Aive Mõttus
aive.mottus@maaleht.ee
PRIA maksab otsetoetused detsembris välja
Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) alustas sel nädalal otsetoetuste väljamaksmist. 14 900 põllumeest saavad kätte hektaripõhised otsetoetused, 1157 loomapidajat piimalehma kasvatamise otsetoetuse ja 4485-le taotlejat pindalapõhise üleminekutoetuse.
Loe edasi
Põltsamaa ühisgümnaasiumi direktor: lihtne just pole, aga saame hakkama!
Eile, 14. detsembril tunnustas Euroopa kuriteoennetuse võrgustik parima üleeuroopalise kuriteoennetuse projektina Põltsamaa ühisgümnaasiumi küberkaitse õpet. Maaleht uuris, kuidas kulgeb elu koolis, mis mõned aastad tagasi sulgemisohu ennetamiseks huvitava ja ainulaadse õppesuuna valis.
Loe edasi
Keskkonnaministeerium selgitab: väikemetsaomanikud on toetuste saamisel eelisseisus
Eilse Maalehe vahel ilmunud Metsalehes võis Toomas Lemmingu arvamusartiklist lugeda, et keskkonnaministeerium ei eelista toetuste maksmisel väikemetsaomanikku, kuigi seadus selleks kohustab. Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Riina Martverki sõnul pole väide korrektne.
Loe edasi
Uute eestimaiste toodetana pälvisid pääsukesemärgilise tunnustuse Hiiumaa mesi ja Tartumaa toormoos
Üheteistkümne ettevõtte 24 toodet said novembri lõpus Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojas toimunud toidutoodete hindamise tulemusel Tunnustatud Eesti Maitse pääsukesemärgi kandmise õiguse.
Loe edasi
NIPP | Kuldpruuni ahjukana valmistamise saladus peitub just selles
Kuldpruuni nahaga mahlase ahjukana valmistamine võib esmapilgul tunduda keerulise ülesandena, kuid tegelikult mängivad hõrgus tulemuses võrdset rolli nii lisatavad maitseained kui ka mõned kavalad küpsetusnipid.
Loe edasi
KAUNID EESTI KODUD | 13 imeilusat armastusega loodud maakodu
Sisustusajakirju vaadates tundub sageli, et ilusad kodud asuvad kusagil mujal, välismaal. Tegelikult on asjad teisiti või isegi vastupidi - ka Eestis on lõpmata hulk imekauneid maakodusid. Väike valik nendest teie ees.
Loe edasi
ARVO KOKAKOOL | Seente ja juustuga täidetud peekonisse keeratud kartulid
Pensionipõlves kokandusele pühendunud Arvo Kassin jagab nõuandeid, kuidas valmistada peekonisse keeratud täidetud kartuleid.
Loe edasi
Angerjavaru taastamiseks kehtestatakse püügipiirang
Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusnõukogu kohtumisel otsustasid ministrid keelata angerjapüügi Atlandi ookeanis ja Läänemeres kolmeks kuuks angerja rändeperioodil.
Loe edasi
ELi audiitorid: rohestamistoetus, mis moodustab kolmandiku otsetoetuste mahust, ei ole keskkonnaalaselt tulemuslik
Euroopa Kontrollikoja uue aruande kohaselt ei ole tõenäoline, et põllumajandustootjatele rohestamistavade kasutamise eest makstav toetus parandaks oluliselt ühise põllumajanduspoliitika keskkonnatoimet ja kliimanäitajaid.
Loe edasi
Uudised
Hambaarst: aukude lappimise asemel vajame pööret elustiilis
Hambaarstide sõnul tuleks soodustada hambasõbralikku elustiili, mitte üritada täiskasvanute hambatervist edendada 30eurose hüvitisega, mille eest saab vaevu ühe hambaarstivisiidi.
Loe edasi
Uudised
KAHJU SUUREM KUI KASU | Sidrunimahlaga vee joomine "sulatab" hambad ära
Eestimaalaste suu tervis on nii käest ära, et hambaarstidel tööpuudust karta pole. Kuid iga inimene saab ka ise oma hambaid oluliselt tervendada. Ning mitte mingi hookus-pookus värgiga, vaid täiesti teaduspõhiselt. Kuidas?
Loe edasi
Uudised
ÜMBERLÜKATUD MÜÜDID | Sealiha ei tee paksuks ega sisalda kahjulikke aineid
Tänapäeval on teadlikust toitumisest saanud lausa trendiliikumine, mistõttu pööravad inimesed aina rohkem tähelepanu oma toiduvalikule.
