Ain Alvela
Ajakirjanik
VAATA GRAAFIKUT | Rail Baltic vajab pöörases koguses Eestimaa pinnast
Praeguse seisuga rajatakse Rail Baltic niikuinii, ja kuna ehitatakse raudtee muldkeha, selle kaitsekihi ja raudteeballastiga maastikku täites, pole ümberkaudsel rahval lootustki, et karjäärid tulemata jäävad.
Loe edasi
Tänavu loodud geoloogiateenistus kaardistab viie aastaga Eesti maapõue
Eesti Geoloogiateenistus (EGT) peab uurima ja süsteemi panema Eestis leiduvad maavarad, et saaks paika panna maapõuepoliitika aastani 2050 ning võiks alustada avalikku debatti, kus, kui palju ja milliseid maapõuerikkusi oleks mõistlik kasutada.
Loe edasi
Päevateema
Vaiksete metsatalude elanikud avastasid end äkki Rail Balticu kaevanduste uuringualast
Pered, kes veel kuu aja eest arvasid ennast elavat sügaval looduse rüpes, on aru saanud, et peagi avaneb nende koduaknast vaade karjäärile, kus ekskavaatorid Rail Balticu jaoks kruusa ammutavad.
Loe edasi
Hüva nõu
Säästlik kodutehnika aitab kokku hoida sadu eurosid aastas
Kuigi tootjad püüavad kodumasinaid järjest säästlikumaks muuta, sõltub number, mis igakuiselt elektriarvelt vastu vaatab, paljuski ka sellest, kuidas kodust tehnikat on harjutud kasutama.
Loe edasi
Tehnika
Esinduslik põllutehnika paraad Brnos - midagi tõelisele farmerile
Tšehhid on kõvad tehnikatootjad ning sellele kohaselt peetakse Brnos suurt põllumajandus- ja metsa­tehnika väljanäitust Techagro, kus kohal olemist peavad tähtsaks kõik suuremad masinatootjad.
Loe edasi
Arvamus
Täna öösel maailm veel ei hukku
SÕNA SEKKA: Tõstame teed taevasse * TUTTAV TUNNE: Kas tõesti uus normaalsus? * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
Ei viitsi muru niita? Ka niiduki lahtikruttimine on kasulik tegevus!
Alati ei piisa sellest, kui motoriseeritud aia­abilistega enne nende talvekorterisse pane­kut hoolduses käiakse. Mitu kuud vältava seisuaja jooksul võib neis üht-teist toimuda ja kevadine käivitaja jääb pika ninaga.
Loe edasi
Arvamus
MAAILMALE OLULINE AVASTUS | Eestis tegutsevad teadlased lubavad nanofiltri abil veest kätte saada kasvõi uraani
Eestis tegutsev rahvusvaheline teadlaste grupp leiutas uudse nanofiltri, mis eemaldab veest tõhusalt seal sisalduvad metallid, sh radioaktiivsed ained ja osaliselt ka kahjulikud bakterid, jättes aga alles organismile vajalikud mineraalained.
Loe edasi
Arvamus
Radari jälgedes: Euroopasse haihtunud vineerikoormaid saanuks jälgida imepisikese vidina abil
Kaubasaadetise varustamine lihtsa ja märkamatu GPS-seadmega vähendab riski, et kaup teel sihtkohta jäljetult kaduma läheb, sest suitsupaki mõõtu vidin annab täpselt teada selle paiknemisest.
Loe edasi
Arvamus
Viljandi linn tegi muinsuskaitsjatele karuteene
Eesti Muinsuskaitse Selts andis teiste tunnustuste kõrval aasta muinsuskaitsevaldkonna karuteene medali Viljandi linnavalitsusele, kes lasi mullu lammutada ajaloolise hoonetekoosluse ega hooli Viljandi mõisa korrashoiust.
Loe edasi
Arvamus
INTERAKTIIVNE AJAJOON | Vaata, kuidas on saja aasta jooksul arenenud traktorimaailma Mercedes
Traktorimaailmas tee- rajajaks peetav Ameerika põllumajandustehnika tootja John Deere tähistab tänavu oma sajanda traktoriäris oldud aasta täitumist.
