Ain Alvela
Metsalehe vastutav toimetaja
Metsaleht
Metsakaja
Värskest uurimusest selgub, et maailmas on leitud üle 60 065 puuliigi. Metsafirmad Tornator ja UPM teatasid hiljuti eellepingust, mille järgi UPM müüb 23 000 ha Põhja-Karjalas asuvaid metsakinnistuid Tornatorile.
Loe edasi
Metsaleht
Arutelu kipub juba üksteise vaenamiseks
Huvigruppide soov Eesti metsapoliitikat ümber kujundada on esile kutsunud süüdistuste laviini, mida üksteise aadressil loobitakse. Säärane asjade seis aga pole kuigi konstruktiivne.
Loe edasi
Metsaleht
RMK võttis metsaistutusel kopteri appi
Maikuu alguses vedas Aerocopteri Robinson-tüüpi helikopter riigimetsa raielankidele kottide kaupa metsataimi, Emumäe ümbruses jõuab sedaviisi istutuskohtadesse 90 000 taime.
Loe edasi
Metsaleht
Puidukiutehase rajajad: otsime kontakti avalikkusega
Eestisse planeeritava kaasaegse puidurafineerimistehase eestvedajad saatsid avaliku kirja inimestele, kellele teeb muret tehase mõju metsadele ja Emajõele.
Loe edasi
Metsaleht
Challenger jätab Euroopa ja kolib täielikult Ameerikasse
Üleilmse traktoritootja Agco gruppi kuuluv Challenger muutub ainult USAsse mõeldud kaubamärgiks, mistõttu kollast värvi Challengeri traktoreid ja iseliikuvaid või järelveetavaid mürgipritse Euroopas enam osta ei saa.
Loe edasi
Maamajandus
Kvernelandi oranžiks värvimisega Kubota Eestis ei kiirusta
Kas tahate punarohelist või oranži Kvernelandi atra? Ilmselt saab adramüüja Stokker Agri peagi nõnda küsida.
Loe edasi
Maamajandus
Nunnu lambalugu: Karulas sündisid nelikutest talled
Karula rahvuspargi maadel Hallimäe talus nägid märtsi viimasel päeval ilmavalgust nelikutest lambatalled, kel praegu just käes paras aeg lutipudelist loobuda.
Loe edasi
Arvamus
TUTTAV TUNNE: Georgi lint – vaprus või ülbus
Igal aastal on 9. mai järel taas jutuks tõusnud Georgi lint, selle kandmise eesmärgid ning venelaste ja eestlaste läbisaamine.
Loe edasi
Arvamus
VIDEO: Vaata, kuidas Robinson-kopter raiesmikele metsataimi viib
Neil päevil veab Aerocopteri Robinson tüüpi lennumasin riigimetsa raielankidele kottide kaupa metsataimi, Emumäe ümbruses jõuab sedaviisi istutuskohtadesse 90 000 taime.
Loe edasi
Arvamus
Jäätisest teeb jäätise just suhkur
Käimasoleva suhkrusöömise kahjulikkuse propageerimise ja suhkrumaksu kehtestamise maaniaga jäätisetootjad esialgu kaasa läinud ei ole. Leitakse, et ilma suhkruta poleks jäätisel maitset ja keegi ei ostaks seda.
Loe edasi
Arvamus
Rahva lemmikud – Vana Toomas ja Vanilla Ninja
Eestimaalaste eelistatuimate jäätisemarkide pjedestaali kõrgeimal astmel troonivad vaheldumisi Vanilja Ninja ja Vana Toomas, nii on see olnud juba viimased aasta-poolteist.
Loe edasi
Tehnika
Katana silokombain annab hea tulemuse ka maisipõllul
Silokombaine on Eesti turul viielt tootjalt, aastas müüakse neid paar-kolm. Selle soetamisele tasub mõelda agrofirmal, kelle farmides rohkem kui 700pealine lüpsikari.
Loe edasi
Uudised
Energeetika + tööstus = edukas Paldiski
Enam kui kümne aastaga pole Alexela Grupi kinnisvaraarendus Paldiskis jalgu alla saanud, omaniku on leidnud vaid neli krunti 36st, oodatud ekspordiks tootvaid tehaseid ja ühes nendega pudrumägesid linnarahvale pole aga saabunud.
