavaid kurtmas. Ja mitte ühte-kahte, vaid ikka mitmeid. Või oleme ise samasuguste nähtudega voodis siruli. Ometi on õues soe ja mõnus. Kas liikvel on mingi eriline tõbi?
Loe edasi
Tervis
Balti riikide põllumehed nõuavad Euroopa Komisjonilt otsetoetuste kiiremat ühtlustamist
Eesti, Läti ja Leedu põllumajanduse esindusorganisatsioonid saatsid sellel nädalal Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinikule Phil Hoganile ühise pöördumise, milles väljendatakse sügavat muret komisjoni ettepaneku üle vähendada aastatel 2021-2027 oluliselt maaelu arengu poliitika ELi poolseid eraldisi.
Loe edasi
Tervis
Täna kõmistab taevas äike, kaasnevad tugevad vihmahood ja rahe
Täna, 13. juulil on mitmel pool Eestis tugevat äikest oodata. Keskpäeva paiku suureneb äikeseoht Põhja- ja Kesk-Eestis, pärastlõunal ka mujal.
Loe edasi
Tervis
Muusikalitäht Ele Millistfer: häid tegijaid on mõlemas leeris, nii elukutseliste kui harrastusnäitlejate seas
„Ütlesin neile, et täna ei tule, sest mul on tervis kehv ja enne etendust on alati palju ringijooksmist. Aga nüüd üllatan neid," ütles Luke mõisa suveetenduse lavastaja Janno Puusepp esietenduse päeval.
Loe edasi
Tervis
FOTOD JA VIDEO | Professorist hobimesinik prognoosib presidendilossi mesitarudest kopsakat saaki
Kadriorus presidendilossi ees asuvast kolmest tarust toimunud meevõtu tulemus näitab, et saak tõotab tänavu tulla üle keskmise hea.
Loe edasi
Tervis
Mis kehas toimuma hakkab, kui allergiline inimene herilase käest nõelata saab?
Osad inimesed on putukahammustuse suhtes nii allergilised, et kui abi kiirelt ei saabu, võib mesilaselt või herilaselt saadud sutsakas nende elupäevad lõpetada.
Loe edasi
Tervis
FOTOD | Pajumäe mahetalu avab uue meierei
„Meie eesmärk on pakkuda veelgi kvaliteetsemat toitu meie tarbijatele ning selleks et püsida turul ja olla tarbijatele meele järgi, tuleb pidevalt ajaga kaasas käia ning tegeleda tootearendusega. See oli peamine põhjus, miks otsustasime vana meierei asemel ehitada uue," ütles Pajumäe noorperemees Viljar Veidenberg.
Loe edasi
Tervis
Aasta põllumehe kandidaate hindav žürii alustas ringsõitu Pärnumaalt
Tänavust aasta põllumehe kandidaatide külastamine algas Pärnumaalt Audru vallast Põhara külast, kus elab ning tegutseb tervavilja ja lihaveiseid kasvatav Jaanus Põldmaa.
Loe edasi
Tervis
Tuhalaane külavanem Hedvig Hansoni maja süütajast: muidu on ta tore mees, aga viin võtab mõistuse peast ära
Viljandimaal Tuhalaane külas on olukord praegu rahulik, hoolimata sellest, et reede öösel vastu laupäeva süütas purjus mees seal põlema laulja Hedvig Hansoni maja. Õnnetus oleks võinud lõppeda ema ja kahe lapse surmaga.
Loe edasi
Tervis
FOTOD | Poolesaja-aastane jahimeeste kokkutulek püsitas osalejate rekordi
Pärnumaal Pärlseljal 6.‒8. juulini toimunud üleriigilisel jahimeeste kokkutulekul „100 Pärnus“ osales kolme päeva jooksul ligi 6000 inimest.
Loe edasi
Tervis
Putukahammustuste suhtes allergilise inimese päästab kiire tegutsemine
Inimesed taluvad putukahammustusi erinevalt. Mõningane nahareaktsioon – vähene punetus, turse, kubel, sügelus – tekib üldiselt kõigil, kuid tavaliselt kaovad need nähud mõne tunni jooksul.
