Margus Mikomägi
Ajakirjanik
Elu
TÕNIS MÄGI: olen selle vastu, et ELs kuulutatakse kõik normaalne ebanormaalseks
Muusiku jutu võiks kokku võtta ka küsimusega, kui vabad me tegelikult praegu oleme.
Loe edasi
Kultuur
Kui kõik ära lähevad... Hans Kaldoja
Näitleja Hans Kaldoja ei kõnni enam meie seas. Ei loe enam ühtegi uut järjejuttu raadios. Ei tee enam ühtegi uut rolli laval.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Mullune lumi toidab maad
“Mullune lumi,” vastas mu õpetatud vestluskaaslane küsimusele, kas ta on lugenud riigikogulase Barbi Pilvre alkoholiaktsiisiteemalist arvamuslugu, mille moraal olevat, et täidame maa joodikute asemel loomadega, inimene elagu linnas.
Loe edasi
Kultuur
Kunstikoguja kirjutab kunstist ja kunstikogujast
Andres Eilarti raamat “Kunst koguda. Kunsti­koguja” viib lugeja reaal­selt eksisteeri­vasse paralleelmaailma me kõrval.
Loe edasi
Kultuur
Meeleavar Betti Alver Eesti noorte peas
Üks luuleime sai taas nähtavaks ja kuuldavaks Jõgeval – 25. korda peeti Betti Alveri luulepäevi, kus astus üles 16 kooliteatrit üle Eesti.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN: The Rise and Fall of Estonia*
Diktatuurilise vaimsuse märgid on nii pealekaebamise äpi loomine ja reklaamimine kui ka soov võtta teatrilt NO99 riiklik toetus.
Loe edasi
Elu
Kaarel Irdi lapselaps Priidu Adlas maalib valgusega
Näitlejate kohta käib ütlus, et nad eelistavad olla rambivalguses. Näitlejate laps ja lavastaja Kaarel Irdi lapselaps Priidu Adlas tunneb rambivalgust peensusteni. Ta on Eesti üks hinnatumaid valguskunstnikke.
Loe edasi
Elu
Urmas Alender oli arukas ja romantiline lüürik
Kui Paavo Kanguri raamatusse "Urmas Alender: lõputa lookleval teel" kirja pandud meenutusi lugeda selle pilguga, et suurem osa Urmas Alenderi lühikeseks jäänud elust möödus Nõukogude Liidus (Alender sündis 1953. aastal ja suri 1994. aastal, kui hukkus reisilaev Estonia), saab tõdeda, et vahet pole – elu on elu ja noored on noored nii siin kui kapitalistlikus läänes.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI | Hüüdja kõrbes: veesõda tuleb!
15 000 maailma teadlast juhivad tähelepanu, et kui me ei muuda kurssi, ootab ees katastroof, maailmas kipub mage vesi otsa saama.
Loe edasi
Arvamus
Ämblikuvõrkude saladused ja uudishimu
Selliseid asju on väga palju maailma juurde tulnud, mida me lihtsalt ei tea. Ometi usume, et teame rohkem.
Loe edasi
Kultuur
Alender – arukas ja romantiline lüürik
Paavo Kanguri 2010. aastal ilmunud elulooraamat “Urmas Alender: lõputa lookleval teel” on üsna sarnane kuulsate rokkmuusikute elulugudega, mis meilgi ilmunud.
Loe edasi
Kultuur
Portselanist lauakell on puruks pillatud
Aarne Üksküla poole tema eluajal ma intervjuusooviga ei julgenud pöörduda. Ei tahtnud kuulda äraütlemist ja mõtlesin sellele ka, kui ebamugav on tal seda teha. Ta oligi selline inimene, kes oskas vaikida. Küllap hoidis oma sõnad ja mõtted lava jaoks.
Loe edasi
Kultuur
Öökullihõiked draamateatri lavastuses “Ivanov”
Saatus, eksistentsiaalsus, sürreaalsus ... tühjus ja tarbetus. Ma ei meeldinud endale, kui Eesti Draamateatri lavastuse “Ivanov” peategelases ennast ära tundsin.
Loe edasi
Elu
Ameerikas elav venelane teab, mis päästaks Narva
Kui Narvas Vaba Lava valmis saab, plaanib Ameerikas elav vene lavastaja Juri Urnov avada seal Eesti, Ameerika ja Vene kultuurikoostöö keskuse. Hakatuseks käis ta hiljuti Eestis maailmakuulsa teatrisaadiku Philip Arnoult’ga.