Loe edasi
Uudised
Tehnikaimed tungivad peale ka koduses vannitoas
Üha enam koduomanikke soovib, et koduses vannitoas leiduks lisaks elementaarsetele hügieenivõimalustele ka funktsionaalset disaini ja nutikaid tehnoloogilisi lahendusi.
Loe edasi
Uudised
Hambaarst: praegune hambaravihüvitise süsteem on meditsiiniliselt täiesti ebamõistlik
Selle asemel, et soodustada hambasõbralikku elustiili loodetakse meie tervist edendada 30eurose hüvitisega, mis on aga nii väike, et tekib küsimus, kas selle eest ühegi hambaarstivisiidi saab.
Loe edasi
Uudised
Kas eestimaalased peavad pühi laenude toel? Pangaametnikud teavad, kuidas asjad on
Aasta lõpp tähendab tavaliselt suuremaid väljaminekuid: jõulukingitused, üritustel osalemine, sõidud sugulaste juurde, pühadelaud … Kust inimesed selleks kõigeks raha võtavad – kas säästudest või tuultavad krediitkaarte ja võtavad väikelaenu?
Loe edasi
Uudised
INTERAKTIIVNE GRAAFIK | Kehvad ilmaolud ei lase jahimeestel hunte küttida
4. detsembri seisuga on keskkonnaameti andmetel käimasoleval jahihooajal kütitud 10 hunti, kellest kolm tabati erilubade alusel. Lisaks on liikluses sel aastal hukkunud neli hunti.
Loe edasi
Uudised
Turustatud taimekaitsevahendite kogus kasvab, umbrohutõrjevahendeid müüdi mullu 132 tonni tunamullusest enam
Eestis turustati 2016. aastal toimeainekogusesse ümberarvestatuna 834 tonni taimekaitsevahendeid, mida on 17% rohkem kui aasta varem, teatab statistikaamet.
Loe edasi
Uudised
Riigikogus arutati põllumajanduses tekkivate kriisidega toimetulemist
Riigikogu arutas täna Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatusel olulise tähtsusega riikliku küsimusena teemat „Kuidas tulla toime kriisidega põllumajanduses?“.
Loe edasi
Uudised
Riigikontroll: omavalitsused ei suuda teenuste osutamiseks vajalikku taristut korrastada
Riigikontroll leidis kohalikele omavalitsustele viimasel kümnel aastal antud investeeringutoetusi analüüsides, et ilma oluliste muudatusteta rahastamissüsteemis ei ole omavalitsused võimelised enda kehvas seisus lasteaedu, koole ja muid hooneid korrastama.
Loe edasi
Uudised
Saaremaa hirvekaamera läks taas käima
Veebikaamera vahendusel saab hirvi jälgida 2014. aasta veebruarist, tänavune hooaeg on taas käima läinud. Aastate jooksul on söödaplatsil juhtunud nii mõndagi põnevat ja tavatut. Täna tulevad esmakordselt kaamera ette loodusemehed, kes aastate jooksul kaamera ja hirvede eest hoolt kandnud.
Loe edasi
Uudised
Martin Repinski: olen tänulik ka ajakirjanikele, kes minust halvasti kirjutasid
Täna aasta tagasi astus Martin Repinski seoses tema kitsefarmi ümber puhkenud skandaaliga maaeluministri ametist tagasi. Maaleht uuris, mil moel juhtunu Repinski elu mõjutas ning kuidas ta möödunule tagasi vaatab.
Loe edasi
Uudised
Kaupluste lihalettidel valitseb imporditud sealiha, kodumaist parti ja hane ei leia
“Lihatootmine Eestis on vähenenud, mille peamiseks põhjuseks on olnud suured probleemid sealihatootmises," tõdeb põllumajandus-kaubanduskoja lihatoimkonna juht Anu Hellenurme.
Loe edasi
Uudised
TÄNA RIIGIKOGUS | Kas Eestis tohiks GMO-kultuure kasvatada või mitte?
Mesinike ettepanekul arutatakse 5. detsembril kell 14 algaval Riigikogu keskkonnakomisjoni ja maaelukomisjoni ühisistungil on Eestis GMO-kultuuride kasvatamisega seotud küsimusi.
Loe edasi
Uudised
Heisakem Soome Vabariigi 100. aastapäeva puhul Eesti lipud!
Soome Vabariik tähistab 6. detsembril 2017. aastal 100. sünnipäeva ja selle ainukordse sündmuse äramärkimiseks otsustas Vabariigi Valitsus anda kõigile riigi- ja omavalitsusasutustele, samuti avalik-õiguslikud juriidilistele isikutele korralduse heisata Eesti lipud.
