Rein Raudvere
Ajakirjanik (Tartu toimetus)
Arvamus
JUHTKIRI: Hea süldi kiituseks
Tänane Maaleht teeb omamoodi ajalugu, ülistades sülti. Jah, sedasama traditsioonilist Eesti sülti, mis ei puudu pea üheltki meie peolaualt, kindlasti sööme seda argipäevadelgi.
Loe edasi
Päevateema
Süldist saab eestlase identiteedi uus nurgakivi
Rahvuslik süldiarmastus saab hoogu juurde. Kingitusena Eesti riigi 100. sünnipäevaks kavatseb Rahvakultuuri Keskus kanda sülditegemise Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse.
Loe edasi
Päevateema
Käesoleva aastatuhande Eesti külmarekordil -36,7 on täna 15. sünnipäev
Alates aastast 2000 ei ole Eestis külma 36,7 kraadist rohkem olnud ja see siiani kehtiv rekord pandi kirja Jõgeval 11. jaanuaril 2003, seega täna 15 aasta eest.
Loe edasi
Päevateema
HOMSES MAALEHES | Kokkuostja viis veised minema, aga raha ei andnud
Trust Alert OÜ-le loomi müünud ja nende eest raha mitte saanud põllumehed on nõutud: kas ühiselt midagi ette võtta või leppida, et seda raha ei nähtagi.
Loe edasi
Arvamus
Külavaheküsitlus
Mis on looduses sel soojal talvel teisiti?
Loe edasi
Maamajandus
LOOMAPETTUS: Kokkuostja viis veised minema, aga raha ei andnud
Trust Alert OÜ-le loomi müünud ja nende eest raha mitte saanud põllumehed on nõutud: kas ühiselt midagi ette võtta või leppida, et seda raha ei nähtagi.
Loe edasi
Maamajandus
Naabermajja saatmiseks käib jõulukaart kõigepealt Tallinnas
Tartust või mõnest muust kohast posti pandud kirja naabruses asuvale sõbrale ei vii postkontorist kirjakandja kohe kohale, vaid see käib enne veel Tallinnas ära.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti Rahva Muuseumis käis tänavu üle veerand miljoni külastaja
Kõige rahvarohkem kuu muuseumirahva jaoks oli juuni, mil Eesti rahva varamut uudistas 32 191 inimest.
Loe edasi
Maamajandus
Jõgeva kunagise maavanema Priit Saksingu soodustuskelmuse kohtuasi lõpetati avaliku huvi puudumise tõttu
Tartu maakohus lõpetas riigitoetuste mitte-eesmärgipärases kasutamises süüdistatud Priit Saksingu ja kaassüüaluste kriminaalmenetluse, kuna puudus avalik huvi menetluse jätkamiseks.
Loe edasi
Uudised
Peipsi kolib Piirissaart uputades tasapisi lõunasse
Maapinna vajumine Peipsi lõunaosas võib ükskord viia selleni, et järv uputab Piirissaare. Ühe küla on lained seal juba neelanud ning lähikonnas on hulk vee alla jäänud saari.
Loe edasi
Uudised
Eesti Energia kattis OÜ Estonia uusima farmi katuse päikesepaneelidega
Eile avas Eesti Energia Järvamaal Taikse farmis elektrijaama, mis koosneb katusel asuvast 644 päikesepaneelist. Jaama ehitas energiahiid oma kulu ja kirjadega ja jääb seda ka hooldama.
Loe edasi
Ilm
2018 – aasta täis ümmargusi ilmatähtpäevi
Alanud aastal tähistavad oma leiutamise väärikat juubelit nii termomeeter kui ka baromeeter. Tänapäevalgi asendamatud mõlemad.
Loe edasi
Uudised
Alkoralli kui eestlaste massispordiala
Kui ettevõtlik Võrumaa mees Einar Visnapuu oktoobris 2015 Valka kunagises piiripunktis eestlaste esimese alkopoe avas, ei osanud ta arvata, et sellest saab niisugune edulugu, millest 2017. aastal vaat et alalõpmata räägitakse.
Loe edasi
Uudised
Maarahva pank korjab kliente
2. oktoobril alustas tegevust Coop Pank, mis lubas tuua igapäevased pangateenused Coopi kauplustesse üle Eesti.
