Lii Sammler
Maamajanduse toimetaja
Maamajandus
Ameerika ootab Eesti künnimehi
Eesti kündmise meistrivõistlused võitis pöördatradel Jüri Lai ning tavaatradel Raido Kunila. Autasuks said nad õiguse esindada Eestit kündmise maailmameistrivõistlustel, mis peetakse USAs.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Mesilased surevad ja umbrohutõrje tekitab vähki? Paar sõna põllumeeste kaitseks
Mesipuust leiti taimekaitsevahendite ja vete­rinaarravimite jääke, mesilased surid. Naabrimehe mürgiprits sõitis mööda ja inimesel hakkas halb. Läänemeri kasvab kinni, sest viljakasvatajad saastavad põhjavett mineraalväetistega. Sõnnik on kõige suurema reostusohuga, sest see on väga lämmastikurikas. Umbrohutõrjevahend tekitab vähki. Sigalas peetakse loomi halbades tingimustes ja põrsad närivad üksteise sabasid.
Loe edasi
Päevakorral
FOTOD JA VIDEO | Eesti künni meistrivõistlusel hiilgasid Jüri Lai ja Raido Kunila
Reedel ja laupäeval Kehtnas peetud Eesti kündmise meistrivõistlused võitsid pöördatradel Jüri Lai ning tavaatradel Raido Kunila. Võiduga said nad õiguse esindada Eestit kündmise maailmameistrivõistlustel aasta pärast USAs Minnesotas.
Loe edasi
Päevakorral
Lehmad annavad piima, peremehed joovad šampust
Kehtna Mõisa lehmad eile veel uues laudas süüa ei saanud. Söötmiskäigus maiustasid inimesed, kes peremehi uue lauda puhul õnnitlema tulid.
Loe edasi
Päevakorral
Künnikuningad kroonitakse Kehtnas
Täna ja homme on Kehtnas Eesti kündmise meistrivõistlused. Seal peeti ka Eesti NSV esimesed künnivõistlused 1964. aastal.
Loe edasi
Loomakasvatus
Lüpsirobot Lely Astronaut A5 panustab kokkuhoiule
Lely lüpsiroboti edasi­arendust, mudelit Lely Astronaut A5, on olnud näha mitmel Saksamaa põllumajandusnäitusel. Hiljuti käivitati need Lätis ja peagi läheb käiku esimene ka Eestis.
Loe edasi
Loomakasvatus
DeLavali uus lüpsirobot näitab udarat ruumiliselt
Lüpsiroboteid kasutatakse maailmas juba kakskümmend ja Eestis kaksteist aastat. Roboteid täiustatakse ja arenda­takse selles suunas, et kiirendada lüpsi, parandada lüpsihügieeni, lehmade heaolu, piima kvaliteeti ja lihtsustada laudatööd.
Loe edasi
Loomakasvatus
Talumeestele kuuluv tipptehnikaga piimakombinaat- leedukatel juba tehtud!
Kuigi Leedus on ülekaalus väikesed, alla kümne lehmaga perefarmid, leidub nende kõrval ka suure haardega tegijaid. Näiteks Klaipeda piirkonnas tegutseval perefirmal Raudoniai on 250 lehma, 450 hektarit maad ja koguni söödatehas.
Loe edasi
Päevakorral
Loomakasvatusõpetaja ja noortalunike juht: peagi hakkavad noored linnast maale kolima
Praegu on kogu maailmas trend, et noored tahavad maalt linna. Mullu parimaks valitud maamajanduserialade õpetaja Kaja Piirfeldt arvab, et üsna varsti on pilt vastupidine.
Loe edasi
Maamajandus
Kas mais päästab lehmade söögilaua?
Kui oli näha, et rohusilo esimene ja teine niide annavad vaevu poole vajalikust söödakogusest, ütlesid loomakasvatajad, et lootus on maisil. Praegu maisi- koristus käib – kas see on end õigustanud?
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Kes neist tublidest põllumeestest sobib parimaks taimekasvatajaks?
Maaelu Edendamise Sihtasutus otsib taas parimat taimekasvatajat. Seekord on kandidaate neli: Gustav Põldmaa, Ott Läänemets, Raivo Sell ja Kaido Kirst. Tänavune valik on eriti huvitav, aga ka keeruline, kuna iga kandidaat on eripärane.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | 20 tundi padukat ja 55 traktorit põllul. Pole probleemi!
