Ain Alvela
Metsalehe vastutav toimetaja
Tapal võeti mingi kärata maha kümneid puid
Ajal, mil pealinnas ühe remmelga pärast vaata et sõda lahti lasti, lõigati Tapa keskuses maha kümneid sarnaseid puid.
Loe edasi
Tansupeo peaproov möödus lõõtsuva tuule ja külma vihma all
Täna pärastlõunal anti Kalevi staadionil avalöök XII noorte tantsupeole Koidu ja Hämariku ideed kanva etenduse peaprooviga, mis juba ka arvukalt pealtvaatajaid kogus, kuid esinejad külma vihma all lõdisema võttis.
Loe edasi
Kohalik rahvas kutsus Kalevi staadionil harjutavatele lastele politsei
Eile, kolmapäeva õhtul kutsusid Kalevi staadioni ümbruskonna elanikud peoks harjutavatele lastele politsei, sest planeeritust pikemaks veninud proov häiris nende öörahu ja vaikset olemist.
Loe edasi
Kunagised asundustalude maad kattuvad metsaga
Lääne- ja Ida-Virumaa kokkupuutekohas, piirnedes põhjast Oonurme ja lõunast Avinurmega ning külgnedes läänest Tudusoo looduskaitsealaga, idast aga Muraka rabaga, asub Peressaare – 1700 hektarit kunagist asundustalude maad.
Loe edasi
Uudised
Ilmub uus praktilisi nõuandeid jagav ajakiri Maaleht Looduses
Juba järgmisel kolmapäeval, 12. juulil, jõuab meie toimetuselt kõikidesse perioodika müügikohtadesse praktilisi nõuandeid jagav uus ajakiri Maaleht Looduses.
Loe edasi
Metsaleht
METSAKAJA
Puidutööstus AS Toftan avas mai lõpus Võrumaal Sõmerpalu vallas Varese külas uue saeveski Toftan 2, mille rajamine läks maksma 32 miljonit eurot.
Loe edasi
Metsaleht
Kõige rohkem ehitatakse neljatoalisi eluruume
2016. aastal kasutusloa saanud eluruumidest moodustavad suurima osa ehk 28% neljatoalised eluruumid. 2016. aastal sai kasutusloa 1312 neljatoalist eluruumi.
Loe edasi
Päevateema
Ajalooline rehielamu vaarub kodumaa 100. sünnipäeval hävingu piiril
Riikliku kaitse all oleva, kuid ajahambast puretud ja laguneva Hinni talukompleksi saatus kergitab laiema küsimuse – kuidas me üldse hoolitseme rahvusliku kultuuripärandi osaks oleva taluarhitektuuri säilitamise eest.
Loe edasi
Metsaleht
Paju lahing vol. 2 Õismäel
Äkki peaks Õismäe remmelga saatust arutatama Euroopa Liidu eesistumise ajal? Või ÜRO peaassamblees? Või NATO tippkohtumisel?
Loe edasi
Metsaleht
Ainult täna ja homme saab veel küsida toetust noore metsa hooldamiseks ja kahjustatud metsa taastamiseks
Erametsakeskus võtab veel täna ja homme vastu metsameetme ehk metsaala arengu ja metsade elujõulisuse parandamise investeeringutoetuse taotlusi.
Loe edasi
Metsaleht
Läbi Kohtla-Nõmme tuhises tornaado
Läinud pühapäeval räsis Kohtla-Nõmmet tõeline tornaado, oma Ameerika sugulaste minivorm, mis tuuseldas aedu, postkaste ja murdis liiklusmärgi.
Loe edasi
Tehnika
Kelly ketasäke on loodud mahefarmerile orasheina tõrjeks
Austraalia firma Kelly Engineering omanik Shane Kelly käis koos firma juhi Calvin Steadi ja abikaasa Joga Eesti metallifirmades võimalikku partnerit ja ketasäkke tootjat otsimas.
Loe edasi
Tehnika
Osa puidutööstusest muutub tasapisi biomajanduseks
Täna toimuval metsa- ja puidutööstuse suvekonverentsil räägitakse peaasjalikult sektori rollist Eestimaa regionaalarengu vedajana nii nüüd kui edaspidi, aga ka uute tehnoloogiate rakendamisest puidutööstuses.
Loe edasi
Tehnika
Ülemiste järve äärde rajatakse öko-büroohoone
Tallinnas aadressil Järvevana tee 7b valmib järgmise aasta alguses Eesti suurim täielikult rohelisel mõtteviisil arendatud ja ainulaadseid säästlikke lahendusi kasutav büroohoone.