Loe edasi
Uudised
Venemaa ujuva tuumajaama teekond lõikub lähipäevil Läänemere laevateedega
Reedel alustab Peterburist läbi Läänemere ja Põhjamere kuu aega vältavat teekonda Murmansskisse Venemaa esimene nn ujuv tuumajaam Akadeemik Lomonossov. Venelased kinnitavad, et radioaktiivset kütust aluse pardal ei ole.
Loe edasi
Metsaleht
Olukorrast metsas: raied sobitatakse loodusega, langid muutuvad suuremaks
Metsateema üle arutlemine on inimestevahelises suhtluses nii omavahel kui ka avalikus ruumis saanud igapäevaseks. Kõigist sellistest meelsuse väljendamise avaldustest võib välja lugeda esmalt muidugi seda, et rahvas tunneb muret Eestimaa looduse säilimise pärast, teisalt ripub õhus ka hulk küsimusi, millele vastuseid otsitakse.
Loe edasi
Maamajandus
John Deere - traktorimaailma Mercedes - tähistab sajandat sünnipäeva
Traktorimaailmas teerajajaks peetav Ameerika põllumajandustehnika tootja John Deere tähistab tänavu oma sajanda traktoriäris oldud aasta täitumist.
Loe edasi
Hüva nõu
Ilma kütmine mõjub rahakotile halvasti. Kuidas palkmaja soojapidavamaks muuta?
Talumajapidamise eelarvest kulub energiale üha suurem osa, mistõttu muutub ka elektri ja soojuse kokkuhoidmine aina pakilisemaks küsimuseks – ilma kütmine läheb rahakotile järjest kurnavamaks.
Loe edasi
Hüva nõu
Ilma nende asjadeta aednik hakkama ei saa
Kuigi võiks arvata, et aiatöö tegemiseks piisab rehast, labidast ja kühvlist, on tööriistamüüjatel varuks pikk nimekiri tööriistadest, mis aias ja peenramaal vajalikuks võivad osutuda.
Loe edasi
Hüva nõu
Hiidlased ei malda kanali süvendamiseks suve lõppu oodata
Hiiumaal ei olda rahul sellega, et kuigi Rukki kanali madala veetaseme probleem oli teada juba aastaid tagasi, midagi suuremat selle lahendamiseks pole riik ette võtnud ja ka nüüd tuleb süvendausega veel augustikuuni oodata.
Loe edasi
Arvamus
Kinnisvara - parim investeering ja parim petuskeem
SÕNA SEKKA * TUTTAV TUNNE * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
ANNAME NÕU | Kuidas koduses majapidamises ise veesüsteemi paisupaaki kontrollida
Tarbevee süsteemis tuleb paisupaaki ehk hüdrofoori kasutada siis, kui vesi võetakse eramajja oma kaevust või kasutusel on kahe- või kolmesüsteemne boiler, kuhu vesi tuleb lokaalse küttesüsteemi kaudu.
Loe edasi
Uudised
Tarmo Kõuts ühendusest Hiiumaaga: kohendada laevad mere järgi tuleb odavam
Majandusminister lubab tänavu talvel tipnenud hädad Hiiumaa ja mandri vahelise praamiühendusega korda ajada suve lõpuks, kohalikud aga sooviksid, et süvendustööd Rukki kanalis algaksid kohe, kui jää taandub.
Loe edasi
Hüva nõu
Tööriistakast, mis ei jäta kodutöödel hätta
Kodus tuleb päevast päeva ette toimetusi, mille tegemine enamikule majaperemeestest või -perenaistest üle jõu ei käi, aga just siis kui vaja, ilmneb, et tarvilik tööriist on ehituspoes käies ostmata jäänud.
Loe edasi
Hüva nõu
Miljarditehase uuringute maksumus jääb alla poole miljoni euro, need maksab kinni tehase arendaja
Planeeritava tselluloositehase eeluuringud ei lähe maksma üle poole miljoni euro, täpsemalt aga ei ole riigihanke võitja ega töö tellija ajal, mil konkursi tulemust on võimalik vaidlustada, veel valmis lepingu sisu kommenteerima.
Loe edasi
Hüva nõu
Tselluloositehase miljardiprojekti võimalikkust hakkab uurima OÜ Skepast & Puhkim
Puidurafineerimistehase võimalikuks rajamiseks vajalike asjaolude välja selgitamiseks korraldatud hankele laekus tähtajaks neli pakkumust ning edukaks tunnistati OÜ Skepast & Puhkim esitatu.