Loe edasi
Elu
Head ööd, vend…
Miks nii on, et kui inimene sureb, tulvab pähe lõpmatu piltide rida. Igaüks neist tundub liiga isiklik, nii et jagamine näib olevat ebaõige. Kui sureb suur näitleja… Mis siis teistmoodi on? Mitte midagi, surma ees oleme kõik võrdsed. Need pildid säilivad seni, kuni lõpp on vaikus.Üks pilt nüüd siiski Aarne Ükskülast. Olen selle diktofonile salvestanud ja alles hoidnud. Hääl kannab.
Loe edasi
Kultuur
Katkumaailmas pole enam väljapääsu
Jaan Toominga, Nero Urke ja harrastusnäitlejate “Hamlet” Elva Lendteatris on William Shakespeare’i värsstekstil põhinev maapealne põrgu. Nii kõlab klassika XXI sajandi esimesel veerandil.
Loe edasi
Kultuur
Filipp Los – mees, kellel puudub provintsikompleks
“Eesti Vene teater tuleb intensiivsemalt tööle panna,” ütleb pisut üle kuu aja selle teatri kunstilise juhina töötanud Filipp Los (50).
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Kohapealne võim volikogudele!
Eesti riik on suur mees juba, peaks olema täiskasvanu. Suuruse üks tunnuseid on suuremeelsus. Suureks saab saada see ka, kes ise füüsiliselt väike.
Loe edasi
Kultuur
Ideed on õhus: Narvas plaanitakse kaht lavastust Eesti muusikute edust Venemaal
Lisaks Tartu Uue Teatri “Kremli ööbikute” suvelavastusele Narvas on produtsent Märt Meosel juba üle aasta käinud töö samateemalise lavas­tuse “Transiit” välja­toomiseks Narva Vaba Lava avamisel.
Loe edasi
Arvamus
Margus Mikomägi: sõja ja rahu, lagunemiste ja ühinemiste sügisvalgus
Maailm on ennast pea peale pööranud. Diktaator Łukašenka on Minski linnapildist automaatidega OMONi jõmmid ära korjanud, demokraatlikus õigusriigis Hispaanias peksab politsei oma riigi rahulikke kodanikke.
Loe edasi
Arvamus
Rein Marani ilmaruum maa peal ja kinos
Rein Maran on oma loodusfilmidega eestlaste loodusesse suhtumist mõjutanud üsna samamoodi nagu Fred Jüssi oma raadioloengutega ja ajakiri Eesti Loodus oma järjepidevusega. Elu on õppimine, õppimise tuum on märkamine ja märkamistest saab looming. Ainult nõnda on inimese elu rikas.
Loe edasi
Kultuur
Ärge lammutage vana teatrit veel – Draama 2017
Vaatasin Tartus Draamal neid etendusi, mida olin ammu näha tahtnud ja polnud jõudnud. Festivali programmis oli palju noorust. Seekord vaatasin vanu ja sain aru, mis on päriselt uus.
Loe edasi
Kultuur
Marani ilmaruum – maa peal ja kinos
“Ööbikut ei tohi reeta. Rein Marani elu filmides” ilmus esimest korda 2011. aastal. Marani elufilosoofia ja selle kujunemise lood kirjutas üles Alo Lõhmus.
Loe edasi
Kultuur
Margus Mikomägi : Tähelepanuväärt teater sünnib vana väega kohtades
Neid suvelavastusi üldjuhul enam ei mängita. Kui, siis ehk tuleval aastal. Nüüd laon nähtud etenduste kavadega pasjanssi ja püüan peas selgust saada, millest suveteater mulle/meile teada andis.
Loe edasi
Kultuur
Tõnis Mägi Mikk Mikiverist: ta oli kui mereäärne üksik puu
Lavastajana haruldaselt peen ja diskreetne. Oli Eesti teatris see mees, kes kandis edasi härrasmeeste järjepidevust, iseloomustab Tõnis Mägi oma head sõpra Mikk Mikiveri, kes saanuks 4. septembril 80aastaseks.
Loe edasi
Uudised
Tromb lõhkus ainulaadse dendropargi kümne sekundiga
12. augusti õhtul käis tromb üle Järvamaa servas asuva Rõugu pea kaheksa hektari suurusest talupargist, mida 1996. aastast hooldavad lavastaja Merle Karusoo, näitleja Katrin Saukas ja sotsioloog Andrus Ristkok.
