Lii Sammler
Maamajanduse vanemtoimetaja
VILJELUSVÕISTLUS 2017: Kaerapõllud on paljulubavad
Üle mitme aasta on viljelusvõistlusel taas ka kaerapõllud. Viiest kaerast on üks mahekaer, teised tavalised. Kaera võistluspõllud kasvavad enamasti Lõuna-Eestis.
Loe edasi
VILJELUSVÕISTLUS 2017: Taliodra kasvatajad on nutikad
Tänavusel viljelusvõistlusel osaleb kuus taliodra põldu. Neli neist asuvad Lõuna-Eestis ja kaks Põhja-Eestis. Tänavune lemmiksort on KWS 'Tenor', ent külvatud on ka 'Meridiani', millega kahe aasta eest saavutati saagirekord.
Loe edasi
FOTOD: Voore Farm pakkus taimekasvatusinstituudile pinda
Tänavu on Eesti Taimekasvatuse Instituudil lisaks oma Jõgeva katsetele ka väga laiaulatuslikud tootmiskatsed Voore Farmi põldudel. Katseid esitleti selle nädala teisipäeval.
Loe edasi
Maamajandus
Viljelusvõistlus ootab taas uusi võitjaid
Tänavusel viljelusvõistlusel osaleb 52 põldu. Kõige enam on taas rapsipõlde, suvi- ja talirapsiga kokku 11, lisaks üks rüpsipõld. Sel nädalal algasid põlluringid.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti piimale otsitakse turgu ka Aafrikast
Roomas toimus rahvusvahelise toiduorganisatsiooni FAO konverentsi raames Aafrika Liidu ja Euroopa Liidu põllumajandusministrite konverents, kus arutati ka eksporditeemat.
Loe edasi
Maamajandus
Austria viljakasvatus: keskkonnasõbralik ning ökonoomne
Austrias, Ungari piiri ääres asub Burgerlandi liidumaa, kus isegi pealinna Eisenstadti meer on farmer. Sealset viljakasvatust uurisid ka Eesti viljelusvõistluse mullused tšempionid Kaido Kirst, Martin Salu ja Mihkel Vainula.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Austria 250 000 talu ampluaa on lai - kalkunitest veinini
Austrias on kokku 250 000 talu, kuid suuri neist vaid kümnendik. Mägedes ehk Ülem-Austrias on peamiseks tegevusalaks loomakasvatus, Alam-Austrias viljakasvatus. Veini toodetakse üle kogu maa.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Viljelusvõistluse võitjad kunagises keisririigis
Maaleht on koos Baltic Agro, Scandara ja teiste viljafirmadega vedanud juba kümmekond aastat viljelusvõistlust. Mullused võitjad sõitsid esmaspäeval preemia- ja õppereisile Austriasse ja Ungarisse.
Loe edasi
Maamajandus
Maalehe reisisellid nägid Fääri saarte lehmi
Maalehe reisiseltskonda kolm päeva vaevanud küsimus – huvitav, kas siin lehmi ka peetakse – sai vastuse kolmandal päeval, kui külastasime Varmakeldugardurini piimafarmi Bordoy saarel.
Loe edasi
Maamajandus
Maaleht Fääridel: Veel lammastest
Kui kõigi 18 Fääri saare lambad kokku lugeda, saab neid umbes 70 000. Seda, kui meisterlikult nad koskede kõrval ning kaljudel turnida ja isegi joosta suudavad, nägime täna oma silmaga.
Loe edasi
Maamajandus
350 lammast kui turismiobjekt
„Vabandage, sinna ei tohi minna, see on meie kodu.“
Loe edasi
Maamajandus
Maaleht Fääridel: Pealinn rohtkatuste, hobuste ja hanedega
Kuigi Fääri saarte pealinnas Torshavnis elab 20 000 inimest, on see üsna väike, lihtne ja kodune.
Loe edasi
Maamajandus
Esimesel päeval lambasaartel lambaid ei näinud
Kui Maalehe reisiseltskond lennukiaknast maad nägema hakkas, oli kõigile selge, et jutt Fääri saarte igirohelistest mäenõlvadest, mustjashallidest kaljuseintest ja puutumatust loodusest vastab tõele.
