Silja Lättemäe
Ajakirjanik
Reportaaž
Mees, kes on ennast rõõmuga lauta aheldanud
Saaremaa mees Raimond Ellik on oma laudas lüpsnud 160 lehma ligi neli aastat ühtejutti ilma ühegi puhkepäevata.
Loe edasi
Maamajandus
Ahti Kukk väljus piimakriisist sirge seljaga
Ahti Kukk on hoidnud põllumajandusettevõtete Selja OÜ ja Piistaoja Katsetalu OÜ tegevuse kasumlikuna ka kõige raskemal kriisiajal.
Loe edasi
Päevakorral
Roomet Sõrmus: loodame koondada kõik biomajanduse valdkonnad
Põllumajandus-kaubanduskoda laiendab haaret. Endaga ühendati Eesti Piimaliit ja Eesti Põllumeeste Keskliit, koostööd loo­de­takse tõhustada ka Eestimaa Talu­pidajate Keskliiduga. Lisaks on plaanis süsteemsem lähenemine kogu biomajandusele – põllu­majandusele, metsandusele, kalandusele.
Loe edasi
Maamajandus
Parim lillekasvataja ekspordib taimi Soome
Mihkel Saar rajas koos partneriga kaasaegseima iluaiandusettevõtte Hansaplant ning kasvatab nüüd 180 000 püsilille- ja roosiistikut aastas.
Loe edasi
Päevateema
Kui lüpsjat pole, on talukarjal lõpp peal
Helme valla talupidaja Allan Ilisson oli sunnitud töökäte puudumise tõttu lehmapidamise lõpetama. 22 piima­lehma saatis ta Poola, kolm tiinet mullikat müüdi kohapeal.
Loe edasi
Maamajandus
Osa põllumeeste toetusi võib jõuda riskifondi
Nädala algul arutasid Euroopa Liidu (EL) põllumajandus- ja kalandusministrid Tallinnas mitteametlikul kohtumisel, kuidas tulla põllumajanduses toime kasvavate riskidega nii turgudel kui ka tootmises.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Euroliidu ministritel söödeti kõhud head-paremat täis ja siis viidi nad rappa
Eestisse mitteametlikku kohtumisele kogunenud Euroopa liidu põllumajandus-ja kalandusministrid tutvuvad täna meie maaeluga. Ministrid viiakse Viru rabasse ja pakutakse maitsta kohalikku toitu.
Loe edasi
Maamajandus
Volinikud tulevad Tallinna Hollandi munadest rääkima
Oma tootmistes parasiite tapnud Hollandi ettevõtted on põhjustanud tõsise munaskandaali, millega on seotud juba 21 liikmesriiki.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Sõnnikuga harjub ära
Viimasel ajal on meie piimanduses üha rohkem muret tekitav see, et enam ei jagu lüpsjaid – mitte keegi ei taha selle töö peale tulla isegi kõrge palga eest. Kui suurfarmid saavad endile tööjõudu palgata välismaalt, siis väiksemad talupidajad, kes nüüd kõrge ea või kehva tervise tõttu enam lehmi lüpsta ei jaksa, lõpetavad lehmapidamise. Ja seda mitte madala piimahinna, vaid töökäte puudumise tõttu.
Loe edasi
Maamajandus
Šoti maasikakorjajast sai Eestis aiandusettevõtja
Suurim katmikalal maasikakasvataja Paavo Otsus Tartumaalt pakub tarbijatele värskeid maasikaid terve suve ja külmkuivatatud marju aasta ringi.
Loe edasi
Maamajandus
Lüpsikarussell keeldub haigeid lehmi lüpsmast
Väätsa Agro ASi juhatuse esimees Margus Muld tutvustas Tallinnas peetud piimapäeval, kuidas suurfarmides lehmi lüpstakse ja toorpiima kõrge kvaliteet tagatakse.
Loe edasi
Turg
Keila rahvas sai endale uue turu
Keilas avati eelmisel nädalal uus turg, nii saavad linlased lõpuks ometi talukaupa oma turult osta ja seriaali “Õnne 13” tegelased jälle turul käia.