Loe edasi
Uudised
Politseiaia parki tuleb Voldemar ja Elfriede Lenderi mälestusmärk
Tallinna linnavolikogu otsuse kohaselt rajatakse esimesele eestalsest Tallinna linnapea Voldemar Lenderi ja tema abikaasa Elfriede mälestusmärk Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks Politseiparki.
Loe edasi
Uudised
Aastas 10-20 eurot keskkonnamaksuks! Kas see oleks lahendus maaomanikele?
Erametsaomanikud pole päriselt päri talumistasu sidumisega maa maksustamishinnaga, pigem soovitakse, et ka tehnovõrkude talumise eest makstaks tasu analoogselt Natura 2000 alade sihtkaitsevööndi piirangute eest makstavaga, mis praegu on 110 eurot hektari kohta aastas.
Loe edasi
Uudised
Valgevenes arreteeriti "valge lehe" aktsioonis oselejaid
Valgevenes peeti 1. mail kinni kuus inimest, kes kõndisid tänavail, käes puhas valge paberileht.
Loe edasi
Uudised
Pikalt valitsuses keerelnud liinitasude eelnõu küpseb edasi õiguskomisjonis
Homme lõppeb tähtaeg, et esitada muudatusettepanekuid asjaõigusseaduse rakendamise seaduse jt seaduste muutmise seadusele, mis sisuliselt puudutab tehnovõrgu talumistasu kohendamist sääraselt, et see maaomanikele liinide tõttu saamata jäävat tulu õiglasemalt kompenseeriks.
Loe edasi
Uudised
Valitsus: üleüldine kevadine raierahu Eesti metsades ahistab väikeomanikku
Tänasel väljasõiduistungil Brüsselis arutas valitsus muuhulgas ka EKRE ettepanekut kehtestada Eesti metsades üleüldine raierahu ajavahemikus 15. aprillist 15. juunini. Ministrid ettepanekut ei toetanud.
Loe edasi
Uudised
Läänemaal räsiti teeremondi käigus vanu papleid
Kasari vana silla juures on oskamatu oksalõikus rikkunud vana allee, kirjutas Läänlane maikuu esimesel päeval.
Loe edasi
Uudised
Maanteemuuseum avab suvehooaja perepäevaga
Põlvamaal varbusel vana Postitee ääres asuv Eesti Maanteemuuseum avab suvehooaja kogupereüritusega.
Loe edasi
Uudised
Fosforiidisõda vol. 2 - EI Tartu tselluloositehasele!
Looduskaitseaktivistid lubavad 13. mail koguneda Tartusse raekoja platsile, et Vorbuse tselluloositehase rajamisplaanide vastu protestirongkäiguga meelt avaldada.
Loe edasi
Uudised
Rail Balticu ehitus odavneb ökoduktide arvelt
Teadlaste uuringud on tuvastanud, et metsloomad ei armasta eriti ökuduktide kaudu magistraale ületada, mistõttu ka Rail Balticule võidakse neid tegelikkuses vähem rajada kui praegu projektis seisab.
Loe edasi
Uudised
Töörahvapüha hakul lõi Läti viinaäri eredalt lõkkele
Lätis hordide kaupa n-ö viinarallil käivad rahvuskaaslased ei ole mingi uudis, ent enne maipüha võttis piiriülene alkoholiäri eriti ägedad tuurid üles.
Loe edasi
Uudised
Kopra küttimine nõuab visadust ja targem on seda teha püünisraudadega
Pärast läinud nädalal ilmunud lugu kodutiikidesse tungivatest kobraste rüüsteretkedest Võrumaal võttis Maalehega ühendust Rakvere jahimees Jaan Kraav, kelle hinnangul saab kopraid küttida küll, kuid see vajab jahimehelt visadust ning on ka omahinnalt üsna kallis tegevus.
Loe edasi
Maamajandus
Jaapani Kubota hakkab Eestis kanda kinnitama
Kui Stokker Agri 2015. aasta sügisel Kubota traktorite Baltimaade esindamise lepingu sõlmis, ei osatud Eestis asjast midagi arvata. Ka konkurendid ei võtnud Kubota tulemist kuigi tõsiselt.
