Silja Lättemäe
Ajakirjanik
Jaapanlased kiidavad meie mett ja musta leiba
Aprillis viibis maaeluminister Tarmo Tamm Jaapani visiidil, kus kohtus põllumajanduse, metsanduse ja kalanduse aseministri Yosuke Isozakiga.
Loe edasi
Anu Saagim: Oh, see turg on vägev! Annab kosmopoliitse mõõdu välja!
Uuenenud Balti Jaama turgu uudistama tulnud Elu24 endine peatoimetaja ja peatne Õhtulehe loovjuht Anu Saagim on Balti Jaama turust vaimustuses.
Loe edasi
Äsja avatud Balti jaama turul saab toidukraami odavamalt kui mujalt
Täna keskpäeval avas uksed uuenenud Balti jaama turg, kuhu rahvast jagus uudistama turu kõigile kolmele korrusele.
Loe edasi
Uudised
Maainimesed protestivad riigiasutuste Tallinnast väljakolimise vastu
Saaremaa ja Hiiumaa rahvakultuurispetsialistid ei ole nõus käima Viljandis koolitustel, kui Rahvakultuuri Keskus kolitakse pealinnast Lõuna-Eestisse, nagu kultuuriministeeriumi kava ette näeb.
Loe edasi
Maamajandus
Põhjaka mõisa kokad üllatasid Jaapanis astelpaju ja angerjaga
Põhjaka kokad Ott Tomik ja Märt Metsallik valmistasid maaeluministri visiidi ajal Tokyos kõrgetele külalistele Eesti toorainetest hõrgutisi, üllatades jaapanlasi astelpajumarjade ja marineeritud angerjaga.
Loe edasi
Päevakorral
Indrek Halliste: iga juht tuleb oma võtmete kimbuga
Veterinaar- ja toiduameti (VTA) peadirektori Indrek Halliste võtmesõnadeks on kiirreageerimine ohu korral, tõhus ennetustöö ja ekspordi edendamine.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Üksikemade toetuseks
Pühapäeval tähistame emadepäeva, mille keskseks sündmuseks on emade tunnustamine, olgu selleks siis omatehtud joonistus lastelt või lillekimp isalt.
Loe edasi
Maamajandus
Teadlased uurivad Polli istanduses nooruse eliksiiri
Seedri Puukool koos Eesti Maaülikooli teadlastega Polli Aiandusuuringute Keskuses on algatanud ainulaadse projekti, kasvatades ja uurides haruldasi marjasorte, mis sisaldavad rohkesti tervislikke bioaktiivseid aineid.
Loe edasi
Maamajandus
Ootame aktiivset osavõttu konkursist “Aasta põllumees”
Konkursile “Aasta põllumees 2017” saavad oma kandidaadi esitada põllumajandusega seotud liidud, ühingud, seltsid ja organisatsioonid. Kandidaatide esitamise viimane tähtpäev on 22. mai.
Loe edasi
Maamajandus
Kevadtööd aias: vaata, kuidas viljapuid pookida!
“Kevad toob aeda väetamise, pookimise ja kahjuritõrje,” selgitab aednik Elmar Zimmer, kes soovitab koduaedades kindlasti kahjuritõrjet teha. Soojavõitu talve järel on kahjureid palju.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Pensionäride rahvaloendus
Hea teada, et valitsus on mõelnud üksi elavale pensionärile – nimelt saab ta nüüd ühekordset toetust 115 eurot, kui rahvastikuregistri andmetel elab üksi.
Loe edasi
Uudised
Üksik pensionär: miks vale aadress võtab toetuse?
Valgamaa pensionär sai juhuslikult teada, et ta polegi ainsana oma korterisse sisse kirjutatud, vaid elab hoopis koos teistega kaasomandis olevas majas. Seetõttu ta aga üksi elava pensionäri toetust ei saa.
Loe edasi
Arvamus
Logistikast globaalselt ja lokaalselt
SÕNA SEKKA: Hiina ime * TUTTAV TUNNE: Ikka rohkem ja suurelt * Panin tähele *
Loe edasi
Uudised
Linnarahvas tõuseb Keila kaitseks rahvahääletusele
Keila linna sunnitakse vägisi liituma Paldiski linna ja lähivaldadega, mistõttu linnavalitsus korraldab sel nädalavahetusel rahvahääletuse sundliitmise poolt või vastu.