Loe edasi
Uudised
Ilma päikeseta oleks veel kehvem tulemus olnud
Kohalike omavalitsuste volikogude valimistel 15. oktoobril osales vaid 53,3% inimestest, kel oli õigus oma kodanikukohust täita. Võrreldes eelmise korraga neli aastat tagasi, oli tagasilangus 4,7%.
Loe edasi
Uudised
Mis kinni ei jää, saab sundliidetud
Lõppeval aastal teoks saanud omavalitsuste ühinemine ehk siis haldusreform kujunes enamikule omavalitsustele sisuliselt sunniviisiliseks, kuna seaduse järgi tuli täita kriteerium, kus omavalitsuses elaks vähemalt 5000 inimest.
Loe edasi
Uudised
Jää lõpetas Koidula sõidud Piirissaarde
Kihnu Veeteede eilse teate järgi on seoses jää tekkega tänasest lõppenud Laaksaare ja Piirissaare vahel sõitva reisiparvlaeva Koidula hooaeg.
Loe edasi
Uudised
Piirissaarlane: kui meil poodi poleks, hakkaksime tigusid sööma
„Kui meil poodi poleks, sureksime kõik nälga. Hakkaksime siis vist tigusid sööma. Kurat, neid on siin palju!“ tunnistab Piirissaarel elav Lembit poetrepil Maalehele.
Loe edasi
Uudised
REPORTAAŽ | Inimesed kaovad talveks Piirissaarelt kui Egiptuse pääsukesed
Talvine Piirissaar on vaikne. Kui kirjade järgi elabki saarel saja inimese ringis, siis talvel on neid kohapeal kordades vähem. Saar elustub vaid suviti.
Loe edasi
Ilm
Taimede kasvuaeg jäi lühikeseks
Jõgeval oli viimase 95 aasta sees tänavusest jahedam kasvuaeg 24 aastat tagasi.
Loe edasi
Uudised
Märg sügis on kruusateedele väga palju kurja teinud
Hädas on nii teede korrashoiu eest vastu­tajad kui ka liiklejad, kelle vaatevinklist on väga vaja, et riik oma kruusateedesse rohkem panustaks.
Loe edasi
Maamajandus
Ühe pikaleveninud saaga lõpp: liikuv tapamaja hakkas viimaks tööle!
Ligemale viie aasta eest riigi rahaga Soomest ostetud liikuv tapamaja, mis siiani tulutult seisis, alustas tööd Võrumaal Nursis. Paraku siiski mitte Eesti eri paigus ringi liikuvana, nagu ostes sooviti.
Loe edasi
Maamajandus
Kunagist maavanemat Priit Saksingut kahtlustatakse soodustuskelmuses
Tartu maakohtu Jõgeva kohtumajas algas täna omaaegse poliitiku ja mitme suurettevõtte juhina töötanud Priit Saksingu kriminaalasja kohtulik arutamine. Peale Saksingu on süüdistatavate hulgas veel kolm inimest.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Liikuv tapamaja hakkas viimaks ometi tööle. Aga liikumatuna.
Ligemale viie aasta eest riigi rahadega ostetud liikuv ehk mobiilne tapamaja, mis siiani tulutult seisis, alustas tööd Võrumaal Nursis. Esialgu tapetakse seal lambaid, edaspidi ka veiseid.
Loe edasi
Maamajandus
INTERAKTIIVNE GRAAFIK | Ahvenauim lubas novembri lõpuks külmakraade
Maaleht kogus oktoobri lõpus ilmatarkadelt ennustusi. Vaatame nüüd, kas ennustused on seni vett pidanud ning mida võiks tuua detsember.
Loe edasi
Maamajandus
Nüüd on meil rohkem viljaveoautosid võtta
Kuigi põllumeestele vilja veoks teenuse pakkujaid tuleb järjest juurde, on enamikul viljakasvatajatest siiski ka endal veomasinad olemas.
Loe edasi
Maamajandus
INTERAKTIIVNE GRAAFIK | Alkoholihindade erinevused Lätis ja Eestis
Värskest graafikust näeb, mil määral erinevad alkoholihinnad Eestis ja Lätis praegu ning möödunud aasta kevadel.