Loe edasi
Hüva nõu
FOTOD | Ajalooline Jaani-Seegi kirik pudiseb linlaste silme all laiali
Tallinna kesklinnas, ümbritsetuna klaasis kiisklevatest kõrghoonetest, seisab pisike mälestus aastasadade tagustest aegadest – Jaani seegi kirik, mis praegu paraku ei püüa pilku oma ajaloolisusega, vaid jääb silma räämas välisfassaadi, hingedel kõlkuvate väravatega ja täissoditud müüritistega.
Loe edasi
Hüva nõu
Endine põllumees Ahto Vili: soovin nüüd saada heaks inimeseks
Jõgevamaal tegutsev Torma põllumajandusosaühing, mille senine omanik oli Ahto Vili, on müüdud Austria kapitalil firmale OÜ Vaklak.
Loe edasi
Hüva nõu
HOMSES MAALEHES | Austria ärimehed ostavad taas Eestis piimafarme kokku
Austria investorite haldusfirma OÜ Vaklak ostis hiljuti Eesti ühe parima piimakarjaga Torma POÜ, Vaklaki portfellis on nüüd üheksa Eestimaa piimafarmi.
Loe edasi
Metsaleht
Metsamüügil lasuvad maksud soosivad maa maha müümist, mitte metsa majandamist
Praegune maksusüsteem paneb väikeomanikku oma metsmaad pigem maha müüma, sest tagastatud metsamaa müügilt tulumaksu tasuma ei pea.
Loe edasi
Maamajandus
Austria ärimehed ostavad jälle piimafarme kokku
Austria investorite haldusfirma OÜ Vaklak ostis hiljuti Eesti ühe parima piimakarjaga Torma POÜ, Vaklaki portfellis on nüüd üheksa Eestimaa piimafarmi.
Loe edasi
Metsaleht
Kliima soojenemine asendab Eesti okasmetsad lehtpuudega
Tartu Ülikooli ökofüsioloogia professor Arne Sellin ütles oma ametisse astumise loengus, et kliima pidev soojenemine sunnib okaspuumetsasid järjest põhja poole tõmbuma ja andma ruumi lehtpuudele.
Loe edasi
Metsaleht
VÄRSKENDAME ELAMIST | Värvimise kaksteist kuldreeglit, mis tagavad kauni tulemuse
Värvitud seina eelis teiste katmismooduste ees seisneb selles, et värvitud pinda on lihtne muuta – kui tuju tuleb, võib võtta pintsli ning mõne tunniga on ruumil hoopis teine ilme.
Loe edasi
Metsaleht
ÜLEVAADE | Mida tselluloositehase keskkonnamõju strateegilise hindamise käigus analüüsima hakatakse
Valitsus algatas puidurafineerimise tehase rajamiseks riigi eriplaneeringu mullu 12. mail. Otsustati, et tehase toimimise ja asukoha suhtes on riiklik huvi, sobivaimat asukohta otsitakse Tartu ja Viljandi maakonnas ning planeeringuga kavandatakse ka toimimiseks vajalik taristu.
Loe edasi
Uudised
Otepää linnamägi raiuti lagedaks: kohalikud pahandavad, ametnikud on rahul
Läinud nädala lõpus tehti puudest lagedaks Otepää ajalooline linnamägi ja mitmed kohalikud kahtlustavad nüüd, et sanitaarraie nime all tehti mäel hoopis lageraie.
Loe edasi
Uudised
Muinsuskaitse: linnamägede väärtused säilivad seda paremini, mida vähem seal on haljastust
Eile hommikul avaldas Maaleht.ee artikli loodusfotograafi Arne Aderi seisukohtadega Otepää linnamäel aset leidnud raietegevuse kohta. Sealsamas elav Ader ütleb oste välja, et linnamägi on sanitaarraie sildi all puhta lagedaks raiutud.
Loe edasi
Uudised
Looduskaitsjate, metsatöösturite ja -omanike vaated erinevad nagu öö päevast. Juba metsanduse arengukava esimesel debatil kiskus tuliseks vaidluseks
Tänasel metsanduse arengukava (MAK2030) koostamise avaüritusel korraldati debatt, milles osalesid esindajad kõigist neljast arengukava koostamiseks loodud töögrupi alavaldkonnast ja kus tuli ilmsiks nii mõnigi põhimõtteline erimeelsus.