Loe edasi
Uudised
Hiie sõbraks valiti Paluküla hiiemäe hoidja
Laupäeval toimunud kümnendal Hiie väe tunnustamissündmusel Eesti Rahva Muuseumis pärjati tänavuseks hiie sõbraks Eha Metsallik ning seda aastatepikkuse tegevuse eest Paluküla hiiemäe hoidmisel ja kaitsmisel.
Loe edasi
Uudised
Ära põlga seapekki, valmista sellest hoopis hõrke leivamäärdeid
Mitmekülgsest sealihast ning selle erinevatest lõigetest on võimalik valmistada nii lihtsamaid argiõhtuseid pere lemmiktoite kui ka tundidepikkust küpsemist vajavaid hõrke piduroogasid.
Loe edasi
Probleem
Hollandist kingiks saadud metsikute hobuste kari terroriseerib Pärnumaa küla
Pärnumaal on inimesed püsti hädas kontrollimatult paljunenud metsikute hobuste karjaga, kellest pooli pole paberite järgi olemaski. Viirastus­karjaga on kimpus ka omanikud, kel pole aimugi, mida edasi teha.
Loe edasi
Uudised
Riik ostab bussisõitjatele 18 miljonit tasuta piletit
Tuleva aasta juulist saab tasuta sõita neil enam kui poolesajal maakondlikul bussiliinil, mille lepingud on sõlminud maavalitsused.
Loe edasi
Uudised
Viis põhjust, miks iga inimene peaks kindlasti kanaliha sööma
Kanaliha ei ole üksnes kiirelt valmiv maheda maitsega koostisosa suppide, soojendavate paja- ja pastaroogade, tervislike salatite ning šašlõki valmistamiseks. Kanaliha aardelaegas, mis peidab endas mitmeid kehale väärtuslikke toitaineid.
Loe edasi
Uudised
HULLEMAST HULLEM | Tablette täis topitud ja surevaks arvatud patsient hakkas pärast ravi katkestamist kiiresti toibuma
Eestis on 12 000–15 000 dementsusega inimest ning spetsialistide hinnangul on haigus aladiagnoositud. Ei ole harv, et haiguse leevendamise asemel muudetakse patsientide elu teadmatusest põrguks.
Loe edasi
Uudised
Kariloomade ravimisel hakatakse rangelt veterinaari poolt koostatud ravikava järgima
Kui praegu on Ravimiameti kaudu olemas statistika ainult veterinaarravimite müügi kohta, siis kevadel maaeluministeeriumis vastuvõetud mikroobide antibiootikumiresistentsuse vähendamise tegevuskava järgi on plaanis täiendada registreid nii, et veterinaar- ja toiduamet saaks täpsema ülevaate ka antibiootikumite kasutamisest erinevate loomaliikide ravimisel. Registri loomisega alustatakse 2018. aastal.
Loe edasi
Uudised
Pool miljonit muutunud aadressi. Aadressiteisendaja aitab õige välja selgitada
Haldusreformiga said paljud aadressid uue kuju ning nüüd on maa-ameti keskses aadressiandmete süsteemis kõik aadressid uuendatud.
Loe edasi
Uudised
Parim maamajanduseriala õpetaja ja õpilane ning parim taimekasvataja pälvivad tunnustuse
Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) annab 17. novembril Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) lõikuspeol üle aunimetused 2017. aasta parimale maamajanduseriala õpetajale ja õpilasele ning parimale taimekasvatajale.
Loe edasi
Uudised
Eesti põllumehed oleksid riskide maandamiseks valmis kasutama saagikindlustust
Valdav osa Eesti taimekasvatajatest oleks valmis kindlustama oma põllukultuuride saagi, kui selline võimalus oleks turul olemas ja riik toetaks osaliselt kindlustusmakseid, selgub Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja värskest küsitlusest. Praegu Eestis põllukultuuride saaki kindlustada ei saa.
Loe edasi
Uudised
ELi audiitorid: maaelu edendamiseks plaanitakse kulutada ligi 100 miljardit eurot, kuid keerulised dokumendid on tulemuste saavutamisel tüliks
Euroopa Kontrollikoja aruande kohaselt on maaelu arengu uus kavandamisprotsess liiga pikk ja keeruline ning selle puudused takistavad keskendumist tulemuslikkusele ja tulemustele.
Loe edasi
Uudised
Järgmisel aastal lisandub väikesaarte nimekirja kolm saart ning väikesaartel inimeste veoauto kastis sõidutamine muutub seaduslikuks
Peatselt lisanduvad väikesaarte nimekirja Aegna, Naissaar ja Väike-Pakri ning väikesaartel veoauto kastis inimeste sõidutamine muutub seadusevastasest tegevusest lubatuks.