Loe edasi
Maamajandus
Biolagunev kile võib meie põldudel ilma teha
Kui sojaoakatsed kilemultši tehnoloogiaga Eestis vilja kannavad, pole võimatu, et paljud põllumehed pööravad rapsi asemel peagi pilgu hoopis loodussõbralikuma sojaoa poole.
Loe edasi
Arvamus
Surmani sadulas: kuidas jääda ellu maal, vananedes ja kõnniteel
SÕNA SEKKA: Jalakäijate kaitseks * Panin tähele * TUTTAV TUNNE: Surmani rõõmsalt sadulas * Sügav mõte
Loe edasi
Maamajandus
Sada rukkipõldu saavad juubelileibadeks
Eelmisel reedel peetud lõikuspeol kuulus esimese juubelileiva viilu lõikamise au rukkikuningas Hans Kruusamäele, kes on üks meie suurim leivaviljakasvataja.
Loe edasi
Uudised
Alkorallil on selge uus siht: edasimüük oma kodust
Lätimaalt alkoholi toomine on aastaga võrreldes saanud veel suurema hoo ning lisandunud on selge äriplaan — üha rohkem tuuakse kaasa ka teistele ja müüakse odavamat viina kallimalt edasi.
Loe edasi
Uudised
FOTOD | Lõikuspeol lõigati lahti juubeliviljast küpsetatud esimene uudseleib
Põllumajandus-kaubanduskoja eilse meeleoluka lõikuspeo tipphetkeks kujunes rukkikuninga Hans Kruusamäe lõigatud esimene viil Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks küpsetatud uudseleivast.
Loe edasi
Uudised
MAAL JUHTUB | Vana tuulikut aitavad päästa erisugused kesvamärjukesed - näiteks Kollane Lumi
Juhuse tahtel hakkas päästeteenistuses töötanud Mart Mängli õlut pruulima ja juhuslikult oli kodukandis samal ajal pakkumisel ka tühjalt seisev Tabivere tuulik, kuhu pruulikoda püsti panna.
Loe edasi
Tehnika
Kuidas tahesõnnikut keskkonnasäästlikult laotada
Mulje, et pärast uute, lägapõhiste lüpsilautade võidukäiku tahe­sõnnikut enam ei teki, on ekslik. Nii poolvedel kui ka tahe sõnnik on loomakasvatuses täiesti olemas.
Loe edasi
Ilm
Peipsi on viimaks ometi vett täis
Kui põllumehed siunasid jahedat ja sajust suve ning sügist, siis Peipsi järv koos sealsete elukatega hoopis rõõmustas selle üle.
Loe edasi
Uudised
SUUR ÜLEVAADE: Nimed ja kabinetid uued, inimesed samad
Kolm nädalat pärast valimisi selginev pilt näitab, et praeguseks ametisse nimetatud vallavanematest, linnapeadest ja volikogude esimeestest 75 tuleb endistest omavalitsustest. Lisaks on enda senise ameti omavalitsusjuhi oma vastu vahetanud viis maavanemat.
Loe edasi
Uudised
Oktoober oli pööraselt märg ja lisaks ka jahe
Ilmateenistuse kokkuvõtted näitavad, et Eesti keskmine sajuhulk oli oktoobris 115 mm, mis on paljuaastasest keskmisest (73 mm) 58% enam.
Loe edasi
Uudised
Ülereguleeritud liikluskorraldus paneb bussijuhid vanduma
Moodsalt kitsad ring- ja tavaristmikud panevad bussijuhte manöövritel kurja vaeva nägema, paiguti on uuendused aga lausa ohtlikud.
Loe edasi
Uudised
GRAAFIK | Tänavune lumi pole sugugi varajane. Vaata, millal viimase tosina aasta jooksul Eestis esimene lumesadu on olnud
Ilmateenistuse andmetel tuli esimene lumi rekordiliselt vara 2013. aastal - 25. septembril.
Loe edasi
Uudised
Ilmatargad harvaesineval üksmeelel – seekordsed jõulud tulevad valged!
Viimase nädala sees on talv uksele koputanud ja siin-seal esimest lund puistanud. Maaleht uuris ilmatarkadelt, kas nüüd lähebki talveks ning millisena see meid ees ootab.
Loe edasi
Uudised
Viimaks ometi on vananaistesuvi käes!