Loe edasi
Maamajandus
Võõpsus asuva lagunenud elamu kordadegemine on eraasi, võrgukuuri hävitas kunagine suurpõleng
Juhuslikult möödasõitvad inimesed on märganud Põlvamaal Võõpsu alevikus väikese kruusatee ääres asuvat üsna tähelepanuväärse välimusega hoonet, mis paraku seisab lagunenu ja rüüstatuna.
Loe edasi
Maamajandus
Läti lähistel seikles Venemaa allveelaev
Kolmapäeva õhtul märgati Läti ranniku lähistel Läänemeres Venemaa relvajõudude allveelaaeva, kirjutab uudisteportaal Novosti v Mire.
Loe edasi
Maamajandus
Täna anti välja Eesti suurim FSC metsasertifikaat
Metsaühistu MTÜ Ühinenud Metsaomanikud sai täna kinnituse, et on väärilised ja võimelised haldama Eesti suurimat FSC metsamajandamise ja tarneahela grupisertifikaati. Selle kohta väljastati ühistule litsents FSC®-C135147.
Loe edasi
Maamajandus
Lõuna-Eestis lokkab must maakleritasu
Lõuna-Eestis on kuuldavasti väga palju kinnisvaratehinguid, mille juures palub maakler maakleritasu ikka veel maksta sularahas või oma isiklikule kontole ehk n-ö mustalt.
Loe edasi
Maamajandus
Võrumaa kinnisvaraturg ulbib vaikses konnatiigis
Võrumaa kinnisvaraturg loksub juba mitu aastat kui liikumatu veega konnatiik - pakkumisi justkui on, aga ostuhuvi on kasin ja hinnad pigem kukuvad.
Loe edasi
Maamajandus
Koprad on täitsa tõpraks kätte läinud
Igatahes Võrumaal tunnevad koprad ennast aasta-aastalt üha julgemalt, vaevalt leiab sealkandis tiigikest, järve või kraaviperve, kus nende tegevuse jälgi pole märgata.
Loe edasi
Maamajandus
Puidukiu tehase riigiplaneeringu algatamine lükkub edasi
Valitsus algatab tartu lähistele Emajõe äärde plaanitava puidurafineerimise tehase riigi eriplaneeringu ilmselt mai alguses, teatavad ERRi uudised.
Loe edasi
Maamajandus
Erametsaliit peab säästlikku metsamajandamist väga tähtsaks
Eesti Erametsaliit, mille liikmete omandis on rohkem kui veerand Eesti erametsamaast, pidas 21. aprillil Tartus volinike koosolekut.
Loe edasi
Päevateema
Poolte kinnistute piirid kulgevad kaardil valesti
Maa-ameti kaardirakendustele kantud katastriüksuste piirid ei pruugi klappida looduses olevatega, kuna maareformi algusaastatel kanti suur osa piire katastrikaardile vaid vanu kaarte pliiatsiga ümber joonistades.
Loe edasi
Metsaleht
Inimene otsustab, robot teeb valmis
Läinud nädalal Tartus toimunud Eesti Metsaseltsi iga-aastasel metsanduse visioonikonverentsil maaliti küll rohkelt kohati ulmelisigi tulevikupilte, ent neist kõige tagasihoidlikumategi elluviimiseks on tarvis leida osapoolte ühisosa, mida napib.
Loe edasi
Metsaleht
Metsanduse tulevikku kujundades peame üksteisest aru saama
Presidendi majandusnõunik Heido Vitsur on seda meelt, et debatt metsanduses küll toimub, aga osapooled ei saa tihtilugu teineteisest aru.
Loe edasi
Metsaleht
Eesti metsad on valdavalt parimas kasvueas
Tänasel Tartus toimuval metsanduse visioonikonverentsil statistilise metsainventuuri (SMI) värsketest andmetest ülevaadet andes ütles Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Allan Sims, et metsa pindala suurenemine on statistiliselt usaldusväärne.