Loe edasi
Tervis
Mesilasi ja herilasi paaniliselt karta pole vaja, kuid allergikutel peab elupäästev süstal alati käepärast olema
Iga päev saab Eestis mõnelt sumisejalt nõelata üsna mitu inimest. Mõni ei pane sutsakat tähelegi, paljudel tekib putukamürgile toksiline ning üksikutel ka allergiline reaktsioon, mis teatud juhtudel võib olla eluohtlik. Kuidas neil asjadel vahet teha ning mida ette võtta?
Loe edasi
Tervis
Päikseline suvi ei pruugi D-vitamiini võtmise vajadust vähendada. Miks?
Tänavune päikeserikkus tekitab küsimuse, kas D-vitamiini, mille manustamisest viimastel aastatel palju räägitakse, peaks praegu purgist juurde võtma või mitte? Asja selgitab perearst Katrin Martinson.
Loe edasi
Tervis
Puukborrelioosi haigestumine on mullusega võrreldes kõvasti kasvanud
Arstid diagnoosisid puukborrelioosi tänavu esimese viie kuu jooksul 64,2 protsendi võrra enam kui mullu samal ajavahemikul. Kas tõesti on seda nakkust kandvate lülijalgsete hulk Eesti metsades sedavõrd palju suurenenud?
Loe edasi
Tervis
FOTOD | Põllumehed annavad roosade silopallidega panuse rinnavähi varajaseks avastamiseks
Maanteede ääres põllul hakkab möödasõitjatele aina enam silma roosa kilega kaetud silopalle, mis tähendavad seda, et põllumehed on asunud toetama võitlust rinnavähiga.
Loe edasi
Tervis
Soojad talved soosivad metskitsede paljunemist ja kärntõve levikut
Milline on metssea, hundi, põdra ja teiste ulukite seisund? Kui palju peaks neid küttima? Neile küsimustele aitab vastata Keskkonnaagentuuri äsja ilmunud aruanne „Ulukiasurkondade seisund ja küttimissoovitus 2018“.
Loe edasi
Tervis
Metskurvitsale elupaiku küll jagub, kuid arvukus ikkagi langeb
Metskurvitsa ehk rahvasuus nepi nime all tuntud linnu arvukust on tavapäraste meetoditega keeruline hinnata seetõttu tuleb kasutada pisut erilisi võtteid.
Loe edasi
Tervis
ARVO KOKAKOOL | Kardemonimaitseline eelkergitusega röstsai
Hobikokk Arvo Kassin juhendab, kuidas küpsetada kodus mõnusalt kardemonimaitselist saia, mida väga hästi rõstida kõlvab. Retsept on pärit raamatust "Eesti rahvatoite" (1981).
Loe edasi
Tervis
Seenehuvilised võivad sammud julgelt metsa poole seada - vihm on kukeseened kasvama pannud
Teateid kollastest kukeseentest on saabunud juba paar päeva mitmeist paigust - nii Viljandi-, Põlva-, Tartu- kui Setomaalt.
Loe edasi
Tervis
Riik ostab uue korra alusel eraomanikelt kõrge loodusväärtusega maid
Esimene uue töökorraldusega vormistatud tehing jõudis sel nädalal lõpule, kui RMK omandas metsa- ja lammikoosluste ning kauni kuldkinga kaitseks loodud kaitsealal asuva kinnistu, mille kasutamine on sihtkaitsevööndi režiimist tulenevalt oluliselt piiratud.
Loe edasi
Tervis
Ettevaatust! Juunis said neli inimest värskest kitsepiimast puukentsefaliidi
Juunikuus registreeriti neli puukentsefaliiti haigestumist, kus nakatumine toimus pärast kitse toorpiima söögiks tarvitamist.
Loe edasi
Tervis
Tuleval esmaspäeval algab tormijooks vähipüügilubadele
Esmaspäeva hommikul kell 9 algab kalastuskaartide müük vähipüügiks. Sel aastal on lubatud vähki püüda kõigis maakondades, välja arvatud Hiiumaal.
Loe edasi
Tervis
Lääne-Virumaa Aravuse kalakasvanduses avastati kalataud
Plaanilise proovivõtmise käigus tuvastas veterinaar- ja toiduamet Lääne-Virumaal Vinni vallas Aravuse külas asuvas kalakasvanduses kalade vereloomeorganite infektsioosse nekroosi tekitaja, mis ei kujuta ohtu inimese tervisele, kuid selle levik toob kaasa majandusliku kahju kalakasvatajatele.