Loe edasi
Metsaleht
Ants Erik: keskkonnamaks aitaks tasuda maaomanikele võla
Erametsaomanikud peavad juba aastaid võitlust selle nimel, et saamata jäänud tulu eest saada õiglast hüvitist juhul, kui nende maadele on kehtestatud looduskaitselised piirangud või muu metsamajandamist ja maakasutust piirav kohustus.
Loe edasi
Metsaleht
Viimsi vald ehitas terviseraja
Maikuus rajati Viimsi valla tellimusel Randvere tee naabrusse, Haabneeme poolt tulles veidi enne Tammneeme küla, vasakule metsa alla uus terviserada.
Loe edasi
Elu
Ida-Viru pöörab senise sünge pahupoole seiklusteks maa all ja maa peal
Seiklusmaakonnaks pürgiva Ida-Viru turismi­magnet on tunamullu põhjaliku tervenduskuuri läbinud Eesti Kaevandusmuuseum, millest Tallinna järel on saanud Põhja-Eesti kõige enam külastajaid koguv vaatamisväärsus.
Loe edasi
Arvamus
Inimene - tehnoloogia kroon
SÕNA SEKKA: Kaardivead parandab … maaomanik! * TUTTAV TUNNE: Maailma parim Karlsson * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Uudised
Vana külmhoone kui kivi jäätisevabriku kaelas
Tallinnas Peterburi maantee ääres, nüüdse Premia jäätisevabriku hoovi peal seisab enam kui poole sajandi tagusest ajast pärinev, läbinisti lagunenud, kuid siiski säilitamist vääriv tondiloss.
Loe edasi
Maamajandus
Vilja kuivatamiseks kasutatav gaas saab aktsiisi
Alates juulikuust kerkivad taas mitmete kütuste aktsiisimäärad, muuhulgas kehtestatakse aktsiis ka mahutigaasile, mille tõttu saavad põllumehed taas põõna oma rahakoti külge, sest mahutigaas on levinud kuivatite kütus.
Loe edasi
Uudised
Karula rahvas ärevuses: kas nüüd ei tohi kaitsealal enam kapsamaadki harida?
Nii mõnigi Karula rahvuspargi püsi­elanik sai hiljaaegu PRIA-lt ärevusse ajava kirja, millega asetati ranged piirangud talumaadele, kus aastaid põldu haritud ja kus keskkonna­tundliku püsirohumaa jaoks nõutavast turbamullast pole jälgegi.
Loe edasi
Metsaleht
Metsakaja
Värskest uurimusest selgub, et maailmas on leitud üle 60 065 puuliigi. Metsafirmad Tornator ja UPM teatasid hiljuti eellepingust, mille järgi UPM müüb 23 000 ha Põhja-Karjalas asuvaid metsakinnistuid Tornatorile.
Loe edasi
Metsaleht
Arutelu kipub juba üksteise vaenamiseks
Huvigruppide soov Eesti metsapoliitikat ümber kujundada on esile kutsunud süüdistuste laviini, mida üksteise aadressil loobitakse. Säärane asjade seis aga pole kuigi konstruktiivne.
Loe edasi
Metsaleht
RMK võttis metsaistutusel kopteri appi
Maikuu alguses vedas Aerocopteri Robinson-tüüpi helikopter riigimetsa raielankidele kottide kaupa metsataimi, Emumäe ümbruses jõuab sedaviisi istutuskohtadesse 90 000 taime.
Loe edasi
Metsaleht
Puidukiutehase rajajad: otsime kontakti avalikkusega
Eestisse planeeritava kaasaegse puidurafineerimistehase eestvedajad saatsid avaliku kirja inimestele, kellele teeb muret tehase mõju metsadele ja Emajõele.
Loe edasi
Metsaleht
Challenger jätab Euroopa ja kolib täielikult Ameerikasse
Üleilmse traktoritootja Agco gruppi kuuluv Challenger muutub ainult USAsse mõeldud kaubamärgiks, mistõttu kollast värvi Challengeri traktoreid ja iseliikuvaid või järelveetavaid mürgipritse Euroopas enam osta ei saa.
Loe edasi
Maamajandus
Kvernelandi oranžiks värvimisega Kubota Eestis ei kiirusta
Kas tahate punarohelist või oranži Kvernelandi atra? Ilmselt saab adramüüja Stokker Agri peagi nõnda küsida.