Loe edasi
Uudised
Looduskaitsjad: metsanduse arengukava võiks lähtuda põhimõttest „Eestimaa ilu hoieldes”
Eesti Looduskaitse Selts (ELKS) valib praegu Eestimaalt ajaloolisi ja kultuurilisi, Eestimaale iseloomulikke rahvusmaastikke. Sellega seotult tegi seltsi juhatuse liige Jaan Riis tänasel MAK2030 arutelul ettepaneku viia metsanduse arengukava koostamine läbi põhimõttel „Eestimaa ilu hoieldes”.
Loe edasi
Uudised
METSANDUSE ARENGUKAVA | Täna saab nurgakivi vundament, millele ehitame lähema kümnendi metsanduse
Järgmise paarikümne aasta jooksul peaks Eesti metsandus põhinema kõiki huvigruppe kaasaval ja arvestaval arutelul, sest vähemasti sõnades on nii poliitikud kui kodanikuühendused ühel meelel – mets on Eesti tulevik.
Loe edasi
Päevateema
Hirmul Tartu näitas suurtehasele ust, uuringud algavad sellegipoolest
Valitsus jätkab Tartu volikogu vastuseisust hoolimata tselluloositehase rajamiseks algatatud eriplaneeringuga Tartu ja Viljandi maakondades. Alustatakse ülimahuka uuringuga ning teisi asukohti praegu ei kaaluta.
Loe edasi
Päevateema
FOTOD | Vald saatis Otepää ajaloolise linnamäe taas sae alla
Linnamäena tuntud metsasel, loodus- ja muinsuskaitse all oleval kuplil Otepää külje all alustati naistepäeval valla tellimusel sanitaarraiet, kuigi aastapäevad tagasi seal juba üks seesugune raie tehti.
Loe edasi
Hüva nõu
LED-lampidega saab säästlikult kodu moodsaks disainida
Energiat säästev LED-tehnoloogia on viimasel kümnendil läbinud tormilise arengu ja seda kasutatakse juba kõikjal, alates ruumide valgustamisest ja lõpetades nutiseadmete ekraanidega.
Loe edasi
Hüva nõu
Riiklikud keskkonnateenistused alustasid kontrolli Soomaal teostatava raie üle
Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) esitas keskkonnaagentuurile avalduse, kus vaidlustab Tõramaa kinnistule 2017 aastal koostatud metsainventuuri andmed.
Loe edasi
Hüva nõu
Kodanikuühendus kahtlustab, et Soomaal toimuv raie põhineb valskusel
Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) esitas keskkonnainspektsioonile ja keskkonnaagentuurile avalduse, paludes Soomaa raied viivitamatult peatada ning tellida uus, auditeeritud inventeerimine.
Loe edasi
Tehnika
Agrofirmas kasutatav haagis pole ammu enam pelgalt käru
Põllumajandusettevõtte tehnika­pargis on haagistel tähtis roll, ent veelgi olulisem on teha õige valik haagiste seast, mida soetada.
Loe edasi
Tehnika
Muinsuskaitseamet: Hinni talul lasub aastakümnete pikkune "remondivõlg", riik ei saa kogu kulu endale võtta
Muinsuskaitseamet möönab, et Hinni talukompleksi juhtum on eriline ja tervikliku kompleksina taluhooned vajavad kaitset, ent ei saa soostuda omaniku ootusega, et riik taastaks temale kuuluva talu.
Loe edasi
Hüva nõu
Värske värv annab kodule unikaalse ilme
Värvitud seina eelis teiste katmismooduste ees seisneb selles, et värvitud pinda on lihtne muuta – kui tuju tuleb, võib võtta pintsli ning mõne tunniga on ruumil hoopis teine ilme.
Loe edasi
Hüva nõu
Filmist "Suvi" tuntud Hinni talu omanik loobus muinsuskaitseameti avariitoetusest: talu vajab taastamist, mitte lõputut avariiremonti
Tänavu muinsuskaitseametilt üle 16 700 euro suuruse toetuse saanud Hinni talu omanik loobus eraldatud raha vastuvõtmisest, sest leiab, et talu vajab taastamist, mitte lõputut avariiolukorra likvideerimist.