Loe edasi
Uudised
Mardilaada korraldajad saavad igal aastal suure pahameele osaliseks, kuid jätkavad kõigest hoolimata innukalt
Neid, kes käesoleva nädala neljapäevast pühapäevani kestvale Mardilaadale oma käsitööd müüma ei mahtunud, on paar-kolmkümmend. Ning nende pahameel selle üle üsna suur.
Loe edasi
Intervjuu
Eksirännakud mööda erinevaid asutusi teevad vanainimeste elu põrguks
Eestis on 12 000–15 000 dementsusega inimest ning spetsialistide hinnangul on haigus aladiagnoositud. Ei ole harv, et haiguse leevendamise asemel muudetakse patsientide elu teadmatusest põrguks.
Loe edasi
Intervjuu
FOTOD | Eesti vanim kaljukotkas sirutab taas taevaavarustes tiibu
Eile lasti Pärnumaal vabasse loodusesse neli kuud Eesti Maaülikooli loomakliinikus ravil olnud kaljukotkas ning merikotkas.
Loe edasi
Intervjuu
VEEBIKAAMERA | Kas šaakal võib murda šoti mägiveise vasika?
Alates möödunud nädalavahetusest on Läänemaale Metsküla randa, kus 2013. aastal saadi esmakordselt tõestusmaterjali hariliku šaakali (Canis aureus) esinemisest Eestis, üles seatud veebikaamera.
Loe edasi
Intervjuu
Tõsised kodulinnuaretajad laovad hinnatud lindude eest letile sadu eurosid
„Tulin just natuke aega tagasi Saksamaal Hannoverist noorlindude näituselt ja tõin sealt kaasa hanepaari, kelle eest maksin 360 eurot,“ ütleb Katrin Seppa ega kurvasta üldse, et pelgalt kahe linnu eest nii suure summa välja käis. Pigem on õnnelik – kollektsioonis nüüd üks väärtuslik linnupaar juures.
Loe edasi
Intervjuu
TEST | Prügi sorteerimine tundub lihtne kui lapsemäng. Aga tegelikult?
Juba kümmekond aastat tuleb meil kodudes prügi sorteerida. Neljapäevane Maaleht kirjutab sellest pikalt ja põhjalikult. Enne lehe lugemist võiksid aga kindlaks teha, kas oled prügisorteerimise põneval teel alles alguses või näitad juba praegu tipptaset.
Loe edasi
Intervjuu
FOTOD | Osake kadunud Tallinnast tuuakse maa alt välja
Möödunud sügisel toimusid Tallinnas nn hõlmikpuu kvartalis arheoloogilised uuringud, mille käigus toodi nähtavale keskajal vanalinna veega varustanud kanal. Ammune, kuid siiani säilinud veejuhe konserveeritakse ning eksponeeritakse väärikalt.
Loe edasi
Intervjuu
Neli kuud maaülikooli kliinikus ravil olnud kalju- ja merikotkas lastakse homme vabadusse
Homme, 7. novembril lastakse vabasse loodusesse Eesti Maaülikooli loomakliinikus ravi saanud haruldane kaljukotkas, kes vajas abi pliimürgistusest taastumiseks, ning noor merikotkas, kes oli lennuvõimetu murtud sulgede tõttu.
Loe edasi
Intervjuu
Põllukultuuride pinnast jäi ebasoodsate ilmaolude tõttu 15% koristamata
Eesti taimekasvatajate küsitluse tulemused kinnitavad, et tänavu jäi Eestis umbes 15% põllukultuuride pinnast ebasoodsate ilmastikuolude tõttu koristamata.
Loe edasi
Intervjuu
Sügisene retseptisoovitus | Aasiapärase vimkaga kanaburger punase kapsa salatiga
Selle asemel, et külmade ilmade saabudes suvised värsked road rasvase ja raskesti seeditavatega asendada, soovitame katsetada tervislikke retsepte soojendavate vürtsidega.
Loe edasi
Intervjuu
Eesti põllumajanduskultuuride seemneid hakatakse säilitama Teravmägede seemnehoidlas
Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel ja Põhjamaade geneetilise ressursi keskuse direktor Lise Lykke Steffensen allkirjastasid lepingu Eesti Taimekasvatuse Instituudi geenipangas säilitavate seemnete varusäilikute hoiustamiseks Svalbardi seemnehoidlas.
Loe edasi
Intervjuu
PRIA suletud sertifikaatidega ID-kaartide omanikele tähtaegades pikendust ei anna
PRIA soovitab mitmete põllumeestele vajalike toimingute jaoks kasutada e-PRIA-t. Lisaks annab enamik loomakasvatajad loomadega toimunud sündmustest ametile teada samuti ID-kaarti kasutades. Kuidas seda aga teha olukorras, kus ID-kaardi sertifikaadid on suletud?