Loe edasi
Tervis
Parimad maaeluerialade õppurid pälvisid ministri tänusõnad ja tunnustuse
Maaeluminister Tarmo Tamm tunnustas tänasel vastuvõtul parimaid maamajanduslike kutseõppeasutuste, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi põllu- ja maamajandusvaldkonna erialade lõpetajaid. Tänuüritus toimus sel aastal juba 20. korda.
Loe edasi
Tervis
Pärnu linnavalitsus reklaamib tasuta bussisõitu odava alkoralliga
Esimesena Eestis käivitub Pärnu linnas ja maakonnas 1. juulist ühtne piletisüsteem, mida tutvustavas pressiteates ütleb linnavalitsus, et soodustusi kasutades saab näiteks käia Läti piiri ääres asuvas Iklas odavat alkoholi hankimas.
Loe edasi
Tervis
FOTOD | Surnud veised ärkavad kunstniku käe all uuele elule
Vastus küsimusele, kas teie soovite osta pulli- ja lehmapäid, pole üllatav – telefonist kostuv meeldiv meeshääl sõnab „Jah!“. Küll aga paneb esmalt pisut kulme kergitama ja seejärel tunnustavalt noogutama põhjus, miks ta neid kokku ostab.
Loe edasi
Tervis
VÄRSKE PILK TAVALISELE TOIDULE | Hernepasteedi Eesti ehk rahvusköögi värvid ja vormid kultuuris ning kunstis
Tartu Kunstikooli õpilased kujundasid reklaami ja piktograafia tundides eesti rahvusköögi toiduainetest meie rahvakultuuri elemente ja kunstiteoseid. On ju 2018. aasta Euroopas kultuuripärandi aasta.
Loe edasi
Tervis
ESMAKORDSELT AJALOOS | Eesti aerutajad stardivad maailma pikimal aerutamismaratonil
Täna, 27. juunil antakse Kanadas start 715 km pikkusele rahvusvahelise aerutamismaratonile Yukon River Quest, kus sajakonna võistkonna seas osaleb ka neli kaheliikmelist Eesti paatkonda ehk meie masters-klassi maratonaerutajate koondis.
Loe edasi
Tervis
Põllumajandussektori tulemused on viimase kolme aasta parimad
Lühiajastatistika järgi on põllumajandusettevõtete 2018. aasta esimese kvartali tulemus parem kui eelneva kolme aasta esimeses kvartalis, selgub maaeluministeeriumis valminud põllumajandussektori 2018. aasta esimese kvartali ülevaatest.
Loe edasi
Tervis
Kevadine põud on metsamarjasaagile paraja põntsu pannud, murakahuvilised peavad kiirustama
Mustikaid on kesiselt ja metsmaasikad kuivematel kohtadel kribalad, tuvastas Maaleht möödunud nädalavahetusel metsas käies. Kuidas on aga lood murakatega?
Loe edasi
Tervis
FOTOD | Minibussi koduks ehitanud noor Eesti pere annab selle tasuta ära, kui ...
Juunikuu Maakodu kodulugu oli tavapärasest erilisem, sest me ei käinud külas mitte ühes kaunis Eesti talus, vaid püüdsime kinni noore pere, kes seikleb koduks ümber ehitatud minibussiga Euroopas.
Loe edasi
Tervis
ARVO KOKAKOOL | Suvine lasanje hakklihaga
Hobikokk Arvo Kassin juhendab, kuidas valmistada lasanjet, mis sobib suvisesse menüüsse oivaliselt.
Loe edasi
Tervis
Lääne-Virumaal hukkus taas massiliselt mesilasi, proovidest leiti veterinaarravimi ja taimekaitsevahendi jääke
Põllumajandusametile on laekunud kaks teadet hukkunud mesilastest, üks Lääne-Virumaal ja teine Saaremaal.
Loe edasi
Tervis
Kartuliteadlane soovitab: ostke odavat ja head mullust eestimaist kartulit, mitte sissetoodud värsket, mis kallis ja tohletanud
Turu- ja kaupluselettidele on küll jõudnud katteloori all kasvatatud kohalik värske kartul, kuid selle hind on nii kõrge, et võtab hinge kinni. Välismaine varajane värske kartul on küll odavam, kuid suhteliselt kesise väljanägemisega.