Loe edasi
Maamajandus
Kolhoosivara laialitassimiseks andis ajalooline määrus stardipaugu
30 aastat tagasi märtsis said töötajad hakata ametlikult soetama ettevõtetes kasutult seisvat liikuvat tehnikat – traktoreid ja veoautosid.
Loe edasi
Maamajandus
Paisupaak tagab korras veevärgi
Tarbevee süsteemis tuleb paisupaaki ehk hüdrofoori kasutada siis, kui vesi võetakse eramajja oma kaevust või kasutusel on kahe- või kolmesüsteemne boiler, kuhu vesi tuleb lokaalse küttesüsteemi kaudu.
Loe edasi
Maamajandus
Arvad, et köögi süda on pliit? Ei, hoopis üks teine aparaat!
Kööki häirivast lõhnast puhastav või ventileeriv õhupuhasti on köögisisustuse osana ühtlasi ruumikujunduselement. Sellepärast peab see praktiline abiline kõige muuga harmoneeruma.
Loe edasi
Maamajandus
Ühistuline lihatööstus lakub haavu, ent loodab kosuda
Rühm sealihatootjaid pani aasta tagasi aluse ühistulisele sealihatööstusele, mis kasvuraskustele ja kahjumile vaatamata püsib kodumaise tööstusena lihaturul edasi.
Loe edasi
Tervis
Suitsetamisest loobujale on kõige raskemad kolm esimest päeva
Nõustamisele tulnud inimestest 20% saab sellest pahest esimesel korral lahti, 60%-l õnnestub see teisel või kolmandal katsel. Kõige raskemad on esimesed kolm päeva.
Loe edasi
Tervis
Koolijuht: särasilmse noore õpetaja toovad kooli korralik palk ja mõistlik töökoormus
Alates käesolevast aastast hakatakse Eestis maksma üldhariduskoolide õpetajatele arvestuslikult sada eurot senisele töötasule lisaks, kusjuures selline iga-aastane palgatõus saja euro võrra peaks kestma mitme lähema aasta vältel. Tõsi, siiani pole suurem palk veel ühegi õpetaja pangaarvele laekunud.
Loe edasi
Tervis
Väikesest toetusest jagub ajalooliste taluhoonete hooldamiseks vaid pisku
Taludest saab tänavu kõige suurema restaureerimistoetuse Laose talu rehielamu. Suurima üksikobjekti toetus läheb 2018. aastal Tilsi mõisa peahoone katuse remondiks.
Loe edasi
Tervis
Töövõimereform – võitjaid kaotajatest rohkem. Hindamisel peab olema täpsem
Uue töövõime hindamise süsteemi järgi kaotavad rahaliselt need umbes 3000 inimest, kellel oli varem püsiv töövõimetus ja nad said ka pensioni, aga nüüdne hindamine loeb nende töövõime piisavaks ning kaotab õigus saada töövõimetoetust.
Loe edasi
Tervis
Küttepuude kuivamine sõltub eelkõige ... millest?
Ennekõike peavad praegu küttepuude tegijad loomulikult arvestama, et ahju või pliidi alla saab tänavu talvel tehtud puid panna alles järgmisel kütteperioodil, mitte varem. Siiski oleneb palju sellest, millise puuliigiga on tegemist, kuidas ja kuhu halud riita laotakse ja millised on puude kuivamisolud.
Loe edasi
Arvamus
Vabadus ja võim kohustavad
SÕNA SEKKA: Olla aateline vs. olla võimul * TUTTAV TUNNE: Vabaduse arhitektid * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
Eestimaist hindav Ülo Kivine teenetemärgist: hommikul hakkasid sõnumid õnnesoovidega tulema…
Teiste seas saab presidendilt tänavu IV klassi Valgetähe teenetemärgi ASi Saaremaa Piimatööstus juhatuse esimees Ülo Kivine, kes piimatootmise arengusse pannud oma tööd ja energiat juba veerand sajandi jagu aastaid.
Loe edasi
Arvamus
Köögi süda on pliit? Eksite, hoopis õhupuhasti!
Kööki häirivast lõhnast puhastav või ventileeriv õhupuhasti on köögisisustuse osana ühtlasi ruumikujunduselement. Sellepärast peab see praktiline abiline kõige muuga harmoneeruma.
Loe edasi
Arvamus
Milline saeraam maamehele paremini sobib - kas kett- või lintsaega?