Loe edasi
Intervjuu
INTERAKTIIVNE KAART | Võsavillemite esialgne küttimismaht on 74 looma, vajadusel seda suurendatakse
1. novembril algas hundijahi hooaeg, mille esimeses etapis tohib küttida 74 hunti. Eesmärgiks on ohjata huntide arvukust ning seeläbi vähendada hundi põhjustatud kiskjakahjustusi loomapidajatele.
Loe edasi
Intervjuu
RETSEPT | Kodune mitmeviljapuder seemnetega
Külmadel hommikutel pole midagi mõnusamat auravast, kiudainetest ja energiast pungil pudrust, mille saab ise väärtuslikest teraviljadest kokku segada ja meelepärase piimaga valmis keeta!
Loe edasi
Intervjuu
Soomes, Rootsis ja Leedus on linnugripp kohal, Eestisse pole see veel jõudnud
Kuigi linnugrippi on diagnoositud Soomes, Rootsis ja Leedus, saab veterinaar- ja toiduamet jahimeestega koostöös metslindudelt võetud proovide põhjal kinnitada, et viirus Eestisse jõudnud ei ole.
Loe edasi
Intervjuu
KÜSITLUS | Mida su laps koolisööklas sööb?
Tänane Maaleht kirjutas sellest, et ajal, mil üha enam räägitakse puhta kodumaise toidu tähtsusest, ei pruugi lapsevanemad aimatagi, et nende võsukestele pakutakse kooli- või lasteaiasööklas sulfititega "maitsestatud" kartuleid. Sestap uurimegi, kas sina tead, mida su laps koolis sööb?
Loe edasi
Intervjuu
Täna tähistab 75. sünnipäeva Priit Tomson, keda peetakse Eesti kõigi aegade parimaks korvpalluriks
Tumedate lopsakate lokkide lehvides ja hoogsalt palli põrgatades teda üle väljaku sööstmas enam ei näe, kuid vise tabab korvi endise täpsusega ja medalivõidud jätkuvad. See mees on 3. novembril sünnipäeva pidav korvpallur Priit Tomson.
Loe edasi
Intervjuu
Teenindusbüroode lahtiolekuaegu on ID-kaartide sertifikaatide uuendamiseks pikendatud
Riigi Infosüsteemide Amet on mõista andnud, et on vaid päevade küsimus, mil turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid peatatakse.
Loe edasi
Intervjuu
Aasta loomaarstiks nimetati maaülikooli professor Arvo Viltrop
„Loomulikult on see väga suur au iga loomaarsti jaoks,“ rääkis tänavune parim loomaarst Arvo Viltrop. „Tavaliselt on auhind läinud praktiseerivatele arstidele, mistõttu oli eriti suur üllatus, et sel aastal osutusin valituks mina.“
Loe edasi
Intervjuu
12 viisi, kuidas suurt ruumi ilma seina ehitamata väiksemateks osadeks jagada
Tutvustame tosinat lihtsat nippi, millega ühte suurt avatud ruumi erinevateks tsoonideks jagada.
Loe edasi
Intervjuu
6 nõuannet, kuidas kodu ja vara sügistormide eest kaitsta
Sügis toob enne talvele teatepulga üleandmist lisaks lehesajule ja krõbedatele hommikutele ka karmid tuuleiilid, mille jõud on nõnda suur, et võib varaomaniku jaoks lõppeda tuhandetesse eurodesse ulatuva kahjuga.
Loe edasi
Intervjuu
FOTOD | Unikaalsete freskodega Piira veterinaarravilast sai kultuurimälestis
Kultuuriminister Indrek Saar kuulutas kultuurimälestiseks Rakvere külje all asuva Piira veterinaarravila administratiivhoone.
Loe edasi
Elu
Korvpallur Priit Tomson palli põõsasse visata ei kavatse
Tumedate lopsakate lokkide lehvides ja hoogsalt palli põrgatades teda üle väljaku sööstmas enam ei näe, kuid vise tabab korvi endise täpsusega ja medalivõidud jätkuvad. See mees on homme 75. sünnipäeva tähistav korvpallur Priit Tomson.
Loe edasi
Elu
Korstnapühkijad muretsevad - nende ametivendadena esinevad inimesed, kellel selleks mingit õigust pole
„Kunagi, nõukogude ajal oli jah korstnapühkija ametitunnistus eluaegne, aga nüüd tuleb kutset iga viie aasta tagant uuendada,“ selgitab Eesti Korstnapühkijate Koja vanemate kogu liige Hillimar Heinroos ning muretseb inimeste pärast, kelle elumajade korstnaid pühivad kutsetunnistuseta tegutsejad.
