Lii Sammler
Maamajanduse toimetaja
Uudised
Põllumehed kahtlustavad Järvamaa küünide põlemises kurja kätt, päästeamet isesüttimist
Eelmise nädala esmaspäeval süttis Järvamaal viietunnise vahega kaks suurt heinaküüni. Päästeameti hinnangul oli tegu isesüttimisega, kuid põuaga võitlevad põllumehed seda ei usu.
Loe edasi
Maamajandus
Alles sai põld võistlema ja kombain kohe sisse!
Vaevu said kõik viljelusvõistluse põllud üles antud, kui juba tuleb neid kombainima hakata. Sel nädalal alustasid võistlejad talirüpsi ja taliodra koristust.
Loe edasi
Maamajandus
AVATUD TALUDE PÄEV: kalevivabrikandi suveloss saab uue elu veinimõisana
Kahe nädala eest laulis Allikukivi veinimõisas Hedvig Hanson. Päev varem oli ta kaotanud tules oma kodu. “See oli kõige emotsionaalsem kontsert, mis siin on olnud,” ütleb mõisa perenaine Raili Hein.
Loe edasi
Maamajandus
Eestil peab olema oma leiva- ja saiajahu
Kuigi põllumeestele müüakse palju Taani või Saksa päritoluga rukki- ning nisuseemet, on riigi toidujulgeoleku jaoks tähtsad oma sordid, mida aretab ETKI.
Loe edasi
Maamajandus
KOHALIK KÜNNIVÕISTLUS | See nõukogudeaegne rajoonitava on säilinud ainult Võrumaal
Võrumaa on ainus Eesti maakond, kes on suutnud elus hoida kohalike künnivõistluste tava. Nõukogude ajal peeti neid igas rajoonis.
Loe edasi
Maamajandus
Adavere Agro tegi vissivõistluste ajalugu
Kui viimased kümmekond aastat on konkursi “Eesti viss” kinni pannud enamasti Tartu Agro, siis seekord tõusis esikohale uus tegija – Adavere Agro.
Loe edasi
Maamajandus
Mätiku talu uus laut on kui mälestusmärk peremehele
Seda, kuidas elu pärast saatuselööke edasi läheb, kui ühte hoida ja targalt plaanida, näitab Pikkmetsade suur pere, kes nädala eest avas uue maherobotlauda.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Miski ei sobi mahepiima tootmiseks paremini kui robotlüps
Pärnumaal tegutsev Mätiku talu avas uue, maheda robotlauda. Robotlautu on Eestis juba paarsada, mahepiimatootjatest aga on teada vaid Lõunapiim OÜ oma.
Loe edasi
Maamajandus
3D kaamera vaatab lehma udarat nagu inimesed filmi
Lüpsitehnika tootja DeLaval on valmis saanud põhjalikult uuenenud lüpsiroboti ja söödasättija. Mõlemad peaksid Eestisse ja Harjumaal valmivasse uude lüpsifarmi jõudma aasta lõpul.
Loe edasi
Päevateema
MIDA TALVEL SÖÖME? | Põllumehed: sellist aastat pole varem olnud!
“Sellist aastat pole varem olnud,” ütlevad põllumehed seitsme nädala pikkuse põua kohta. Keegi neist ei söanda ennustada, kas jaanipäeva vihm päästis toidulaua või mitte.
Loe edasi
Päevateema
MIDA ME TALVEL SÖÖME | Lehmade piimaand kukub kolinal
Kuivus vähendas kasvu rohul, millest tehakse silo ja heina. Rohukasvust sõltub piima, jogurti ja või olemasolu meie toidulaual ning nende hind.
Loe edasi
Päevateema
MIDA ME TALVEL SÖÖME | Leiba veel kuidagi saab, aga saiaviljaga on kehvasti
Rukki pea jääb kõlujaks. Suvinisu ja odra kõrs on 15 cm, aga pea juba otsas. Suviraps ei tõusnud. Kuigi jaanipäev oli vihmane, saabus sadu paljude põldude jaoks liiga hilja. Nii pole kiita lugu ei leiva, saia, õli ega õlle toorainega.