Kuigi võis karta, et pidevad sajud ei lase vananaistesuvel tänavu tullagi, ilm muutus ja saame nüüd ometi seda kaunist aega nautida.
Loe edasi
Päevateema
Millist jahu jahvatavad kaks kõva kivi?
Tartumaal saatis sunniviisiliselt liidetud Ülenurme ja Kambja vallas mäekõrgune edu mõlema valla iseseisvusmeelseid jõudusid.
Loe edasi
Päevateema
Tartu linnavolikokku pääses vaid üks vallainimene
Ainsana Tähtvere vallast Tartu linna 49 voliniku sekka valitud Tähtvere vallavanem Rein Kokk lootis siiski rohkemate vallainimeste saamist volikokku.
Loe edasi
Maamajandus
Pidev sadu jätab loomad lageda taeva alla
Põllumehed ei saa sel sügisel kuidagi saaki kätte, kuid vihmadega on hädas ka ehitajad ning uute lautade valmimine venib.
Loe edasi
Uudised
Peipsiääre rahvalt kaob viimane otsebussiliin pealinna
Erkkollastes värvides Simple Expressi busse alates 1. detsembrist enam Tallinnast Alatskivile sõitmas ei näe, sest Eesti Buss OÜ sulgeb liini.
Loe edasi
Uudised
Demopäevalt otse kanasõnnikut laotama
Taheõnniku laoturite demopäeval Põlvamaal tekkis masinate vastu nii suur huvi, et üks masin sõidutati otse demopõllult tootmispõllule kanasõnnikut laotama.
Loe edasi
Arvamus
Külavaheküsitlus
Mis teile meenub oma esimesest õpetajast?
Loe edasi
Uudised
Maarahvas uue panga tulekul ootusärevuses
Maal ollakse oma esimestes hinnangutes uuele pangale vaoshoitud. Mis on ka niivõrd värske uudise puhul loomulik, sest enamasti ei olda sellega veel kursis. Samas on igati tunda ootusärevust.
Loe edasi
Uudised
TAGASIVAADE SEPTEMBRISSE | Taevataat uputas, ent pakkus ka suvist sooja
Ilmateenistuse andmeil oli septembrikuus Eesti keskmine õhutemperatuur 12,4 kraadi, mis ületab paljuaastast keskmist 0,9 kraadiga.
Loe edasi
Uudised
Praegu on paras aeg jõhvikale minna
Marjulised Eestimaa eri paigust kinnitavad nagu ühest suust, et jõhvikas ehk kuremari on tänavu ilus ja seda on rabades palju.
Loe edasi
Uudised
Viljakasvatajad kannavad pidevate vihmade tõttu suuri kahjusid
Kõige raskemas seisus on Ida- ja Lõuna-Eesti põllumehed, kus viljalõikuse ajal pole kuivi päevi peaaegu olnudki.
Loe edasi
Maamajandus
Külades püütakse päikest rahakotti
Üha rohkem maaettevõtjaid ja põllumehi on taibanud, et päikesest saab tulu lõigata ning päikeseenergiat püüdvaid paneele sigineb nagu seeni pärast vihma.
Loe edasi
Uudised
Eestimaad on tabanud oabuum. Milles uba?
Veel 2012. aastal külvasid Eesti põllumehed statistikaameti andmeil põlduba kõigest sajale hektarile, tänavu aga juba 27 000-le ehk 270 korda rohkem.
Loe edasi
Uudised
Kolme aasta eest maale kolinud pere: see oli õige otsus!
“Suurema koormusega töökohta oli raske leida,” viskas sakslane Stefan Wachsmann nalja, kui Maaleht 2014. aasta kevadel temal ja ta elukaaslasel Anul külas käis. Nad olid siis äsja Mulgimaale kodu ostnud.
Loe edasi
Päevateema
Lehmale mõeldakse, lüpsja peale mitte
24. augusti Maalehes kurtis mitu põllumajandusettevõtte juhti, et nad ei leia isegi 1000eurose netopalga eest enam töötajaid, mistõttu on sunnitud võõrtööjõudu kasutama. Artikkel on tekitanud omajagu poleemikat ja pahameeltki.
