Ain Alvela
Ajakirjanik
REPLIIK | Ökokaubanduse avalikult väljendatav protestimeelsus on varjutatud silmakirjalikkuse looriga
Praegu, viimase paari-kolme aasta jooksul on maad võtmas üleüldine vastuseis kõigele, mis kasutab kütust, liigub, lõikab, ehitab, pritsib, kaevab...
Loe edasi
Suri andunud metsa- ja loodusemees Ain Erik
Juunikuu eelviimane päev tõi metsarahva perre kurva teate, oma 86. eluaastal lahkus meie seast teenekas metsakasvataja ja loodusesõber Ain Erik.
Loe edasi
REISIKIRI | Euroopast tulnu vaatab Venemaa söötis maid: siin küll näljahäda karta pole
Venemaal seiklemise kohta muljeid jagades ei saa kuidagi mööda minna loodusest. Sellel on üks kindel ühine nimetaja – puutumatus. Seda nii heas kui halvas mõttes.
Loe edasi
REISIKIRI | Idapiiritagused tüüpilised söögikohad – шаурма ja столовая
Mis suveniiridesse puutub, siis need on Venemaal paikkonda märksa paremini iseloomustavad, isikupärasemad ja asjakohasemad kui Tallinna vanalinnas müüdavad matrjoškad ja merevaigust kalakeed, mil iseenesest puudub Eestiga vähimgi seos.
Loe edasi
REISIKIRI | Venemaal tõmbab kirik turiste ja müügimehi
Venemaal on alates 1990ndatest aastatest, iseäranis aga pärast viimase tsaari Nikolai II pühakuks kuulutamist väga suure au sees kõik vene õigeusu ja sellega seotud ajalugu puudutav.
Loe edasi
REISIKIRI | Hea ja kindel, kui inimese parim sõber on majavalitsus
On näha, et juba Peeter Esimese aegadel püütakse Venemaal kõigest väest olla eurooplased. Isegi firma- ja tootenimetused räägivad sellest – ridamisi tuleb ette eurovorsti ja euromobiili ja euromööblit.
Loe edasi
REISIKIRI | Venemaal käib vabameelsus käsikäes keeldude ja käskudega
Alles Venemaal käies mõistad, kui suur see maa ikkagi on ja kui tühiselt väike oled seal sina, linnast linna sõites tohutuid vahemaid läbides ning igal sammul ametnike tujude ja lokkava bürokraatiaga võideldes.
Loe edasi
Lemmikloom
Akvaarium toob looduse tuppa
Akvaariumi võib tuppa ehitada, kuid väiksema võib ka lihtsalt poest osta. Millist akvaariumi valida, sõltub ruumi eripäradest ja ka sellest, kui palju raha soovitakse kulutada.
Loe edasi
Lemmikloom
FOTOD | Maailma üks suurimaid metallitööstusi tossab Eesti piirist vaid 600 km kaugusel
Venemaa kuumaks põhjamaa linnaks nimetatud Tšerepovetsis asub maailma suurim metallurgiakombinaat Severstal, mis ainuüksi visuaalse vaatluse põhjal paiskab loodusesse kuu ajaga rohkem saastet kui meie Ida-Virumaa põlevkivitööstus kümne aastaga.
Loe edasi
Hüva nõu
Korras elektrisüsteemid tagavad pingevaba olukorra
Seadus ütleb, et elamu elektrijuhtmestik koos kilbi, kontaktide, pistikute ja lülititega on elektripaigaldis ning elektripaigaldise korrasoleku ja ohutu töö eest vastutab selle omanik.
Loe edasi
Uudised
Rebala kaitseala nördinud elanik: “Kuidas me teeme siin põllutööd, kui vana küüniuks on ka kaitse all?”
Jõelähtme mail paikneb üheksa ajaloolist küla, mis kõik asuvad muinasväärtuste kaitsealal. Kohalike sõnul tunnevad nad ka ennast käskude-keeldude vahel laveerides rohkem muinasväärtuste kui elus inimestena.
Loe edasi
Hüva nõu
Melanoomi eest kaitsevad kõige paremini kübar ja riided
“Kui sa oled korra ära põlenud, siis on UV-kiirgus tekitanud sinu naharakkudesse, rakkude pärilikkuseainesse DNAsse juba kahjustuse. Seda enam muuta ei saa,” ütleb dermatoveneroloog Maigi Eisen.
