Ain Alvela
Metsalehe vastutav toimetaja
Uudised
Ametkonnad ei tea, mis saab pärandkoosluste kaitsmisest aastal 2020
Kuigi viimastel aastatel on põllumehi harjutatud teadmisega, et 2020. aasta tulekuga kaovad harjumuspäraseks saanud toetused, on ometi mõned valdkonnad, millega toetust saamata lihtsalt keegi ei tegelekski.
Loe edasi
Uudised
Kümned seenelised said rõõmsal meelel korvid täis
Läinud pühapäeval viis Maaleht koos RMK rahva ja seenetarkadega kolm bussitäit seenehuvilisi Põhja-Kõrvemaa looduskaitseala piiril asuva Pikkjärve metsadesse seenetarkusi omandama ja sügisande korjama.
Loe edasi
Uudised
SUUR GALERII | Maalehe seeneretkel said huvilised korvid täis
Pühapäeval korraldas Maaleht koos RMK ja seeneteadlastega juba tavaks saanud sügisese seeneretke Kõrvemaa metsadesse.
Loe edasi
Uudised
FOTOD | President Kaljulaid käis roosiaias mett võtmas
Täna pärastlõunal võtsid mesinikud juuni lõpus Kadrioru presidendilossi roosiaeda pandud kolm mesipuud lahti ja vaatasid, mis seal sees on. Oli palju mesilinde, aga suhteliselt vähe mett – ilmselt olnuks mesilastele parem, kui tarud asuksid rohkem päikselises kohas.
Loe edasi
Uudised
Põlislaaned lähevad range kaitse alla
Loodetavasti oskab loodus omapäi hästi toimetada ja Eestimaad katab, no ütleme 100 aasta pärast, 35 000 hektarit range kaitse all olevaid laane- ja salumetsi, mis on peaaegu kaks korda rohkem kui praegu.
Loe edasi
Uudised
Nutikas äri – firma ostab omanikelt mobiilimastiga maad
Ettevõte Live Nature avastas taipliku ja raudkindla, tõsi, päris pika vinnaga teenimisvõimaluse, mille jaoks pole vaja teha muud, kui maaomanik nõusse saada ja notari juurde lepingut vormistama viia.
Loe edasi
Uudised
PILTUUDIS: Kopli trammid pääsesid liinile
Eile õhtupoolikul tegi puhkpilliorkestrit ja esimesi trammilembeseid linlasi vedanud antiikne tramm renoveeritud Kopli suunalisel liinil esimese sõidu.
Loe edasi
Uudised
Kaubaks läheb tuhandeid tonne õunu, aga vaid paarsada kilo neist on eestimaised
Kaubanduses on kodumaine õun ka praegu täiesti olemas, ainult selle müügikogus jääb peaaegu kümme korda välismaisele õunale alla.
Loe edasi
Metsaleht
METSAKAJA
Parim metsamajandaja tuleb Läänemaalt. Soomes juhtub hirvlastega laju liiklusõnnetusi.
Loe edasi
Päevateema
Eesti õunakasvatajad kuulutavad piiritagusele ubinale sõja
Läinud nädalal sõlmisid OÜ Aran PM ja OÜ Chaga ühisrahastuse lepingu, millega omandasid eelkõige autoärimehena tuntud Toomas Rüütmanni kümne aasta eest rajatud 104 hektari suuruse musta sõstra ja õunaistanduse Pollis.
Loe edasi
Metsaleht
Eestis vajab metsatöö veel keeldu ja käsku
Soome ja Rootsi metsaekspertide sõnul on Skandinaavias viimastel aastatel liigutud reeglitevabama ja liberaalsema metsamajandamise suunas ning see ei ole teinud metsadele kahju. Pigem vastupidi, väidetakse.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Elusad tibud prügikastis
Nädala alguses lahvatas õõvastav skandaal tavalisse prügikonteinerisse loobitud elusate tibude tõttu. Loo muudab eriti koletuks tõsiasi, et selle teo taga on Põhjamaade üks juhtivaid toidutööstusettevõtteid.