Loe edasi
Maamajandus
Fääri saarte ilm on muutlik ning ilmaprognoos muutub samuti iga päev
Kui nädala eest esimest korda yr.no-d vaatasin, lubati teisipäevaks päikest ja üksteist plusskraadi, kolmapäevaks vihma ning neljapäevaks-reedeks pilvitust.
Loe edasi
Maamajandus
Järvamaal pannakse robotid lehmadega karussellile keerlema
Karussell-lüpsiplats on farmides täiesti tavaline. Erakordne on see, kui lüpsjate asemel panevad platsil lehmadele masinaid alla robotid, nagu see sügisel Koigis toimuma hakkab.
Loe edasi
Maamajandus
Pojengidest on kujunemas moelilled
Eelmisel kevadel oma aias vanade hõbepajude all seistes sündis Kaevandi Aia perenaise Anu Nurmsalu peas mõte: siia tuleb pojengipeenar. Sügisel ta selle valmis tegigi ning praegu õitseb seal 50 sorti.
Loe edasi
Turg
Suure-Jaanis asendab turg kaubamaja
Asulates ning alevikes pole sageli muud kauplust kui toitu ja esmast majapidamiskraami müüv A ja O, Konsum või Grossi pood. Nii paistab olevat ka Suure-Jaanis.
Loe edasi
Turg
Pojengid rõõmustavad nii silma kui nina
Kaua aega tundus, et pojengid on tavalised iga-aastased kevadsuvised talulilled, mis erilist tähelepanu ei vääri. Viimastel aastatel on need aga lausa moelilledeks tõusmas.
Loe edasi
Kultuur
“Mina jään” tuleb noorusliku uljuse ja lustiga
Hoolega harjutanud lapsed on juustest varvasteni valmis panema endast välja kõik kolmel tantsupeokontserdil ja laulupeol, et “Mina jään” läheks ka ajalukku.
Loe edasi
Kultuur
FOTOD: Tallinn-Tartu maantee on tulvil tantsupeolistest
Hommikupoolikul Tallinnasse tööle sõitjad said terve tee mööduda bussidest, mis olid tantsulapsi täis. Õpetajad eesistmel, rahvariided nagides rippumas ja taga lõbus melu. Sest täna algavad tantsupeo proovid.
Loe edasi
Maamajandus
Tõupullid näevad uhked ja võimsad välja
Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu pole oma piimakarja tõupulle laiemale ringile näidanud rohkem kui 20 aastat. Nii oli tänavu suvisel pööripäeval peetud pullisõu esimene üle pikkade aastate.
Loe edasi
Maamajandus
Parimad piimatootjad tänatud
Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ)pidas Kehtnas aastakoosolekut, mille käigus autasustati parimaid piimatootjaid igast maakonnast.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD: Keavas näidati üle 20 aasta taas tõupulle
1990ndate algul peeti Keava pullijaamas viimased pullinäitused. Kui Eesti tõuaretajad hakkasid kohandama oma aretuskeskust Euroopa Liidu nõuetele vastavaks, jäid pullinäitused ära. Nii oli tänavu suvisel pööripäeval peetud pullišõu esimene üle pikkade aastate.
Loe edasi
Maamajandus
Kahe põllumeeste organisatsiooni ühinemine ja mis sellele järgneb
8. juunil viidi muudatuste tegemisega äriregistrisse lõpule Eesti Põllumeeste Keskliidu (EPTK) ühinemine Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojaga (EPKK).
Loe edasi
Maamajandus
Samm ühise esindusorganisatsiooni poole tehtud
Aastaid on räägitud, kui vajalik oleks maarahva ühine esindusorganisatsioon. Nüüd on suur samm selles suunas astutud – ühte on heitnud põllumajandus-kaubanduskoda ja põllumeeste keskliit.