Loe edasi
Maamajandus
Kui oma tarbeks vedamist tõestada ei suuda, võib oodata kopsakas trahv
Uus autovedude seadus kergitas mitmekordselt trahve tegevusloata vedude eest. See toob kaasa olukorra, kus põllumees, kes oma vilja oma kuivatisse veab, peab tõestama seda terve hulga dokumentidega.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti noorte inseneride loodud elektrivormel kiirendab nullist sajani vähem kui kahe sekundiga
“Oleme järjekorras juba kuuenda loodud elektrivormeli ootuses olnud terve õppeaasta. Nüüd on see valmis rahva ette toomiseks,” rõõmustab tudengivormeli meeskonna FS Team Tallinna juht Indrek Petjärv.
Loe edasi
Maamajandus
TEHNIKA: Kõrglõikur päästab puu otsa ronimisest
Suve lõpus ja sügisel ootab koduomanikke ees puude, olgu need siis viljapuud või lihtsalt kõrghaljastus, okste kärpimine. Vahel on mõni tülikas oks vaja ära lõigata ka suvel.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti mahealade kaardist saab maheda kraami korjamise Uber
Eesti mahealade kaardi arendamisel on otsustatud, et sellest võiks tulevikus välja kujuneda n-ö korje-Uber, praktiline tööriist mahekraami otsijale.
Loe edasi
Maamajandus
Tänavu on põldudel moes roosad silopallid
Eesti heinamaadele on potsatanud juba küllaltki palju roosasid silopalle, mis sümboliseerivad võitlust rinnavähiga.
Loe edasi
Kultuur
Targu Talita käsiraamat on teejuhiks korilastele
Targu Talita seitsmes käsiraamat “Metsasaadused ja -annid” annab soovitusi, kuidas saada heaks, edukaks ning teadlikuks korilaseks. Järgmine katkend Ain Alvela raamatust pakub nõuandeid maitsetaimede korjamiseks aasalt ja heinamaalt.
Loe edasi
Kultuur
EESTI METSAANNID | Milliseid loodussaadusi tohib korjata eramaal? Kust ja mida üldse tohib võtta?
Eestis pole kuigi palju selliseid avalikke kohti, kus ei tohiks loodusande korjata. "Meie põhjamaine loodus on valdavalt aga sedavõrd õrn ja väikese koormustaluvusega, et vahel võib inimene lihtsalt teadmatusest põhjustada suure või koguni korvamatu kahju," ütleb "Korilase käsiraamatu" koostaja Tarmo Niitla.
Loe edasi
Uudised
Euroopa Liidust Rail Balticu jaoks tulev raha võib väheneda kolmandiku võrra
Kuigi kogu Euroopa Ühendamise Rahastu panus 2021. aasta järel suureneb, vähenevad riikide nn ümbrikud, kust Rail Balticule seni on raha eraldatud. Rail Balticu kriitikud kahtlustavad, et puuduv raha võetakse teiste projektide arvelt.
Loe edasi
Metsaleht
Maarjakask pensionisambaks: kuidas väärispuust tulu teenida
Kuu alguses istutati Viljandimaale Pilistvere järve äärde sada maarjakaske, mis on Maarjakase Seltsi kingitus nii kohalikule rahvale kui ka kogu Eestimaale. Maarjakaske ehk karjala kaske kasvatatakse Eestis praegu hinnanguliselt tuhandel hektaril.
Loe edasi
Tehnika
Siloteoks on palju tehnilisi võimalusi
Silotegemiseks on kaks põhimõtteliselt erinevat varianti. Väiksemad piima­karja­kasvatajad eelistavad rullisilo, suuremad tranšeesilo. Mõlemal on oma eelised ja kumbki vajab eri masinaid.
Loe edasi
Hüva nõu
Generaator aitab kindlustada tagalat elektrikatkestuse puhuks
Maamajas või suvilas tasub valmis olla elektrivoolu ootamatuks kadumiseks. Elu ilma võrguelektrita aitab jätkata näiteks väike generaator.
Loe edasi
Hüva nõu
Kui järgid neid 8 nõuannet, rõõmustab äsja ostetud grill sind kaua
Grillimisel on hulk alaliike: praadimine, küpsetamine, röstimine, broiling, barbecue. Kõigi nende jaoks on eraldi ahjud ja riistad ning kasutada tuleb erinevaid võtteid.
Loe edasi
Maamajandus
Leedukad on mahetootmises Eestist ette jõudnud
Euroopa suurima mahetootja Auga Groupi kasutuses on 38 000 hektarit mahedat põllumaad – sama palju kui Eesti kõikide mahetootjate mahe-viljapõlde kokku.