Loe edasi
Maamajandus
Nunnu lambalugu: Karulas sündisid nelikutest talled
Karula rahvuspargi maadel Hallimäe talus nägid märtsi viimasel päeval ilmavalgust nelikutest lambatalled, kel praegu just käes paras aeg lutipudelist loobuda.
Loe edasi
Arvamus
TUTTAV TUNNE: Georgi lint – vaprus või ülbus
Igal aastal on 9. mai järel taas jutuks tõusnud Georgi lint, selle kandmise eesmärgid ning venelaste ja eestlaste läbisaamine.
Loe edasi
Arvamus
VIDEO: Vaata, kuidas Robinson-kopter raiesmikele metsataimi viib
Neil päevil veab Aerocopteri Robinson tüüpi lennumasin riigimetsa raielankidele kottide kaupa metsataimi, Emumäe ümbruses jõuab sedaviisi istutuskohtadesse 90 000 taime.
Loe edasi
Arvamus
Jäätisest teeb jäätise just suhkur
Käimasoleva suhkrusöömise kahjulikkuse propageerimise ja suhkrumaksu kehtestamise maaniaga jäätisetootjad esialgu kaasa läinud ei ole. Leitakse, et ilma suhkruta poleks jäätisel maitset ja keegi ei ostaks seda.
Loe edasi
Arvamus
Rahva lemmikud – Vana Toomas ja Vanilla Ninja
Eestimaalaste eelistatuimate jäätisemarkide pjedestaali kõrgeimal astmel troonivad vaheldumisi Vanilja Ninja ja Vana Toomas, nii on see olnud juba viimased aasta-poolteist.
Loe edasi
Tehnika
Katana silokombain annab hea tulemuse ka maisipõllul
Silokombaine on Eesti turul viielt tootjalt, aastas müüakse neid paar-kolm. Selle soetamisele tasub mõelda agrofirmal, kelle farmides rohkem kui 700pealine lüpsikari.
Loe edasi
Uudised
Energeetika + tööstus = edukas Paldiski
Enam kui kümne aastaga pole Alexela Grupi kinnisvaraarendus Paldiskis jalgu alla saanud, omaniku on leidnud vaid neli krunti 36st, oodatud ekspordiks tootvaid tehaseid ja ühes nendega pudrumägesid linnarahvale pole aga saabunud.
Loe edasi
Uudised
Politseiaia parki tuleb Voldemar ja Elfriede Lenderi mälestusmärk
Tallinna linnavolikogu otsuse kohaselt rajatakse esimesele eestalsest Tallinna linnapea Voldemar Lenderi ja tema abikaasa Elfriede mälestusmärk Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks Politseiparki.
Loe edasi
Uudised
Aastas 10-20 eurot keskkonnamaksuks! Kas see oleks lahendus maaomanikele?
Erametsaomanikud pole päriselt päri talumistasu sidumisega maa maksustamishinnaga, pigem soovitakse, et ka tehnovõrkude talumise eest makstaks tasu analoogselt Natura 2000 alade sihtkaitsevööndi piirangute eest makstavaga, mis praegu on 110 eurot hektari kohta aastas.
Loe edasi
Uudised
Valgevenes arreteeriti "valge lehe" aktsioonis oselejaid
Valgevenes peeti 1. mail kinni kuus inimest, kes kõndisid tänavail, käes puhas valge paberileht.
Loe edasi
Uudised
Pikalt valitsuses keerelnud liinitasude eelnõu küpseb edasi õiguskomisjonis
Homme lõppeb tähtaeg, et esitada muudatusettepanekuid asjaõigusseaduse rakendamise seaduse jt seaduste muutmise seadusele, mis sisuliselt puudutab tehnovõrgu talumistasu kohendamist sääraselt, et see maaomanikele liinide tõttu saamata jäävat tulu õiglasemalt kompenseeriks.
Loe edasi
Uudised
Valitsus: üleüldine kevadine raierahu Eesti metsades ahistab väikeomanikku
Tänasel väljasõiduistungil Brüsselis arutas valitsus muuhulgas ka EKRE ettepanekut kehtestada Eesti metsades üleüldine raierahu ajavahemikus 15. aprillist 15. juunini. Ministrid ettepanekut ei toetanud.
Loe edasi
Uudised
Läänemaal räsiti teeremondi käigus vanu papleid
Kasari vana silla juures on oskamatu oksalõikus rikkunud vana allee, kirjutas Läänlane maikuu esimesel päeval.
Loe edasi
Uudised
Maanteemuuseum avab suvehooaja perepäevaga
Põlvamaal varbusel vana Postitee ääres asuv Eesti Maanteemuuseum avab suvehooaja kogupereüritusega.