Küllap tiksub kõigil, kes talupidamise kõrvalt oma metsas töid teevad, peas ka väike plaan: kui juba mets on olemas, siis võiks varutud puidust endale midagi ehitada.
Loe edasi
Metsaleht
Muutused tulumaksus ei olegi puidumüüjale kõige halvem uudis
Kui müüa raieõigust või puidu sortimente, maksustab riik eraisiku tulu 20% tulumaksuga. Kasu saab jagada neljale aastale ning seega võib muutuda ka maksuvaba tulu suurus.
Loe edasi
Uudised
RMK lubab veel rajamata tehasele ülisuures mahus puidutarneid
Jaanuaris jõudsid Maalehe valdusesse dokumendid, mis kinnitavad, et RMK plaanib tagada puidukiutehasele, mida veel paberilgi ei eksisteeri, stabiilse toorainevoo vähemalt 15 aasta vältel.
Loe edasi
Maamajandus
Vaata, milliseid traktoreid Eesti põllumehed kõige rohkem ostavad!
Eelmisel aastal registreeris maanteeamet 671 uut põllumajandustraktorit. Laias laastus jaguneb see hulk kaheks – poole moodustavad väikesed universaalsed traktorid, teise poole üle kesk­mise võimsad ja moodsad põllulaevad.
Loe edasi
Meelelahutus
Taliolümpia jõuab vaatajani tänavu Kanal2 kaudu
Lõuna-Korea Pyeong­Changi taliolümpiamängude telepildi toovad Eesti vaatajateni sedapuhku Kanal 2 ja Kanal 12, kusjuures kohapealsetele ülekannetele lisab oma reportaažidega värvi Roald Johannson.
Loe edasi
Meelelahutus
Looduskaitsealuste maade müügisaba hakkab loodetavasti lühenema ja kolib ümber RMK ukse taha
Maaomanikel, kelle valdustesse jääb looduskaitsealasid, on sel aastal lootus maade riigile müümise järjekorras kiiremini edasi liikuda, kuna raha selleks on pea poole rohkem, kui mullu. Asjaajamine hakkab nüüd käima Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK), mitte enam maa-ameti kaudu.
Loe edasi
Metsaleht
Langihalduse tarkvara aitab korraldada ka puidu vedu ja arvestust
Metsamajanduse korraldamine siirdub üha enam nutiseadmesse ja igasugune aruandlus muutub võrgupõhiseks, kusjuures Eesti IT-firmad on selleski vallas teerajajaiks.
Loe edasi
Metsaleht
HOMSES MAALEHES | Tõestatud: Läänemere vetikatel on vananemisvastane toime
Abielupaar Janno ja Berit Joosepi Bali reisilt saadud idee aitas naisel vabaneda allergiamurest ning sünnitas tootesarja, mida toidab veendumus, et looduslik tooraine võib tervisega imet teha.
Loe edasi
Metsaleht
Küttekontorid tühjenevad pelletitest, hinnad hakkavad kerkima
Tõsiasi, et pehmete metsaaluste tõttu on puidu väljavedamine paljudes kohtades võimatu, ongi juba tinginud selle, küttematerjal hakkab kütteladudest tasapisi otsa lõppema ja ka hinnad on alustanud kerkimist.
Loe edasi
Maamajandus
Peagi hakkab sõnnikust saama biometaani
Peagi hakkab Eesti kõigi aegade suurim biometaani tootmise projekt Viljandimaal Kõo Agro Siimani piimafarmi naabruses maagaasiga võrreldava puhtusega biometaani tootma.
Loe edasi
Maamajandus
INTERAKTIIVNE AJAJOON | Estonian Celli poolteist aastat katki olnud toru saaga veel jätkub
Läinud aasta lõpus ilmsiks tulnud Estonian Celli Letipea neeme naabruses meres asuva heitveetoru lekke tõttu alustas keskkonna­inspektsioon ettevõtte suhtes haldus- ja väärteomenetlust.
Loe edasi
Maamajandus
KKI selgitab, miks pole Estonian Celli heitveetoru tegelikus lekkekohas veeproove analüüsitud
Huvitaval kombel käidi Estonian Celli katkise heitveetoruga seoses analüüsideks veeproove võtmas ikka seal, kus heitvesi keskkonnaloa järgselt peab merre voolama, mitte seal, kus see juba enam kui poolteist aastat tegelikult on välja voolanud.