Nädalavahetusel müttasid maailma tippkündjad Saksamaal tundide kaupa vihmas, et selgitada tänavune künni maailmameister.
Loe edasi
Turg
Palju maksab kohalik, mahe ja naturaalne Saksamaal?
Nii nagu Eestis, mitmekesistavad nišitootjad toidutootmist ka Saksamaal, kus märksõnad “regionaalne”, “looduslik” ja “ökoloogiline” on populaarsed.
Loe edasi
Maamajandus
Ilm pööras künniplaanid pea peale isegi kündmise maailmameistrivõistlustel
Nädalavahetusel peetud kündmise maailmameistrivõistlustel kergitas Eesti pöördadramees Jüri Lai oma tulemust teisel päeval võrreldes esimesega tervelt kümne punkti võrra.
Loe edasi
Maamajandus
Koristushooaja lõpetavad kombainide demonstratsioonesinemised
Kuigi koristusaeg on peaaegu läbi, esitleb Baltic Agro Machinery sel nädalal uusi John Deere’i kombaine.
Loe edasi
Maamajandus
Seadusesilmad peavad ükskord ära otsustama, kas põud on loodusõnnetus
Tänavu olid viimaste aastate kõige kuivemad mai, juuni ja juuli. Viljasaagid ulatuvad 60 ja rohusaagid 30 protsendini tavalisest. Kas see on eriolukord? Kas see on loodusõnnetus?
Loe edasi
Maamajandus
Tänavune kiirkoristus valmistab ette tuleva aasta rekordeid
Viljelusvõistlus on aastatega järjest populaarsemaks muutunud. Tänavu on aga pilt vastupidine: põud kahandas võistlejate arvu 15-le ning 26 põllust vedas lõpuni välja 24.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Innovatsioon imbub igapäevaellu
Alanud viljakoristus näitab, et saagid jäävad tonni-paari võrra keskmisest väiksemaks ja isegi tublimatel põllumeestel on korras põllu kõrval nässus põld.
Loe edasi
Päevakorral
Põllumajandusminister Euroopa hinnangust: tuleb teha rohkem koostööd
Euroopas koostati ülevaade selle kohta, kuidas on Eesti põllumajanduses sujunud uuendused ja innovatsioon. Maamajandus küsis minister Tarmo Tammelt, mis on oluline, et Eesti põllumajandus areneks ja uueneks.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehed: järgmine aasta tuleb veel raskem
Viimase nädala vihmad põllumeest ei päästa. Lisaks toob tänavune sügis kaasa ahelreaktsiooni nii viljakasvatuses kui piimatootmises. Olukord on tõepoolest erakorraline ja see tuleks välja kuulutada.
Loe edasi
Maamajandus
SOOME PÕUAFOTOD | Kombainid on põldudel, riik vilja hinna languse korral põllumehi ei toeta
Soomes on põllud samuti kuivad, vili kiiresti valminud ning viljakoristus käib. Olukord on põhjanaabrite juures aga selline, et vilja hinna languse korral riik farmeritele toetusega appi ei tule.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Kas tuleb siis nälg või ei?
Vaatamata sellele, et Eestimaa põllud kõrbevad, mõjutab see meie inimeste toidulauda tegelikult vähe.
Loe edasi
Maamajandus
Põud tegi heinast hea äri – ostjaid Poolast Norrani
Lisaks oma loomapidajatele tunnevad Eesti heina vastu huvi ka kõik naabrid.
Loe edasi
Maamajandus
Neljateistaastane poiss pürgib meisterkündjaks
Eesti kündjate ridu ootab peagi tõhus täiendus – 14aastane Virumaa noormees Andres Tamm on juba praegu teel tippu. Tema personaaltreener on kümnekordne Eesti meister Raido Kunila.
Loe edasi
Uudised
Põllumehed kahtlustavad Järvamaa küünide põlemises kurja kätt, päästeamet isesüttimist
Eelmise nädala esmaspäeval süttis Järvamaal viietunnise vahega kaks suurt heinaküüni. Päästeameti hinnangul oli tegu isesüttimisega, kuid põuaga võitlevad põllumehed seda ei usu.