Loe edasi
Arvamus
Mis vahe on maal ja linnal
Meil kõigil võiks olla oma sisemine Gotlandi käi. Muidu maailm muutub nüriks.
Loe edasi
Kultuur
Lembitu – piiratud vabadus kaheksasada aastat tagasi
Täna esietendub Lõhavere linnamäel suur vabaõhulavastus “Lembitu”. Kolmekõne katkendid pärinevad varahommikusest jutuajamisest lavastaja ja dramaturgiga viis päeva varem.
Loe edasi
Kultuur
Merle Karusoo: eestlasi on nii palju, kui on me mälupangas elulugusid
Raplamaa Pirgu arenduskeskus ja seal sees ennast ja eestlaste olemust avastanud Merle Karusoo juhitud Pirgu Mälukild tähistasid 30 aasta möödumist sünnist.
Loe edasi
Kultuur
Mart Kivastik: Eelmaa Sass tegi kolme minutiga minu näitlejatest enda näitlejad!
Saueaugu teatritalu peremees Margus Kasterpalu korraldas näitleja ja lavastaja Aleksander Eelmaa 70 aasta juubeli (mis tegelikult oli aasta tagasi, kuid jäi toona suurema tähelepanuta) pühitsemiseks sümpoosioni. Tellis seitse ettekannet ning kutsus kuulajad külasse ja tallu.
Loe edasi
Arvamus
Muutunud inimeste maa ja ilm
Maarahvas me enam ei ole, aga uut määratlust pole välja mõeldud. Märkan eestlaste heaoluga kasvavat iseloomulikku ja ebavajalikku ilmasõltuvust.
Loe edasi
Kultuur
Iga välismaal õppiv Eesti noor on meie kultuuri saadik
Dajana Sagorskaja ja Andres Popov, kes mõlemad muukeelsete juurtega eestlased, jagavad oma esimesi mõtteid Peterburi teatriakadeemiasse lavastajaks õppima asumisest.
Loe edasi
Kultuur
Viis Eesti noort pääses meistri juurde lavastajaks õppima
Kuigi konkurss Peterburi Teatriakadeemiasse on alati väga suur, valis tunnustatud lavastaja ja õpetaja Lev Erenburg (s 1953) seekord lausa viis Eesti noort oma teatrilavastajate kursusele õppima.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Mesilased surevad... kahjuks varem
Kas nüüd ongi käes aeg, kus inimese oma tunnetus enam ei toimi? Või ei julge me seda usaldada, nutitelefon ja eneseabiõpik tunduvad targemad?
Loe edasi
Päevateema
Hendrik Relve: mingit katastroofi meie metsanduses ei ole
“Rahulolu ei ole mitte kuidagi seotud sellega, kui palju infot või asju sul on. Küll aga on see seotud inimsuhetega,” ütleb Hendrik Relve, kui tema metsaveerekodus räägime inimeseks olemise vajadusest, aga ka identiteedist, maailmarännakutest ja Eesti metsast.
Loe edasi
Kultuur
Käbi Laretei võttis eluülesandeks mitte kunagi kibestuda. See lasi tal olla vaba.
Pianist ja kirjanik Käbi Laretei (1922–2014) saanuks 14. juulil 95aastaseks. Suurt kunstnikku ja sõpra meenutab Frankfurdis elav eesti helilooja ja esseist Jüri Reinvere.
Loe edasi
Arvamus
Buldooser on asendunud ekskavaatoriga
29. juunil 2017 otsustas Rapla vallavolikogu, et Rapla linn on korvpallipealinn.
Loe edasi
Kultuur
Aivar Tommingas: sõnad ei pruugi tähendada seda, mida kuuleme
Pühendunult näitlejatööd tehes ei unusta Aivar Tommingas elu ja elamist.
Loe edasi
Kultuur
Pärt Uusberg teel oma esimese sümfoonia poole
Rapla XXV kirikumuusikafestivali avakontsert 28. juunil kandis nime “Õhtu ilu”. See oli helilooja Pärt Uusbergi autoriplaadi esitlus.
Loe edasi
Arvamus
Juhtkiri: Laulupidu jääb!