Loe edasi
Uudised
Piret Torm-Kriis: ülemsootska on seto keele ja meele hoidja
Vastne seto ülemsootska Piret Torm-Kriis ootab Maalehte oma hubases valgetes ja rahvuslikes toonides pealinnakodus, mille välisukse kõrval lehvib Setomaa lipp ja tagatoast kostab vaikset leelomuusikat.
Loe edasi
Metsaleht
Baltimaade puuronijate meistriks krooniti ameeriklane
Augusti 12. ja 13. päeval peeti Pärnu rannapargis Balti riikide puuronimise meistrivõistlused, mille üldvõitjaks tuli hoopistükkis ameeriklane Steve Coates.
Loe edasi
Metsaleht
Milline puu võib ostutuda mõrtsukpuuks?
Arborist Heiki Hanso hoiatab, et kui meie otsustajad-ametnikud ei hakka kohe ja praegu linnapuude üle inventuuri korraldama, pole siingi kauge aeg, kui inimesed murduvate puude all surma saavad.
Loe edasi
Uudised
Parim metsamajandaja ei aja kasumit taga
Metsaomanikud valisid eelmisel nädalavahetusel enda seast parimaks metsamajandajaks Liidia Köstri, kelle metsad laiuvad paarikümnel hektaril Enniste talu maadel Lääne maakonnas.
Loe edasi
Uudised
Ehedana säilinud Pällo taluhäärber Lahemaal saab riikliku kaitse
Muinsuskaitseamet algatas Võsu vanima taluhäärberi riikliku kaitse alla võtmise, teised talu juurde kuuluvad hooned jäävad kaitsevööndisse, aga nende taastamiseks on vaja palju uuendusi.
Loe edasi
Uudised
FOTOD: Parimad metsaomanikud mõtlevad kauge maa taha
Läinud nädalavahetusel autasustas Eesti Erametsaliit Ruunaveres 2017. aasta parimaid, edukamaid ja hoolivamaid metsamajandajaid.
Loe edasi
Uudised
FOTOGALERII: Varbola linnuses said kokku Vene karu ja Winnetou
Terve eelmise nädala mürisesid Varbola iidse maalinna vallide vahel mootorsaed, sest eri rahvusest kujurid nikerdasid nende abil valmis kümneid puuskulptuure.
Loe edasi
Uudised
DROONIVIDEO: Metsauuenduse erinevad võtted ja mis sellest välja tuli
Ida- ja Lääne-Virumaa piiril Peresaares laiuvad suured, valdavalt inimtühjad alad, kus Eesti suurim erametsafirma Tornator Eesti majandab metsa 600 hektaril. Oluline osa selles töös on ka metsade uuendamisel.
Loe edasi
Uudised
VIDEO ja GRAAFIKA: Miks vajab Eesti uut puidukiu tehast?
Eestisse võimast puidurafineerimistehast kavandav OÜ Est-For Invest on valmis saanud tehast tutvustava videoklipi.
Loe edasi
Arvamus
Mida kõike välja visatakse
TUTTAV TUNNE: Kes roogib kunde laga? * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Uudised
Linnamesilased on taimemürkidest priid
Ajal, mil mõnes maakohas võib loodus taimemürkide tõttu silmale nähtamatust saastast pungil olla, tasub mesilased hoopis maalt linna kolida, kus õitsvad taimed on kemikaalidest priid.
Loe edasi
Uudised
VIDEO: Vaata, kuidas linnamesinik oma hoolealustega toimetab
Ajal, kui maakohtades ähvardavad mesilinde põldudele pritsitavad mürgid, on kaval mesilased linna kolida, sest seal pestitsiide ei kasutata.
Loe edasi
Arvamus
Odav õlu ja auklikud teed
TUTTAV TUNNE: Eesti lonkav õllekultuur * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
Pealinna elanike arv muudkui suureneb
Rahvastikuregistri andmeil elab 1. augusti seisuga pealinnas 445 480 inimest, juulis kasvas Tallinna elanike arv 232 inimese võrra.