Loe edasi
Uudised
Linnarahvas tõuseb Keila kaitseks rahvahääletusele
Keila linna sunnitakse vägisi liituma Paldiski linna ja lähivaldadega, mistõttu linnavalitsus korraldab sel nädalavahetusel rahvahääletuse sundliitmise poolt või vastu.
Loe edasi
Uudised
Allar Jõks: sundliitmise varjus joonistatakse valimisringkondi
Vandeadvokaat Allar Jõks on üldiselt haldusreformi käiguga rahul. Samas leiab endine õiguskantsler, et mõnel juhul on valdade sundliitmine õigusvastane ja suurvaldade liitmise peamiseks eesmärgiks on pigem sobilike valimisringkondade moodustamine enne kohalikke valimisi.
Loe edasi
Maamajandus
Piimatööstused stardivad juustuga Hiina turule
Selle aasta algusest on Hiina turg Eesti piimatoodetele avatud olnud, samas pole veel ühtki koormat piimatoodetega Hiinasse jõudnud.
Loe edasi
Maamajandus
Reaalpalga kasv on tagasihoidlik
Rahandusministeeriumi 2017. aasta kevadise majandusprognoosi kohaselt on reaalpalga kasvuprognoos tagasihoidlik.
Loe edasi
Maamajandus
Kas tõesti kasvavad palgad kiiremini kui hinnad?
Rahandusministeeriumi 2017. aasta kevadise majandusprognoosi kohaselt jätkub palgatulu kiire kasv, kuid umbes poole sellisest kasvust võtab ära tänavune hinnatõus.
Loe edasi
Maamajandus
Tiiu Saare: Meie talu mahemune küsivad isegi olümpiavõitjad
Pärnumaal Paikuse vallas tegutsev Männituka talu on mahekanade kasvatuse ja mahemunade müügiga nii tuntuks saanud, et siin talus käivad mune ostmas nii ökotoidust teadlikud pealinlased kui tippsportlased.
Loe edasi
Maamajandus
Kes kaupleb loata, peab laadalt lahkuma
Enne kui laadale, turule kauplema või kodus valmistatud toitu müüma minna, tuleb veterinaar- ja toiduametile (VTA) esitada sellekohane majandustegevusteade.
Loe edasi
Maamajandus
Hiinlased meie mustikaid enam ei söö
Toidueksport Hiinasse on aastaga vähenenud 40%, kuna külmutatud mustikaid enam Eestist ei ekspordita.
Loe edasi
Maamajandus
Kuidas kohvi kõige paremini säilib?
Kas teadsite, et filtriga valmistatud kohvi rasvaprotsent on väiksem kui kannukohvil, kuna filter imeb osa rasvast endasse?
Loe edasi
Maamajandus
Uued nõuded laadal kauplejale
Enne kui laadale-turule kauplema või kodus valmistatud toitu müüma minna, tuleb veterinaar- ja toiduametile esitada sellekohane majandustegevuse teade.
Loe edasi
Maamajandus
Skandaal võltsitud hobuselihaga – üks hobune on tapetud paberite järgi viis korda
Avastatud on ulatuslik petuskeem, kus odavamat hobuseliha müüakse veiseliha pähe, Hollandi pettur vahistati Hispaanias.
Loe edasi
Päevakorral
Tõnu Post: piimanduse seis on jälle lootusrikas
Tänavu põllumajanduse tippjuhi tiitli pälvinud Kõljala Põllumajandusliku OÜ juht Tõnu Post Saaremaalt kinnitab, et ühiselt tegutsedes võidavad nii piimatootjad kui -töötlejad.
Loe edasi
Maamajandus
“Aasta põllumehe” konkurss ootab tegijaid
Maaleht ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ootavad konkursile “Aasta põllumees 2017” osalema tublimaid põllumehi ja -naisi igast maakonnast.
