Lii Sammler
Maamajanduse toimetaja
Tudengite viljelusvõistluse võitis meeskond, kes oma põldu suvel ära ei unustanud
Paralleelselt päris viljelusvõistlusega peavad maaülikooli tudengid juba teist aastat oma viljelusvõistlust.
Loe edasi
Päevateema
Raul Rosenberg liigutab põllumajanduses suurt raha
Kuigi Eestis on teisigi arengufonde, pole nende juhtidest suurt midagi kuulda. MESi juha­tuse esimeest Raul Rosenbergi aga teatakse.
Loe edasi
Maamajandus
Jõulud ukse ees, aga vili ja oad põllul – mida nendega teha?
Ammuks see oli, kui uba tundus olevat meie põldudel uus ja kasulik vili. Tänavu jäi suur osa sellest aga koristamata. Lisaks saagi hävingule tuleb see uba kuidagi põllult ära saada, mis on lisakulu.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti tehnikatootjad Hannoveri messil
Päris uhke värk, et maailma 2800 põllu- ja metsatehnikat tootva firma hulgas olid selliste nimede kõrval nagu Claas või Husqvarna oma stendiga väljas ka kaks Eesti masinatootjat.
Loe edasi
Maamajandus
MAALEHT HANNOVERIS | Agritechnica on Eesti põllumeeste lemmikmess
Tänaseks peaksid kõik Hannoveri messil käinud põllumehed elusalt ja tervelt kodus tagasi olema, sest laupäeva õhtul pani tehnikamess uksed kinni.
Loe edasi
Maamajandus
MAALEHT HANNOVERIS | Mis on maailma põllumajanduses in
Hannoveri mess näitab lisaks muule infole ka seda, mis on hetkel maailma ja eriti Euroopa põllumajanduses oluline. Sellele viitab see, mille jaoks kasutatavaid masinaid on väljas eriti palju.
Loe edasi
Maamajandus
MAALEHT HANNOVERIS | Messil näeb kohe ära, kes kui palju laieneda kavatseb
Hannoveri põllutehnikamess on indikaator selle kohta, millisel firmal on suuremad turuhõivamise plaanid. Need on ka messil suuremate stendide väljas.
Loe edasi
Maamajandus
Parim noortalunik kavatseb jääda Eesti põllumajandust edendama
Järvamaa kutsehariduskeskuse kolmanda kursuse õpilase Felix Lavrentjevi nimi hakkas kõlama pärast tema võitu maikuus toimunud noortalunike võistlusel. Sel põhjusel kirjutasid temast portreeloo nii Maaleht kui ka Järva Teataja ning noor põllumees esines ka Vikerraadio hommikuprogrammis.
Loe edasi
Maamajandus
MAALEHT TEELT HANNOVERI | Poolas pole karjatamisperiood veel lõppenud
Kui autoga Saksamaale sõita, ei pääse üle ega ümber Poolast. Poola on vist üks väheseid kohti siinses Euroopa nurgas, kus on võimalik näha õues lehmakarju.
Loe edasi
Maamajandus
MAALEHT HANNOVERIS | Euroopa suurim põllutehnikamess näitab suunda
Eelmisest pühapäevast järgmiseni toimub Saksamaal Hannoveris põllumajandustehnika mess Agritechnica 2017. See on üks Euroopa suurimaid põllutehnika messe ning peetakse üle aasta koos loomakasvatusmessiga Eurotier.
Loe edasi
Maamajandus
MAALEHT TEELT HANNOVERI | Just selline näeb välja looduskatastroof Leedus
Teadupärast kuulutas Leedu välja katastroofiaasta. Tundub, et mida ida ja põhja poole, seda tõsisem olukord on.
Loe edasi
Maamajandus
Viljelusvõistlus lõppes Türil
Tänavusel viljelusvõistlusel püstitati mitu uut võistluse saagirekordit: rukis 10,8 t/ha, tritik 10,8 t/ha, suvioder 8,2 t/ha, kaer 8 t/ha, maherukis 4,9 t/ha ja suviraps 3,7 t/ha.
Loe edasi
Maamajandus
Piimahind langeb
Piimafoorumil oli peamiseks teemaks piimahind.