“Jätke vihmavarjud koju ja heisake sinimustvalged rahvuslipud!” kutsuvad üles kohe algava XII noorte laulu- ja tantsupeo korraldajad. Üleskutse, kus argine ja ülev koos. Pidu, kus esinejad on vabas Eestis sündinud. Võib mõelda, et see pidu on taas enda rahvaks laulmise ja tantsimise koht.
Loe edasi
Kultuur
Rein Ojaga Lembit Ulfsakist: laval säramine nõuab omaette olemist
Lembit Ulfsak saanuks 4. juulil 70aastaseks. Räägime teatrijuttu Eesti Draamateatri juhi Rein Ojaga garderoobis, mida nad jagasid Ulfsakiga kümme aastat, kolmandaks kaaslaseks Ain Lutsepp. Need kolm nime on senimaani ka garderoobi ukse kõrval kirjas.
Loe edasi
Intervjuu
Vahur Laiapea: kui olin selles valus sees, siis palusin endale surma
Filmimees Vahur Laiapea sõnul pole temas viha. Ta ei vihka teda Afganistanis Talibanile maha müünud teejuhist reeturit. Räägime surma ees seisnud mehe maailmakäsitlusest.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN: Elu kuldses puuris
Kuklas tuksatab seda kirja pannes: ära kirjuta, see ei aita kedagi, see otsus on nüüd tehtud. Raske on valida, mis tähtis on. Õigemini, mis on tähtsaim.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Mida rikkam põli, seda vaesem meel
Sajandivahetuse paiku suhtlesin tuttava mustlasega. Kurjad keeled rääkisid, et ta kaupleb narkootikumidega; head keeled kõnelesid, et mees on mustlasparun. Mulle ta meelemürke ei pakkunud, isegi müügiks mitte.
Loe edasi
Kultuur
Harrastajad näitasid Jänedal teatri tipptaset
Kesk-Eesti harrastusnäitlejate koondise mängitud panoraam kirjanik Raimond Kaugveri elust “Mees raamatust” sai lava­küpseks Tiit Alte käe all – tõeline meistriklass.
Loe edasi
Uudised
EESTI KROON 25
Eesti kroon võinuks saada hoopis teistsuguse näo * Siim Kallas: oma raha ootus Eestis oli kolossaalne * Sõjajärgse Eesti Panga esimene president Rein Otsason: sain aru, et lasteaia mängimist pole võimalik teha
Loe edasi
Kultuur
Libahundi okkalisevõitu tee parnassile
Homme, 9. juunil lõpeb Tatarimaa pealinnas Kaasanis XIII teatri­festival “Naurus” Sergei Potapovi 2015. aasta suvel Viinistu katlamajas esietendunud lavastu­sega “Libahunt”.
Loe edasi
Päevateema
Neeme Järvi: Euroopa Liit ehitab raudteed, aga kultuurile ta ei kuluta
7. juunil 80aastaseks saav maailmakuulus eesti dirigent Neeme Järvi unistab, kuidas eesti rahvus alles jääks: „Selleks ehitame mere äärde ooperiteatri, mitte bensiinijaama. Linnahallist teeme kontserdisaali, mitte konverentsikeskuse, ja selle avab maailma parim sümfooniaorkester ERSO.”
Loe edasi
Arvamus
Minagi olen Arkaadia teel, kuigi...
Ei saa lahti mõttest, miks nõnda on: loen, et Arvo Sarapuu viidi Tallinnas maskides meeste vahel ülekuulamisele, ja noogutan – lõpuks ometi! Loen, et Kirill Serebrjannikov viidi Moskvas maskides meeste vahel ülekuulamisele, ja see hirmutab mind – kas jälle?
Loe edasi
Arvamus
Helge tulevik ja kuldne minevik
Sõna sekka: Vene võim ja totaalne hirm * Tuttav tunne: Mina valin oleviku * Panin tähele * Sügav mõte
Loe edasi
Kultuur
Lavastaja Damir Salimsjanov: lapsena tahtsin saada mustkunstnikuks
Volga tatarlaste järeltulija Damir Salimsjanov (49) elab Udmurtia pealinnas Glazovis. On sealse linnateatri Parafraas peanäitejuht. Nüüd teeb aga Tallinnas Telliskivi loomelinnakus proove. Lavastus “Praegu pole aeg armastamiseks” esietendub Lahemaal Kolga mõisas 5. juulil.