Loe edasi
Maamajandus
Torma lehmad lüpsavad rekordeid
Torma POÜ lehm Volga tõstis Eesti päevalüpsi rekordi 87,1 kiloni. Päevalüpside ede- tabeli esikümnes on tervelt pooled lehmad Tormast ning sealt on pärit ka esikolmik.
Loe edasi
Maamajandus
Sellesuvised vihmad valmistasid enam meelehärmi just kagu-eestlastele
Kõige suurema sajukoguse, kohati ligemale kaks kuunormi, on viimase nädala sees endale kaela saanud Kagu-Eesti.
Loe edasi
Uudised
Sügisennustus: vähemalt september tuleb soe
Enamik Maalehe ilma­tarku on seda meelt, et september on veel suvise näoga ja sügis algab alles oktoobris.
Loe edasi
Uudised
Kas tänavuse aasta kuumarekord jõuab täna 30 kraadini?
Täna on tõenäoliselt viimane võimalus, et tänavu mõõdetaks kusagil esimest korda vähemalt 30 kraadi sooja. Viimase tosina aasta sees on Eesti õhutemperatuuri maksimum ehk kuumarekord vaid ühel suvel jäänud 30 kraadist allapoole.
Loe edasi
Ilm
Eesti kuumarekordil täitub veerand sajandit
11. augustil 1992 Võrus mõõdetud 35,6 kraadi püsib Eesti absoluutse soojarekordina siiani.
Loe edasi
Uudised
Ühistu pani Leevil poe kinni, külaelu entusiastid tegid uuesti lahti
Viis ettevõtlikku Veriora valla Leevi küla peret lõid osaühingu ja avasid Leevi kaupluse taas kümme päeva pärast seda, kui Põlva tarbijate ühistu selle kinni pani.
Loe edasi
Uudised
ÜKS KÜSIMUS: Miks tänane äikesetorm ära jäi?
Vastab ilmateenistuse sünoptik Taimi Paljak:
Loe edasi
Uudised
Kiretu statistika: külmale juulile järgneb jahe august!
Viimased neli kuud ühtejutti, aprillist alates, on Eesti ilm olnud normist jahedam. Kuna suurt suve pole veel olnudki, jääb ainuke lootus, et ehk saabub see nüüd augustis.
Loe edasi
Uudised
Metsad on seentest veel tühjavõitu
Nädala alguseni kestnud vilu suvi pole lasknud seentel täit kasvuhoogu sisse saada. Seeneteadlased loodavad, et august toob niiskust ja enam sooja ning siis on rohkem põhjust seenelegi sõita.
Loe edasi
Uudised
Eesti naise ujumaskäimine külmas vees pani fäärlasedki pead vangutama
Maalehe teise Fääri reisi kolmandal päeval sai kangelasteoga hakkama Ene Kaart Tartumaalt, kui käis külmas Põhja-Atlandi ookeanivees ujumas.
Loe edasi
Uudised
FOTOD: Ilm on Fääri saartel alati lahutamatu reisikaaslane
Üleeile õhtul Fääri saartele jõudnud Maalehe lugejate teise reisi eilne esimene täispikk ekskursioonipäev möödus peaaegu õhtuni kestnud lakkamatus vihmasajus. Nii sai koheselt kinnitust ka tõsiasi, et ilm on neil saartel alati lahutamatu reisikaaslane.
Loe edasi
Uudised
Maalehe lugejad jätkavad Fääride avastamist
Eile alustas Fääri saartel ringreisi uus Maalehe lugejate seltskond, kelle hulgas on ka kolm õnnelikku lehetellijat, kes võitsid reisi loosiga.
Loe edasi
Uudised
Loksast on haldusreformis saanud ühtaegu nii märklaud kui mõõdupuu
Valitsus otsustas 12 sundliitmist lõpule viia, kuus ära jätta ja nelja suhtes jõuda seisukohale pärast jaaniaega.
Loe edasi
Uudised
FOTOD: Eesti kauneimad lehmad on Olivia ja Marga
Täna Ülenurmel Eesti Põllumajandusmuuseumis toimunud näitus-konkursil Viss 2017 pärjati eesti holsteini tõugu loomadest võitja-tiitliga lehm Olivia ja eesti punast tõugu loomade seast lehm Marga. Mõlema tõu vissid annavad piima Tartu Agro Rahinge farmis.