Loe edasi
Maamajandus
Et saada head silo, tuleb tunda bakterite hingeelu
Silo tuleb teha siis kui sirelid õitsevad, kõlab vana tõde. See nädal möödubki Eestimaal rohuniitmise ja pallitamise või siloaukude täitmise tähe all.
Loe edasi
Kultuur
Targu Talita käsiraamat õpetab loodusmärke lugema
Targu Talita raamatusarja viies käsiraamat “Loodusmärkide leidmine ja tundmine” aitab looduses orienteeruda. Sealhulgas jagab teadmisi, millises metsas kasvab kukeseen, millises vaarikas.
Loe edasi
Kultuur
Ajujahi võitja vabastab sajad toidufirmad tüütust paberimäärimisest
Kui FoodDocsi ühe looja Katrin Liivatiga kohtun, võtab ta kõigepealt kotist välja vähemalt tollipaksuse paki pabereid ja asetab lauale. Võin ka selle pataka raskust katsuda – tundub olevat paras magistritöö mõõdus ja mahus tükk.
Loe edasi
Metsaleht
Kolm pikka matkarada kohtuvad tänavu Aegviidus
Peagi läbib Eestimaad risti-põiki juba kolm matkateed, millest igaüks mitusada kilomeetrit pikk ja mis kõik saavad kokku Aegviidus.
Loe edasi
Metsaleht
Kaara talu metsapäevadel said täiendust mets ja tammeallee
Teeneka metsamehe Heino Tederi poeg Kuno jätkab isa alustatud traditsiooni korraldada Kaaral metsapäevi ja puude istutamist.
Loe edasi
Metsaleht
Riigimetsas ja kaitsealadel on kõik puud loetud
Nagu kogu riigimetsas, nõnda toimub ka kaitsealadel metsa majandamine kindla tegevuskava alusel – majandusmetsas on selleks RMK raieplaan, kaitsealal selle piirkonna kaitse-eeskiri.
Loe edasi
Hüva nõu
Vardast ei piisa - piksekaitseta maja on välgule kerge saak
Äikesehooaeg on tulemas ja seetõttu tasub üle vaadata, kui hästi elamine pikse eest kaitstud on. Üldiselt aga ei kiputa väga teadvustamagi, et selline kaitse üldse olema peaks.
Loe edasi
Uudised
Suve lõpuks tuleb Estonian Cellil katki läinud heitveetoru korda saada
Uurimine näitas, et Estonian Celli heitveetoru oli kokku katki mitte ühest, vaid kolmeteistkümnest kohast, ning võimalik, et osa töid jäi nõuetekohaselt tegemata juba toru merreviimisel.
Loe edasi
Uudised
VAATA GRAAFIKUT | Rail Baltic vajab pöörases koguses Eestimaa pinnast
Praeguse seisuga rajatakse Rail Baltic niikuinii, ja kuna ehitatakse raudtee muldkeha, selle kaitsekihi ja raudteeballastiga maastikku täites, pole ümberkaudsel rahval lootustki, et karjäärid tulemata jäävad.
Loe edasi
Uudised
Tänavu loodud geoloogiateenistus kaardistab viie aastaga Eesti maapõue
Eesti Geoloogiateenistus (EGT) peab uurima ja süsteemi panema Eestis leiduvad maavarad, et saaks paika panna maapõuepoliitika aastani 2050 ning võiks alustada avalikku debatti, kus, kui palju ja milliseid maapõuerikkusi oleks mõistlik kasutada.
Loe edasi
Päevateema
Vaiksete metsatalude elanikud avastasid end äkki Rail Balticu kaevanduste uuringualast
Pered, kes veel kuu aja eest arvasid ennast elavat sügaval looduse rüpes, on aru saanud, et peagi avaneb nende koduaknast vaade karjäärile, kus ekskavaatorid Rail Balticu jaoks kruusa ammutavad.
Loe edasi
Hüva nõu
Säästlik kodutehnika aitab kokku hoida sadu eurosid aastas
Kuigi tootjad püüavad kodumasinaid järjest säästlikumaks muuta, sõltub number, mis igakuiselt elektriarvelt vastu vaatab, paljuski ka sellest, kuidas kodust tehnikat on harjutud kasutama.