Loe edasi
Arvamus
Tapal võeti mingi kärata maha kümneid puid
Ajal, mil pealinnas ühe remmelga pärast vaata et sõda lahti lasti, lõigati Tapa keskuses maha kümneid sarnaseid puid.
Loe edasi
Arvamus
Tansupeo peaproov möödus lõõtsuva tuule ja külma vihma all
Täna pärastlõunal anti Kalevi staadionil avalöök XII noorte tantsupeole Koidu ja Hämariku ideed kanva etenduse peaprooviga, mis juba ka arvukalt pealtvaatajaid kogus, kuid esinejad külma vihma all lõdisema võttis.
Loe edasi
Metsaleht
Saksamaa Zellhof – moodsaim omataoline
Puitu kui biotooret tselluloosiks töötlevate tehaste rajamise puhul kardetakse ehk kõige rohkem haisu, veereostust ning piirkonna elukeskkonna üleüldist halvenemist. Metsaleht käis Saksamaal uurimas, kas juba töötav tehas haiseb ja reostab.
Loe edasi
Metsaleht
Kohalik rahvas kutsus Kalevi staadionil harjutavatele lastele politsei
Eile, kolmapäeva õhtul kutsusid Kalevi staadioni ümbruskonna elanikud peoks harjutavatele lastele politsei, sest planeeritust pikemaks veninud proov häiris nende öörahu ja vaikset olemist.
Loe edasi
Metsaleht
Kunagised asundustalude maad kattuvad metsaga
Lääne- ja Ida-Virumaa kokkupuutekohas, piirnedes põhjast Oonurme ja lõunast Avinurmega ning külgnedes läänest Tudusoo looduskaitsealaga, idast aga Muraka rabaga, asub Peressaare – 1700 hektarit kunagist asundustalude maad.
Loe edasi
Uudised
Ilmub uus praktilisi nõuandeid jagav ajakiri Maaleht Looduses
Juba järgmisel kolmapäeval, 12. juulil, jõuab meie toimetuselt kõikidesse perioodika müügikohtadesse praktilisi nõuandeid jagav uus ajakiri Maaleht Looduses.
Loe edasi
Metsaleht
Kaitskem puid! Päriselt!
Mul on üks ettepanek neile, kes end tõsiuskseteks looduskaitsjateks peavad. Võtke palun ette – praegu on suveaeg, soe ja mõnus –, sõitke kusagile metsanoorendikule ning pidage seal vahti, et sõralised metsaasukad värskelt istutatud kuuse- ja männitaimi nahka ei pistaks.
Loe edasi
Metsaleht
METSAKAJA
Puidutööstus AS Toftan avas mai lõpus Võrumaal Sõmerpalu vallas Varese külas uue saeveski Toftan 2, mille rajamine läks maksma 32 miljonit eurot.
Loe edasi
Metsaleht
Kõige rohkem ehitatakse neljatoalisi eluruume
2016. aastal kasutusloa saanud eluruumidest moodustavad suurima osa ehk 28% neljatoalised eluruumid. 2016. aastal sai kasutusloa 1312 neljatoalist eluruumi.
Loe edasi
Päevateema
Ajalooline rehielamu vaarub kodumaa 100. sünnipäeval hävingu piiril
Riikliku kaitse all oleva, kuid ajahambast puretud ja laguneva Hinni talukompleksi saatus kergitab laiema küsimuse – kuidas me üldse hoolitseme rahvusliku kultuuripärandi osaks oleva taluarhitektuuri säilitamise eest.
Loe edasi
Metsaleht
Paju lahing vol. 2 Õismäel
Äkki peaks Õismäe remmelga saatust arutatama Euroopa Liidu eesistumise ajal? Või ÜRO peaassamblees? Või NATO tippkohtumisel?
Loe edasi
Metsaleht
Erametsad vajavad kolm miljonit metsataime praegusest rohkem
Keskkonnaministeeriumis valmis kultiveerimismaterjali toodangu analüüs ja metsataimede kasutusvajaduse prognoos, mille kohaselt kasutati möödunud aastal met­sade uuendamiseks ligi 29 miljonit metsataime.