Loe edasi
Maamajandus
Alles sai põld võistlema ja kombain kohe sisse!
Vaevu said kõik viljelusvõistluse põllud üles antud, kui juba tuleb neid kombainima hakata. Sel nädalal alustasid võistlejad talirüpsi ja taliodra koristust.
Loe edasi
Maamajandus
AVATUD TALUDE PÄEV: kalevivabrikandi suveloss saab uue elu veinimõisana
Kahe nädala eest laulis Allikukivi veinimõisas Hedvig Hanson. Päev varem oli ta kaotanud tules oma kodu. “See oli kõige emotsionaalsem kontsert, mis siin on olnud,” ütleb mõisa perenaine Raili Hein.
Loe edasi
Maamajandus
Eestil peab olema oma leiva- ja saiajahu
Kuigi põllumeestele müüakse palju Taani või Saksa päritoluga rukki- ning nisuseemet, on riigi toidujulgeoleku jaoks tähtsad oma sordid, mida aretab ETKI.
Loe edasi
Maamajandus
KOHALIK KÜNNIVÕISTLUS | Põnev tava, mis on säilinud ainult Võrumaal
Võrumaa on ainus Eesti maakond, kes on suutnud elus hoida kohalike künnivõistluste tava. Nõukogude ajal peeti neid igas rajoonis.
Loe edasi
Maamajandus
Adavere Agro tegi vissivõistluste ajalugu
Kui viimased kümmekond aastat on konkursi “Eesti viss” kinni pannud enamasti Tartu Agro, siis seekord tõusis esikohale uus tegija – Adavere Agro.
Loe edasi
Maamajandus
Mätiku talu uus laut on kui mälestusmärk peremehele
Seda, kuidas elu pärast saatuselööke edasi läheb, kui ühte hoida ja targalt plaanida, näitab Pikkmetsade suur pere, kes nädala eest avas uue maherobotlauda.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Miski ei sobi mahepiima tootmiseks paremini kui robotlüps
Pärnumaal tegutsev Mätiku talu avas uue, maheda robotlauda. Robotlautu on Eestis juba paarsada, mahepiimatootjatest aga on teada vaid Lõunapiim OÜ oma.
Loe edasi
Maamajandus
3D kaamera vaatab lehma udarat nagu inimesed filmi
Lüpsitehnika tootja DeLaval on valmis saanud põhjalikult uuenenud lüpsiroboti ja söödasättija. Mõlemad peaksid Eestisse ja Harjumaal valmivasse uude lüpsifarmi jõudma aasta lõpul.
Loe edasi
Päevateema
MIDA TALVEL SÖÖME? | Põllumehed: sellist aastat pole varem olnud!
“Sellist aastat pole varem olnud,” ütlevad põllumehed seitsme nädala pikkuse põua kohta. Keegi neist ei söanda ennustada, kas jaanipäeva vihm päästis toidulaua või mitte.
Loe edasi
Päevateema
MIDA ME TALVEL SÖÖME | Lehmade piimaand kukub kolinal
Kuivus vähendas kasvu rohul, millest tehakse silo ja heina. Rohukasvust sõltub piima, jogurti ja või olemasolu meie toidulaual ning nende hind.
Loe edasi
Päevateema
MIDA ME TALVEL SÖÖME | Leiba veel kuidagi saab, aga saiaviljaga on kehvasti
Rukki pea jääb kõlujaks. Suvinisu ja odra kõrs on 15 cm, aga pea juba otsas. Suviraps ei tõusnud. Kuigi jaanipäev oli vihmane, saabus sadu paljude põldude jaoks liiga hilja. Nii pole kiita lugu ei leiva, saia, õli ega õlle toorainega.
Loe edasi
Turg
Pärast jaani algab kodumaise turukauba suurmüük
Balti jaama turg on tõeliselt varasuvine, seda nii pakutava kauba, värvide kui lõhnade poolest.
Loe edasi
Turg
Aus mäng: Saaremaal jagunesid vissitiitlid võrdselt
Veisekasvatajate igasuvised tippüritused on loomašõud ja konkursid. Hooaeg algab Saarema vissikonkursiga.