Loe edasi
Metsaleht
Metsamasinad muutuvad järjest iseseisvamaks
Metsanduse visioonikonverentsil rääkis puidutööstuse innovatsioonilahendustega tegeleva OÜ Deskis juhataja Pille Kaas, et infotehnoloogia areng, ka metsanduse valdkonnas, on väga kiire, isegi kiirem, kui arvata oskame.
Loe edasi
Metsaleht
Säästev metsandus jääb aastakümneteks päevakorda
Tartu Ülikooli looduskaitsebioloogia juhtivteadur Asko Lõhmus märkis tänasel metsanduse visioonikonverentsil, et tuleviku uurimiseks on maailmas välja töötatud spetsiaalsed tehnikad, sh ka metsanduse visioonide uurimiseks.
Loe edasi
Metsaleht
Z-generatsioon valmistub tööturgu vallutama
Metsanduse valdkonna oskusi ja tööjõuvajadusi aastal 2037 tutvustasid konverentsil SA Kutsekoda OSKA raporti koostajad Eve Kitt ja Rain Leoma.
Loe edasi
Metsaleht
Kahekümne aasta pärast kannab keskkonnaminister "puusärki"
Täna Tartus toimuval metsanduse visioonikonverentsil arutletakse peateemana Eesti metsa kui meie suurima rikkuse ja metsamajanduse kui ühe tähtsaima majandusvaldkonna tuleviku üle ning seatakse sihte, kuidas tänased otsused mõjutavad meie metsade kestvust ka 20 ja 2x20 aasta pärast.
Loe edasi
Metsaleht
Vastsed tehased suurendavad puidutööstuse toormevajadust
Uute, puitu moel või teisel toorainena kasutavate tehaste rajamisega Eestisse kerkib loomuldasa küsimus, kuivõrd ohtlik on see meie metsade kestvusele ja kust hakkab edaspidi tulema nende tehaste tooraine.
Loe edasi
Metsaleht
Metsakaja
Esimene kohtumine avalike infoürituste sarjas Suure Emajõe piirkonda planeeritava puidurafineerimistehase asjus oli 12. aprillil. Poola tammepuu nimega Józef sai 2017. aasta Euroopa puu tiitli. Riigikogu täiskogu istungil toimus metsandusarutelu “Kus on metsas tasakaal”.
Loe edasi
Metsaleht
Tselluloosiekspert: Eesti puidust saab hea paberi
Eestisse ligemale miljard eurot maksma minevat puidutööstust kavandav Est-for Invest soovib palgata maailmatasemel tselluloositootmise asjatundjat Daniel Paalssonit, kes omal ajal nõustas ka Estonian Celli tehase rajamist.
Loe edasi
Metsaleht
FOTOD: Eestimaalane on kodumaise linnuliha usku
Praegu, tervisliku toitumise ajastul ülistatakse taevani kanaliha, tegelikult üldse linnuliha tarbimist, sest kanalihas on vähe rasva ja palju kasulikke valke.
Loe edasi
Uudised
Paldiski endine biodiislitehas muutub vedelkütuste terminaliks
Ettevõte Baltic Oil Service omandas kolme miljoni euro eest Paldiski Lõunasadamas asuva, juba 2010. aastal pankrotti läinud biokütusetehase, et laiendada naabruses asuvat mahutiparki.
Loe edasi
Tehnika
Tänavused traktoriuudised levivad Maamessi kaudu
Nagu ikka, seisavad ka tänavusel Maamessil aukohal uued traktorid, mõni ka säärane, mida siinmail pole varem nähtudki.
Loe edasi
Tehnika
ABB Eesti legendaarne juht siirdub pensionile
Veerandsada aastat Eesti tööstuse tippjuhtide seas üks käilakujusid olnud, siinset ja kogu Balti riikide ABB tootmisüksust juhtinud Bo Henriksson otsustab pensionile jääda.
Loe edasi
Metsaleht
Kodulähedane mets ühendab Küttide peres põlvkondi
Esivanemate poolt hinge istutatud metsaarmastus lõõmab Meelis Küti hinges suure leegina, ja kõik, kes temaga kokku puutuvad, saavad sellest osa, ilma et nad seda ise esiti taipavadki.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Riik soovib planeeringute peremeheks
Planeerimine kuulub selliste tegevuste hulka, millest inimene, kel sellega otsest pistmist pole, suuremat aru ei saa ja ega see teda huvitagi.