Loe edasi
Metsaleht
Jahinduse hea tava paneb rõhku koostööle maaomanikega
Mais toimunud Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) üldkoosolekul otsustasid jahimehed Eesti jahinduse head tava täiendada kahe maaomandit puudutava sättega.
Loe edasi
Metsaleht
Ainult täna ja homme saab veel küsida toetust noore metsa hooldamiseks ja kahjustatud metsa taastamiseks
Erametsakeskus võtab veel täna ja homme vastu metsameetme ehk metsaala arengu ja metsade elujõulisuse parandamise investeeringutoetuse taotlusi.
Loe edasi
Metsaleht
DEBATT: Kes veavad majandusarengut maal?
EMPLi konverentsil toimus ka debativoor seadusandjate, riigiametnike ja puidutöösturite vahel.
Loe edasi
Metsaleht
Ajupesu konverents või majandusveduri visioon tulevikku
Puidutöösturite sõnum võimu juures olijatele seisneb selles, et vähem mängitaks maksudega, ettevõtluskeskkond püsiks stabiilne ja hariduses keskendutaks praktiliste erialade õpetamisele.
Loe edasi
Metsaleht
Kogu maailma tselluspetside tähelepanu koondub Eestile
Eesti ärimeeste ambitsioon rajada viie aastaga uus ja aja- kohane puidukiu tootmise kompleks äratab üleilmset tähelepanu.
Loe edasi
Metsaleht
Läbi Kohtla-Nõmme tuhises tornaado
Läinud pühapäeval räsis Kohtla-Nõmmet tõeline tornaado, oma Ameerika sugulaste minivorm, mis tuuseldas aedu, postkaste ja murdis liiklusmärgi.
Loe edasi
Tehnika
Kelly ketasäke on loodud mahefarmerile orasheina tõrjeks
Austraalia firma Kelly Engineering omanik Shane Kelly käis koos firma juhi Calvin Steadi ja abikaasa Joga Eesti metallifirmades võimalikku partnerit ja ketasäkke tootjat otsimas.
Loe edasi
Metsaleht
Lihtne käsiõng püüab pühapäeval suurepäraselt
Kuigi särjepüügiks ei ole tarvis teab mis supervarustust, on siiski möödas need ajad, kui kalale mindi pelgalt pihlakast lõigatud õngeridvaga.
Loe edasi
Metsaleht
Osa puidutööstusest muutub tasapisi biomajanduseks
Täna toimuval metsa- ja puidutööstuse suvekonverentsil räägitakse peaasjalikult sektori rollist Eestimaa regionaalarengu vedajana nii nüüd kui edaspidi, aga ka uute tehnoloogiate rakendamisest puidutööstuses.
Loe edasi
Metsaleht
Ülemiste järve äärde rajatakse öko-büroohoone
Tallinnas aadressil Järvevana tee 7b valmib järgmise aasta alguses Eesti suurim täielikult rohelisel mõtteviisil arendatud ja ainulaadseid säästlikke lahendusi kasutav büroohoone.
Loe edasi
Metsaleht
Ants Erik: keskkonnamaks aitaks tasuda maaomanikele võla
Erametsaomanikud peavad juba aastaid võitlust selle nimel, et saamata jäänud tulu eest saada õiglast hüvitist juhul, kui nende maadele on kehtestatud looduskaitselised piirangud või muu metsamajandamist ja maakasutust piirav kohustus.
Loe edasi
Metsaleht
Viimsi vald ehitas terviseraja
Maikuus rajati Viimsi valla tellimusel Randvere tee naabrusse, Haabneeme poolt tulles veidi enne Tammneeme küla, vasakule metsa alla uus terviserada.
Loe edasi
Elu
Ida-Viru pöörab senise sünge pahupoole seiklusteks maa all ja maa peal
Seiklusmaakonnaks pürgiva Ida-Viru turismi­magnet on tunamullu põhjaliku tervenduskuuri läbinud Eesti Kaevandusmuuseum, millest Tallinna järel on saanud Põhja-Eesti kõige enam külastajaid koguv vaatamisväärsus.