Loe edasi
Maamajandus
Ekspert: kolmandiku piima müümine Leetu võib lõppeda halvasti
Eesti peaks tootma niši­tooteid ja kolmandiku piima müümine Leetu on halb lahendus, arvab ülemaailmse piimandusalase nõustamisorganisatsiooni GIRA esindaja Christophe Lafougere.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOGALERII JA TULEMUSED | Tänavune viljelusvõistlus oli justkui ekstreemsport
See, et niisuguse koristusperioodiga aastal nagu tänavu oli, saime viljelusvõistluse lõpuni veetud ning lisaks veel rekorditega, on tegelikult väike ime.
Loe edasi
Maamajandus
Kaja Piirfeldt on parim õpetaja ja ka tipptalunik
Noor, ilus, energiline ja praktik – mida veel tahta! Nii võiks iseloomustada tänavust parimat maamajanduseriala õpetajat Kaja Piirfeldti.
Loe edasi
Maamajandus
Viljakasvatajad võtavad aastat kokku
Täna toimub Türi kultuurimajas kümnendat korda peetava viljelusvõistluse lõpukonverents.
Loe edasi
Päevakorral
Viljeluskangelased, ärge unustage taustajõude!
Tänase Maamajanduse kangelased on viljakasvatajad, kes hoolimata ebanormaalsest ilmast kasvatasid rekordsaagid. Kuidas, rääkis igaüks ise eelmisel reedel viljelusvõistluse lõpukonverentsil.
Loe edasi
Päevakorral
Tanel Tõrvand korjas vaid auhinnakohti
Rapsiga esikoht ja üldvõit, tulukusega esikoht ning rukkiga teine – see on Tanel Tõrvandi skoor tänavuselt viljelusvõistluselt.
Loe edasi
Päevakorral
PRIA suletud sertifikaatidega ID-kaartide omanikele tähtaegades pikendust ei anna
PRIA soovitab mitmete põllumeestele vajalike toimingute jaoks kasutada e-PRIA-t. Lisaks annab enamik loomakasvatajad loomadega toimunud sündmustest ametile teada samuti ID-kaarti kasutades. Kuidas seda aga teha olukorras, kus ID-kaardi sertifikaadid on suletud?
Loe edasi
Maamajandus
Köögivilja külmunud mudast kätte ei saa
Erakordselt halbade ilmastikuolude tõttu on köögivilja- ja kartulikasvatajatel tuhandeid tonne saaki põllule jäänud, nii et mures tootjad paluvad ministrilt erakorralist kriisiabi.
Loe edasi
Turg
Pood, kust toidukapp täis osta. Palgapäeval
Mahlaveski talupood töötab Tallinnas kolmandat kuud. „Nulli veel jõudnud ei ole, aga turundame nii mis jaksame,” ütleb poe mänedžer Aare Rätsepp.
Loe edasi
Maamajandus
Viljakasvatajad: saatke need Itaalia linnukütid meie põldudele!
Linnukaitsjad on kaks nädalat teinud kõva lärmi hanede küttimise üle. Põllumehed on aga jahimeestele tänulikud, sest rändel olevad haned söövad ära kõik rohelise, mille kätte saavad.
Loe edasi
Maamajandus
VILJELUSVÕISTLUS: rekordisadu ja saagikadu
Tänavune vastuoluline saagiaasta peegeldub ka viljelusvõistluses. Paljude kultuuridega saadi nii kõrgeid saake nagu ei kunagi varem. Teisalt oli ka katkestajaid rohkem kui eales varem – võistluselt võeti maha tervelt 17 põldu.
Loe edasi
Maamajandus
Euroopa põllumajandusvolinik: otsetoetused on vajalikud, kuid järjest olulisem on keskkond
Euroopa ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) eelistused järgmisel eelarveperioodil, pärast 2020. aastat, erinevad paljuski praegustest.
Loe edasi
Maamajandus
Ohustatud tõugude pidajad hakkavad paremat toetust saama
Põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise toetuse tingimusi muudetakse nii, et antakse eelistus põllumajandustootjatele, kes peavad ohustatud tõugu loomi.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Saagikaod ja saagirekordid
Praeguseks on meie põllumajandusmaastikul välja kujunenud mõneti vastuoluline seis. Ühelt poolt on pea veerand viljapõldudest koristamata ning teist sama palju sisse küntud või vägisi koristatud.