Loe edasi
Uudised
R.I.P. demokraatlik planeerimine Eestis (1995–2015)
Tunamullu muudetud planeerimisseadus kaotab demokraatial põhineva, iga kodanikku kaasava planeerimisprotsessi ning kehtestab senise kaasava planeerimise asemel teavitava planeerimise, mida sisuliselt ei saagi vaidlustada.
Loe edasi
Uudised
Viljandi haiglas disainitakse meditsiini
Eesti tervisetehnoloogiate klaster Connected Health kutsub tehnoloogia-, disaini- ja ettevõtlusinimesi väljasõidule Mulgimaa pealinna, et sealsete patsientide ja tervishoiupraktikute vajadustele vastavaid uuenduslikke lahendusi välja mõelda ja testida.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti euroliidu eesistumine farmeri tanumale pudrumägesid ei kuhja
Juulis võtab Eesti Maltalt üle Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise teatepulga, aga ametnikud tunnistavad, et mingit n-ö oma asja meil selle poolaasta jooksul vaevalt õnnestub ajada.
Loe edasi
Maamajandus
Aprill! Vasikaga bussi... ja kus siin WC on?
Lux Expressi staažikad bussijuhid meenutavad oma töös üsnagi tihti ettetulevaid vahvaid ja naljakaid lugusid, millest mõnigi jääb meelde pikkadeks aastateks.
Loe edasi
Maamajandus
Elektrilevi avaldas uue võrguteenuse hinnakirja
Alates 1. juulist kehtima hakkava uue hinnakirja kohaselt väheneb võrguteenuse hind koduklientidele keskmiselt neli ja ettevõtetele keskmiselt kaheksa protsenti.
Loe edasi
Maamajandus
Vesilennuki tänavale ehitatakse euroliidu IT-agentuuri peakorter
29. märtsil allkirjastasid Riigi Kinnisvara AS ja Fund Ehitus OÜ esindajad Euroopa Liidu IT-agentuuri peakorteri uue hoone ehituslepingu.
Loe edasi
Maamajandus
Puidukiu tehas oleks ka arvestatav elektritootja
Kui traditsiooniline tselluloosi tootmise tehnoloogia on tuntud kui väga energiamahukas tööstusvaldkond, siis nüüd Eestisse planeeritav puidukiu tehas toodab endale vajamineva energia ise ja jääb veel ülegi.
Loe edasi
Maamajandus
Tehnopoli kinos näeb täna õhtul maailmalõppu
Teaduspargi Tehnopol kinos linastub täna õhtul mitmeid auhindu pälvinud Kanada-Prantsusmaa ühistööna valminud linateos „Kõigest maailmalõpp".
Loe edasi
Metsaleht
Metsakaja
Eesti puidutööstusfirma OÜ Combiwood ostis Norra suuruselt teise liistutootja Barkeviki. Soome Loodusvarakeskuse andmeil raiuti Soomes rekordiline maht puitu.
Loe edasi
Metsaleht
Paras aeg puiduerialasid õppima minna
Kui puidukiu tootmise tehas ehk nn puidutööstuse miljardiprojekt teoks saab, siis vajab see paarsada kõrgeltharitud spetsialisti, kellest paljusid praegu Eestis ülepea ei koolitatagi.
Loe edasi
Metsaleht
Investori kannatus ja riiklik edumeelsus
Praegu on käes päevad, mis otsustavad puidurafineerimise tehase saatuse – tuleb see Eestisse või kusagile mujale.
Loe edasi
Metsaleht
Puidukiutehas peab asuma Emajõe ääres
Kui Eestisse üldse kunagi kallis ja võimas puidukiu tootmine rajatakse, siis tehakse see kusagile Tartu ümbrusse Emajõe lähistele.
Loe edasi
Metsaleht
Puidutööstuse lisandväärtus on kasvanud pea kümme korda
Kodumaine puidutööstus on lisaks Eesti majanduse ekspordiveduri rollile ka üks agaramaid tootmisvaldkondi, mis oma toorainele – puidule – lisandväärtust annab.