Loe edasi
Maamajandus
Inglismaa viljakasvatusmess ja talud pakkusid põnevaid võrdlusi
Eelmisel nädalal peeti Inglismaal viljakasvatuse mess Cereals. Mess toimub iga aasta juulis. Seal tutvustatakse uusimaid viljakasvatuse tehnoloogiaid ning ning tehnikat.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD: Põllumehed pidasid suurkogu
Eile peeti Viljandis Ugala teatris Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja põllumeeste suurkogu, kus lahati ühinemise teemat ning tunnustati tublimaid põllumajandustegelasi.
Loe edasi
Turg
Turul kodumaised köögiviljad kohal
Turult saab praegu osta juba kõiki kodumaiseid köögivilju, aga nende hinnad on hilinenud kevade tõttu keskmiselt kolmandiku võrra kallimad.
Loe edasi
Maamajandus
Rohumaadel algas silotegu
Kuigi külm kevad taltsutas ka rohukasvu, on silokombainid põldudele jõudnud. Ega enam oodata saagi – kuldreegel kõlab, et silo tehakse siis, kui sirel õitseb.
Loe edasi
Uudised
Viljelusvõistlus: julgeid osalejaid on kolmekümne ringis
Eelmisel nädalal lõppes registree­rumine 13. vil­jelusvõistlusele. Praegu on välja pakutud 44 põldu. Osa kultuuride suhtes on vajalik täpsustamine, ent võistlusmomenti paistab juba praegu piisavalt.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Agronoom kui taimearst
Rohelised, ja nende järgi ka paljud tavalised inimesed suhtuvad üha kriitilisemalt põllumajanduskeemia kasutamisse.
Loe edasi
Loomakasvatus
Saaremaa vissivõistlus lõppes huvitavalt
Nädala eest peeti Saare­maal 23. korda vissi­konkurssi “Saarte viss”, mis lõppes mustakirjude lehmade osas Rauni POÜ kaksikvõiduga.
Loe edasi
Ettevõtlus
Kus kasvavad Sigulda istikud?
Eestlaste seas populaarne Sigulda taimelaat annab tööd ja raha paljudele aedadele Sigulda ümbruses. Kohalikud aednikud kasvatavad nii marju, õunu, taimi kui istikuid.
Loe edasi
Päevakorral
Tarmo Tamm: põllumajandus on Eesti eesistumise ajal oluline teema
Alanud on Euroopa ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) tuleviku arutelud. Konsultatsioonide raames esitati kokku üle 320 000 arvamuse.
Loe edasi
Päevakorral
Tõnu Post ehitab Haeskasse uue farmi
Kõljala POÜ Haeska piimafarm on tuntud kui üks Saaremaa parimaid ja loomasõbralikumaid. Nüüd kerkib olemasoleva farmi juurde veel teinegi.
Loe edasi
Turg
Sigulda kepid, nõiad ja linased sallid
Nagu looduse ja kultuuri vaatamisväärsuste läheduses ikka, nii on ka naabrite juures Sigulda kandi losside ja koobaste ees vahvad müügiletid suveniiride, ehete ning kenade tarbeesemetega.
Loe edasi
Turg
Grassland pakkus nii äratundmisrõõmu kui avastusi
Inglismaal peeti mai lõpul rohumaateemaline mess Grassland&Muck 2017. Näitus toimub iga kolme aasta järel ja seal näeb kõike rohumaadega seotut.
Loe edasi
Turg
FOTOD: Läti käsitöölaat on populaarne ka naabrite hulgas
Igal aastal peetakse Riia äärelinnas Tallinna maantee ääres suurt Läti käsitöölaata. Tänavune oli juba 47. Laat on väga populaarne, mida näitas ka kilomeetrite pikkune autorivi tee ääres.
Loe edasi
Turg
Mis saab kaubamärgist „Eesti lihaveis“?
Mitmeid aastaid kuulus Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi kaubamärgi „Eesti lihaveis“ kasutamisõigus Rakvere lihakombinaadile. Kuna lepingu tähtaeg sai läbi, otsustasid lihaveisekasvatajad oma kaubamärgile uue sisu anda.