Loe edasi
Uudised
Miks idaeurooplased peavad sööma kehvemat toitu?
Mulje, et Soomest toodud kohv või Austriast ostetud apelsinimahl on parem kui Eestist ostetu, polegi üksnes tunne. Toidu erineva kvaliteedi teema on jõudnud Euroopa Komisjoni.
Loe edasi
Maamajandus
Võitjad on kõik, kes rapsi kätte said
Kuigi suvirapsi kasvatamine jääb vähemaks ning viljelusvõistlusel on viimastel aastatel osalenud vaid mõni põld, tuli tänavu rekordsaak ka sellega.
Loe edasi
Maamajandus
Tuule Grupp avas suure lihaveiste poegimislauda
Eelmisel nädalal avas Saare Veisekasvatuse OÜ uue ammelauda Kogulas. Kompleksi kuulub kaks lauta, mis mahutavad kokku 432 ammlehma ning 432 vasikat.
Loe edasi
Maamajandus
Leedus katastroof, Lätis toetused – aga Eestis?
Tänavune sügis on olnud nii vihmane, et Leedus kuulutati eelmisel nädalal välja looduskatastroof ning Läti valitsus kogub põllumeestelt kompensatsiooni- avaldusi. Mida teeb Eesti?
Loe edasi
Maamajandus
KAER: kes kätte sai, sai rekordsaagi
Kaera uus viljelusvõistluse rekordsaak on kaheksa tonni hektarilt ja see on tänavusest aastast Argo Musta nimel. Endine rekord 7,2 t/ha on pärit Erki Oidermaalt aastast 2014.
Loe edasi
Maamajandus
Üleilmsel foorumil esindab Eestit andekas noor toiduteadlane
Täna algas Brüsselis noorte põllumajandusentusiastide tippkohtumine Youth Ag-Summit, millele koguneb sada säravat noort talenti kogu maailmast, et leida lahendusi probleemile, kuidas kasvavat rahvastikku toita.
Loe edasi
Maamajandus
Läti masinafirmad seadsid messil esiplaanile vihmatehnika
Kui Eestis peetakse maamessi vaid kevadel, siis lätlastel on selline kaks korda aastas. Sel nädalavahetusel oli Riia lähedal Ramavas sügisene põllumajandusnäitus.
Loe edasi
Maamajandus
Demopäevalt otse kanasõnnikut laotama
Taheõnniku laoturite demopäeval Põlvamaal tekkis masinate vastu nii suur huvi, et üks masin sõidutati otse demopõllult tootmispõllule kanasõnnikut laotama.
Loe edasi
Maamajandus
Tänavu on viljakuivatite süttimise oht eriti suur
Sellesügisese koristusperioodi eripära on see, et vili tuleb põllult väga märjana. See tekitab vajaduse kasutada kuivatamisel tavapärasest kõrgemat temperatuuri, mis tekitab tuleohtlikke olukordi.
Loe edasi
Maamajandus
Mahevili on mullusest veerandi võrra kallim
Maheviljelejad kasvatavad kõige meelsamini kaera, suurim tava- ja mahevilja hinnavahe on aga hoopis rapsil.
Loe edasi
Maamajandus
Euroopa hakkab mesilastele holistiliselt lähenema
Euroopa Liidus koostatakse mesinduse ja keskkonna tervikprogrammi „European bee partnership“, selgus Euroopa toiduohutuse ameti (EFSA) esindajate pressikonverentsil Tallinnas.
Loe edasi
Maamajandus
Rukist tasus tänavu kasvatada
Tänavusel keerulisel vilja-aastal olid rekordimehed need, kes said põllud koristatud enne 12. augustit. Pärast seda hakkasid tormid ja sajud. Viljelusvõistluse parimatel rukkikasvatajatel see õnnestus.