Loe edasi
Metsaleht
Natura toetuse taotlemine on kui tulu deklareerimine
Natura metsa toetuse voor on tänavu 4.–22. aprillini. Lihtsaim ja kiireim viis taotluse esitamiseks on kasutada e-PRIA portaali.
Loe edasi
Metsaleht
Püüa metsik linn pildile!
Fotokonkurss “Metsik linn” kutsub inimesi märkama ja pildistama linnaloodust.
Loe edasi
Metsaleht
Soome huntidele pannakse kaelarihmad
Soome Loodusvarakeskus alustab huntidele kaelarihmade panekut riigimaadel Kainuus, Pohjois-Karjalas, Pohjois-Savos ja Oulus.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Sotsialismus massidesse? Tänan, ei!
Omand on püha ja puutumatu! Minu kodu on minu kindlus! Meie viimase veerandsajandi elu pärisosa. Põhitõed, mida oleme loomuldasa hakanud kivisse raiutuks pidama. Meie, kes me ju tuleme ajastust, kus miski ei olnud puutumatu, veel vähem püha.
Loe edasi
Päevateema
Riik sirutab üha rohkem kätt eraomandi järele
Maa võõrandatakse või seatakse sellele piirangud enamasti ühiskondlikule huvile viidates, kusjuures pole sisulist vahet, kas tegu on superraudteega või väikeasulas kulgeva kergliiklusteega – maast, teinekord ka kodust tuleb loobuda niikuinii. Ja hinna üle nendel puhkudel suuremat ei vaielda.
Loe edasi
Maamajandus
Müüa soodsalt 14 toorpiimaautomaati
Ühistu Eesti Mahe lõpetas eelmisel aastal pankrotiga. Mahetootmise lõppu see siiski ei tähenda, kuna ökoturule ilmus uus tegija – MTÜ Organic Estonia, kes peab end nüüd tõestama hakkama.
Loe edasi
Maamajandus
Uus trend on osta korter kodust väljumata
Petlike, uduste või tegelikkust hoopis teisiti kuvavate kinnisvarakuulutuste aeg hakkab ka Eestis varsti otsa saama, sest 360 kraadi virtuaalvaadetetehnoloogiad võimaldavad klientidel objektidega detailselt tutvuda kodust väljumata.
Loe edasi
Maamajandus
FSC ootab kommentaare säästva metsanduse nõuetele
Eesti FSC (Forest Stewardship Council, eesti keeles Metsahoolekogu) avalikustas eile, 25. jaanuaril Eesti FSC säästva metsamajandamise standardi esimese versiooni, millele ootab kõigi huviliste kommentaare hiljemalt 25. märtsil.
Loe edasi
Tehnika
SAKSA TRAKTORID: Kevadel jõuab Eestisse võimas Fendt 1000 Vario
Maamessil esitletakse Fendti 1000. seeria traktorit, mille kuni 517 hobujõudu teeb sellest maailma võimsaima standardse traktori, mis on võimeline sõitma kiirusega 60 km/h.
Loe edasi
Tehnika
Kahetised numbrid raiemahu ja juurdekasvu kohta tekitavad segadust
Eestis raiutava metsa ja metsa juurdekasvu kohta leidub kahepidiseid andmeid, mis üksteisele küllaltki vastukäivad ja seetõttu ka lõputuid vaidlusi põhjustavad.
Loe edasi
Tehnika
Õpetlik video sõidukiomanikele - mis juhtub, kui sinu auto armatuurlaual süttib õlikannu tuluke?
Mis juhtub, kui su autol lööb süttima kollane õlikannu tuluke? Kas sõita edasi või jätta auto seisma? Kuidas autos õlitaset kontrollida? Milline mootoriõli su autos on? Kuhu mootoriõli valada?
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Piiritagune metsarikkus kasutusse
Uus metsaseadus peaks suurele protestijate hulgale vaatamata õige pea jõusse astuma. Protestimine piirdus enamalt kuusikute raievanuse vähendamise vastu sõna võtmisega, see aga on metsade kestvuse seisukohalt tegelikult köömes.
Loe edasi