Loe edasi
Elu
Põllumajanduskoda kogub infot põllukultuuride saagikoristuse ja kahjude kohta
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda koostöös Eestimaa Talupidajate Keskliiduga plaanib sellel nädalal kaardistada põllukultuuride koristamise hetkeolukorra ja ebasoodsatest ilmastikutingimustest tekkinud kahjud. Selleks palutakse kõikide põllumeeste tagasisidet ja hinnangut oma ettevõtte olukorra kohta.
Loe edasi
Elu
Jahimehed: veelinnujahil tuleb lähtuda loodusrahva loogikast, mitte võõrast suurlinna kultuurist imporditud populismist ja emotsioonidest
Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) juhatus leiab, et ornitoloogide mure välisriigi jahituristide veelinnujahi korralduses on arusaadav, aga nende pakutud lahenduste osas tuleks ühiskonna eri huvigruppidega pidada veel tõsiseid läbirääkimisi.
Loe edasi
Elu
MAALEHE KATSE | Kas sibulat saab nutmata hakkida?
Kuna vihane Eesti sibul paneb pisara voolama, siis katsetasid Maalehe noakäsitlejad nelja nutust päästmise nippi.
Loe edasi
Elu
Eestimaise toidu tootearenduses löövad lisaks tehnoloogidele kaasa ka kooliõpilased
Kodumaine toit on maitsev ja erinevate toodete väljamõtlemisega ning maitsete timmimisega näevad ettevõtted palju vaeva. Vahel tulevad neile tootearenduse protsessis appi isegi koolilapsed, tuvastas Maaleht Pirital toidumessil ringi vaadates.
Loe edasi
Elu
20 aastat tagasi alustatud haldusreform on lõppenud, vabatahtlikult ühinenud omavalitsustele makstakse 65 miljonit eurot ühinemistoetust
Peale vabatahtlikke ühinemisi, sundliitmisi ja kohtuvaidlusi jääb Eestis senise 213 omavalitsuse asemel alles 79 kohalikku omavalitsust – 15 linna ja 64 valda.
Loe edasi
Elu
PÄEVAPILT | Põllule jäänud kapsaid peab lumehangede alt taga otsima
"Kapsas jäi põllule jah," ütles köögiviljakasvatusettevõtte Sagro juht Kalle Reiter täna hommikul Maalehe ajakirjanikule Harjumaal Saue vallas öösel lume alla mattunud viiehektarilise põllu ääres seistes.
Loe edasi
Elu
FOTOD | 10 trendikat esikut, mis häid sisustusideid pakuvad
Kodu visiitkaarti ehk esikut planeerides on väga palju asjaolusid, millega tuleks arvestada. Ruumi suurus, pere suurus, lemmikloomad, vabade seinte olemasolu, elektrikilbi asukoht, eelarvelised võimalused. Iga esik vajab individuaalset lähenemist.
Loe edasi
Elu
RETSEPT | Lihtne ja maitsev õunakook
Sügis on loomulikult kõige parajam aeg õunakooki teha. Järgnev kook on lihtne, kuid maitsev. Kõige paremini mekib see muidugi soojalt ja vanillikastme või jäätisega serveeritult.
Loe edasi
Elu
Täna hääletavad EL-i liikmesriigid, kas pikendada glüfosaadi kasutusluba või mitte
Teisipäeval toetas Euroopa parlament glüfosaadil põhinevate herbitsiidide täielikku keelustamist 2022. aasta lõpuks ja kohest kasutamise piiramist. EL-i liikmesriigid hääletavad Euroopa Komisjoni ettepanekut glüfosaadi turustamise litsentsi pikendamise kohta täna, kolmapäeval.
Loe edasi
Elu
Olav Kreen: kui kusagil viga näed, ära jaluta sellest mööda
Täna toimuval aasta põllumehe konverentsil räägiti palju halvast ilmast ja taimekasvatajaid tabanud rasketest oludest. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu esimees Olav Kreen aga arvab, et rasketes aegades on alati ka positiivseid toone.
Loe edasi
Elu
Rahvapõllumees 2017: olen loomult rõõmsameelne inimene, aga tiitel teeb tuju veel paremaks
Pühapäeva keskööl lõppenud hääletusest väljus rahva tahtel võidumehe ehk tänavuse rahvapõllumehena Tartumaal Haaslava vallas tegutsev marjakasvataja Paavo Otsus.