Loe edasi
Ilm
Jaaniõhtu ilm on nagu loterii – võib tulla vihma, aga võib ka päike paista
Jaaniõhtul on alati lõkke ümber ka ilmataat, kelle tujudest sõltub peoliste meele- olu paljuski. Milliste kavatsustega ta meid seekord proovile panna tahab?
Loe edasi
Maamajandus
Kriisiajal piimatootmise lõpetanud lehmapidajad taasalustada ei julge
Piima hind tõuseb, loomakasvatajad saavad top-up’i ning uuendused Eesti piimatööstustes on tulekul. Kas kriisiajal piimatootmisega lõpparve teinud kahetsevad nüüd oma otsust?
Loe edasi
Uudised
Jaak Aab: valitsus võib valdade sundliitmised otsustada juba täna
Kui kohalikud valitsejad on olnud omavalitsuste ühendamise vastu, siis on nad suutnud kaasa tõmmata ka sealsed elanikud, leiab tulevane riigihalduse minister Jaak Aab.
Loe edasi
Uudised
Rahvast nörritab kava lõpetada postkontorites lehemüük
Omniva kaubamärgi all tegutsev riigifirma Eesti Post põhjendab perioodika üksikmüügi lõpetamist vähese nõudlusega, mis ei too neile tulu.
Loe edasi
Uudised
Mis saab sajast tühjaks jäävast vallamajast?
Omavalitsuste ühinemise käigus jääb üle Eesti tühjaks sadakond vallamaja. Kuigi nende saatus on enamasti jäetud uute volikogude otsustada, on ärksamad kogukonnad asunud juba neile otstarvet otsima.
Loe edasi
Uudised
Põlvamaal otsitakse lahendusi suletavate poodide jätkamiseks
Aprillis ehmatas Põlva tarbijate ühistu Leevi, Ruusa ja Linte elanikke otsusega nende poed suvel sulgeda. Rahva vastuseisust hoolimata pole siiani täit selgust, mis saab edasi.
Loe edasi
Elu
Kuuse-taadi viimane läkitus Maalehele
Looduse kauneimal õitsemise ajal meie seast lahkunud legendaarne ilmatark Elmar Kuus ehk Kuuse-taat meenutab oma viimases läkituses Maalehele, kuidas ta ilmaseletamiseni välja jõudis.
Loe edasi
Elu
PULL LUGU PALAL: Pull pandi piimavankri ette
Kõigile hea tuju tekitamiseks jäädvustati kunagine külamehe nali Palal piimavankrit vedava pulli kujuna.
Loe edasi
Uudised
Kuidas kasvatada lapsest ettevõtja?
Paljud firmajuhid on just tänu keskkooli ajal õpilasfirmas tegutsemisele saanud innustust ja julgust ettevõtlusmaailma siseneda.
Loe edasi
Uudised
Tarvastu kool kingib Eestile juubeliks 100 järve jooksu
Viljandimaa Tarvastu gümnaasiumi algatus kulmineerub üle-eestilise teatejooksuga ümber Eesti suurima sisejärve – Võrtsjärve.
Loe edasi
Uudised
Palal leitakse, et sundliitmine viiks piirkonna ääremaastumisele
Jõgevamaa 1100 elanikuga Pala valla ühendamine Tartumaa Alatskivi, Peipsiääre ja Vara valla ning Kallaste linnaga ei ole põhjendatud, vajalik ega otstarbekas, leiab Pala vallavolikogu oma esmaspäeval üksmeelselt vastu võetud otsuses. Samas peetakse otstarbekaks, et vald läheks üle Tartumaa koosseisu, kus jätkaks siis iseseisva omavalitsusena.
Loe edasi
Uudised
Sadakonnast omavalitsusest 65 ütles sundliitmisele kindla “ei”
Sundühendamisele vastu seisjad põhjendavad oma otsust sellega, et saavad praegugi igati hakkama. Sunniga tehtavates omavalitsustes nähakse kunstlikke moodustisi, mis lõhuvad kogukonnatunnet ja süvendavad ääremaastumist.
Loe edasi
Maamajandus
Rukis võib ka muruna silmailu pakkuda
Meil austatakse rukist leivaviljana, aga mujal maailmas külvatakse seda muudel eesmärkidel koguni rohkem kui terade saamiseks. Isegi muruks.
Loe edasi