Loe edasi
Tervis
Teadlaste sõnul teeb kliima põllumehe töö Eestis aina raskemaks
Eesti Maaülikoolis valminud värske analüüs kinnitab, et ilmastiku ekstreemsused on sagenenud, mis omakorda kasvatab riski, et Eesti põllumajandustootjad peavad tulevikus toime tulema senisest karmima keskkonnaga.
Loe edasi
Tervis
VIDEO | Millal sa viimati päevavanuseid pardipoegi nägid? Vaata, kui armsad!
Mõned päevad enne jaani nägid hobikokk Arvo Kassini lindlas ilmavalgust india jooksupardi tibud.
Loe edasi
Tervis
Kesknädal pakub mõnusat suvesooja, nädalavahetus kipub aga taas külmaks
Esmaspäeval (25.06.) madalrõhkkond hääbub tasapisi, kui selle lohk jääb Eesti kohale.
Loe edasi
Tervis
Hiiumaa kuivatatud lestaribadest sai suveniir
Täna, 14. juunil avalikustas Eesti Rahva Muuseum tänavu kevadel välja kuulutatud toidusuveniiri konkursi tulemused. Esimese koha pälvis Hiiumaa toode Kuivatet lesta ribad (Stonefish OÜ), teise koha Ruuge mahe kasesiirup (Kasekunst OÜ) ja kolmanda koha Kanepiõli (Perfect Plant OÜ).
Loe edasi
Tervis
Alkohol on mürk ka väikeses koguses
Hoolimata sellest, et alkoholi tervistkahjustavast toimest räägitakse-kirjutatakse palju, ei näita vägijookide liigpruukimine vaibumise märke.
Loe edasi
Tervis
Tänavune jaanipäev looduses võib mööduda ilma lõketeta, kalmistutel tohib küünlaid siiski süüdata
Kuna looduses on praegu äärmiselt tuleohtlik aeg, mida näitavad ka viimaste nädalate jooksul sagenenud suured metsa- ja maastikutulekahjud, kutsus päästeameti vastutav korrapidaja eile kokku üleriigilise staabi.
Loe edasi
Tervis
Vähikatk teeb jõevähi püügile Karujärves lõpu
Tänavuse aasta alguses avastati Saaremaalt Karujärvest hulk surnud jõevähke, kellel laborianalüüsidega tuvastati vähikatk. Selleks et vähikatk mujale ei laieneks, on jõevähipüük sellest järvest nüüd keelatud.
Loe edasi
Tervis
KAART | Vaata, milliseid tuletorne suvel külastada saab
Juba sel nädalavahetusel täitub paljude sörulaste ja nende külaliste kauaaegne unistus – esimese tuletornina Saaremaal avab 16. juunil külastajatele uksed Sõrve tuletorn.
Loe edasi
Tervis
Kohus: Tartu linna kaebus tselluloositehase eriplaneeringu algatamise kohta on ennatlik ning linnal puudub kaebeõigus
Tartu linn vaidlustas Vabariigi Valitsuse 12.05.2017 korralduse, millega otsustati algatada Viljandi ja Tartu maakonnas riigi eriplaneering puidurafineerimistehase ja selle toimimiseks vajaliku taristu kavandamiseks ning eriplaneeringu keskkonnamõju strateegiliseks hindamiseks.
Loe edasi
Tervis
HARULDASED KAADRID | Lahemaal jäi videosse metskitsi ründav ilves
Möödunud laupäeval püüdis loodusvaatlejate kaamerasilm Lahemaa rahvuspargis kinni esialgu põllu jalutavad metskitsed, kuid seejärel ilmus ootamatult kaadrisse õhtusööki jahtiv ilves.
Loe edasi
Tervis
Põllumajandusamet hakkab sagedamini kontrollima, kui palju ja kuidas rapsikasvatajad tegelikult taimekaitsevahendeid kasutavad
Põllumajandusamet kontrollib suvel suurendatud tähelepanuga taimekaitsevahendite kasutamist rapsikasvatuses. Õitsva rapsi kasvuaegne kontroll hõlmab ka proovivõtmisi, et analüüsitulemustega välja selgitada taimekaitsevahendite tegelik kasutamine.