Loe edasi
Turg
Pärast jaani algab kodumaise turukauba suurmüük
Balti jaama turg on tõeliselt varasuvine, seda nii pakutava kauba, värvide kui lõhnade poolest.
Loe edasi
Turg
Aus mäng: Saaremaal jagunesid vissitiitlid võrdselt
Veisekasvatajate igasuvised tippüritused on loomašõud ja konkursid. Hooaeg algab Saarema vissikonkursiga.
Loe edasi
Turg
FOTOD | Läänemere-sõbraliku põllumehe konkursil osales rekordhulk mahetootjaid
Põllumehi on kujutatud aiva kui looduse, inimeste, vee ja mulla vaenlasi, hoolimatea sellest, et enamik neist tegutseb kooskõlas loodusega. Et ka tublid tähelepanu saaksid, valivad Läänemere ümber majandavad riigid juba kümmekond aastat Läänemere-sõbralikemat farmi.
Loe edasi
Turg
Põllupäevad: põuane aasta küll, aga on ka ilusaid põlde
Põllupäevad näitavad, kui suur Eesti tegelikult on. Ilmad ja põllud Eesti eri paikades erinevad kui öö ja päev. Eripalgelised on ka samad põllud kolm nädalat hiljem.
Loe edasi
Turg
Feldtage messi väetiseta null-lämmastiku põld šokeeris eesti põllumehi
Selle asemel et kodus passida, kasutasid Eesti põllumehed hetkelist hingetõmbeaega tarkuste kogumiseks Põhja-Saksamaa suurel näitus-messil Feldtage, kus väljas palju firmasid ja katseid.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti lihaveisekasvatajad ületasid mäekõrguselt Euroopa ootused
Kui vanasti olid karjamaal punased ja mustakirjud piimalehmad, siis praegu neid väljas enam ei näe. Selle asemel jalutavad seal valgepäised, pikakarvalised, suured valged või mustad isendid – lihaveised.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Põllumees – põline rikas?
Tänavune põuane kevad ähvardab viljakasvatajad tühjade pihkudega jätta. Eestimaal ringi sõites on näha, et päev-päevalt muutuvad kuivuse käes vaevlevad põllud üha kollasemaks.
Loe edasi
Uudised
Põllupäevad näitavad, kes saab tänavu saaki
Juuni on põllupäevade aeg. Suurimatest viljafirmadest teevad oma põllupäevi Scandagra, Baltic Agro, Kevili jmt. Tänavu tundub olevat taliviljade aasta.
Loe edasi
Külaskäik
Aadria meri hellitab ja karistab
Kui aovalges alustatud reisi lõpul Zagrebi lennuväljal õue astuda, ootab ees fantastiliselt soe õhk ja hallid mäed silmapiiril. Ent mitu päeva selles kuivas kuumuses liikunud, hakkad aduma, milline väärtus on tuul ja vesi. Nii reisi- kui põllumeeste jaoks.
Loe edasi
Maamajandus
Uus põllumajanduseelarve: raha ühest taskust teise
Pärast aastat 2020 ootab põllumehi ees otsetoetuste kasv, samas vähenevad maaelu arenguks ette nähtud toetused.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Imavere piimapäeval sai rahvas tasuta piimatoodetest kõhu täis
Mõnikord laatadel tunned end vargapoisina – kui degusteerimiseks pakutud väikese juustutüki näppad, saad pahase pilgu osaliseks. Imavere piimapäeval on just vastupidi.
Loe edasi
Maamajandus
VILJELUSVÕISTLUS: registreeruda saab esmaspäevani
Kuivus muutis põldude näo nigelaks. Nii oli viljakasvatajatel raske võistluspõlde valida. Nüüd on vihmad pildi selgemaks teinud, mistõttu pikendame registreerumise tähtaega 11. juunini.
Loe edasi
Maamajandus
Lapsed tunnevad hea piima ära
Laste ees seisab neli värvilist kannu piimaga. Ühes on pooleprotsendiline, teises tavaline poepiim, kolmandas poes müüdav Valio täispiim ja neljandas piim lauda piimajahutist.