Loe edasi
Elu
RETSEPT | Magusalt pähkline maiuspala sügiskaamose leevendamiseks
Trotsimaks sombust sügisilma ning käimasoleva hooajaga kaasnevat väsimust, arenda näiteks oma küpsetamisoskust ning premeeri end ja oma armsaid lähedasi energiast pakatava koogiga.
Loe edasi
Elu
Puuviljakasvatajad saavad ajutist erakorralist toetust taotleda
Täna, 23. oktoobril jõustub maaeluministri määrus, millega kehtestatakse Euroopa Liidu erakorraline toetus Eesti puuviljakasvatajatele Venemaa poolt EL-i toiduainete sisseveo keelustamisest tingitud kahjude osaliseks hüvitamiseks.
Loe edasi
Uudised
Appi, ämblikud tungivad tuppa!
Ämblikukartlikel inimestel on sügiseti ehmatamiseks põhjust enam kui küll – ämblikke tundub olevat igal sammul ja mitte ainult õues, vaid ka toas. Näib, nagu tahaksid nad majadesse talvevarju pugeda.
Loe edasi
Uudised
LIIKUV PILT | Sookurg Ahja lendas maailmarekordile lähedase kiirusega Ukrainast Iisraeli
"On rõõm teatada, et meie kuulus, eelmisel suvel Ahjal satelliitsaatjaga varustatud sookurg Ahja 5 tegi oma sellesügisese esimese pika rändehüppe Askania-Novast Lõuna-Ukrainas, kus ta terve suve veetis, Hula orgu Iisraelis," teatas möödunud nädalal linnuhuvilistele Eesti Maaülikoolis töötav ornitoloog Aivar Leito.
Loe edasi
Uudised
ANIMATSIOON | Miks rohelised lehed puudel sügisel kollaseks ja punaseks muutuvad?
Tänavune sügis tundub väga värviline. Kas see ongi nii või me lihtsalt ei mäleta, millised nägid puud välja eelmisel sügisel?
Loe edasi
Uudised
Kombain võib põlema minna asjast, mille peale ei oska mõeldagi
19. oktoobril kella 19.01 ajal tekkis Põltsamaa vallas Pudivere külas kombaini punkris väike põleng. Päästjad leidsid tulekolde termokaamera abil ja kustutasid selle.
Loe edasi
Uudised
FOTOD | 10 lahedat ideed, kuidas kõrvitsaid kodu kaunistamisel kasutada
Kõrvitsahooaeg on käes. Ning aiaviljad, suured ja dekoratiivsed, tuleb peenralt varju alla tuua.
Loe edasi
Uudised
Mooska talu perenaine Eda Veeroja pälvis suitsusauna propageerimise eest riikliku tunnustuse
Täiskasvanud õppija nädala avaüritusel nimetati aasta õppijaks Tarmo Tuuling Pärnumaalt, eripreemiad pälvisid raamatukogubuss Katariina Jee ja Vana-Võromaa suitsusaunakombestikku tutvustavad koolitused ja töötoad.
Loe edasi
Uudised
Nüüd saad ülikiiret netiühendust nautida ka maakodus
2016. aastal majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt koostatud analüüsi kohaselt asuvad ca 30% Eesti majapidamistest (160 000 maja) linnaosades, eramurajoonides ja maapiirkondades, kus neil on tõsiseid probleeme tänapäevase kiire interneti, kiirusega kuni 100Mbit/s, kättesaadavusega.
Loe edasi
Uudised
Kaks levinud viga, mida õuekoerte pidamisel sageli tehakse
Nii nagu iga majaomanik vaatab enne talve saabumist üle, et maja peaks tuult ja külma, peab iga koeraomanik, kelle lemmik elab õues, kindlaks tegema, et koera elamine pakuks ilmastikutingimuste eest piisavat kaitset.
Loe edasi
Uudised
FOTO | Grafitikunst on ka külatänavale jõudnud
Ühe Eestimaa küla tänavat ehib kaunis majaseinale maalitud taies. Selle autoriks on grafitikunstnik Sänk.
Loe edasi
Päevateema
Miks põllumehed kohalikesse volikogudesse kandideerivad ja miks neid valitakse?
Pilk Lääne-Virumaa, Viljandimaa ja Põlvamaa maakondadesse näitab, et põllumehed olid neil valimistel edukad kandideerijad.
Loe edasi
Päevateema
Rohke vihmasadu on kruusateede olukorra väga kehvaks muutnud, maanteeamet piirab koormust
Pikka aega kestnud vihmasadu on viinud kruusateed raskesse seisukorda. Vahepealsed paar kuiva päeva on muutnud kruusateid tahedamaks ning võimaluste piires korrastavad hooldeettevõtjad riigi kruusateid.