Loe edasi
Turg
FOTOD | Läänemere-sõbraliku põllumehe konkursil osales rekordhulk mahetootjaid
Põllumehi on kujutatud aiva kui looduse, inimeste, vee ja mulla vaenlasi, hoolimatea sellest, et enamik neist tegutseb kooskõlas loodusega. Et ka tublid tähelepanu saaksid, valivad Läänemere ümber majandavad riigid juba kümmekond aastat Läänemere-sõbralikemat farmi.
Loe edasi
Turg
Põllupäevad: põuane aasta küll, aga on ka ilusaid põlde
Põllupäevad näitavad, kui suur Eesti tegelikult on. Ilmad ja põllud Eesti eri paikades erinevad kui öö ja päev. Eripalgelised on ka samad põllud kolm nädalat hiljem.
Loe edasi
Turg
Feldtage messi väetiseta null-lämmastiku põld šokeeris eesti põllumehi
Selle asemel et kodus passida, kasutasid Eesti põllumehed hetkelist hingetõmbeaega tarkuste kogumiseks Põhja-Saksamaa suurel näitus-messil Feldtage, kus väljas palju firmasid ja katseid.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti lihaveisekasvatajad ületasid mäekõrguselt Euroopa ootused
Kui vanasti olid karjamaal punased ja mustakirjud piimalehmad, siis praegu neid väljas enam ei näe. Selle asemel jalutavad seal valgepäised, pikakarvalised, suured valged või mustad isendid – lihaveised.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Põllumees – põline rikas?
Tänavune põuane kevad ähvardab viljakasvatajad tühjade pihkudega jätta. Eestimaal ringi sõites on näha, et päev-päevalt muutuvad kuivuse käes vaevlevad põllud üha kollasemaks.
Loe edasi
Uudised
Põllupäevad näitavad, kes saab tänavu saaki
Juuni on põllupäevade aeg. Suurimatest viljafirmadest teevad oma põllupäevi Scandagra, Baltic Agro, Kevili jmt. Tänavu tundub olevat taliviljade aasta.
Loe edasi
Külaskäik
Aadria meri hellitab ja karistab
Kui aovalges alustatud reisi lõpul Zagrebi lennuväljal õue astuda, ootab ees fantastiliselt soe õhk ja hallid mäed silmapiiril. Ent mitu päeva selles kuivas kuumuses liikunud, hakkad aduma, milline väärtus on tuul ja vesi. Nii reisi- kui põllumeeste jaoks.
Loe edasi
Maamajandus
Uus põllumajanduseelarve: raha ühest taskust teise
Pärast aastat 2020 ootab põllumehi ees otsetoetuste kasv, samas vähenevad maaelu arenguks ette nähtud toetused.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Imavere piimapäeval sai rahvas tasuta piimatoodetest kõhu täis
Mõnikord laatadel tunned end vargapoisina – kui degusteerimiseks pakutud väikese juustutüki näppad, saad pahase pilgu osaliseks. Imavere piimapäeval on just vastupidi.
Loe edasi
Maamajandus
VILJELUSVÕISTLUS: registreeruda saab esmaspäevani
Kuivus muutis põldude näo nigelaks. Nii oli viljakasvatajatel raske võistluspõlde valida. Nüüd on vihmad pildi selgemaks teinud, mistõttu pikendame registreerumise tähtaega 11. juunini.
Loe edasi
Maamajandus
Lapsed tunnevad hea piima ära
Laste ees seisab neli värvilist kannu piimaga. Ühes on pooleprotsendiline, teises tavaline poepiim, kolmandas poes müüdav Valio täispiim ja neljandas piim lauda piimajahutist.
Loe edasi
Maamajandus
Trend: uusi lautu ehitatakse nüüd ka noorkarjale
Uutes piimakarjalautades elab juba kolmveerand Eesti lüpsilehmadest. Samas on päris uusi noorloomalautu raatsinud ehitada vaid kümmekond ettevõtjat.
Loe edasi
Maamajandus
Mis ühendab piima puidu ja elektriga? Energia
Viini suurettevõtja Alfred Heinzel käis Eestis farmi avamas ning andis Maalehele intervjuu. Eesti piimanduses tegutseb kolm Austria gruppi, millest ühe juht ja suuromanik ta on.