Loe edasi
Maamajandus
Trend: uusi lautu ehitatakse nüüd ka noorkarjale
Uutes piimakarjalautades elab juba kolmveerand Eesti lüpsilehmadest. Samas on päris uusi noorloomalautu raatsinud ehitada vaid kümmekond ettevõtjat.
Loe edasi
Maamajandus
Mis ühendab piima puidu ja elektriga? Energia
Viini suurettevõtja Alfred Heinzel käis Eestis farmi avamas ning andis Maalehele intervjuu. Eesti piimanduses tegutseb kolm Austria gruppi, millest ühe juht ja suuromanik ta on.
Loe edasi
Maamajandus
Võimsaid kauboisid asus juhtima habras naine
Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi juhatuse uueks esimeheks valiti Kuusiku talu perenaine ja aberdiin-anguse veisetõu kasvatajate eestvedaja Jane Mättik.
Loe edasi
Maamajandus
Ootamatu surm viis meie hulgast uuendusmeelse ja hea majandustajuga ettevõtja
Tänavune kevad jäi viimaseks ühele Eesti uuendusmeelsemale põllumehele Toivo Kensile. Ootamatu surm viis meie hulgast julge, innovaatilise ja samal ajal väga hea majandustajuga ettevõtja.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Mullikatel algas uues Vao noorloomalaudas mõnus elu
Eile avas Vao Agro Väike-Maarja vallas 476-kohalise tuttuue noorloomalauda ja selle juurde kuuluva 12 000 m3 mahutavusega vedelsõnnikuhoidla, mis on Eesti suurim.
Loe edasi
Maamajandus
Häire! Putukad ründavad põlde!
Soe kevad on toonud kaasa enneolematu putukaleviku põldudel ja aedades. Sageli on kahjurid enne kohal, kui põld või peenramaa rohetama jõuab hakata.
Loe edasi
Maamajandus
Parima noortaluniku tiitel tuli kolmandal katsel
Selleks, et võita parima noortaluniku tiitel, peab olema mitmekülgne, tark ja osav.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Miks peenardes vohav nõges tee sees ei kõrveta, isegi kevadel ja värskena mitte?
Kuidas naadist pannkooke küpsetada, miks nõges tee sees ei kõrveta ning millised tüütud umbrohud sobivad imehästi smuutiks?
Loe edasi
Turg
Umbrohufestival tõi letile ootamatud tooted
Laupäeval, kui Türil peeti suurt lillelaata, toimus sealt 40 kilo­meetrit Tartu poole Koigis umbrohufestival ning sellegi ürituse üks osa oli taimemüük.
Loe edasi
Turg
Parimast võivalmistajast sai parim noortalunik
Türi lillelaadal võtsid mõõtu noortalunikud. Kümnest praktilisest alast koosneva kompleksvõistluse „Noortalunik 2018” võitis Meelis Lindret.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Kui palju linde on liiga palju?
Kui mullas või vees on toitainete jääke – näiteks lämmastikku ja fosforit – liiga palju, räägitakse sellest kohe ja keegi ei kahtle, et nii ongi. Pigem usutakse ja näidatakse näpuga põllumehe suunas.
Loe edasi
Külaskäik
Mees, kes taastas terve elektrijaama
Kuigi tundub, et oma lähinaabrist Lätist teame palju, ei väsi nad meid üllatamast. Näiteks on üks mees Eesti piirist vaevu 60 kilomeetri kaugusel taastanud terve ajaloolise hüdroelektrijaama.
Loe edasi
Päevakorral
Baierimaa minister: põllumees saab teha ainult majanduslikult põhjendatud otsuseid
Kui Eestis tarbijad alles mõtlevad, kas eelistada odavat või tervislikku, kodu­- maist ning mahedat toitu, siis Baieri­maa on tugevalt võtnud suuna tervis­likkusele, kasutades selleks nii riiklikke programme, toetusi kui digilahendusi.
Loe edasi
Maamajandus
Kolm aastat seakatku: mis see kaasa on toonud?
Sigade Aafrika katk jõudis Eestisse 2015. aastal ja on nüüdseks röövinud 42 000 sea elu.