Loe edasi
Tehnika
Universaalne puistur laotab põllule ka tuhka
Eestisse jõuab üha enam lubiväetiste põllule viimiseks mõeldud laotureid. Ka veo- ja laotusteenuste võrk laieneb, mistõttu lubi peaks igale farmerile kättesaadav olema.
Loe edasi
Tehnika
Lihtne saeraam aitab suurendada puidu väärtust
Küllap tiksub kõigil, kes talupidamise kõrvalt oma metsas töid teevad, peas ka väike plaan: kui juba mets on olemas, siis võiks varutud puidust endale midagi ehitada.
Loe edasi
Tehnika
Varju alla laotud halud tagavad talvise toasooja
Neil, kel on kodus ahiküte, tuleb isegi tänavusel soojal talvel leida võimalus küttepuid varuda. Linnas need üldiselt ostetakse, maal elades võetakse oma metsast.
Loe edasi
Uudised
AJAJOON: Estonian Celli katkise toru saaga
Läinud aasta lõpus ilmsiks tulnud Estonian Celli Letipea neeme naabruses meres asuva heitveetoru lekke tõttu alustas keskkonna­inspektsioon ettevõtte suhtes haldus- ja väärteomenetlust.
Loe edasi
Vaatlus
Läänemere vetikatest allergia vastu abi otsinud pere avastas nende noorendava mõju
Abielupaar Janno ja Berit Joosepi Bali reisilt saadud idee aitas naisel vabaneda allergiamurest ning sünnitas tootesarja, mida toidab veendumus, et looduslik tooraine võib tervisega imet teha.
Loe edasi
Vaatlus
Biokamin - mõnus lahendus kodusse, kuhu päris kaminat ehitada ei saa
Eestimaa hallide sügis- ja talveõhtute ajal ihkab inimene ikka oma koju hubast leegivõbinat. Kui mingil põhjusel aga päris kaminat ehitada ei saa, aitab elusa tule turvaliselt tuppa tuua biokamin.
Loe edasi
Vaatlus
Kuidas sai tsellutehase solk poolteist aastat vales kohas merre voolata?
Ametkonnad ja Estonian Cell kinnitavad kui ühest suust, et heitveetoru väljalasu ümbruskonna olukorda seiratakse pidevalt, ometi said tehase ülejäägid poolteist aastat merre pahiseda kohas, kus seda poleks tohtinud toimuda.
Loe edasi
Vaatlus
VASTUSEKS ESTONIAN CELLILE | Eesti jõgede vesi ei ole looduslikult pruun ja sogane
Lugenud neil päevil meedias ilmunud teateid Estonian Celli Läänemeres purunenud heitveetorust, leidis kogenud harrastuskalastaja ja ühenduse Eesti Metsa Abiks liige Madis Messimas mitmete juhtumi osapoolte jutus imeliku väite, justkui oleks jõgedest merre voolav vesi juba looduse poolt looduna tumedama värvusega.
Loe edasi
Vaatlus
Inspektsioon hakkas Estonian Celli heitveetoru purunemist uurima. Õhus on kriminaalasi
Üleeile avastas merepõhja saadetud tuuker Läänemeres Estonian Celli heitveetoru lekke, kust juba oma poolteist aastat voolas haavapuidumassi tehase heitvesi merre umbes kilomeetri jagu õigest kohast rannikule lähemal.
Loe edasi
Vaatlus
Estonian Cell on poolteist aastat vales kohas heitvett merre lasknud ja valest kohast ka proove võtnud
Maa-ameti ortofotodel torkab silma kahtlane “saba”, mis Kunda lähisel meres asuvast torust Letipea neeme taga merre valgub. Selle päritolu ei osatud kuni tänaseni selgitada ning ajakirjaniku küsimusi peeti asjatuks tondi otsimiseks. Nüüd selgus, et tegu on Estonian Celli kahest kohast katkise heitveetoruga.
Loe edasi
Vaatlus
Põlised rannakalurid jäid võrgulubadest ilma
Läänemaal Dirhamis elav Aare Rätsep jäi järgmiseks aastaks võrgupüügiluba hankima minnes pika ninaga, sest kui ta avaldus näpus Haapsallu keskkonnaametisse jõudis, olid load varajastele taotlejatele juba välja jagatud.