Loe edasi
Maamajandus
Ivo Eenpalu: tänavu tuleb hea vilja-aasta
Parima taimekasvataja tiitli pälvinud Ivo Eenpalu hindab viljakasvu järgi, et tänavu võiks põldudelt saada tunduvalt paremat saaki kui mullu.
Loe edasi
Turg
Keskturg on täis Põlvamaa saadusi
Kukeseened, maasikad, magusad herned – enamasti on need pärit Põlvamaa taludest ja metsadest ning nüüd pakutakse pealinlastele.
Loe edasi
Maamajandus
Ootamatu nipp kärbeste laudast peletamiseks
Mitmes Eesti farmis kasutatakse tänavu uudset Šveitsis välja töötatud kärbsetõrjevahendit, mida raputatakse otse sõnnikusse.
Loe edasi
Maamajandus
Nii suurt arenguhüpet pole piimanduses varem olnud
E-Piima juhataja Jaanus Murakas tõdeb, et uue ühistulise piimatööstuse rajamine on tõeliselt suur arenguhüpe, tõstes Eesti edukamate piimandusriikide – Soome, Rootsi ja Norra – kõrvale.
Loe edasi
Uudised
Suusataja Aivar Rehemaa valmistub olümpiaks maasikapõllul
Tartumaal Haaslava vallas laiuvatel AranFarmingu maasikapõldudel võib kohata tööhoos suusaässa Aivar Rehemaad ja aeg-ajalt teisigi suusakuulsusi.
Loe edasi
Uudised
FOTOD | Mahlaveski talupoe peremees: meil on kõike - parti, vutti, jänest
Kes tahab värskeid talutooteid, seadku sammud Tallinna kesklinna Faehlmanni tänavale, kus äsja avatud uus Mahlaveski talupood uhkeldab suurima talutoidu valikuga pealinnas.
Loe edasi
Uudised
FOTOD | Aasta põllumehe konkursi žürii ringkäik: kitsed, maasikad ja tuurakalad
Täna väisab konkursi „Aasta põllumees 2017“ žürii tänavusele konkursile kandideerima esitatud talusid ja põllumajandusettevõtteid Võrumaal, Tartumaal ja Lääne-Virumaal.
Loe edasi
Maamajandus
Rautsi talu köögivili jõuab pealinna poodidesse
Saaremaa aasta põllumeheks valitud Aarne Põri kasvatab Rautsi talus koos perega teravilja ja köögivilja, talutoodang on müügil nii poodides kui ka restoranides.
Loe edasi
Arvamus
Jagame kõik sedasama maad
SÕNA SEKKA: Sundabielu karuga * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Päevakorral
Kaul Nurm: Suurtootmise kõrval peab säilima ka peretalu
Taluliikumise eestvedaja Kaul Nurm asutas Eesti Peretalude Liidu, et väiksemate talude huve kaitsta.
Loe edasi
Päevakorral
Aasta põllumehe konkursi žürii alustas suvist ringsõitu
Täna, 18. juuli varahommikul alustas järjekordset ringsõitu tänavuse aasta põllumehe konkursi žürii, et tutvuda kõigi konkursil osalevate kandidaatide ettevõtmistega.
Loe edasi
Vaatlus
Firma seminar ajas pooled elanikud riidu
Järvamaal Valgma külas seni rahulikku maaelu nautinud elanikud kardavad, et hiljuti avatud uue peomaja uhked üritused rikuvad nende külaidülli.
Loe edasi
Vaatlus
Rukkikuningas: Must leib lauale ja kala sinna kõrvale!
Tänavusel konkursil „Aasta põllumees 2017“ kandideerib tiitlile rukkikuningana tuntud Lääne-Virumaa teraviljakasvataja Hans Kruusamägi, kes Eesti ühe suurema kalakasvatajana võiks kanda ka Neptunuse tiitlit.
Loe edasi
Maamajandus
Tänavu suvel on kahed talupäevad
Eestimaa Talupidajate Keskliit (ETKL) korraldab oma talupäevad tänavu 8. juulil Võrumaal, lisaks peetakse juuli lõpus traditsioonilisi talupäevi ka Jänedal.