Loe edasi
Maamajandus
Lõputu kohtuvaidlus: tuhanded sead hukati, aga omanik ei saanud hüvitiseks sentigi
Lääne-Virumaal Sponsumi OÜ farmis hukati sigade Aafrika katku tõttu 2016. aastal üle 4000 sea, ent kompensatsioon hukatud sigade eest jäeti maksmata. Ringkonnakohus otsustas, et toetusest ilma jätmine pole põhjendatud.
Loe edasi
Maamajandus
In Memoriam | Peeter Kibe. Legendid lahkuvad
Üks põlvkond põllumehi hakkab kaduma. Need on mehed, kes nõukogude ajal, sellest hoolimata või selle kiuste Eesti põllumajandusest eduloo tegid.
Loe edasi
Maamajandus
Avatud talude päev: labürint, linnupark ja seiklusrada
Neljandaks üle-eestiliseks avatud talude päevaks on hetkel kirjas üle 150 võõrustaja. Kes soovib veel liituda, saab seda teha 1. maini.
Loe edasi
Maamajandus
Väikese Eesti Maamess mahub Euroopa esikümnesse
Maamess on Põhja- ja Ida-Euroopa näituste seas oma koha sisse võtnud. Kui võrrelda külaliste arvu ja elanike hulka, võime olla lausa liidripositsioonil – messilt käis läbi 3,3 protsenti Eesti elanikkonnast.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Salalikud soodustused
Kunagi jooksis teleris seriaal “Väike maja preerias”. Seal pidas poodi perekond Olsen. Ühel hetkel teatas proua Olsen, et homme langetame hindu 10 protsenti.
Loe edasi
Maamajandus
MAAMESS: uuenduslikud messinaelad on tähistatud mesilastega
Tehnikanäitustel jagatakse innovatsiooni kuld- ja hõbemedaleid. Maamess toob uudised esile messinaeltena.
Loe edasi
Maamajandus
Sügisel põllule jäänud oast on kevadel kasu
Lõpuks läks lumi ära ja esimesed traktorid pääsesid kuivemates piirkondades põllule nädalavahetusel. Nädala alguse vihm seiskas töö taas.
Loe edasi
Maamajandus
MAAMESS: hakkab pulli saama!
Täna alanud Maamessi üks tõmbenumbreid on lihaveiste konkurss. Lisaks loomadele väärivad seal imetlust ka loomapidajad, kellel pooletonnine pull jalutab käekõrval nagu kutsikas.
Loe edasi
Inimene
Ann Riisenberg: elamurajoone ei tulegi ehitada farmi kõrvale
Põllumajandus-kaubanduskoja keskkonnavaldkonna juht Ann Riisenberg ütleb, et põllumajanduse ja keskkonna suhetes pole asjad kaugeltki nii, nagu nad välja paistavad.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Kiiret kevadet!
Täna on kõik viljakasvatajad põllul, sest teavad – kevad on tänavu kiire.
Loe edasi
Maamajandus
Läti kevadnäitus on nagu Maamessi soojendusbänd
Igal aastal kaks nädalat enne Maamessi peetakse Lätis põllumajandusnäitus Pavasaris ehk Kevad. See on sama pikk tava kui Tartu Maamesski – tänavune on juba 26.
Loe edasi
Maamajandus
Pullid tõid Eesti lehmad pjedestaalile
Eesti lehmad on jõudnud oma piimatoodanguga teisele kohale Euroopas. Selle põhjus on, et ETKÜ, mis tähistas veerandsajandi juubelit, on pakkunud liikmetele alati tipp-pullide spermat.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehed õpivad itimeesteks
Täppisviljelus, isesõitvad masinad ja IT-lahendused põllumajanduses pole enam üksikute friikide teema. Põllumajandus on jõudnud sinnani, et põllutöölistest on saanud peaaegu itimehed.
Loe edasi
Maamajandus
Vasikas mingu aeda, mitte aia taha
Kuigi tänavu oli rõõmustavalt lumine ja külm talv, tõi see kaasa muret lihaveisekasvatajatele. Vestides vasikad ja kogenematud ammed on käimasoleva poegimishooja märksõnad.
Loe edasi
Maamajandus
Pindalatoetused ikka ebavõrdsed: kas taas Brüsselisse protestima?