Loe edasi
Turg
Lihaveisekasvatajatel on vaja oma loomade taset tõsta
Sel nädalavahetusel peavad Eesti lihaveisekasvatajad Nelijärve puhkebaasis suvepäevi. Reedene päev oli täis asjalikku arutelu Euroopa põllumajanduspoliitikast, lihaveisekasvatajate probleemidest ja eesmärkidest.
Loe edasi
Turg
Baltic Agro ennustab: tänavu tuleb hea vilja-aasta
Külm kevad andis taliviljale aega juurt kasvatada ja mullast toitaineid koguda, kinnitasid nõustajad kõikidel juba peetud Baltic Agro põllupäevadel.
Loe edasi
Turg
Põldudel on kevad ja õppepäevad
Vili on saanud sisse kasvuhoo ja kõrs pikeneb lausa kolm-neli sentimeetrit ööpäevas, selgus BASF-i korraldatud põllupäeval.
Loe edasi
Maamajandus
Ootame ilusamaid põlde viljelusvõistlusele 9. juunini
Kaks sooja nädalat on vilja vohama pannud ning viljaga tegelevad firmad kutsuvad põllumehi oma katsepõlde vaatama. Põlluseminarid algasid eelmisel nädalal.
Loe edasi
Maamajandus
Taliotra alles õpitakse Eestis kasvatama
Tänavu on mitmel pool Eestis näha sügavroheka tooni ja pikemaks sirgunud kõrrega viljapõlde. Selline näeb välja paljude viljakasvatajate jaoks uue kultuuri – taliodra põld.
Loe edasi
Maamajandus
Lii Sammler: laadad on hoidmist väärt
Seda, et messid ja laadad on eestlaste seas väga populaarsed, näeb igaüks – igal nädalavahetusel ummistavad erinevaid Eesti laadaplatse tuhanded ja tuhanded inimesed.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Kas Eesti laatade maine on ohus?
Kevad tähistab laatade elujõudu. Rahvale on see alati meeldinud – saab vabalt ringi liikuda, kaubelda, kõike mis müügiks, oma käega katsuda.
Loe edasi
Maamajandus
Leedu ettevõtja kutsub Baltimaade küüslaugukasvatajaid ühinema
Leedu aednikul tekkis ambitsioonikas plaan luua Baltimaade küüslaugukasvatajate ühistu. Juba praegu on tal partnereid nii Lätist kui Eestist.
Loe edasi
Maamajandus
Tehismärgala puhastab vett ning pakub silmailu
Tartumaal valmis Eesti esimene tehismärgala, mis puhastab põldudelt tuleva vee väetise ja mürgi jääkidest.
Loe edasi
Maamajandus
Veekaitsevööndi piiridest tuleb täpselt kinni pidada
Nõustajateni on jõudnud põllumeestelt teave, et PRIA-l on sel aastal kasutada täpsed veekaitsealade kaardid ning nende järgi ulatuvad külvid mõnel pool veekaitsevööndisse.
Loe edasi
Maamajandus
Künnivõistlus ootab osalejaid
Tänavune Eesti künnimeistrivõistlus peetakse 14.–15. septembril Tartumaal Haage Agro põldudel ja Eesti Maaülikooli katsekeskuses Rõhul. Korralda-jad ootavad künnihuvilisi.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Näoraamat põllumeeste mainet tõstmas
Kevadtööd käivad üle Eesti, ja sama suure hooga kui põllul ka sotsiaalmeedias.
Loe edasi
Tehnika
Deutz-Fahr ehitas Euroopa traktorite tehase
Kui mark pole müügitipus, tuleb panustada turundusele – selline filosoofia jäi kõlama nädala eest Baierimaal Lauingenis, kus näidati Deutz-Fahri uut traktoritehast.
Loe edasi
Maamajandus
Veekaitseala tuleb teada
“Kui põllumees, kes rajas rohumaad või talivilja külvas, ei teadnud täpselt veekaitseala piiri, võis juhtuda, et tal kasvavad seal mitte lubatud kultuurid,” selgitab probleemi nõustaja Targo Pikkmets.