Loe edasi
Maamajandus
Rukkikuningas: must leib olgu kodumaisest viljast!
Rukkikuningaks valitud OÜ Simuna Ivax juhataja Hans Kruusamägi Lääne- Virumaalt on võtnud oma südameasjaks innustada põllumehi leivavilja kasvatama.
Loe edasi
Arvamus
Suvi. Jaan. Vihm. Päike
SÕNA SEKKA: Kõige põnevam uudis * TUTTAV TUNNE: Päike, va sindrinahk, segab * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Uudised
Uus maksupakett – ühe käega annab vaestele, teisega võtab tagasi
Riigikogu võttis nädala algul vastu palju kriitikat tekitanud maksupaketi – seadustati ettevõtluskonto, taastati abikaasade ühisdeklaratsioon, tõsteti tulumaksuvaba miinimumi ja riigieelarve lubatakse lasta miinusesse.
Loe edasi
Maamajandus
Viljar Veidenberg: talus saan oma soove ellu viia
Viljar Veidenberg võttis oma isalt Pajumäe talu üle paar aastat tagasi. Nüüd rajatakse tema eestvõttel taluõue uus meierei maksumusega üle 1,1 miljoni euro.
Loe edasi
Maamajandus
Viljar Veidenberg: Meierei saab ehitada siis, kui talul läheb hästi
Täna sai Viljandimaal tegutseva Pajumäe talu uus meiereihoone pidulikult nurgakivi.
Loe edasi
Maamajandus
Uus suund karjakasvatuses: holsteinid välja, maatõug sisse!
Parimad maakarjakasvatajad – isa ja poeg Ants Aamanid Harjumaalt Kuusalu vallast – on otsustanud tasapisi oma holsteini tõugu loomad välja vahetada, et minna täielikult üle maakarja pidamisele.
Loe edasi
Maamajandus
E-Piima nõukogu liige Ants Aaman: Me ei lükka tagasi kedagi, kes soovivad hakata uude tööstusse piima tooma!
15 miljonit eurot toetust ühistulise piimatööstuse rajamiseks võib minna E-Piim Tootmise ASle, kuna piimatööstuse suurprojektide hindamiskomisjon pidas E-Piima projekti parimaks.
Loe edasi
Maamajandus
E-Piim hakkab Paidesse rajama ühistulist piimatööstust
15 miljonit eurot toetust ühistulise tööstuse rajamiseks võib minna E-Piim Tootmise ASile, kelle PRIA-le esitatud projekti pidas piimatööstuse suur- projektide hindamis- komisjon parimaks.
Loe edasi
Vaatlus
20 aastat naabrite piiritüli: mitte grammigi maad tagasi ei saa!
Valgamaal Õru alevikus läheb krundipiir diagonaalis läbi puukuuri nii, et enamik kuurist asub võõral maal, aga naabrite vastasseisu tõttu piiri enam mingit moodi õigeks ei saa.
Loe edasi
Vaatlus
Jaapanlased kiidavad meie mett ja musta leiba
Aprillis viibis maaeluminister Tarmo Tamm Jaapani visiidil, kus kohtus põllumajanduse, metsanduse ja kalanduse aseministri Yosuke Isozakiga.
Loe edasi
Vaatlus
Anu Saagim: Oh, see turg on vägev! Annab kosmopoliitse mõõdu välja!
Uuenenud Balti Jaama turgu uudistama tulnud Elu24 endine peatoimetaja ja peatne Õhtulehe loovjuht Anu Saagim on Balti Jaama turust vaimustuses.
Loe edasi
Vaatlus
Äsja avatud Balti jaama turul saab toidukraami odavamalt kui mujalt
Täna keskpäeval avas uksed uuenenud Balti jaama turg, kuhu rahvast jagus uudistama turu kõigile kolmele korrusele.
Loe edasi
Uudised
Maainimesed protestivad riigiasutuste Tallinnast väljakolimise vastu
Saaremaa ja Hiiumaa rahvakultuurispetsialistid ei ole nõus käima Viljandis koolitustel, kui Rahvakultuuri Keskus kolitakse pealinnast Lõuna-Eestisse, nagu kultuuriministeeriumi kava ette näeb.