Loe edasi
Maamajandus
Toidukuu lõpp pakub leiba ja õunu
Nädalavahetusel ja oktoobri alguses on Eesti toidu kuu raames ettevõtmisi, mis pakuvad kaasalöömislusti, maitseelamusi ja uusi teadmisi.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehed võtavad ilusalt ilmalt viimast
Reedel mürisesid kombainid igal pool üle Eesti.
Loe edasi
Maamajandus
In memoriam loomakasvatusdoktor Mihkel Jalakas | Sünnitusabi andmisel ei tohigi eksida
Loe edasi
Maamajandus
Kümnes Saaremaa aasta põllumees on naine
Sarnaselt Maalehele valivad saarlased igal aastal ka oma aasta põllumehe. Tänavu sai selle au osaliseks Rauni POÜ juht Aive Kesküla.
Loe edasi
Maamajandus
Kas tahesõnnik on väiksem mure kui läga?
Eesti ja Läti põllumehed korraldavad reedel Põlvamaal tahesõnniku keskkonnasõbraliku käitlemise õppepäeva.
Loe edasi
Maamajandus
Kalanädal kutsub lapsi kalatoite sööma
September on Eesti toidu kuu ja alanud nädal on kuulutatud kalanädalaks.
Loe edasi
Maamajandus
Sirje Potisepp valiti toiduliidu juhatajaks tagasi
Eesti Toidutööstuse Liidu volikogu nimetas Sirje Potisepa juba viiendat korda liidu juhatajaks.
Loe edasi
Päevateema
Peatoimetaja käis suviti sulaseks
Maalehe lugeja ja tegijana tundub kummaline küsida, kes oli Olev Anton. Ometi pidin sellele küsimusele alles eelmisel nädalal vastust andma. Antonit kui legendaarset põllu­majandusajakirjanikku võiks ikka teada.
Loe edasi
Päevateema
FOTOD | Kuigi pool vilja veel võtmata, ootab peagi ees maisikoristus
Tänavusest maisiaastast räägiti Virumal Muuga PM-is Baltic Agro maisipäeval.
Loe edasi
Päevateema
Uutmoodi pritsimine aitab taimekaitsevahendeid paremini kasutada
Firmad Bayer ja Bosch allkirjastasid kolmeaastase koostöölepingu eesmärgiga töötada välja tehnoloogia Smart Spraying, et tõhustada taimekaitsevahendite kasutamist.
Loe edasi
Uudised
Katk ründas emiseid ja põrsaid
Kui siiani on sigade Aafrika katk tühjendanud peamiselt nuumasigalaid, siis sel nädalal läks asi väga hulluks, kuna taud jõudis OÜ Linnamäe Peekon poegimissigalasse.
Loe edasi
Maamajandus
Künnivõistlus: vanad meistrid vajavad noori konkurente
Eesti künnivõistlused võitis tavaadraga Indrek Zilensk ning pöördadraga Jüri Lai. Mõlemad on kogenud künnihundid. Seekord osales tavalisest rohkem ka noori kündjaid.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Hoidkem oma
Eesti Maakarja Selts (EKS) teeb tänuväärset tööd meie veiste ajaloolise genofondi säilitamiseks ning Eesti Rukki Selts ‘Sangaste’ rukki elushoidmiseks.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Viljakasvataja valikud
Tänavuse ilma vingerpussid on taas tekitanud küsimuse viljakasvatuse tasuvusest meie laiuskraadil.
Loe edasi
Tehnika
Söödatehnika läheb järjest paremaks
Eesti turul on kümmekond söödamikserit. Turuliidrid on Triolet, Faresin, Strautman, mitmes suuremas farmis on aga kasutusele võetud kaasaegne BvL-i söödatehnika.
Loe edasi
Maamajandus
Homme künnavad Rõhul ka minister, rektor ja linnapea
Juba homme algavad Rõhul Eesti künnivõistlused, kus meistrite kõrval näeb kündmas ka VIPe, lisaks traktoritele võetakse appi hobused.
Loe edasi
Maamajandus
Läti teraviljasordid tungivad meie põllule
Eestlaste seas on populaarne mitte üksnes Lätist ostetud alkohol, põllumehed peavad lugu ka Lätis aretatud teraviljasortidest.