Loe edasi
Maamajandus
Võimsaid kauboisid asus juhtima habras naine
Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi juhatuse uueks esimeheks valiti Kuusiku talu perenaine ja aberdiin-anguse veisetõu kasvatajate eestvedaja Jane Mättik.
Loe edasi
Maamajandus
Ootamatu surm viis meie hulgast uuendusmeelse ja hea majandustajuga ettevõtja
Tänavune kevad jäi viimaseks ühele Eesti uuendusmeelsemale põllumehele Toivo Kensile. Ootamatu surm viis meie hulgast julge, innovaatilise ja samal ajal väga hea majandustajuga ettevõtja.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Mullikatel algas uues Vao noorloomalaudas mõnus elu
Eile avas Vao Agro Väike-Maarja vallas 476-kohalise tuttuue noorloomalauda ja selle juurde kuuluva 12 000 m3 mahutavusega vedelsõnnikuhoidla, mis on Eesti suurim.
Loe edasi
Maamajandus
Häire! Putukad ründavad põlde!
Soe kevad on toonud kaasa enneolematu putukaleviku põldudel ja aedades. Sageli on kahjurid enne kohal, kui põld või peenramaa rohetama jõuab hakata.
Loe edasi
Maamajandus
Parima noortaluniku tiitel tuli kolmandal katsel
Selleks, et võita parima noortaluniku tiitel, peab olema mitmekülgne, tark ja osav.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Miks peenardes vohav nõges tee sees ei kõrveta, isegi kevadel ja värskena mitte?
Kuidas naadist pannkooke küpsetada, miks nõges tee sees ei kõrveta ning millised tüütud umbrohud sobivad imehästi smuutiks?
Loe edasi
Turg
Umbrohufestival tõi letile ootamatud tooted
Laupäeval, kui Türil peeti suurt lillelaata, toimus sealt 40 kilo­meetrit Tartu poole Koigis umbrohufestival ning sellegi ürituse üks osa oli taimemüük.
Loe edasi
Turg
Parimast võivalmistajast sai parim noortalunik
Türi lillelaadal võtsid mõõtu noortalunikud. Kümnest praktilisest alast koosneva kompleksvõistluse „Noortalunik 2018” võitis Meelis Lindret.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Kui palju linde on liiga palju?
Kui mullas või vees on toitainete jääke – näiteks lämmastikku ja fosforit – liiga palju, räägitakse sellest kohe ja keegi ei kahtle, et nii ongi. Pigem usutakse ja näidatakse näpuga põllumehe suunas.
Loe edasi
Külaskäik
Mees, kes taastas terve elektrijaama
Kuigi tundub, et oma lähinaabrist Lätist teame palju, ei väsi nad meid üllatamast. Näiteks on üks mees Eesti piirist vaevu 60 kilomeetri kaugusel taastanud terve ajaloolise hüdroelektrijaama.
Loe edasi
Päevakorral
Baierimaa minister: põllumees saab teha ainult majanduslikult põhjendatud otsuseid
Kui Eestis tarbijad alles mõtlevad, kas eelistada odavat või tervislikku, kodu­- maist ning mahedat toitu, siis Baieri­maa on tugevalt võtnud suuna tervis­likkusele, kasutades selleks nii riiklikke programme, toetusi kui digilahendusi.
Loe edasi
Maamajandus
Kolm aastat seakatku: mis see kaasa on toonud?
Sigade Aafrika katk jõudis Eestisse 2015. aastal ja on nüüdseks röövinud 42 000 sea elu.
Loe edasi
Maamajandus
Lõputu kohtuvaidlus: tuhanded sead hukati, aga omanik ei saanud hüvitiseks sentigi
Lääne-Virumaal Sponsumi OÜ farmis hukati sigade Aafrika katku tõttu 2016. aastal üle 4000 sea, ent kompensatsioon hukatud sigade eest jäeti maksmata. Ringkonnakohus otsustas, et toetusest ilma jätmine pole põhjendatud.