Loe edasi
Arvamus
Inimene - tehnoloogia kroon
SÕNA SEKKA: Kaardivead parandab … maaomanik! * TUTTAV TUNNE: Maailma parim Karlsson * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Uudised
Vana külmhoone kui kivi jäätisevabriku kaelas
Tallinnas Peterburi maantee ääres, nüüdse Premia jäätisevabriku hoovi peal seisab enam kui poole sajandi tagusest ajast pärinev, läbinisti lagunenud, kuid siiski säilitamist vääriv tondiloss.
Loe edasi
Maamajandus
Vilja kuivatamiseks kasutatav gaas saab aktsiisi
Alates juulikuust kerkivad taas mitmete kütuste aktsiisimäärad, muuhulgas kehtestatakse aktsiis ka mahutigaasile, mille tõttu saavad põllumehed taas põõna oma rahakoti külge, sest mahutigaas on levinud kuivatite kütus.
Loe edasi
Metsaleht
Eestlased aitavad Gruusia jahimajandust jalule
Gruusia on palunud Eesti spetsialistide abi oma jahinduspoliitika kujundamisel ja uue jahiseaduse väljatöötamisel, et oma riigi jahipidamist kaasaegsemaks muuta.
Loe edasi
Uudised
Karula rahvas ärevuses: kas nüüd ei tohi kaitsealal enam kapsamaadki harida?
Nii mõnigi Karula rahvuspargi püsi­elanik sai hiljaaegu PRIA-lt ärevusse ajava kirja, millega asetati ranged piirangud talumaadele, kus aastaid põldu haritud ja kus keskkonna­tundliku püsirohumaa jaoks nõutavast turbamullast pole jälgegi.
Loe edasi
Metsaleht
Metsakaja
Värskest uurimusest selgub, et maailmas on leitud üle 60 065 puuliigi. Metsafirmad Tornator ja UPM teatasid hiljuti eellepingust, mille järgi UPM müüb 23 000 ha Põhja-Karjalas asuvaid metsakinnistuid Tornatorile.
Loe edasi
Metsaleht
Arutelu kipub juba üksteise vaenamiseks
Huvigruppide soov Eesti metsapoliitikat ümber kujundada on esile kutsunud süüdistuste laviini, mida üksteise aadressil loobitakse. Säärane asjade seis aga pole kuigi konstruktiivne.
Loe edasi
Metsaleht
RMK võttis metsaistutusel kopteri appi
Maikuu alguses vedas Aerocopteri Robinson-tüüpi helikopter riigimetsa raielankidele kottide kaupa metsataimi, Emumäe ümbruses jõuab sedaviisi istutuskohtadesse 90 000 taime.
Loe edasi
Metsaleht
Puidukiutehase rajajad: otsime kontakti avalikkusega
Eestisse planeeritava kaasaegse puidurafineerimistehase eestvedajad saatsid avaliku kirja inimestele, kellele teeb muret tehase mõju metsadele ja Emajõele.
Loe edasi
Metsaleht
Challenger jätab Euroopa ja kolib täielikult Ameerikasse
Üleilmse traktoritootja Agco gruppi kuuluv Challenger muutub ainult USAsse mõeldud kaubamärgiks, mistõttu kollast värvi Challengeri traktoreid ja iseliikuvaid või järelveetavaid mürgipritse Euroopas enam osta ei saa.
Loe edasi
Maamajandus
Kvernelandi oranžiks värvimisega Kubota Eestis ei kiirusta
Kas tahate punarohelist või oranži Kvernelandi atra? Ilmselt saab adramüüja Stokker Agri peagi nõnda küsida.
Loe edasi
Maamajandus
Nunnu lambalugu: Karulas sündisid nelikutest talled
Karula rahvuspargi maadel Hallimäe talus nägid märtsi viimasel päeval ilmavalgust nelikutest lambatalled, kel praegu just käes paras aeg lutipudelist loobuda.