Loe edasi
Kultuur
Arvo Kukumägi oli ideaalmaastike mees – setu suurlinna katusel
Loe edasi
Kultuur
Kunst avab võõrad elutoad ja inimesed kaasaelamiseks
Voronja galerii korternäitused Tartus teenivad mitut meeli avardavat eesmärki. Talvehooaja lõpetasid kolm fotoväljapanekut, mis aitasid avastada Tartu Karlova linnaosa ja inimesi.
Loe edasi
Kultuur
Heino Kiik – kirjanik, kes teadis, mis loom on labidas
Kolme päeva pärast on 14. mai, mil 90 aastat tagasi sündis Eestisse mees, kes kirjutas ennast põlvkondadeüleseks. Oli agronoomiharidusega kirjanik, toona üks paljudest, kes maatööd tundsid. Nüüd mõtlen temast kui mehest, kes lisaks paljule muule teadis, mis loom on labidas.
Loe edasi
Kultuur
Meeste monoloogid alates aastast 2010
Äsja esietendusid ühenduse R.A.A.A.M. lavastus “Hullumeelse päevik” ja Tartu Uues Teatris “Sümfoonia ühele. Allegro con moto”. Meenutasin viimastest aastatest meeles olevaid meeste monolooge, mis ei liigitu stand-up’iks ega pelgalt estraadikavaks.
Loe edasi
Arvamus
Akadeemikud barrikaadidel ja peaminister vene kirikus laulatusel
Ma ei teagi, kumb on suurem uudis – kas see, et Moskvas teeb sõja(kurjuse)-vastaste näidenditega ilma Marius Ivaškevičius, Leedu dramaturg, kelle näidendit “Väljaheitmine” mängi- takse meie Eesti Draamateatriski, või see, et siin Eestis ei jätku Henrik Kalmeteid ja seepärast tundub kõik paigal seisvat.
Loe edasi
Elu
Igor Volke: Jeesus Kristus võis olla tulnukas
“Me ei ela praegu tõejärgses, vaid hoopis tõe-eelses maailmas,” ütleb üle 35 aasta ufojuhtumeid uurinud Igor Volke. Teda ei sega enda ufomeheks nimetamine. Oma sõnul on ta laiemas plaanis hoopis keskkonnaanomaaliate uurija. Seda, mida uurida, tuleb üha juurde.
Loe edasi
Kultuur
Uued suvelavastused: mida vaadata, kuhu sõita
Eesti teatri suvehooaeg tundub taas huvitavam kui lavastuste mass, mis esietendub talviti. Teatripilt on meil kirju nagunii. Kuidas valida?
Loe edasi
Kultuur
Kristiina Ehin ongi rahvalaul...
Oma vastse luulekogu “Kohtumised” esitlusel Raplas ütleb Kristiina Ehin, et tal on tunne, nagu läheksid tema luuletused proosalisemaks ja laulud (laulutekstid) lüürilisemaks.
Loe edasi
Arvamus
Kust tuleb müra ja kuhu kaob raha?
Kumb nüüd on: kas informatsiooni arukateks mõteteks seadmiseks ei ole aega või pole tahtmist?
Loe edasi
Uudised
Eesti teatri visiitkaart Ugalas
Seekord esitleti Eesti teatrit Eesti televisioonis Eesti rahvale nagu tavaliselt rahvusvahelisel teatripäeval. Seda tehti Viljandis Ugala teatris 28. märtsil.
Loe edasi
Kultuur
Lembit Ulfsak: tagasiminek isa juurde
Läks mees, kes on kui puu hääl, kes koputab, ja on kohal alati, kui jälle on õige aeg.
Loe edasi
Kultuur
Kristo Viiding oma mõtteid välja kuulmas
Kristo Viiding mängib nii Londonisse inglaseks läinud eesti meest Beni “Väljaheitmises” kui ka suletud eestluse ohvrit Margust “Libahundis”. Beni roll tõi talle Eesti teatriauhindade peaosa nominatsiooni. “Libahunt” hiilgab maailma festivalidel.
Loe edasi
Kultuur
Armastuse vägi tapab surma väe
Tobe nüüd tunnistada, aga mu aastatepikkune soov Sinuga elust rääkida ja see üles kirjutada ... on nüüd vaid mõte.
Loe edasi
Kultuur
Uuenenud teatrimaja ehk Vana mees sai uue ülikonna
Kui teatrimaja on 36aastane ning kui seda on teiste seas juhtinud Jaan Tooming, Kalju Komissarov, Jaak Allik, Peeter Tammearu ja Andres Lepik, on maja väärikas, aga parimas loomiseas. Viljandi Ugala teatris ja majas nii on. Käidud on teekond “Rahva sõjast” “Nähtamatu daamini”.