Põllumehed on pahased: ehkki võrdsetest pindalatoetustest hakati rääkima juba 2004. aastal, ei paista neid veel järgmiselgi eelarveperioodil.
Loe edasi
Uudised
Vabariigi algusajal oli Eesti eksportvõi legendaarne kogu Euraasias
Eesti Vabariik müüs aastatel 1920–1940 tuhandeid tonne võid Inglismaale ja Saksa­maale, ülemaailmsel võivõistlusel 1937. aastal tõusis Eesti või kõrgele teisele kohale Taani järel.
Loe edasi
Loomakasvatus
Kellest saab parim loomakasvataja?
Nagu igal aastal, valib Maaelu Edendamise Sihtasutus ka tänavu parimaid loomakasvatajaid. Kandidaate külastati eelmisel nädalal.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Palju õnne, põllumehed!
Fakt, et põllumees toodab inimestele eluks vajalikku toitu, on kõigile selge, kuigi aeg-ajalt kiputakse suurlinnade kaupluse- ja kaubarohkuses seda unustama.
Loe edasi
Külaskäik
Prantsuse ökofarmid tõusulaines
Prantsusmaal on võetud eesmärgiks kasvatada tulevikus 50% köögivilja ökoloogiliselt. Osa talumehi on sellega juba algust teinud.
Loe edasi
Külaskäik
Viljaturg pole praegu eriti lootustandev, hinnad püsivad madalal
Suured viljakaubandusega tegelevad firmad alustavad aastat konverentsiga, kuhu kutsutakse kokku silmaringi laiendamisest huvitatud põllumajandustootjad. Seekord oli neid pea terve Ugala teatri saalitäis.
Loe edasi
Tehnika
Aiandus areneb ürgaega ja pilvedesse
Aiandusnäitusel Sival sai aimu, et moodne puu- ja köögiviljakasvatus liigub kahte täiesti vastandlikku suunda: tagasi ajalukku ning edasi tipptehnoloogia kasutamisse.
Loe edasi
Turg
Ökoloogiliselt saab toota kõike
Prantsusmaa ökopoodide kett Le jardin de l’avenir annab kinnituse sellele, et ökoloogiliselt saab toota ja edukalt müüa tõepoolest kõike – aedviljast hügieenitarvete ja tualettpaberini.
Loe edasi
Turg
Naine, tänu kellele pole Eestis enam marutaudi
Presidendilt teenetemärgi saanud loomaarst Enel Niin peab oma tähtsamaks iseloomujooneks vastutustundlikkust. Seda nii Eestis marutaudi likvideerides, loomi ravides kui Rail Balticu trassi osas kaasa rääkides.
Loe edasi
Turg
Tõnu Post: usun, et pälvisin tunnustuse piimatootjana
Valgetähe neljanda klassi teenetemärgi saab Eesti Vabariigi presidendilt teiste hulgas ka Kõljala POÜ juhatuse esimees Tõnu Post.
Loe edasi
Maamajandus
Uus trend: Euroopas on väiketalude hulk plahvatuslikult kasvanud
Kui Eestis on ühed Euroopa suurimad farmid ja oluliseks peetakse nende toetamisega põllumajandust konkurentsivõimelisemaks muuta, siis paljudes riikides on suund vastupidine – otsitakse võimalusi toetada väikefarme.
Loe edasi
Maamajandus
Maaeluministeerium palub abi fotode leidmiseks ajalooraamatusse
Maaeluministeerium soovib tähistada põllumajanduse ajalugu käsitleva raamatuga Eesti sünnipäeva.
Loe edasi
Maamajandus
Eelmine aasta põllumajanduses: 2016. aasta madalseisust välja
Nagu alati, on statistikaamet 25. jaanuariks kokku sättinud eelmise aasta põllumajandusstatistika. Huvitav on see, et kuigi fakt viletsast saagiaastast on üldteada, koristati 2017. aastal suurem viljasaak kui tunamullu.
Loe edasi
Maamajandus
GALERII | Tänavune Angers’ taimekasvatusnäitus keskendus aiandusele
Loire’i jõe org Lääne-Prantsusmaal on põline aianduspiirkond. Seetõttu peetakse selle keskuses Angers’ linnas igal talvel põllumajandusnäitust, mis tänavu keskendus aiandusele ja viinamarjakasvatusele.