Loe edasi
Maamajandus
In Memoriam | Peeter Kibe. Legendid lahkuvad
Üks põlvkond põllumehi hakkab kaduma. Need on mehed, kes nõukogude ajal, sellest hoolimata või selle kiuste Eesti põllumajandusest eduloo tegid.
Loe edasi
Maamajandus
Avatud talude päev: labürint, linnupark ja seiklusrada
Neljandaks üle-eestiliseks avatud talude päevaks on hetkel kirjas üle 150 võõrustaja. Kes soovib veel liituda, saab seda teha 1. maini.
Loe edasi
Maamajandus
Väikese Eesti Maamess mahub Euroopa esikümnesse
Maamess on Põhja- ja Ida-Euroopa näituste seas oma koha sisse võtnud. Kui võrrelda külaliste arvu ja elanike hulka, võime olla lausa liidripositsioonil – messilt käis läbi 3,3 protsenti Eesti elanikkonnast.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Salalikud soodustused
Kunagi jooksis teleris seriaal “Väike maja preerias”. Seal pidas poodi perekond Olsen. Ühel hetkel teatas proua Olsen, et homme langetame hindu 10 protsenti.
Loe edasi
Maamajandus
MAAMESS: uuenduslikud messinaelad on tähistatud mesilastega
Tehnikanäitustel jagatakse innovatsiooni kuld- ja hõbemedaleid. Maamess toob uudised esile messinaeltena.
Loe edasi
Maamajandus
Sügisel põllule jäänud oast on kevadel kasu
Lõpuks läks lumi ära ja esimesed traktorid pääsesid kuivemates piirkondades põllule nädalavahetusel. Nädala alguse vihm seiskas töö taas.
Loe edasi
Maamajandus
MAAMESS: hakkab pulli saama!
Täna alanud Maamessi üks tõmbenumbreid on lihaveiste konkurss. Lisaks loomadele väärivad seal imetlust ka loomapidajad, kellel pooletonnine pull jalutab käekõrval nagu kutsikas.
Loe edasi
Inimene
Ann Riisenberg: elamurajoone ei tulegi ehitada farmi kõrvale
Põllumajandus-kaubanduskoja keskkonnavaldkonna juht Ann Riisenberg ütleb, et põllumajanduse ja keskkonna suhetes pole asjad kaugeltki nii, nagu nad välja paistavad.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Kiiret kevadet!
Täna on kõik viljakasvatajad põllul, sest teavad – kevad on tänavu kiire.
Loe edasi
Maamajandus
Läti kevadnäitus on nagu Maamessi soojendusbänd
Igal aastal kaks nädalat enne Maamessi peetakse Lätis põllumajandusnäitus Pavasaris ehk Kevad. See on sama pikk tava kui Tartu Maamesski – tänavune on juba 26.
Loe edasi
Maamajandus
Pullid tõid Eesti lehmad pjedestaalile
Eesti lehmad on jõudnud oma piimatoodanguga teisele kohale Euroopas. Selle põhjus on, et ETKÜ, mis tähistas veerandsajandi juubelit, on pakkunud liikmetele alati tipp-pullide spermat.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehed õpivad itimeesteks
Täppisviljelus, isesõitvad masinad ja IT-lahendused põllumajanduses pole enam üksikute friikide teema. Põllumajandus on jõudnud sinnani, et põllutöölistest on saanud peaaegu itimehed.
Loe edasi
Maamajandus
Vasikas mingu aeda, mitte aia taha
Kuigi tänavu oli rõõmustavalt lumine ja külm talv, tõi see kaasa muret lihaveisekasvatajatele. Vestides vasikad ja kogenematud ammed on käimasoleva poegimishooja märksõnad.
Loe edasi
Maamajandus
Pindalatoetused ikka ebavõrdsed: kas taas Brüsselisse protestima?
Põllumehed on pahased: ehkki võrdsetest pindalatoetustest hakati rääkima juba 2004. aastal, ei paista neid veel järgmiselgi eelarveperioodil.
Loe edasi
Uudised
Vabariigi algusajal oli Eesti eksportvõi legendaarne kogu Euraasias
Eesti Vabariik müüs aastatel 1920–1940 tuhandeid tonne võid Inglismaale ja Saksa­maale, ülemaailmsel võivõistlusel 1937. aastal tõusis Eesti või kõrgele teisele kohale Taani järel.