Loe edasi
Maamajandus
Uus eksporditurg ootab meie piimatooteid, kuid ettevõtted pole vastavat sertifikaati taotlenud
Hiina ametnikud on hinnanud meie toidu- ja veterinaarjärelevalve korralduse hästi toimivaks ja Hiina nõuetega vastavuses olevaks, mille tulemusel on nelja piimatööstuse tooted Hiina turule oodatud.
Loe edasi
Maamajandus
Hiina turg on Eesti piimatoodetele avatud, aga ühtki koormat pole veel teele saadetud
Tänavuse aasta algusest on Hiina turg meie piimatoodetele avatud, ometi pole veel ühtki koormat piimatoodetega Hiinasse jõudnud.
Loe edasi
Maamajandus
Ennetustöö talus – maha löödi 120 hane ja kanad aeti ruumidesse
Euroopas leviva linnugripi tõttu keelas veterinaar- ja toiduamet alates 1. aprillist kodulindude väljaspidamise. Kui see pole võimalik, tuleb linde hoida aia ja võrguga piiratud alal.
Loe edasi
Maamajandus
Ivo Eenpalu: teraviljakasvatajal olgu taskus mitu riskiplaani
Põllumehed püüavad üha täpsemalt prognoosida oma põldude saagikust, tulevasi viljahindu ja õiget aega hindade fikseerimisel. Kes täppi paneb, selle riskid on madalamad.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Liha hakkab otsa saama?
Eesti seakasvatuses on täielik madalseis. Veel mõni aasta tagasi oli meil 539 seafarmi, nüüd on neid alles vaid 143. Kolm aastat tagasi oli sigu üle 370 000, nüüd 270 000.
Loe edasi
Arvamus
Olle Horm: Eestis on ainsana seakasvatus vähenenud
Eestlane on hakanud üha rohkem sealiha sööma, samas sigade arv on kolmandiku võrra kukkunud, nii et sisse tuleb vedada üha rohkem importliha.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumajanduse tippjuht on Tõnu Post
Kõljala Põllumajandusliku OÜ juht Tõnu Post Saaremaalt pälvis Olustveres peetud konverentsil 2017. aasta põllumajanduse tippjuhi tiitli.
Loe edasi
Maamajandus
Minister Tamm: Kas Eesti on nii rikas, et toorpiima välja müüa?
Olustvere konverentsil „Põllumees kui tippjuht“ arutasid põllumehed ja toiduainetööstuste juhid toidusektori ekspordivõimaluste üle, uusi suundi ekspordis tutvustas maaeluminister Tarmo Tamm.
Loe edasi
Maamajandus
Roomet Sõrmus: Meie koostöö taluliiduga on tihe ja töine
Eelmisel nädalal otsustas Eesti Põllumeeste Keskliit, et enam vanaviisi ei jätkata, vaid ühinetakse Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) alla. Eestimaa Talupidajate Keskliit jätkab aga ikka iseseisva organisatsioonina, tehes tihedat koostööd kojaga.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehe riskiks võib olla ka petisest äripartner
Eile Türil toimunud teraviljafoorumil keskenduti teraviljakasvatajate riskijuhtimisele, kuna möödunud aasta oli heitliku ilma ja madalate turuhindade tõttu paljude teraviljakasvatajate jaoks keeruline.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehed ühe mütsi alla
Eelmisel nädalal Türil kogunenud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) üldkoosolek kiitis heaks Eesti Põllumeeste Keskliidu ja EPKK ühinemise.
Loe edasi
Maamajandus
Aednik Harri Poom soovitab kevadtöödega kiirustada
Kiired kevadtööd pole Pärnumaal Saare-Tõrvaaugu aiandis tegemata jäänud ka hiljutise kasvuhoonepõlengu tõttu.
Loe edasi
Uudised
Rohenäppudele jõudis kevad juba kätte
Köetavates kasvuhoonetes ja aknalaudadel on kevad juba käes – võrsuvad paprikad, tomatid, esimesed kevadlilled.
Loe edasi
Maamajandus
Hakkame Eestis aprikoose kasvatama?