Loe edasi
Maamajandus
Iirimaa söödamikseritega on lihtne töötada
Keenani söödamiksereid müüb Eestis Oilseeds Tehnika OÜ koostöös tootjafirma kohaliku esindaja Alltech Eestiga. Miksereid tutvustasid nad Mangeni PM OÜs peetud õppepäeval.
Loe edasi
Maamajandus
Igal lehmal võiks olla oma perearst nagu inimesel
Volitatud loomaarstide arvu vähenemine võib muuta väikeste ja keskmiste loomapidajate elu keerukamaks, sest nad ei pruugi enam teada, kust abi otsida. Loomaarstipraksiseid Eestis peaaegu pole.
Loe edasi
Maamajandus
Eestisse võib tulla lausa mitu suurt piimatööstust
Võimalus, et Eestisse tuleb uus kaasaegne piimatööstus, muutub järjest reaalsemaks. Eelmisel nädalal tutvustas ühistu E-Piim selle plaane. Eesti piimanduskorüfeedele näidatud pildid olid muljetavaldavad.
Loe edasi
Päevakorral
Toetusi on vaja nii tootjale kui ka tarbijale
Kuna peretalud on Eesti maaelu kestmisel asendamatud, on nende toetamine väga oluline, leiab ETKLi tegvjuht Kerli Ats, rõhutades aga, et samas pole vastandamine kunagi hea lahendus.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Vaielgem targalt!
Alanud aasta tõotab tulla vaidluste- ja aruteluderohke.
Loe edasi
Külaskäik
Must või punane Aafrika
Keenia on enda promomiseks kõvasti vaeva näinud. Ühe PR-ettevõtmisena korraldasid nad 64. ülemaailmse künnivõistluse, mille külalistele näidati ka riigi maamajandust.
Loe edasi
Maamajandus
Mis saab põllumajandustoetustest?
Põllumajandus vajab toe­tusi, et toit linnarahvale liiga kalliks ei läheks. Samas peab Euroopa põllumajandustoetusi kahe aasta pärast vähendama. Arutelud, kuidas seda teha, muutuvad järjest teravamaks.
Loe edasi
Maamajandus
Loomakasvataja peab uuest aastast vähem tõendeid võtma
Alanud aasta toob loomakasvatajatele uuendusi paberimajanduses. Sisu seisab selles, et loomade ja toodangu müügiks on vaja ise vähem tõendeid võtta.
Loe edasi
Maamajandus
SUUR JUUSTUTEST | Maalehe tegijad eelistavad juustuklassikat
Eesti saab alanud aastal saja aastaseks ning talumeiereid kingivad sel puhul Eestile sada juustu.
Loe edasi
Maamajandus
Sada juustu varjundit
Eesti saab alanud aastal saja aastaseks ning talumeiereid kingivad sel puhul Eestile sada juustu.
Loe edasi
Uudised
Jõulumemm Helli tahaks, et kõik olekski päris
Jõuluvana on maailma kõige kuulsam ja toredam mees. Aga iga suurepärase mehe kõrval on ka suurepärane naine.
Loe edasi
Uudised
Rekordsaak juba käeulatuses, kui...
Suvel lubasid hästi kosunud viljapõllud uusi saagirekordeid loota, kuid augusti kahel nädalavahetusel möllanud maru lõhkus nii mõnedki ilusad põllud sootuks.
Loe edasi
Uudised
Laual on 15 miljonit piimatööstuse rajamiseks
PRIA otsustas, et 15 miljonit eurot toetust ühistulise tööstuse rajamiseks läheb E-Piim Tootmise ASile, kelle esitatud projekti pidas piimatööstuse suurprojektide hindamise komisjon parimaks.
Loe edasi
Uudised
Noorte puudutus tabab tuhandeid südameid
Juulikuu algas täiesti erilise sündmusega – noored korraldasid Facebooki abiga Vabaduse platsil ise tantsupeo.