Loe edasi
Elu
Mart Poom MMi eel: suured tegijad on valmis võitlema nagu gladiaatorid, aga jalgpallis on kõik võimalik
Ta kamandati kohe esimesel treeningul väravasse ja sinna ta jäi. Karjääri kõrghetkel oli ta väga-väga kuulus, kuid jäi tagasihoidlikuks ja südamlikuks. Tema mõju Eesti jalgpallile on tohutu. Järgmised neli nädalat kulutab Mart Poom aga hulga aega jalgpalli MMile.
Loe edasi
Tervis
Karuputkemürgiga kokku puutunu peab päikesest hoiduma
Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin 16 662 on registreerinud juba sellesuvise esimese karuputkemürgistuse.
Loe edasi
Tervis
FOTOD | Anija mõisas tegutsevad süütajatest vandaalid
Laupäeva, 3. juuni õhtust alates lõhub ning süütab keegi kuritahtlik inimene Anija mõisa läheduses asuval õpperajal infotahvleid ja muid rajatisi. Rüüstajat pole siiani tabada õnnestunud.
Loe edasi
Tervis
Ehitusekspert: Kastre keksukastide rajamise projekti eelarve on ülepaisutatud
Hoolimata sellest, et Kastre valda lastele kümne keksukasti rajamise kulutatavad 21 000 eurot tundub paljude meelest hiiglaslik summa ning projekti eelarvet esialgu ei avaldatud, on kuluread on nüüdseks selged ja ehitusekspert kinnitab, et eelarve on küll ülepaisutatud, kuid mitte skandaalne.
Loe edasi
Tervis
FOTOD | Kastre valla küladesse rajatakse 21 000 euroga keksukastid, täpsemat rahakasutust ei selgitata
Kastre valla lastele kümne keksukasti rajamiseks kulutatakse 21 000 eurot avalikku raha. Milleks täpselt see kulub, on paraku selgusetu.
Loe edasi
Tervis
FOTOD | Päikesekülluses kasvanud Eesti maasikad on supermagusad ja superkallid
Välismaised maasikad on meie kauplustes ja turgudel aastaringselt müügil, nüüd on neile täienduseks saabunud ka eestimaised avamaamaasikad. Kui palju maasikmarjad maksavad ja kuidas need maitsevad?
Loe edasi
Tervis
Üle mitme aasta on Eestis tuvastatud ohtlik kartuli ringmädanik
Sel kevadel on tuvastatud ohtlik taimehaigus kartuli ringmädanik kahes kohas - Põlvamaal ja Viljandimaal.
Loe edasi
Uudised
Katkupisikut kandev ja isasloomata paljunev marmorvähk liigub Peipsi poole
Maikuu viimasel päeval püüdsid maaülikooli teadlased Narva veehoidlast ühe ööga pea sada agressiivse loomuga marmorvähki, kelle hulgas oli ka varem kohtamata väga suuri isendeid.
Loe edasi
Uudised
FOTOD | Päästjad alustasid Toompeal kaks nädalat kestvat piketti
Alates tänasest kahe nädala jooksul piketeerivad Toompeal Riigikogu hoone ees päästjad, kes nõuavad kõrgemat palka.
Loe edasi
Uudised
Tulekahju võib alguse saada ka sääsetõrjevahendist
Kuivus ei suurenda tuleohtu mitte ainult metsades, vaid ka kodudes ning igasuguse lahtise tulega tuleks praegusel ajal ümber käia äärmiselt ettevaatlikult.
Loe edasi
Uudised
Euroopa Komisjon tegi ettepaneku Eestile eraldatavaid maaelu arengu vahendeid kärpida
ELi põllumajanduspoliitika tulevikukava annab liikmesriikidele valikuvõimalusi, kuid ei arvesta siiski Eesti põllumajanduse eripäradega, leiab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda.
Loe edasi
Uudised
Eesti jõgesid ja järvesid on vallutamas kiirelt paljunev ning jõevähke tapvat katku levitav võõrliik
Maikuu viimasel päeval püüdsid maaülikooli teadlased ühe ööga Narva veehoidlast pea sada agressiivse loomuga marmorvähki, kelle hulgas oli ka varem kohtamata väga suuri isendeid.