Loe edasi
Loomakasvatus
Kellest saab parim loomakasvataja?
Nagu igal aastal, valib Maaelu Edendamise Sihtasutus ka tänavu parimaid loomakasvatajaid. Kandidaate külastati eelmisel nädalal.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI: Palju õnne, põllumehed!
Fakt, et põllumees toodab inimestele eluks vajalikku toitu, on kõigile selge, kuigi aeg-ajalt kiputakse suurlinnade kaupluse- ja kaubarohkuses seda unustama.
Loe edasi
Külaskäik
Prantsuse ökofarmid tõusulaines
Prantsusmaal on võetud eesmärgiks kasvatada tulevikus 50% köögivilja ökoloogiliselt. Osa talumehi on sellega juba algust teinud.
Loe edasi
Külaskäik
Viljaturg pole praegu eriti lootustandev, hinnad püsivad madalal
Suured viljakaubandusega tegelevad firmad alustavad aastat konverentsiga, kuhu kutsutakse kokku silmaringi laiendamisest huvitatud põllumajandustootjad. Seekord oli neid pea terve Ugala teatri saalitäis.
Loe edasi
Tehnika
Aiandus areneb ürgaega ja pilvedesse
Aiandusnäitusel Sival sai aimu, et moodne puu- ja köögiviljakasvatus liigub kahte täiesti vastandlikku suunda: tagasi ajalukku ning edasi tipptehnoloogia kasutamisse.
Loe edasi
Turg
Ökoloogiliselt saab toota kõike
Prantsusmaa ökopoodide kett Le jardin de l’avenir annab kinnituse sellele, et ökoloogiliselt saab toota ja edukalt müüa tõepoolest kõike – aedviljast hügieenitarvete ja tualettpaberini.
Loe edasi
Turg
Naine, tänu kellele pole Eestis enam marutaudi
Presidendilt teenetemärgi saanud loomaarst Enel Niin peab oma tähtsamaks iseloomujooneks vastutustundlikkust. Seda nii Eestis marutaudi likvideerides, loomi ravides kui Rail Balticu trassi osas kaasa rääkides.
Loe edasi
Turg
Tõnu Post: usun, et pälvisin tunnustuse piimatootjana
Valgetähe neljanda klassi teenetemärgi saab Eesti Vabariigi presidendilt teiste hulgas ka Kõljala POÜ juhatuse esimees Tõnu Post.
Loe edasi
Maamajandus
Uus trend: Euroopas on väiketalude hulk plahvatuslikult kasvanud
Kui Eestis on ühed Euroopa suurimad farmid ja oluliseks peetakse nende toetamisega põllumajandust konkurentsivõimelisemaks muuta, siis paljudes riikides on suund vastupidine – otsitakse võimalusi toetada väikefarme.
Loe edasi
Maamajandus
Maaeluministeerium palub abi fotode leidmiseks ajalooraamatusse
Maaeluministeerium soovib tähistada põllumajanduse ajalugu käsitleva raamatuga Eesti sünnipäeva.
Loe edasi
Maamajandus
Eelmine aasta põllumajanduses: 2016. aasta madalseisust välja
Nagu alati, on statistikaamet 25. jaanuariks kokku sättinud eelmise aasta põllumajandusstatistika. Huvitav on see, et kuigi fakt viletsast saagiaastast on üldteada, koristati 2017. aastal suurem viljasaak kui tunamullu.
Loe edasi
Maamajandus
GALERII | Tänavune Angers’ taimekasvatusnäitus keskendus aiandusele
Loire’i jõe org Lääne-Prantsusmaal on põline aianduspiirkond. Seetõttu peetakse selle keskuses Angers’ linnas igal talvel põllumajandusnäitust, mis tänavu keskendus aiandusele ja viinamarjakasvatusele.
Loe edasi
Maamajandus
Iirimaa söödamikseritega on lihtne töötada
Keenani söödamiksereid müüb Eestis Oilseeds Tehnika OÜ koostöös tootjafirma kohaliku esindaja Alltech Eestiga. Miksereid tutvustasid nad Mangeni PM OÜs peetud õppepäeval.
Loe edasi