Loe edasi
Uudised
Fosforiidisõda vol. 2 - EI Tartu tselluloositehasele!
Looduskaitseaktivistid lubavad 13. mail koguneda Tartusse raekoja platsile, et Vorbuse tselluloositehase rajamisplaanide vastu protestirongkäiguga meelt avaldada.
Loe edasi
Uudised
Rail Balticu ehitus odavneb ökoduktide arvelt
Teadlaste uuringud on tuvastanud, et metsloomad ei armasta eriti ökuduktide kaudu magistraale ületada, mistõttu ka Rail Balticule võidakse neid tegelikkuses vähem rajada kui praegu projektis seisab.
Loe edasi
Uudised
Töörahvapüha hakul lõi Läti viinaäri eredalt lõkkele
Lätis hordide kaupa n-ö viinarallil käivad rahvuskaaslased ei ole mingi uudis, ent enne maipüha võttis piiriülene alkoholiäri eriti ägedad tuurid üles.
Loe edasi
Uudised
Kopra küttimine nõuab visadust ja targem on seda teha püünisraudadega
Pärast läinud nädalal ilmunud lugu kodutiikidesse tungivatest kobraste rüüsteretkedest Võrumaal võttis Maalehega ühendust Rakvere jahimees Jaan Kraav, kelle hinnangul saab kopraid küttida küll, kuid see vajab jahimehelt visadust ning on ka omahinnalt üsna kallis tegevus.
Loe edasi
Maamajandus
Jaapani Kubota hakkab Eestis kanda kinnitama
Kui Stokker Agri 2015. aasta sügisel Kubota traktorite Baltimaade esindamise lepingu sõlmis, ei osatud Eestis asjast midagi arvata. Ka konkurendid ei võtnud Kubota tulemist kuigi tõsiselt.
Loe edasi
Maamajandus
Võõpsus asuva lagunenud elamu kordadegemine on eraasi, võrgukuuri hävitas kunagine suurpõleng
Juhuslikult möödasõitvad inimesed on märganud Põlvamaal Võõpsu alevikus väikese kruusatee ääres asuvat üsna tähelepanuväärse välimusega hoonet, mis paraku seisab lagunenu ja rüüstatuna.
Loe edasi
Maamajandus
Läti lähistel seikles Venemaa allveelaev
Kolmapäeva õhtul märgati Läti ranniku lähistel Läänemeres Venemaa relvajõudude allveelaaeva, kirjutab uudisteportaal Novosti v Mire.
Loe edasi
Maamajandus
Täna anti välja Eesti suurim FSC metsasertifikaat
Metsaühistu MTÜ Ühinenud Metsaomanikud sai täna kinnituse, et on väärilised ja võimelised haldama Eesti suurimat FSC metsamajandamise ja tarneahela grupisertifikaati. Selle kohta väljastati ühistule litsents FSC®-C135147.
Loe edasi
Maamajandus
Lõuna-Eestis lokkab must maakleritasu
Lõuna-Eestis on kuuldavasti väga palju kinnisvaratehinguid, mille juures palub maakler maakleritasu ikka veel maksta sularahas või oma isiklikule kontole ehk n-ö mustalt.
Loe edasi
Maamajandus
Võrumaa kinnisvaraturg ulbib vaikses konnatiigis
Võrumaa kinnisvaraturg loksub juba mitu aastat kui liikumatu veega konnatiik - pakkumisi justkui on, aga ostuhuvi on kasin ja hinnad pigem kukuvad.
Loe edasi
Maamajandus
Koprad on täitsa tõpraks kätte läinud
Igatahes Võrumaal tunnevad koprad ennast aasta-aastalt üha julgemalt, vaevalt leiab sealkandis tiigikest, järve või kraaviperve, kus nende tegevuse jälgi pole märgata.
Loe edasi
Maamajandus
Puidukiu tehase riigiplaneeringu algatamine lükkub edasi
Valitsus algatab tartu lähistele Emajõe äärde plaanitava puidurafineerimise tehase riigi eriplaneeringu ilmselt mai alguses, teatavad ERRi uudised.
Loe edasi
Maamajandus
Erametsaliit peab säästlikku metsamajandamist väga tähtsaks
Eesti Erametsaliit, mille liikmete omandis on rohkem kui veerand Eesti erametsamaast, pidas 21. aprillil Tartus volinike koosolekut.