Loe edasi
Uudised
Tervisele ohtlikku glüfosaati sisaldavate taimekaitsevahendite müüki ja kasutamist piiratakse oluliselt
Põllumajandusamet seadis Eestis registreeritud 34-le glüfosaati sisaldavale taimekaitsevahendile müügi ja kasutuse piirangud. Näiteks ei tohi neid enam kasutada laste mänguväljakutel ning tervishoiuasutuste vahetus läheduses.
Loe edasi
Uudised
Suur hulk inimesi kulutab liiga palju oma väärtuslikust ajast mustadele riietele. Need 6 nippi aitavad aega säästa
Ligi neljandik eestlastest käivitab pesumasina vaid kord nädalas, kuid 60% inimestest peseb pesu kaks ja enam korda nädalas ning lausa 5% vastanutest peavad vajalikuks käivitada pesumasinat viiel päeval nädalas.
Loe edasi
Uudised
Tuleoht looduses on ülisuur, lõkke tegemine metsas pole lubatud
Alates tänasest, 31. maist hakkab kehtima kogu Eesti Vabariigi territooriumil suure tuleohuga aeg. Varasematel aastatel on päästeamet suure tuleohuga aja välja kuulutanud piirkonniti. Sel aastal on olukord väga tuleohtlik kuuma ja kuiva ilma tõttu aga kõikjal.
Loe edasi
Tervis
Ka täiskasvanud peavad ennast leetrite vastu vaktsineerima
Juba seitse aastat tagasi soovitati inimestel, keda vaktsineeriti leetrite vastu aastatel 1980–1992, lasta end uuesti vaktsineerida, sest toona kasutati meil Venemaalt pärit ebastabiilse kvaliteediga vaktsiini.
Loe edasi
Tervis
Veterinaaremetnikud tegid 16 seafarmile desinfektsiooni osas ettekirjutusi
Veterinaar- ja toiduamet kontrollis taas bioohutusnõuete täitmist kõikides Eestis registreeritud seapidamiskohtades. Kokku vaadati üle 132 farmi, millest 128 peeti kontrolli hetkel sigu.
Loe edasi
Tervis
Tartu külje alla planeeritav tselluloositehas võib põhjustada veekogude kinnikasvamise
Nii Läänemere reostuse kui ka Tartu külje alla planeeritava tselluloositehase kontekstis on palju räägitud eutrofeerumisest ehk liigtoitelisusest. See tähendab, et vees on liiga palju toitaineid, mis soodustavad rohket taimestiku kasvu ning veekogu kinnikasvamist.
Loe edasi
Tervis
Kas tõesti ei tohi ATVga jõekaldale või mereranda sõitma minna?
Keskkonnainspektsioon tuletab puhkajatele ja loodusesse minejatele meelde, et veekogude kallastel on väljaspool teid autode, ATVde, krossirataste ja muude mootorsõidukitega sõitmine keelatud.
Loe edasi
Tervis
Sääski on palju, aga tõrjevahenditest puudus pole. Kuidas sobivat valida?
Sääski on tänavu suhteliselt palju, võrreldes varasema paari aastaga, ning paljud inimesed vaevlevad sääsehammustuste käes. Milliseid sääski tõrjuvaid, sügelust, punetust ja turset leevendavaid vahendeid kasutada?
Loe edasi
Tervis
Kasel on lehed juba suured, kuid talveks väekate saunavihtade tegemiseks on veel liiga vara
"Praegu on sedamoodi, et saunaskäiguks võib viha teha küll, aga ainult üheks korraks," ütleb metsa- ja loodusemees Vahur Sepp. Talveks vihtade tegemisega tuleb veel oodata.
Loe edasi
Tervis
POMMUUDIS | Nädala lõpus muutub ilm tuuliseks ja öösiti ähvardavad külmakraadid
Inimesed räägivad, et nii sooja maikuud nagu tänavu, nad ei mäletagi. Kuid kauaks suvesoojust ei jagu – nädala lõpus õhumass vahetub ning öine õhutemperatuur võib nii madalale langeda, et äsjaistutatud taimi ähvardab öökülm.
Loe edasi
Tervis
Kasutage võimalust, mida mõne aasta pärast ei pruugi enam olla! Noore metsa hooldamiseks makstakse 1,5 miljonit eurot
Metsaomanikele makstakse oma metsa väärtuse tõstmiseks 1,5 miljonit eurot toetust. Taotluse saab erametsakeskusele esitada 28. maist 8. juunini läbi e-PRIA portaali või metsaühistu kaudu.