Loe edasi
Päevakorral
Tuleb toetada keskkonnahoidlikku tootmist
1.–2. septembril peeti Tallinnas ja Matsalus keskkonnakonverentsi Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika tuleviku üle ja leiti, et see vajab põhjalikku muutust.
Loe edasi
Maamajandus
Viljelusvõistlus rekordilainel
Viljelusvõistluse põldudelt on koristatud tali-odrad, rukkid ja varasemad talinisud. Põllult tulevad head saaginumbrid, aga kuivatamisega võivad asjad muutuda, kuna koristatud vili on märg ja toores.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti teadlane: katseklaasiliha on sama hea kui päris lihatükk
Noor toiduteadlane Mariliis Holm ütleb, et piiri päristoidu ja tehis-toidu vahel on raske määrata ja maitsevahet sageli peaaegu polegi.
Loe edasi
Maamajandus
Taluliidul on uus noor juht
Augusti algusest juhib Eesti Talupidajate Keskliitu Kerli Ats.
Loe edasi
Maamajandus
Kriisid ei kao kuhugi. Mil viisil neis ellu jääda?
Kuigi öeldakse, et põllumees on põline rikas, on põllumajandus viimastel aastatel järjest rohkem riskiäri. Turu hüplikkus ei lõpe ilmselt niipea ja kõike ei anna lahendada üksnes toetustega.
Loe edasi
Maamajandus
Uus juht soovib taluliitu nooruslikumaks muuta
Alates augusti algusest juhib Eesti Talupidajate Keskliitu selle endine nõunik Kerli Ats.
Loe edasi
Maamajandus
Rukkikülvaja kuju sai Margus Ameerikas
Igal aastal augusti lõpul peab Eesti Rukki Selts Väätsal rukkipäeva. Tänavu tehti seda 25. augustil.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD │ Hollandis, Taanis ja Saksamaal söövad lehmad putru
„Kompaktsöötmine tähendad seda, et lehmadele söödetakse putru,“ selgitab BvL söödamikserite Baltimaade esindaja Arunas Šimkunas.
Loe edasi
Maamajandus
Kündjaid oodatakse Rõhule võistlema
Eesti künnivõistlusteni on jäänud napilt kuu aega. Korraldajad ootavad osavõtjaid, sest praeguseks on neid registreerunud vähe.
Loe edasi
Turg
Soomest on kohati odavam süüa osta kui Eesti poodidest
Eelmisel nädalal selgus uuringust, et vanasti pigem kalli riigi Soome toidukorv on praeguseks muutunud kohati odavamaks kui Eestis.
Loe edasi
Maamajandus
Kellest saab tänavu parim taimekasvataja?
Kuus võrdselt tublit põllumeest on esitatud parima taimekasvataja aunimetuse kandidaatideks.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehed ei saa maad külviks kätte
On talirapsi külviaeg, aga hilise kevade tagajärjena kosub põldudel veel selle aasta saak ja maad ei saa talivilja külviks ette valmistada. Nii jääb järgmise aasta talivilja pind väikeseks.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | MES otsib parimat taimekasvatajat
Maaelu Edendamise Sihtasutus valib ka tänavu parima taimekasvataja, kes seekord selgub kuue kandidaadi seast. Kandidaatidega tutvuti neljapäeval ja reedel.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD ja VIDEO | Kuninga maadel algas juubelirukki koristus
Eilsel rukkimaarjapäeval lõikas rukkikuningas Hans Kruusamägi esimese tänavuse rukkivihu oma eelmise aasta augustis Eesti Vabariigi juubeli auks külvatud põllult.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Võikriis ei tohiks kedagi üllatada
Praegu võib näha, et või hind on oluliselt tõusnud. Kilo maksab Eesti poodides 9–12 eurot mulluse 6–7 asemel.
Loe edasi
Maamajandus
Inimesed on hakanud võid armastama
Kevadest saadik on või hinnad Euroopas tõusnud. Seda põhjendatakse piimatootmise tagasilöögiga kahel eelmisel aastal, mil piima varumishind oli äärmiselt madal.
Loe edasi
Maamajandus
Sirp löödi juubelirukkipõldu
Teisipäev oli rukki­maarjapäev ning selle auks toimus Simunas pidulik rukkilõikus.