Loe edasi
Tehnika
Esinduslik põllutehnika paraad Brnos - midagi tõelisele farmerile
Tšehhid on kõvad tehnikatootjad ning sellele kohaselt peetakse Brnos suurt põllumajandus- ja metsa­tehnika väljanäitust Techagro, kus kohal olemist peavad tähtsaks kõik suuremad masinatootjad.
Loe edasi
Tehnika
TEHNIKA: Luubi all grillipidude nimitegelased
Söakamad meie seast on esimesed tänavused lihapalad juba vabas õhus küpseks saanud. Grillirahval tasub teada, et lemmikharrastusega tegelemiseks on saada üha laiem valik abivahendeid.
Loe edasi
Arvamus
Täna öösel maailm veel ei hukku
SÕNA SEKKA: Tõstame teed taevasse * TUTTAV TUNNE: Kas tõesti uus normaalsus? * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
Ei viitsi muru niita? Ka niiduki lahtikruttimine on kasulik tegevus!
Alati ei piisa sellest, kui motoriseeritud aia­abilistega enne nende talvekorterisse pane­kut hoolduses käiakse. Mitu kuud vältava seisuaja jooksul võib neis üht-teist toimuda ja kevadine käivitaja jääb pika ninaga.
Loe edasi
Arvamus
MAAILMALE OLULINE AVASTUS | Eestis tegutsevad teadlased lubavad nanofiltri abil veest kätte saada kasvõi uraani
Eestis tegutsev rahvusvaheline teadlaste grupp leiutas uudse nanofiltri, mis eemaldab veest tõhusalt seal sisalduvad metallid, sh radioaktiivsed ained ja osaliselt ka kahjulikud bakterid, jättes aga alles organismile vajalikud mineraalained.
Loe edasi
Arvamus
Radari jälgedes: Euroopasse haihtunud vineerikoormaid saanuks jälgida imepisikese vidina abil
Kaubasaadetise varustamine lihtsa ja märkamatu GPS-seadmega vähendab riski, et kaup teel sihtkohta jäljetult kaduma läheb, sest suitsupaki mõõtu vidin annab täpselt teada selle paiknemisest.
Loe edasi
Arvamus
Viljandi linn tegi muinsuskaitsjatele karuteene
Eesti Muinsuskaitse Selts andis teiste tunnustuste kõrval aasta muinsuskaitsevaldkonna karuteene medali Viljandi linnavalitsusele, kes lasi mullu lammutada ajaloolise hoonetekoosluse ega hooli Viljandi mõisa korrashoiust.
Loe edasi
Arvamus
INTERAKTIIVNE AJAJOON | Vaata, kuidas on saja aasta jooksul arenenud traktorimaailma Mercedes
Traktorimaailmas tee- rajajaks peetav Ameerika põllumajandustehnika tootja John Deere tähistab tänavu oma sajanda traktoriäris oldud aasta täitumist.
Loe edasi
Uudised
Venemaa ujuva tuumajaama teekond lõikub lähipäevil Läänemere laevateedega
Reedel alustab Peterburist läbi Läänemere ja Põhjamere kuu aega vältavat teekonda Murmansskisse Venemaa esimene nn ujuv tuumajaam Akadeemik Lomonossov. Venelased kinnitavad, et radioaktiivset kütust aluse pardal ei ole.
Loe edasi
Metsaleht
Olukorrast metsas: raied sobitatakse loodusega, langid muutuvad suuremaks
Metsateema üle arutlemine on inimestevahelises suhtluses nii omavahel kui ka avalikus ruumis saanud igapäevaseks. Kõigist sellistest meelsuse väljendamise avaldustest võib välja lugeda esmalt muidugi seda, et rahvas tunneb muret Eestimaa looduse säilimise pärast, teisalt ripub õhus ka hulk küsimusi, millele vastuseid otsitakse.
Loe edasi
Maamajandus
John Deere - traktorimaailma Mercedes - tähistab sajandat sünnipäeva
Traktorimaailmas teerajajaks peetav Ameerika põllumajandustehnika tootja John Deere tähistab tänavu oma sajanda traktoriäris oldud aasta täitumist.
Loe edasi
Hüva nõu
Ilma kütmine mõjub rahakotile halvasti. Kuidas palkmaja soojapidavamaks muuta?
Talumajapidamise eelarvest kulub energiale üha suurem osa, mistõttu muutub ka elektri ja soojuse kokkuhoidmine aina pakilisemaks küsimuseks – ilma kütmine läheb rahakotile järjest kurnavamaks.