Loe edasi
Uudised
Juubelirukis võrsub 134 põllul
Eesti Rukki Selts kutsus sügisel viljakasvatajaid üles külvama Eesti Vabariigi 100. aastapäeva auks sada rukkipõldu, millel kasvanud rukkist valmistatakse leib Eesti juubeli pidulauale.
Loe edasi
Uudised
Lõpuks aitavad ka omad: top-up ametlikult taastatud!
Kuigi Keskerakond sai võimule juba 2016. aasta lõpul ja lubas kohe ka seda, et üleminekutoetused taastatakse, said põllumehed selles kindlad olla alles siis, kui määrus valmis ja ministri allkiri all.
Loe edasi
Uudised
Lehmad kriisist kilbiga läbi
Kui veel 2016. aasta juulis said Eesti lehmapidajad piimakilo eest piima ületootmise ning sellele lisandunud Vene embargo tõttu ainult 16,5 senti, siis jaanuariks oli keskmine piima kokkuostuhind tõusnud 32–33 sendini.
Loe edasi
Uudised
Ministritooliga põllumajanduskaride vahel
Eelmise aasta lõpul sattus eksminister Martin Repinski kitsefarm teravdatud tähelepanu alla ja märtsis tehti tema ettevõttes lauskontroll. Kohal olid PRIA ja VTA esindajad, tööinspektsioon, migratsiooniamet ja politseinikud.
Loe edasi
Uudised
Kõljala POÜ sai eriti moodsa piimakarjalauda
Kõljala põllumajandusliku osaühingu uus piimakarjalaut sai valmis. Ettevõtte loomaarsti haridusega juht Tõnu Post otsis sinna kõige loomasõbralikumad lahendused, mis olemas on.
Loe edasi
Arvamus
Kas kirjaoskust polegi enam vaja?
SÕNA SEKKA: Kas kirjaoskust polegi enam vaja? * Valdek Alberi meretagune maailm
Loe edasi
Maamajandus
Et või leiva peale saada, on vaja kõrgemat piimarasva
Eesti piimanduse päästaks eksport. Parim ekspordiartikkel on juust, aga selle tegemine vajab rammusat piima. Piima rasva- ja valgusisaldus on viimastel kümnenditel langenud.
Loe edasi
Maamajandus
Künnitiim peaks olema nagu rallitiim
Möödunud nädalal maadlesid Eesti kündjad Keenia punase savi ja kuuma päikesega. Kohad jäid taas teise kümnesse. Samas jõuavad näiteks USA ja Horvaatia künnimehed igal aastal järjest parematele kohtadele.
Loe edasi
Maamajandus
Lihafoorum: kas Eesti liha vajaks ekspordiagentuuri?
Eesti lihatootmises on ainult kaks värvi, siga ja lihaveis, tõdeti Rakveres peetud lihafoorumil. Eesmärk on värve mitmekesistada.
Loe edasi
Maamajandus
Geneetiliselt muundatud organismid kütsid jälle kired taevani
Oktoobris kukkus tähtaeg, mil Euroopa Liidu riikide valitsused pidid otsustama, kas lubada oma territooriumil geneetiliselt muundatud maisi kasvatamist.
Loe edasi
Maamajandus
OTSEBLOGI | Maailmameistritiitlid kündmises läksid USA-sse ja Iirimaale, Eesti mehed teises kümnes
Maalehe ajakirjanik Lii Sammler sõitis koos Eesti võistlejatega 1., 2. ja 3. detsembril Keenias toimuvatele kündmise maailmameistrivõistlustele. Harjutamist ja kohaliku eluga tutvumist alustati juba nädal varem.
Loe edasi
Maamajandus
Tänasest hakkavad Eesti mehed Keenias võistlusteks kündmist harjutama
Selle nädala lõpus peetakse Keenias Nakuru ülikooli maadel 64. kündmise maailmameistrivõistlused, kus osalevad ka Eesti kündjad Jüri Lai ja Raido Kunila.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti künnimeistrid lendavad nädalaks Keeniasse maailmameistrivõistlustele
Detsembri esimesel nädalavahetusel peetakse Keenias kündmise maailmameistrivõistlused, millest võtab osa ligi kolmkümmend riiki, kus põlluharimist au sees peetakse.
Loe edasi