Loe edasi
Päevateema
Poolte kinnistute piirid kulgevad kaardil valesti
Maa-ameti kaardirakendustele kantud katastriüksuste piirid ei pruugi klappida looduses olevatega, kuna maareformi algusaastatel kanti suur osa piire katastrikaardile vaid vanu kaarte pliiatsiga ümber joonistades.
Loe edasi
Metsaleht
Inimene otsustab, robot teeb valmis
Läinud nädalal Tartus toimunud Eesti Metsaseltsi iga-aastasel metsanduse visioonikonverentsil maaliti küll rohkelt kohati ulmelisigi tulevikupilte, ent neist kõige tagasihoidlikumategi elluviimiseks on tarvis leida osapoolte ühisosa, mida napib.
Loe edasi
Metsaleht
Metsanduse tulevikku kujundades peame üksteisest aru saama
Presidendi majandusnõunik Heido Vitsur on seda meelt, et debatt metsanduses küll toimub, aga osapooled ei saa tihtilugu teineteisest aru.
Loe edasi
Metsaleht
Eesti metsad on valdavalt parimas kasvueas
Tänasel Tartus toimuval metsanduse visioonikonverentsil statistilise metsainventuuri (SMI) värsketest andmetest ülevaadet andes ütles Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Allan Sims, et metsa pindala suurenemine on statistiliselt usaldusväärne.
Loe edasi
Metsaleht
Metsamasinad muutuvad järjest iseseisvamaks
Metsanduse visioonikonverentsil rääkis puidutööstuse innovatsioonilahendustega tegeleva OÜ Deskis juhataja Pille Kaas, et infotehnoloogia areng, ka metsanduse valdkonnas, on väga kiire, isegi kiirem, kui arvata oskame.
Loe edasi
Metsaleht
Säästev metsandus jääb aastakümneteks päevakorda
Tartu Ülikooli looduskaitsebioloogia juhtivteadur Asko Lõhmus märkis tänasel metsanduse visioonikonverentsil, et tuleviku uurimiseks on maailmas välja töötatud spetsiaalsed tehnikad, sh ka metsanduse visioonide uurimiseks.
Loe edasi
Metsaleht
Z-generatsioon valmistub tööturgu vallutama
Metsanduse valdkonna oskusi ja tööjõuvajadusi aastal 2037 tutvustasid konverentsil SA Kutsekoda OSKA raporti koostajad Eve Kitt ja Rain Leoma.
Loe edasi
Metsaleht
Kahekümne aasta pärast kannab keskkonnaminister "puusärki"
Täna Tartus toimuval metsanduse visioonikonverentsil arutletakse peateemana Eesti metsa kui meie suurima rikkuse ja metsamajanduse kui ühe tähtsaima majandusvaldkonna tuleviku üle ning seatakse sihte, kuidas tänased otsused mõjutavad meie metsade kestvust ka 20 ja 2x20 aasta pärast.
Loe edasi
Metsaleht
Vastsed tehased suurendavad puidutööstuse toormevajadust
Uute, puitu moel või teisel toorainena kasutavate tehaste rajamisega Eestisse kerkib loomuldasa küsimus, kuivõrd ohtlik on see meie metsade kestvusele ja kust hakkab edaspidi tulema nende tehaste tooraine.
Loe edasi
Metsaleht
Metsakaja
Esimene kohtumine avalike infoürituste sarjas Suure Emajõe piirkonda planeeritava puidurafineerimistehase asjus oli 12. aprillil. Poola tammepuu nimega Józef sai 2017. aasta Euroopa puu tiitli. Riigikogu täiskogu istungil toimus metsandusarutelu “Kus on metsas tasakaal”.
Loe edasi
Metsaleht
Tselluloosiekspert: Eesti puidust saab hea paberi
Eestisse ligemale miljard eurot maksma minevat puidutööstust kavandav Est-for Invest soovib palgata maailmatasemel tselluloositootmise asjatundjat Daniel Paalssonit, kes omal ajal nõustas ka Estonian Celli tehase rajamist.
Loe edasi
Metsaleht
FOTOD: Eestimaalane on kodumaise linnuliha usku
Praegu, tervisliku toitumise ajastul ülistatakse taevani kanaliha, tegelikult üldse linnuliha tarbimist, sest kanalihas on vähe rasva ja palju kasulikke valke.
Loe edasi
Uudised
Paldiski endine biodiislitehas muutub vedelkütuste terminaliks
Ettevõte Baltic Oil Service omandas kolme miljoni euro eest Paldiski Lõunasadamas asuva, juba 2010. aastal pankrotti läinud biokütusetehase, et laiendada naabruses asuvat mahutiparki.
Loe edasi