Loe edasi
Hüva nõu
Ilma nende asjadeta aednik hakkama ei saa
Kuigi võiks arvata, et aiatöö tegemiseks piisab rehast, labidast ja kühvlist, on tööriistamüüjatel varuks pikk nimekiri tööriistadest, mis aias ja peenramaal vajalikuks võivad osutuda.
Loe edasi
Hüva nõu
Hiidlased ei malda kanali süvendamiseks suve lõppu oodata
Hiiumaal ei olda rahul sellega, et kuigi Rukki kanali madala veetaseme probleem oli teada juba aastaid tagasi, midagi suuremat selle lahendamiseks pole riik ette võtnud ja ka nüüd tuleb süvendausega veel augustikuuni oodata.
Loe edasi
Arvamus
Kinnisvara - parim investeering ja parim petuskeem
SÕNA SEKKA * TUTTAV TUNNE * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
ANNAME NÕU | Kuidas koduses majapidamises ise veesüsteemi paisupaaki kontrollida
Tarbevee süsteemis tuleb paisupaaki ehk hüdrofoori kasutada siis, kui vesi võetakse eramajja oma kaevust või kasutusel on kahe- või kolmesüsteemne boiler, kuhu vesi tuleb lokaalse küttesüsteemi kaudu.
Loe edasi
Uudised
Tarmo Kõuts ühendusest Hiiumaaga: kohendada laevad mere järgi tuleb odavam
Majandusminister lubab tänavu talvel tipnenud hädad Hiiumaa ja mandri vahelise praamiühendusega korda ajada suve lõpuks, kohalikud aga sooviksid, et süvendustööd Rukki kanalis algaksid kohe, kui jää taandub.
Loe edasi
Hüva nõu
Tööriistakast, mis ei jäta kodutöödel hätta
Kodus tuleb päevast päeva ette toimetusi, mille tegemine enamikule majaperemeestest või -perenaistest üle jõu ei käi, aga just siis kui vaja, ilmneb, et tarvilik tööriist on ehituspoes käies ostmata jäänud.
Loe edasi
Hüva nõu
Miljarditehase uuringute maksumus jääb alla poole miljoni euro, need maksab kinni tehase arendaja
Planeeritava tselluloositehase eeluuringud ei lähe maksma üle poole miljoni euro, täpsemalt aga ei ole riigihanke võitja ega töö tellija ajal, mil konkursi tulemust on võimalik vaidlustada, veel valmis lepingu sisu kommenteerima.
Loe edasi
Hüva nõu
Tselluloositehase miljardiprojekti võimalikkust hakkab uurima OÜ Skepast & Puhkim
Puidurafineerimistehase võimalikuks rajamiseks vajalike asjaolude välja selgitamiseks korraldatud hankele laekus tähtajaks neli pakkumust ning edukaks tunnistati OÜ Skepast & Puhkim esitatu.
Loe edasi
Hüva nõu
FOTOD | Ajalooline Jaani-Seegi kirik pudiseb linlaste silme all laiali
Tallinna kesklinnas, ümbritsetuna klaasis kiisklevatest kõrghoonetest, seisab pisike mälestus aastasadade tagustest aegadest – Jaani seegi kirik, mis praegu paraku ei püüa pilku oma ajaloolisusega, vaid jääb silma räämas välisfassaadi, hingedel kõlkuvate väravatega ja täissoditud müüritistega.
Loe edasi
Hüva nõu
Endine põllumees Ahto Vili: soovin nüüd saada heaks inimeseks
Jõgevamaal tegutsev Torma põllumajandusosaühing, mille senine omanik oli Ahto Vili, on müüdud Austria kapitalil firmale OÜ Vaklak.
Loe edasi
Hüva nõu
HOMSES MAALEHES | Austria ärimehed ostavad taas Eestis piimafarme kokku
Austria investorite haldusfirma OÜ Vaklak ostis hiljuti Eesti ühe parima piimakarjaga Torma POÜ, Vaklaki portfellis on nüüd üheksa Eestimaa piimafarmi.
Loe edasi
Metsaleht
Metsamüügil lasuvad maksud soosivad maa maha müümist, mitte metsa majandamist
Praegune maksusüsteem paneb väikeomanikku oma metsmaad pigem maha müüma, sest tagastatud metsamaa müügilt tulumaksu tasuma ei pea.
Loe edasi
Maamajandus
Austria ärimehed ostavad jälle piimafarme kokku
Austria investorite haldusfirma OÜ Vaklak ostis hiljuti Eesti ühe parima piimakarjaga Torma POÜ, Vaklaki portfellis on nüüd üheksa Eestimaa piimafarmi.