Loe edasi
Tervis
Tähelepanu, puu- ja köögiviljamüüjad! Tõenäoliselt külastavad teid suvel kontrollid
Eeloleval suvel pööravad veterinaar- ja toiduameti ning põllumajandusameti inspektorid müügikohtades suuremat tähelepanu puu- ja köögiviljade päritolule, hügieeninõuete täitmisele ning kauba dokumentatsiooni korrektsusele.
Loe edasi
Tervis
AJUJAHT | Parimaks maaelu edendavaks äriideeks pärjati mereadrust biolagunev peenrakate
Eesti suurima äriideede konkursi Ajujaht võitis digitaalse toiduohutuse platvorm FoodDocs, kellele väljastati 30 000 euro suurune peaauhind. II koha ja 15 000 eurot sai uuendusliku süütegeeli tootja Biofire. III koha ja 5000 eurot pälvis liikuvat autopesu teenust pakkuv UpSteam.
Loe edasi
Tervis
Hiline kevad annab allergikutele hõlpu
Kui mõnel aastal on kevadine aeg õietolmuallergikutele tõeliselt piinarikas, siis tänavu pole nad väga palju kannatama pidanud – allergiat tekitavate taimede õitsemine on olnud suhteliselt hiline ning tolmuvaene.
Loe edasi
Tervis
Kiskjad tekitavad karjakasvatajatele ja mesinikele sadade tuhandete eurode eest kahju
Keskkonnaamet hüvitas 2017. aastal suurkiskjate poolt karjakasvatajatele ja mesinikele tekitatud kahjud 249 573 euro ulatuses.
Loe edasi
Tervis
SUVEHITT | Rändav võti avab uksed Baltimaade mõisate põnevasse maailma
Enam kui 131 Baltimaade ajaloolist mõisa ja linnust avavad 2018. aasta suvel oma uksed külastajatele.
Loe edasi
Tervis
Ettevaatust, ootamatud suvetõved!
Ka suvel kuuma ilmaga võib palavik taevastesse kõrgustesse kerkida ja hääl sootuks kaduda, eriti neil, kes töötavad konditsioneeriga ruumides.
Loe edasi
Tervis
Eestis kasvatatud vikerforell toob vesiviljelusettevõtetele miljonitesse ulatuva käibe
Vesiviljelusettevõtted müüsid 2017. aastal 870 tonni kaubakala ja -vähki ehk kokku 3,7 miljoni euro väärtuses, teatab statistikaamet. 2017. aastal müüdud toodangu maht oli viimase viie aasta suurim.
Loe edasi
Tervis
Nartsissilehtede söömine ja rododendroniõitest valmistatud joogi joomine lõppesid oksendamisega
Hoolimata sellest, et terviseamet igal kevadel soojade ilmade saabudes meelde tuletab, et nii mõnigi aias või metsas tärkav taim põhjustab söömisel tõsise tervisehäda, on tänavu oma tervist kahjustatud nii ülaseid kui rododendroniõisi süües.
Loe edasi
Tervis
BIOKÜTUSELISANDIGA BENSIIN | Kas aiatehnika kütusepaak peab seismise ajal olema täis või tühi?
Senisest suurema biokütuselisandiga bensiini müügiletulek alates 1. maist 2019 on paraja hulga küsimusi tekitanud. Kas vanemates sõidukites ja teistes bensiini tarbivates seadmetes tohib seda kasutada või mitte?
Loe edasi
Tervis
ARVO KOKAKOOL | Plaadikook värske kapsaga
Kauplustes on juba saada varast kapsast ning miks mitte küpsetada üks lahtine pirukas, mile täidiseks kapsas. Videos jagab plaadikoogi valmistamise juhiseid hobikokk Arvo Kassin.
Loe edasi
Tervis
ARVO KOKAKOOL | Vahelduseks tavalistele roogadele - neerusupp
Hobikokk Arvo Kassin juhendab, kuidas keeta suppi neerudest (jah, just!), võttes aluseks Loone neerusupi retsepti.