Loe edasi
Kultuur
Keskmaa ärksuse kiituseks – Raplas mõtetest puudu ei tulnud
Raplas räägiti Kesk-Eesti identiteedist konverentsil “Noored kultuuriruumi ristteel”.
Loe edasi
Kultuur
Kalju Komissarov on surnud. Elagu Kalju Komissarov!
Kõlab ebakonventsionaalselt, aga samas Sinu moodi, kui öelda kähiseva valuga üsna uhkelt: “Koma pani punkti.” Ikka on valus.
Loe edasi
Kultuur
Eesti esimene folkooper Tartu Uues Teatris
Tartu Uues Teatris etenduv “Praktiline Eesti ajalugu” (“PEa”) on teatraalne, muusikaline ja gastronoomiline elurõõmusõõm.
Loe edasi
Arvamus
Kas mitte liiga tihti ei vaja me mõistmiseks tiitreid?
Neile, kes tahaksid, et vabariigi presidendi aastapäevavastuvõtu kontsert oleks nagu naabrimehe saunapidu – “sünnipäevalaps, sa võta veel üks naps”...
Loe edasi
Arvamus
Marx ja Engels, Brüssel ja New York
SÕNA SEKKA: Männiseemned New Yorki * TUTTAV TUNNE: Maja valmis, sussid püsti? * Panin tähele * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Kultuur
TEATRIELAMUS: Nabanööri pidi koos kogu eluks
Liis Aedmaa “Emadepäev” on lavastus emaks olemisest ja laste kasvatamisest. Nii iseloomustab oma esimest lavastust ta ise. Ja nii nagu naine/ema ütleb, nii on.
Loe edasi
Kultuur
TEATRIELAMUS: Inimesed vaatavad merele
Kuressaare Linnateatri lavastuse “Paljasjalgne Debora” kavalehel on Jaan Krossi sõnad luuletaja Debora Vaarandi kohta: “Hea inimene kurjadelgi aegadel.”
Loe edasi
Arvamus
Viha laastab linnad
Mul on viimasel ajal tunne, et psühholoogid ja psühhiaatridki on segaduses ega oska või julge välja öelda, mis inimestega ühiskonnas sünnib.
Loe edasi
Kultuur
Kõntsast* puhas Rea Lest
Eesti filmirežissöörid on NO99 noore näitleja Rea Lesta korraga üles leidnud. Rainer Sarneti “November” jõudis just kinodesse. Kaks mängufilmi Reaga peaosas tuleb veel.
Loe edasi
Kultuur
Rakvere romanss
Rakvere teater ja ta ruum on kultuurioaas. Vastasseisu rõhutamata kannab sootuks teist esteetikat kui Eestit vallutanud supermarketibuum.
Loe edasi
Arvamus
Midagi on jäädavalt kadunud
SÕNA SEKKA: Kui haritlane vihastab * PANIN TÄHELE: Tähenärimisest ka rõõmu * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Kultuur
Ema, kallis ema, oled nõnda hea...
Mul on tunne, et Helen Rekkori äsja Rakveres esietendunud lavastuse “See kõik on tema” pealkiri oleks samuti pidanud olema “Ema” – nagu Kadri Kõusaare senini oma võidukäiku jätkaval filmil. Ja põhjus pole ainult see, et mõlemat ema mängib Tiina Mälberg.
Loe edasi
Elu
KERSTI KREISMANN: olen alati suurelt unistanud
“Ma väga kohe ei tahaks maale tagasi,” ütleb Kersti Kreismann. “Mina olen ikka väga maakas,” vastan. “Ma tean!” ütleb Kersti. Ja siis me räägime. Õigemini tema räägib, mina rohkem kuulan.
Loe edasi
Kultuur
Eesti juurtega Prantsuse kunstnik otsib oma ja meie pelgulinna ja pääsküla
Tarah Montbélialtzi näitus “Veneetsia” Tallinnas Kiek in de Köki fototornis kinnitab kunstniku võimet omistada hetkele tuleviku tähendus.
Loe edasi
Kultuur
Mis teater on, miks teater on?
Hakkasin seda küsimust inimestelt küsima 2006. aastal. Eesti teater sai siis 100aastaseks.