Loe edasi
Maamajandus
Kas torm viis lootused rekordsaagile?
Kui siiani lubasid hästi kosunud viljapõllud tänavu taas uusi saagirekordeid loota, siis nädalavahetusel möllanud maru lõhkus nii mõnedki ilusad põllud sootuks.
Loe edasi
Maamajandus
Taas selgub parim taimekasvataja
Maaelu Edendamise Sihtasutus valib ka tänavu parima taimekasvataja, kes seekord selgub kuue kandidaadi seast.
Loe edasi
Maamajandus
Homme on kuninga maadel pidulik rukkilõikus
15. augustil kell 12 kutsuvad Eesti Rukki Selts ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda kõiki leiva austajaid rukkimaarjapäeva pidulikule rukkilõikusele Lääne-Virumaale Simunasse.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Saarlased saavad nädalakese varem põllule
Saaremaal on tänavu kolm võistuviljelejat ja nende põllud on, võrreldes mandri omadega, küpsemisjärgus nädala jagu ees.
Loe edasi
Maamajandus
Tere võlgade maksmine võib jääda venima
Kuigi nii põllumehed kui Tere ASi praegune omanik Maag Grupp peavad parimaks lahenduseks, et normaalselt edasi töötada, Tere ASi saneerimiskava kinnitamist, otsustas kohus selle kinnitamata jätta.
Loe edasi
Päevateema
Kes keda mürgitab? Mesilaste surm lõi usu mahe-Eestisse kõikuma
Mesilased surnud, mesinikud vihased, põllumehed mornid – nii võib võtta kokku seisu pärast seda, kui sai ilmsiks, et Eestis on surnud miljoneid mesilasi taimekaitsevahendite väära kasutamise tõttu.
Loe edasi
Turg
Budapesti keskturg lõhnab suve järele
Budapesti üks vaatamisväärsusi on keskturg. See pole mitte ainult ostukoht, vaid ka üks teistmoodi võimalus selle maaga tutvust teha.
Loe edasi
Päevakorral
Talioder ja kaer on tagasi
Kaerakasvatajad osalesid viljelus­võistlusel viimati mõne aasta eest, suurim taliodra aasta oli tunamullu.
Loe edasi
Päevakorral
VILJELUSVÕISTLUS 2017: Tänavused kaerapõllud lubavad head saaki
Üle mitme aasta osalevad viljelusvõistlusel taas ka kaerapõllud. Viiest põlust on üks mahekaer, teised tavalised. Emanus võistluspõldudest asuvad enamasti Lõuna-Eestis.
Loe edasi
Päevakorral
VILJELUSVÕISTLUS 2017: Taliodra kasvatajad on nutikad
Tänavusel viljelusvõistlusel osaleb kuus taliodra põldu. Neli neist asuvad Lõuna-Eestis ja kaks Põhja-Eestis. Tänavune lemmiksort on KWS 'Tenor', ent külvatud on ka 'Meridiani', millega kahe aasta eest saavutati saagirekord.
Loe edasi
Päevakorral
FOTOD: Voore Farm pakkus taimekasvatusinstituudile pinda
Tänavu on Eesti Taimekasvatuse Instituudil lisaks oma Jõgeva katsetele ka väga laiaulatuslikud tootmiskatsed Voore Farmi põldudel. Katseid esitleti selle nädala teisipäeval.
Loe edasi
Päevakorral
Ei saa keemiaga ega keemiata
Kuigi põllukeemia putukaid, linde ja inimesi tapvast rollist on vähe kindlatel andmetel tuginevaid uurimusi ja järeldusi, ei tähenda see, et need ohutud oleksid. Ohtu saab vähendada, kasutades vastavaid aineid kas targemalt või vähem.
Loe edasi
Loomakasvatus
Läti peretalu tegi Eesti eeskujul robotfarmi
Kui Eestis on juba paarsada robotfarmi ja lüpsirobotit, siis lätlased alles avastavad robotlüpsi võlusid. Üks tugevamaid Läti Lely lüpsirobotitega farme, Robežnieki perefarm, tegutseb Riia lähistel.
Loe edasi