Loe edasi
Ettevõtlus
Läti aednikud oskavad omavahel koostööd teha
Eestis on aiandussektoris arvestatav ühistu vaid Talukartul, naabritel aga tegutsevad ühistud köögiviljakasvatuses, puuvilja- ning marjakasvatuses, iluaianduses. Isegi veinitootjatel on oma ühistu.
Loe edasi
Maamajandus
Eestlased käivad taimi ostmas Siguldast
Kuigi ka Eestis toimub kevadel hulganisti lille- ja taimelaatu, on kodumaiste aiasõprade seas juba rohkem kui viis viimast aastat väga populaarne hoopis Lätis Siguldas peetav taimeparaad.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD: Sigulda laat pöördub eestlaste poole
Eilne imeilus kevadilm oli nagu loodud Sigulda taimelaada külastamiseks. Ja nagu ikka, kostis seal eesti keelt vaata et rohkemgi kui läti keelt.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD: Ohutuks taimekaitseks on vaja head pritsi
Kolmapäeval näidati Jõgeva lähedal Kuristal John Deere'i taimekaitsepritse. Väljas oli viis mudelit – kolm järelveetavat ning kaks iseliikuvat pritsi.
Loe edasi
Arvamus
Innovatsioon, kommunikatsioon, aktivism
SÕNA SEKKA: Mis on innovatsioon? * TUTTAV TUNNE: Sa ei pea valima poolt * PANIN TÄHELE * Sügav mõte
Loe edasi
Maamajandus
Külviaeg hilines kaks nädalat
Üleeile hakkas pindalatoetuste taotlemine, mis kestab 22. maini. Arvestades tänavust külma kevadet, mis pole mõnda meest põllule veel lubanudki, soovivad põldurid toetuse küsimise aja pikendamist.
Loe edasi
Maamajandus
Ehitiste ja tehnikapargi uuendamiseks anti veel aasta aega juurde
Maaeluministeerium muutis põllumajanduse investeeringutoetuse määrust. Muudatusega pikendatakse investeeringute elluviimise aega aasta võrra.
Loe edasi
Maamajandus
Viljelusvõistlusele registreerimine on alanud
Pilt põldudel muutub üha selgemaks ning viljelusvõistluse korraldajad ootavad osavõtjaid endast teada andma. Juba praegu on kirjas üks võistleja.
Loe edasi
Maamajandus
Virumaa põllumehed tegid oma seemnekeskuse
Viru Seeme on vastloodud seemnekaubandusettevõte, mille taga on kogemustega viljaseemnetootjad Jaak ja Ott Läänemets.
Loe edasi
Maamajandus
Maaelutoetuste tulevik: rohkem raha kogukonnale
Euroopa Parlamendi põllumajanduskomitee esimees Czesław Adam Siekierski ütles Maalehele, et rohkem tuleks suunata raha MAKi toetusteks.
Loe edasi
Maamajandus
Maamess: Masinamaailm pöördub Aasiasse
Kui uurida viimaste aastate traktorivalikut maamessil ja teistelgi põllumajandusnäitustel, ilmub välja järjest uusi Aasiast pärit traktorimarke. Turule on ilmunud ja juba tuttavaks saanud Jaapani Kubotad, lisandunud on uus müügihitt (mullu esikolmikus) Koreast TYM, järgmine uustulnuk on India päritolu Solis. „Jaapani traktor India hinnaga,“ kõlab Solise reklaamlause.
Loe edasi
Maamajandus
Maamess: Mis saab eurotoetustest?
Juba viiendat aastat on Maamessi sissejuhatuseks ja lahutamatuks osaks agrofoorum. Kui esimestel aastatel keskenduti peamiselt Läänemere probleemidele, siis tänavune vaatas küsivalt tulevikku.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Lootuste kevad
25aastaseks saav Maamess on näinud igasugu kevadeid. Kaks viimast olid suhteliselt nutused seetõttu, et nii liha, piima kui vilja hinnad olid põhjas ja toetused praktiliselt nullis – nagu ka põllumeeste pangaarved.
Loe edasi
Maamajandus
Kes on kauneim lihaveis?