Loe edasi
Metsaleht
Kliima soojenemine asendab Eesti okasmetsad lehtpuudega
Tartu Ülikooli ökofüsioloogia professor Arne Sellin ütles oma ametisse astumise loengus, et kliima pidev soojenemine sunnib okaspuumetsasid järjest põhja poole tõmbuma ja andma ruumi lehtpuudele.
Loe edasi
Metsaleht
VÄRSKENDAME ELAMIST | Värvimise kaksteist kuldreeglit, mis tagavad kauni tulemuse
Värvitud seina eelis teiste katmismooduste ees seisneb selles, et värvitud pinda on lihtne muuta – kui tuju tuleb, võib võtta pintsli ning mõne tunniga on ruumil hoopis teine ilme.
Loe edasi
Metsaleht
ÜLEVAADE | Mida tselluloositehase keskkonnamõju strateegilise hindamise käigus analüüsima hakatakse
Valitsus algatas puidurafineerimise tehase rajamiseks riigi eriplaneeringu mullu 12. mail. Otsustati, et tehase toimimise ja asukoha suhtes on riiklik huvi, sobivaimat asukohta otsitakse Tartu ja Viljandi maakonnas ning planeeringuga kavandatakse ka toimimiseks vajalik taristu.
Loe edasi
Uudised
Otepää linnamägi raiuti lagedaks: kohalikud pahandavad, ametnikud on rahul
Läinud nädala lõpus tehti puudest lagedaks Otepää ajalooline linnamägi ja mitmed kohalikud kahtlustavad nüüd, et sanitaarraie nime all tehti mäel hoopis lageraie.
Loe edasi
Uudised
Muinsuskaitse: linnamägede väärtused säilivad seda paremini, mida vähem seal on haljastust
Eile hommikul avaldas Maaleht.ee artikli loodusfotograafi Arne Aderi seisukohtadega Otepää linnamäel aset leidnud raietegevuse kohta. Sealsamas elav Ader ütleb oste välja, et linnamägi on sanitaarraie sildi all puhta lagedaks raiutud.
Loe edasi
Uudised
Looduskaitsjate, metsatöösturite ja -omanike vaated erinevad nagu öö päevast. Juba metsanduse arengukava esimesel debatil kiskus tuliseks vaidluseks
Tänasel metsanduse arengukava (MAK2030) koostamise avaüritusel korraldati debatt, milles osalesid esindajad kõigist neljast arengukava koostamiseks loodud töögrupi alavaldkonnast ja kus tuli ilmsiks nii mõnigi põhimõtteline erimeelsus.
Loe edasi
Uudised
Looduskaitsjad: metsanduse arengukava võiks lähtuda põhimõttest „Eestimaa ilu hoieldes”
Eesti Looduskaitse Selts (ELKS) valib praegu Eestimaalt ajaloolisi ja kultuurilisi, Eestimaale iseloomulikke rahvusmaastikke. Sellega seotult tegi seltsi juhatuse liige Jaan Riis tänasel MAK2030 arutelul ettepaneku viia metsanduse arengukava koostamine läbi põhimõttel „Eestimaa ilu hoieldes”.
Loe edasi
Uudised
METSANDUSE ARENGUKAVA | Täna saab nurgakivi vundament, millele ehitame lähema kümnendi metsanduse
Järgmise paarikümne aasta jooksul peaks Eesti metsandus põhinema kõiki huvigruppe kaasaval ja arvestaval arutelul, sest vähemasti sõnades on nii poliitikud kui kodanikuühendused ühel meelel – mets on Eesti tulevik.
Loe edasi
Päevateema
Hirmul Tartu näitas suurtehasele ust, uuringud algavad sellegipoolest
Valitsus jätkab Tartu volikogu vastuseisust hoolimata tselluloositehase rajamiseks algatatud eriplaneeringuga Tartu ja Viljandi maakondades. Alustatakse ülimahuka uuringuga ning teisi asukohti praegu ei kaaluta.
Loe edasi
Päevateema
FOTOD | Vald saatis Otepää ajaloolise linnamäe taas sae alla
Linnamäena tuntud metsasel, loodus- ja muinsuskaitse all oleval kuplil Otepää külje all alustati naistepäeval valla tellimusel sanitaarraiet, kuigi aastapäevad tagasi seal juba üks seesugune raie tehti.