Loe edasi
Arvamus
TUTTAV TUNNE: Georgi lint – vaprus või ülbus
Igal aastal on 9. mai järel taas jutuks tõusnud Georgi lint, selle kandmise eesmärgid ning venelaste ja eestlaste läbisaamine.
Loe edasi
Arvamus
VIDEO: Vaata, kuidas Robinson-kopter raiesmikele metsataimi viib
Neil päevil veab Aerocopteri Robinson tüüpi lennumasin riigimetsa raielankidele kottide kaupa metsataimi, Emumäe ümbruses jõuab sedaviisi istutuskohtadesse 90 000 taime.
Loe edasi
Arvamus
Jäätisest teeb jäätise just suhkur
Käimasoleva suhkrusöömise kahjulikkuse propageerimise ja suhkrumaksu kehtestamise maaniaga jäätisetootjad esialgu kaasa läinud ei ole. Leitakse, et ilma suhkruta poleks jäätisel maitset ja keegi ei ostaks seda.
Loe edasi
Arvamus
Rahva lemmikud – Vana Toomas ja Vanilla Ninja
Eestimaalaste eelistatuimate jäätisemarkide pjedestaali kõrgeimal astmel troonivad vaheldumisi Vanilja Ninja ja Vana Toomas, nii on see olnud juba viimased aasta-poolteist.
Loe edasi
Tehnika
Katana silokombain annab hea tulemuse ka maisipõllul
Silokombaine on Eesti turul viielt tootjalt, aastas müüakse neid paar-kolm. Selle soetamisele tasub mõelda agrofirmal, kelle farmides rohkem kui 700pealine lüpsikari.
Loe edasi
Uudised
Energeetika + tööstus = edukas Paldiski
Enam kui kümne aastaga pole Alexela Grupi kinnisvaraarendus Paldiskis jalgu alla saanud, omaniku on leidnud vaid neli krunti 36st, oodatud ekspordiks tootvaid tehaseid ja ühes nendega pudrumägesid linnarahvale pole aga saabunud.
Loe edasi
Uudised
Politseiaia parki tuleb Voldemar ja Elfriede Lenderi mälestusmärk
Tallinna linnavolikogu otsuse kohaselt rajatakse esimesele eestalsest Tallinna linnapea Voldemar Lenderi ja tema abikaasa Elfriede mälestusmärk Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks Politseiparki.
Loe edasi
Uudised
Aastas 10-20 eurot keskkonnamaksuks! Kas see oleks lahendus maaomanikele?
Erametsaomanikud pole päriselt päri talumistasu sidumisega maa maksustamishinnaga, pigem soovitakse, et ka tehnovõrkude talumise eest makstaks tasu analoogselt Natura 2000 alade sihtkaitsevööndi piirangute eest makstavaga, mis praegu on 110 eurot hektari kohta aastas.
Loe edasi
Uudised
Valgevenes arreteeriti "valge lehe" aktsioonis oselejaid
Valgevenes peeti 1. mail kinni kuus inimest, kes kõndisid tänavail, käes puhas valge paberileht.
Loe edasi
Uudised
Pikalt valitsuses keerelnud liinitasude eelnõu küpseb edasi õiguskomisjonis
Homme lõppeb tähtaeg, et esitada muudatusettepanekuid asjaõigusseaduse rakendamise seaduse jt seaduste muutmise seadusele, mis sisuliselt puudutab tehnovõrgu talumistasu kohendamist sääraselt, et see maaomanikele liinide tõttu saamata jäävat tulu õiglasemalt kompenseeriks.
Loe edasi
Uudised
Valitsus: üleüldine kevadine raierahu Eesti metsades ahistab väikeomanikku
Tänasel väljasõiduistungil Brüsselis arutas valitsus muuhulgas ka EKRE ettepanekut kehtestada Eesti metsades üleüldine raierahu ajavahemikus 15. aprillist 15. juunini. Ministrid ettepanekut ei toetanud.
Loe edasi