Homme saab selgeks, kes on Eesti kauneim lihaveis. Maamessil peetakse näitus- konkurss noortele lihaveise lehmikutele ja pullidele.
Loe edasi
Külaskäik
Muuseum õpetab piima väärtustama ja juustu valmistama
Suurlinnades asuvad muuseumid leiavad kergemini külastajaid, ent väikestes kohtades peab muuseum pakkuma enamat kui vaid tumma ajalugu. Seda Eesti Piimandusmuuseum Imaveres teebki.
Loe edasi
Maamajandus
Sajast juubelipõllust on mõni puudu
Mullu kutsus rukkiselts viljakasvatajaid üles külvama sada rukkipõldu, millel kasvanud viljast küpsetatakse miljon leiba Eesti sajandaks sünnipäevaks. Praegu on põlde kirjas 86.
Loe edasi
Maamajandus
Metsaomanik saab toetust looduskaitseliste piirangute eest
22. aprillini saavad kaitsealade ja püsielupaikade sihtkaitsevööndi majandamise piiranguid taluma pidavad maaomanikud taotleda toetust 110 eurot hektari kohta sarnaselt Natura alaga.
Loe edasi
Maamajandus
Viljelusvõistlus toimub tänavu juba 13. korda
Maaleht, MES-i nõuandeteenistus ning Baltic Agro, Scandagra ning Oilseeds kuulutavad välja 13. viljelusvõistluse. Aega oma põllud võistlusele üles anda on 1. juunini.
Loe edasi
Maamajandus
Targad ja nutikad viljakasvatajad saavad taas kord võistelda
Kevadtööde aeg on käes ning viljakasvatajatel tuleb põllud üle vaadata, et leida need, millega tänavu viljelusvõistlusele tulla.
Loe edasi
Maamajandus
Siloteo alguseni on aega sada päeva
Kuigi põldudel on hakanud esimesed kevadtööd, on juba paras aeg mõelda silohooajale. Selleks jagasid teadmisi Alltech Eesti ja Inglismaa nõustaja Johnny Bax.
Loe edasi
Maamajandus
Loomakasvatusinstituut rääkis oma uurimustest
Iga aasta märtsis peab Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut konverentsi „Terve loom ja tervislik toit“. Tänavune konverents oli juba üheksas.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehed ei saa endale saateautot lubada
Kohe on kevadtööde aeg käes ning suure põllutehnikaga ilma saateautota maanteel liikujaid taas ähvardamas trahvid. Põllumehed tahavad, et saateauto nõue tühistataks.
Loe edasi
Päevakorral
Talunik toetuste pantvangis
Jälle on käes aeg, mil loomapidaja peab muutumatu arvu loomi kolm kuud karjas pidama, kuna seda sätestavad toetuse saamise nõuded.
Loe edasi
Loomakasvatus
Talu, kus on viis perenaist ning lehmad saadavad SMSe
2016. aasta tulemuste eest parimaks lihaveisekasvatajaks tunnistatud Küüniniidu talus Valgamaal on neli tütart – nii et just paras koht naistepäeval külla minna.
Loe edasi
Taimekasvatus
Viljelusvõistlus tuleb 13. korda
Tänavu tuleb 13. viljelusvõistlus. Mitmevõistlus jätkub ning plaanis on analüüsida ka võistluspõldude mulda. Korraldajad – Maaleht, MESi nõuandeteenistus, Baltic Agro, Scandagra ja Oilseeds – pidasid plaane sel nädalal.
Loe edasi
Ettevõtlus
Tühjast kolhoosimajast sai asjalik majutuskoht
“Seni kuni on ehitust ja teeremonte, tuleme ots otsaga kokku,” kinnitab Epp Säga – energiline daam, kelle dirigeerimisel sai lagunenud kolhoosi­majast nägus majutusettevõte.
Loe edasi
Ettevõtlus
Tere müük ajab võlausaldajad ärevile
Maalehele teadolevalt on AS Tere müük Maag Grupile takerdunud pankade nõuete taha, mures on ka põllumehed, kellele Tere on võlgu mitu miljonit eurot.
Loe edasi