Loe edasi
Maamajandus
Põhjaka mõisa kokad üllatasid Jaapanis astelpaju ja angerjaga
Põhjaka kokad Ott Tomik ja Märt Metsallik valmistasid maaeluministri visiidi ajal Tokyos kõrgetele külalistele Eesti toorainetest hõrgutisi, üllatades jaapanlasi astelpajumarjade ja marineeritud angerjaga.
Loe edasi
Päevakorral
Indrek Halliste: iga juht tuleb oma võtmete kimbuga
Veterinaar- ja toiduameti (VTA) peadirektori Indrek Halliste võtmesõnadeks on kiirreageerimine ohu korral, tõhus ennetustöö ja ekspordi edendamine.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Üksikemade toetuseks
Pühapäeval tähistame emadepäeva, mille keskseks sündmuseks on emade tunnustamine, olgu selleks siis omatehtud joonistus lastelt või lillekimp isalt.
Loe edasi
Maamajandus
Teadlased uurivad Polli istanduses nooruse eliksiiri
Seedri Puukool koos Eesti Maaülikooli teadlastega Polli Aiandusuuringute Keskuses on algatanud ainulaadse projekti, kasvatades ja uurides haruldasi marjasorte, mis sisaldavad rohkesti tervislikke bioaktiivseid aineid.
Loe edasi
Maamajandus
Ootame aktiivset osavõttu konkursist “Aasta põllumees”
Konkursile “Aasta põllumees 2017” saavad oma kandidaadi esitada põllumajandusega seotud liidud, ühingud, seltsid ja organisatsioonid. Kandidaatide esitamise viimane tähtpäev on 22. mai.
Loe edasi
Maamajandus
Kevadtööd aias: vaata, kuidas viljapuid pookida!
“Kevad toob aeda väetamise, pookimise ja kahjuritõrje,” selgitab aednik Elmar Zimmer, kes soovitab koduaedades kindlasti kahjuritõrjet teha. Soojavõitu talve järel on kahjureid palju.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Pensionäride rahvaloendus
Hea teada, et valitsus on mõelnud üksi elavale pensionärile – nimelt saab ta nüüd ühekordset toetust 115 eurot, kui rahvastikuregistri andmetel elab üksi.
Loe edasi
Uudised
Üksik pensionär: miks vale aadress võtab toetuse?
Valgamaa pensionär sai juhuslikult teada, et ta polegi ainsana oma korterisse sisse kirjutatud, vaid elab hoopis koos teistega kaasomandis olevas majas. Seetõttu ta aga üksi elava pensionäri toetust ei saa.
Loe edasi
Arvamus
Logistikast globaalselt ja lokaalselt
SÕNA SEKKA: Hiina ime * TUTTAV TUNNE: Ikka rohkem ja suurelt * Panin tähele *
Loe edasi
Uudised
Linnarahvas tõuseb Keila kaitseks rahvahääletusele
Keila linna sunnitakse vägisi liituma Paldiski linna ja lähivaldadega, mistõttu linnavalitsus korraldab sel nädalavahetusel rahvahääletuse sundliitmise poolt või vastu.
Loe edasi
Uudised
Linnarahvas tõuseb Keila kaitseks rahvahääletusele
Keila linna sunnitakse vägisi liituma Paldiski linna ja lähivaldadega, mistõttu linnavalitsus korraldab sel nädalavahetusel rahvahääletuse sundliitmise poolt või vastu.
Loe edasi
Uudised
Allar Jõks: sundliitmise varjus joonistatakse valimisringkondi
Vandeadvokaat Allar Jõks on üldiselt haldusreformi käiguga rahul. Samas leiab endine õiguskantsler, et mõnel juhul on valdade sundliitmine õigusvastane ja suurvaldade liitmise peamiseks eesmärgiks on pigem sobilike valimisringkondade moodustamine enne kohalikke valimisi.
Loe edasi
Maamajandus
Piimatööstused stardivad juustuga Hiina turule
Selle aasta algusest on Hiina turg Eesti piimatoodetele avatud olnud, samas pole veel ühtki koormat piimatoodetega Hiinasse jõudnud.
Loe edasi