Loe edasi
Päevateema
Suur-Järvamaa asutaja Alo Aasma: natuke nukker tunne on
Küsimusele, kuidas meeleolu on, vastab ainsa kohalike omavalitsuste valimistel osalenud maakonnaülese valmisliidu juht, Järva maavanem Alo Aasma naljaga pooleks: „Unine.“
Loe edasi
Päevateema
Taluliidu koduleht langes viiruse ohvriks
"Koduleht on meil suletud jah," tõdeb Eestimaa Talupidajate Keskliidu tegevjuht Kerli Ats ning lisab, et põhjus selleks on väga lihtne - leht nakatus viirusega.
Loe edasi
Päevateema
Kõrgeima valimisaktiivsusega hiilgasid väikesaared
Üldine valimisaktiivsus oli eilsetel kohalike omavalitsuste valimistel suhteliselt madal - riigis keskmiselt 53,3%. Maakondadest käidi kõige aktiivsemalt valimas Jõgevamaal (59,3%) ning passiivseimad oldi Saaremaal, kus valimas käis alla poole valimisõiguslikest inimestest. Samas oldi muudest piirkondadest silmapaistvalt aktiivsemad väikesaartel.
Loe edasi
Päevateema
VIDEO | Kolmetoaline maja, mille püstitamiseks kulub vaid kolm tundi
Maja, millele on nimeks pandud "Prantsusmaa" saab püsti panna peaaegu kõikjale ning püstitamiseks kulub pelgalt kolm tundi.
Loe edasi
Uudised
Mullune ränk gripp viib vaktsineerima
Mullu suri gripihooajal Eestis 47 inimest, mis võib olla üks põhjusi tavalisest suuremaks vaktsineerimishuviks.
Loe edasi
Uudised
FOTOKONKURSS | Sügise kaunimad värvid leiad siit!
Fotokonkurss on lõppenud. Kõige rohkem hääli kogus ning peaauhinna - aastase tasuta sissepääsu Tallinna teletorni ja botaanikaaeda tervele perele - võitis Anne Laanemets fotoga "Raamitud sügis".
Loe edasi
Uudised
Soovid kujundada maalähedases stiilis kööki? Vaata fotosid ja ammuta ideid!
Maakodus võiks olla (kuid ei pea olema) köök, mis peegeldab seda, kus maja asub - maapiirkonda, farmielu, loomi ja loodust.
Loe edasi
Uudised
EV 100 peret | Dr Tiina Zõbin: huvi tundsin hobuste vastu lapsest peale, aga hipodroomile traavlite juurde juhatas mind klassiõe venna seitsmerublane võit totalisaatoril
„Eks ma mõtlesin ikka, et mida pärast kooli teha ja kuhu õppima minna. Kaalusin majandust, aga see oleks olnud selline midagi-peab-ju-tegema variant,“ räägib naine, kes pärast kaheaastast tallimehe ja traavisõitjana töötamist toonasesse Eesti Põllumajanduse Akadeemiasse veterinaariat õppima läks ning kellest tänaseks on saanud esimene loomaarst Eestis, kes 2009. aastal hobustele artroskoopilisi liigeseoperatsioone tegema hakkas.
Loe edasi
Uudised
Tugevad vihmasajud on jõudsalt jõgede veetaset kergitanud
Septembrikuu ja oktoobri alguse vihmasajud on maa lirtsuma pannud ning mõnede jõgede veetase kerkib enam kui paarkümmend sentimeetrit ööpäevas.
Loe edasi
Uudised
Šaakalite rüüsteretked viitavad nende arvukuse kiirele kasvule
Kui ühel augustiööl hirmutas šaakalikari Pärnumaal Varbla vallas asuva Mikkeni lamba­talu pererahva võika ulgumisega poolsurnuks, siis talu lambakarja tõid nad möödunud nädalal ka surma.
Loe edasi
EV 100 peret
Perekond Zõbin: major, kindral ja Hard Rock
Suur lotovõit võib inimese elule uue suuna anda. Kuid et klassiõe venna võidetud seitse rubla hobuste võiduajamistel ühe elusaatuse määravad, on maailmas tõenäoliselt juhtunud vaid üks kord.
Loe edasi
EV 100 peret
FOTOD | Šaakalid jätsid kahest noorest utest maha vaid räsitud nahad ja peotäie paljaksnäritud luid
Kui ühel augustilõpuööl hirmutas šaakalikari Pärnumaal Varbla vallas asuva Mikkeni lambatalu pererahva oma võika ulgumisega poolsurnuks, siis talu lambakarja tõid nad nüüd, oktoobri algul ka surma, murdes maha kaks kevadel sündinud noort utte.
Loe edasi