Arkna mõisal on plaanis rajada innovaatiline kasvuhoone Polydome, milles kasvavad viljad peaksid katma kuni viie tuhande inimese toiduvajaduse.
Loe edasi
Maamajandus
Tere uus juht Margit Talts: Soovin, et lepingud piimatootjatega ikka jätkuksid
Täna vahetati välja ASi Tere nõukogu, uus nõukogu määras ASi Tere juhatajaks Margit Taltsi, kes asub Aivar Rehe asemel nüüd piimatööstuse igapäevategevust juhtima.
Loe edasi
Maamajandus
Tere müük ajab võlausaldajad ärevile
Maalehele teadolevalt on AS Tere müük Maag Grupile takerdunud pankade nõuete taha, mures on ka põllumehed, kellele Tere on võlgu mitu miljonit eurot.
Loe edasi
Uudised
Maanaiste magusad roosid jõuavad Norrasse
Järvamaal Säreveres voolivad osavad naised käsitööna tuhandeid martsipanist roose päevas, enamik OÜ Convi Food Sweets magusatoodangust eksporditakse Norrasse tordikaunistusteks.
Loe edasi
Arvamus
Paast ning viletsus
SÕNA SEKKA: Esikohale tomat ja puder * PANIN TÄHELE
Loe edasi
Maamajandus
Suhkur, leib ja lina kadumas
Suhkrupeeti enam ei kasvatata ja linakasvatus on hääbunud, kuna puuduvad töötlevad tööstused.
Loe edasi
Maamajandus
Punutud kartulikorv oli metsavendade kingitus
Talumajapidamised on traditsiooniliselt kasutanud kartulikoristamisel ümarapõhjalisi kartulikorve, eriti on need kasutusel olnud Lõuna- Eestis.
Loe edasi
Maamajandus
Meie mehed kui rahvusvahelised lambapügajad
Lambapügamine pole pelgalt raske igapäevatöö, vaid ka kõva spordiala, mis on meie mehed mitmel korral viinud maailmameistrivõistlustele.
Loe edasi
Maamajandus
Kartulivabariigist on järel vaid riismed
Eelmisel aastal kasvatati kartulit vaid 5600 hektaril, kümne aastaga on kasvupind vähenenud kaks korda, kuna odava hinna tõttu saavad kartulikasvatust endale lubada vaid suurfirmad.
Loe edasi
Maamajandus
Kodumaised juustud-mahlad on importkaubast tunduvalt odavamad
Ehkki hinnangutes on kodumaise toidu eelistajaid 77 protsenti, vaadatakse poodi minnes siiski eelkõige toidu maitset, värskust ja hinda ning ostueelistus sõltub rohkem rahakoti paksusest.
Loe edasi
Maamajandus
Tüli majas: Kirjavahetus Tartumaa põllumeeste siselistis tõi advokaadi hoiatuse
Tartumaa põllumeeste liidu teraviljakasvatajatest liikmete omavaheline meilisuhtlus tõi liidu juhile Jaan Sõrrale advokaadibüroo hoiatuse.
Loe edasi
Maamajandus
Laktoosivabad jogurtid on müügil õunte, maasikate ja murakatega
Eestis pakutavatest piimatoodetest on 10% laktoosivabad, näiteks Farmi piimatööstuse jogurtid on valmistatud õunte, pirnide, maasikate ja murakatega.
Loe edasi
Maamajandus
Sirje Potisepp: Võtke vabariigi sünnipäevaks lauale peale kiluleiva ka midagi!
Eesti Toiduainetööstuse liidu juhtaja Sirje Potisepp toob esile, et lipumärgiga kodumaiseid toidukaupu ostes toetavad elanikud oma tootjaid, töötlejaid ja neid inimesi, kes saavad toidusektoris tööd.
Loe edasi
Maamajandus
Juhan Särgava: Kõrvuti rivis ühe piimaleti taga kaubelda on päris naljakas
Maikuus avatakse uuenenud Balti Jaama turg, kuhu oodatakse müüma väiksemaid talumeiereisid oma toodetega. Turuhaldajad lubavad teha talunikele suuri soodustusi, peaasi, et nad kohale tuleks.
Loe edasi