Loe edasi
Hüva nõu
LED-lampidega saab säästlikult kodu moodsaks disainida
Energiat säästev LED-tehnoloogia on viimasel kümnendil läbinud tormilise arengu ja seda kasutatakse juba kõikjal, alates ruumide valgustamisest ja lõpetades nutiseadmete ekraanidega.
Loe edasi
Hüva nõu
Riiklikud keskkonnateenistused alustasid kontrolli Soomaal teostatava raie üle
Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) esitas keskkonnaagentuurile avalduse, kus vaidlustab Tõramaa kinnistule 2017 aastal koostatud metsainventuuri andmed.
Loe edasi
Hüva nõu
Kodanikuühendus kahtlustab, et Soomaal toimuv raie põhineb valskusel
Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) esitas keskkonnainspektsioonile ja keskkonnaagentuurile avalduse, paludes Soomaa raied viivitamatult peatada ning tellida uus, auditeeritud inventeerimine.
Loe edasi
Tehnika
Agrofirmas kasutatav haagis pole ammu enam pelgalt käru
Põllumajandusettevõtte tehnika­pargis on haagistel tähtis roll, ent veelgi olulisem on teha õige valik haagiste seast, mida soetada.
Loe edasi
Tehnika
Muinsuskaitseamet: Hinni talul lasub aastakümnete pikkune "remondivõlg", riik ei saa kogu kulu endale võtta
Muinsuskaitseamet möönab, et Hinni talukompleksi juhtum on eriline ja tervikliku kompleksina taluhooned vajavad kaitset, ent ei saa soostuda omaniku ootusega, et riik taastaks temale kuuluva talu.
Loe edasi
Hüva nõu
Värske värv annab kodule unikaalse ilme
Värvitud seina eelis teiste katmismooduste ees seisneb selles, et värvitud pinda on lihtne muuta – kui tuju tuleb, võib võtta pintsli ning mõne tunniga on ruumil hoopis teine ilme.
Loe edasi
Hüva nõu
Filmist "Suvi" tuntud Hinni talu omanik loobus muinsuskaitseameti avariitoetusest: talu vajab taastamist, mitte lõputut avariiremonti
Tänavu muinsuskaitseametilt üle 16 700 euro suuruse toetuse saanud Hinni talu omanik loobus eraldatud raha vastuvõtmisest, sest leiab, et talu vajab taastamist, mitte lõputut avariiolukorra likvideerimist.
Loe edasi
Maamajandus
Kolhoosivara laialitassimiseks andis ajalooline määrus stardipaugu
30 aastat tagasi märtsis said töötajad hakata ametlikult soetama ettevõtetes kasutult seisvat liikuvat tehnikat – traktoreid ja veoautosid.
Loe edasi
Maamajandus
Paisupaak tagab korras veevärgi
Tarbevee süsteemis tuleb paisupaaki ehk hüdrofoori kasutada siis, kui vesi võetakse eramajja oma kaevust või kasutusel on kahe- või kolmesüsteemne boiler, kuhu vesi tuleb lokaalse küttesüsteemi kaudu.
Loe edasi
Maamajandus
Arvad, et köögi süda on pliit? Ei, hoopis üks teine aparaat!
Kööki häirivast lõhnast puhastav või ventileeriv õhupuhasti on köögisisustuse osana ühtlasi ruumikujunduselement. Sellepärast peab see praktiline abiline kõige muuga harmoneeruma.
Loe edasi
Maamajandus
Ühistuline lihatööstus lakub haavu, ent loodab kosuda
Rühm sealihatootjaid pani aasta tagasi aluse ühistulisele sealihatööstusele, mis kasvuraskustele ja kahjumile vaatamata püsib kodumaise tööstusena lihaturul edasi.
Loe edasi
Tervis
Suitsetamisest loobujale on kõige raskemad kolm esimest päeva
Nõustamisele tulnud inimestest 20% saab sellest pahest esimesel korral lahti, 60%-l õnnestub see teisel või kolmandal katsel. Kõige raskemad on esimesed kolm päeva.
Loe edasi
Tervis
Koolijuht: särasilmse noore õpetaja toovad kooli korralik palk ja mõistlik töökoormus
Alates käesolevast aastast hakatakse Eestis maksma üldhariduskoolide õpetajatele arvestuslikult sada eurot senisele töötasule lisaks, kusjuures selline iga-aastane palgatõus saja euro võrra peaks kestma mitme lähema aasta vältel. Tõsi, siiani pole suurem palk veel ühegi õpetaja pangaarvele laekunud.