Loe edasi
Tervis
Soe kevad pani elu käima: erinevad taimed õitsevad üheaegselt ning linnud pesitsevad varem
„Mingi segadus on looduses küll, eriti taimemaailmas – kõik hakkasid äkki korraga õitsema“ ütleb Raplamaal elav loodusehuviline ajakirjanik Viio Aitsam, kui Maaleht uurib, kas vastab tõele, et linnud pesitsevad tänavu kuidagi eriliselt vara.
Loe edasi
Tervis
KAS TÕESTI? | Riigikogulased soovivad seadustada kreisi, millesse kuuluvad erinevates riikides asuvad omavalitsused
Riigikogus algatati taaskord pärast 2016. aasta läbikukkumist eelnõu, millega soovitakse luua alus kreiside ehk mitmeid riike hõlmavate kohalike omavalitsuste moodustamiseks.
Loe edasi
Tervis
RETSEPT | Hõrk räimesupp kooreses leemes
Rahvuskala räim klapib tänu tagasihoidlikult hõrgule maitsele ja pehmetele luudele ka laste maitse-eelistustega ning on heaks võimaluseks tutvustada kalatoitude maailma pere noorimatele.
Loe edasi
Tervis
Tänavu on teel haiglasse ehk autos sündinud kuus last
Meditsiinilise sünniregistri andmetel on Eestis 2018. aasta algusest siiani teel haiglasse sündinud kuus last, Maakondadest on esindatud Pärnu, Jõgeva, Lääne-Viru ja Harju maakond.
Loe edasi
Tervis
Nõukogude ajal oli Eestis kasutusel ebakvaliteetne leetrivaktsiin ja osa tänastest täiskasvanutest peaks ennast uuesti vaktsineerima
Tervisamet soovitas juba seitse aastat tagasi, et tänased täiskasvanutel, keda lapsena vaktsineeriti leetrite vastu aastatel 1980-1992, tuleks end uuesti vaktsineerida, sest toona kasutati Eestis Venemaalt pärit leetrivaktsiini, mille kvaliteet oli ebastabiilne.
Loe edasi
Tervis
ARVO KOKAKOOL | Kevadine hitt: kaerajahupräänikud rabarberitäidisega
Hobikokk Arvo Kassin juhendab, kuidas küpsetada maitsvaid kevadisi küpsiseid, mile põhikomponentideks on kaerajahu ja rabarber.
Loe edasi
Tervis
Sagedasem, kui arvatakse: 59aastane bussijuht sai une pealt insuldi, 14aastane poiss kukkus koolitunnis koomasse
Teatakse, et insult on raske haigus. Kuid et see tabab elu jooksul iga kuuendat inimest, on üllatav. Kaasaegne arstiteadus annab aga paljudele neist siiski võimaluse terveneda.
Loe edasi
Tervis
Kartulikasvatajad lubavad jaanipäevaks värsket eestimaist kartulit
Osa kohalikust varajasest kartulist on kasvamisega juba nii kaugel, et kasvatab jaanipäevaks parajad mugulad alla. Lisaks on Eesti kartulikasvatajatel tarbijatele muidki meeldivaid üllatusi varuks.
Loe edasi
Tervis
Kalapüügivahenditel muutusid silmasuurused ja haugipüügikeeluaeg pikenes
Eile kinnitati valitsuses muudatused kalapüügieeskirjas, millega ennekõike muudeti silmasuurusi Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel ning Võrtsjärvel.
Loe edasi
Tervis
Vandeadvokaat Indrek Sirk: Riigikohus lõpetas politsei vale ja ebaõiglase praktika inimeste suhtes, kes unustasid pikendada juhiluba
Riigikohus tegi 20. aprillil otsuse, et aegunud juhiloaga sõitmine ei tähenda sõiduõiguse puudumist, vaid üksnes seda, et dokument jäi õigel ajal uuendamata, kirjutab Eesti Ekspress.
Loe edasi
Tervis
ARVO KOKAKOOL | Vladislav Koržetsi kalasupp piimaga
Hobikokku ARvo Kassin juhendab, kuidas keeta piima-kalasuppi. Retsepti autoriks on kalandushuviline kirjanik ja humorist Vladislav Koržets.
Loe edasi
Tervis
Kui hästi sa tunned meie tuntud inimesi? Pane ennast proovile!
Nuputage, kes Eesti avaliku elu tegelastest on kujutatud Kohtla-Järve koolinoorte poolt valmistatud nukkudena.
Loe edasi