Loe edasi
Vaatlus
Keskkonnaprobleemidesse süvitsi minemine käib nooremale põlvkonnale üle jõu, avalik tähelepanu ja protestimiitingud tänavatel sobivad enam
Ajal, kui agarad protsestijad kogunesid keskkonnaministeeriumi ja Riigikogu hoonete ette metsakaitsele pühendatud meeleavalduse, pidasid vanemad ja kaalukama meelega loodusesõbrad oma seltsi aastakonverentsi.
Loe edasi
Vaatlus
Maalehes ilmuva sarja autorid on aasta loodusesõbrad
Eesti Looduskaitse Selts pidas Tallinnas aastakonverentsi ja andis tänavuse aasta loodusesõbra tiitli kirjamees Juhani Püttsepale ja fotograaf Ingmar Muusikusele.
Loe edasi
Vaatlus
Ulukiuurija: kiskjatel on metsades toidupoolist külluses, inimest nad söögina ei vaata
Eesti aladele saabunud šaakal on oma agressiivse iseloomu tõttu asunud meie metsadest rebaseid ja kährikuid välja tõrjuma ning õppinud ära ka lambatallede murdmise.
Loe edasi
Vaatlus
Rail Baltic sunnib ehitajaid maapinda karjääre uuristama
Arvestuslikult tasub täitepinnast tulevase Rail Balticu raudtee ehituse jaoks vedada maksimaalselt 50 kilomeetri kauguselt, mis lisaks maavalduste poolitamisele tähendab trassi jaoks ka arvukate karjääride rajamist, et täitematerjali ammutada.
Loe edasi
Vaatlus
Eesti tutvustas oma tugevusi: metsanduse IT-lahendused ja puitmajade ehitus
Eesti tutvustas Itaalias Euroopale oma kogemusi sellega, milles siinmail tugevad ollakse – puidust tehasemajade ehitamises ning tarkvaraarenduste loomises metsamajanduse tarbeks.
Loe edasi
Arvamus
Mida oligi vaja tõestada!
TUTTAV TUNNE: Mida oligi vaja tõestada! * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
TÜMA MAA JA METSATEGU | Metsamees: hull, väga hull! Aga töö tuleb ära teha
Tänavu sügisel saavad metsa ülestöötajad raiuda vaid sellistes kasvukohatüüpides, kus aluspind vähegi masinaid kannatab, sestap tuleb turule peaasjalikult vaid palki, paberi- ja küttepuitu vajavad tehased on aga toormenäljas.
Loe edasi
Arvamus
Maarjamäel algas memoriaali ümberehitamine kommunismiohvrite mälestuspargiks, maha võetakse 500 puud
Sel nädalal alustati Maarjamäel tulevase, ligi kuus miljonit eurot maksva kommunismiohvrite mälestusmärgi kohal pinnase ettevalmistustöid.
Loe edasi
Arvamus
Biokamin – lahendus seal, kuhu suitsulõõr ei ulatu
Eestimaa hallide sügis- ja talveõhtute ajal ihkab inimene ikka oma koju hubast leegivõbinat. Kui mingil põhjusel aga päris kaminat ehitada ei saa, aitab elusa tule turvaliselt tuppa tuua biokamin.
Loe edasi
Metsaleht
Uued tehased suurendavad nõudlust küttepuidu järele
Eesti puidutööstusse on tulnud või lähemal ajal tulemas mitmeid tootmisüksusi, mis plaanivad toorainena kasutada väheväärtuslikku puitu, millele enam ammu pole siinmail piisavalt rakendust leitud.
Loe edasi
Seadus
Tööauto saab uue erisoodustusmaksu ja veokitele tuleb maanteemaks
Tööautoga erasõitude tegemine muutub järgmise aasta 1. jaanuarist alates kilovatipõhiseks, senine kilomeetripõhine arvestus kaob.
Loe edasi
Uudised
Kahtlustäratavad tehingud HKScanis olid emafimale tegelikult ammu teada
Soome kontserni HKScan kahtlustused Eesti üksuse juhtfiguuride osas jõudsid uude etappi, kui prokuratuur algatas kriminaalasja ettevõtte juhtimisest nüüdseks eemale lükatud Teet Soormi ja Mati Tuvi üle.
Loe edasi