Loe edasi
Tervis
Väikesest toetusest jagub ajalooliste taluhoonete hooldamiseks vaid pisku
Taludest saab tänavu kõige suurema restaureerimistoetuse Laose talu rehielamu. Suurima üksikobjekti toetus läheb 2018. aastal Tilsi mõisa peahoone katuse remondiks.
Loe edasi
Tervis
Töövõimereform – võitjaid kaotajatest rohkem. Hindamisel peab olema täpsem
Uue töövõime hindamise süsteemi järgi kaotavad rahaliselt need umbes 3000 inimest, kellel oli varem püsiv töövõimetus ja nad said ka pensioni, aga nüüdne hindamine loeb nende töövõime piisavaks ning kaotab õigus saada töövõimetoetust.
Loe edasi
Tervis
Küttepuude kuivamine sõltub eelkõige ... millest?
Ennekõike peavad praegu küttepuude tegijad loomulikult arvestama, et ahju või pliidi alla saab tänavu talvel tehtud puid panna alles järgmisel kütteperioodil, mitte varem. Siiski oleneb palju sellest, millise puuliigiga on tegemist, kuidas ja kuhu halud riita laotakse ja millised on puude kuivamisolud.
Loe edasi
Arvamus
Vabadus ja võim kohustavad
SÕNA SEKKA: Olla aateline vs. olla võimul * TUTTAV TUNNE: Vabaduse arhitektid * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
Eestimaist hindav Ülo Kivine teenetemärgist: hommikul hakkasid sõnumid õnnesoovidega tulema…
Teiste seas saab presidendilt tänavu IV klassi Valgetähe teenetemärgi ASi Saaremaa Piimatööstus juhatuse esimees Ülo Kivine, kes piimatootmise arengusse pannud oma tööd ja energiat juba veerand sajandi jagu aastaid.
Loe edasi
Arvamus
Köögi süda on pliit? Eksite, hoopis õhupuhasti!
Kööki häirivast lõhnast puhastav või ventileeriv õhupuhasti on köögisisustuse osana ühtlasi ruumikujunduselement. Sellepärast peab see praktiline abiline kõige muuga harmoneeruma.
Loe edasi
Arvamus
Milline saeraam maamehele paremini sobib - kas kett- või lintsaega?
Küllap tiksub kõigil, kes talupidamise kõrvalt oma metsas töid teevad, peas ka väike plaan: kui juba mets on olemas, siis võiks varutud puidust endale midagi ehitada.
Loe edasi
Metsaleht
Muutused tulumaksus ei olegi puidumüüjale kõige halvem uudis
Kui müüa raieõigust või puidu sortimente, maksustab riik eraisiku tulu 20% tulumaksuga. Kasu saab jagada neljale aastale ning seega võib muutuda ka maksuvaba tulu suurus.
Loe edasi
Uudised
RMK lubab veel rajamata tehasele ülisuures mahus puidutarneid
Jaanuaris jõudsid Maalehe valdusesse dokumendid, mis kinnitavad, et RMK plaanib tagada puidukiutehasele, mida veel paberilgi ei eksisteeri, stabiilse toorainevoo vähemalt 15 aasta vältel.
Loe edasi
Maamajandus
Vaata, milliseid traktoreid Eesti põllumehed kõige rohkem ostavad!
Eelmisel aastal registreeris maanteeamet 671 uut põllumajandustraktorit. Laias laastus jaguneb see hulk kaheks – poole moodustavad väikesed universaalsed traktorid, teise poole üle kesk­mise võimsad ja moodsad põllulaevad.
Loe edasi
Meelelahutus
Taliolümpia jõuab vaatajani tänavu Kanal2 kaudu
Lõuna-Korea Pyeong­Changi taliolümpiamängude telepildi toovad Eesti vaatajateni sedapuhku Kanal 2 ja Kanal 12, kusjuures kohapealsetele ülekannetele lisab oma reportaažidega värvi Roald Johannson.
Loe edasi
Meelelahutus
Looduskaitsealuste maade müügisaba hakkab loodetavasti lühenema ja kolib ümber RMK ukse taha
Maaomanikel, kelle valdustesse jääb looduskaitsealasid, on sel aastal lootus maade riigile müümise järjekorras kiiremini edasi liikuda, kuna raha selleks on pea poole rohkem, kui mullu. Asjaajamine hakkab nüüd käima Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK), mitte enam maa-ameti kaudu.
Loe edasi