Loe edasi
Arvamus
Uus tõde ei saa Eestis olla vale
Öeldakse, et maailm on muutunud ja nüüd tuleb valetada, sest teisiti ei saa.
Loe edasi
Intervjuu
David Vseviov: loobudes lootusest, oleme loobunud kõigest
Eesti elu valitsevad poliitika ja ideoloogia, kuid kahjuks napib mõtestajaid ning autoriteetseid eksperte, ütleb ajaloolane David Vseviov lahkuvat aastat kokku võttes.
Loe edasi
Kultuur
Külmetava kunstniku portreest koos Kaido Olega
Kaido Ole on mu jaoks teatraalne kunstnik. Selline, kes maalides ja elades päris. Läinud reedel avas ta Tallinna Kunstihoones oma suure näituse, millel pealkiri „Nogank hoparniisi“. Võta siis nüüd kinni, mida see tähendab?!
Loe edasi
Kultuur
Hoiatav teater suures Venes, aga ka väikeses Eestis
“Maailma ilusaim tüdruk” ja “Märter” on teatriruumis kõrvuti. Teineteisest nii kaugel ja siiski nii lähedal.
Loe edasi
Kultuur
KUNSTIELAMUS: Elmar Kits pool sajandit hiljem
Tartu Kunstimajas on Elmar Kitse näitus, mis esimest ja seni viimast korda oli üleval 1966. aastal.
Loe edasi
Mälu
Evald Hermaküla – nagu isesüttiv küünal
6. detsembril oli Evald Hermaküla 75. sünniaastapäev. Kahjuks lahkus Eesti teatri geoloogiharidusega suurkuju 2000. aastal elust omal tahtel.
Loe edasi
Uudised
Eesti ainulaadset kooliteatrite liikumist juhib Rakvere
Kahjuks ei ole keegi kokku lugenud, kui palju on meil teatritegijaid, kelle tee sai alguse kooliteatrist.
Loe edasi
Kultuur
Väeotsimise ja -kaotamise lood Tartus
Tartu Uue Teatri lavastus “Vägi” annab elujõudu. Vanemuise “Suluseis” on nii iga­päevaselt argielu kirjeldav, et võiks vabalt olla väe otsimise teekonna päästikuks.
Loe edasi
Arvamus
Riik ei ole kaubamaja, kus inimesed klientideks
Kliendist kodanikuks saamine omal maal. On see enam võimalik? Kodanikul on õigused, klient peab kõik ise kinni maksma. Ka valitsejate lolluse.
Loe edasi
Kultuur
Minu kalender, sinu kalender nende oma – kalendrikuumus!
Kalender käib meiega kaasas nii telefonis kui arvutis. Ometi trükitakse Eestis eestikeelseid mitmesuguseid kalendreid sadu kui mitte tuhandeid.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Head teemad on elluviimiseks
Ajakirjanik küsis mu Vene sõbralt hiljutise intervjuu lõpuks, et mida ta teeks esimesel aastal, kui oleks kultuuriminister. Venes nimelt käib pikemat aega kultuuriraha kärpimine.
Loe edasi
Kultuur
Vasakpoolsed – mässajad, märtrid või kangelased
Suure Sotsialistliku Oktoobrirevolut­siooni 99. sünnipäeval 7. novembril, kunagises Hans Heidemanni nimelises trükikojas (nüüd Vilde lokaal Tartu kesklinnas) esietendunud Peeter Volkonski lavastus “Kangelased” püüab mõista 100 aastat tagasi elanud noori kommuniste.
Loe edasi
Elu
Rapla mehe lennud all- ja pealpool pilvi
Tikkaru koorejaamas elu alustanud, Härgla kooli ja Rapla keskkooli lõpetanud ligi kahemeetrine Raivo Kask pidi oma pikkuse pärast taotlema eriloa, et pääseda Venemaale lennukooli õppima. Lennuki kokpit oli mehe töökabinet 42 aastat ja kolm kuud.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: me nägu ei kõla enam tuttavalt
“Peksame presidenti” ei ole hea mäng. Kõlab nagu Edward Albee näidendi stseen, millel pealkiri “Kargame perenaist”.
Loe edasi
Arvamus
Viimane lehm oli Tsilla ... viimane koer oli Krants
... jalad ees üle silla... enne Iida, siis Ants. (Jaan Kaplinski)
Loe edasi
Kultuur
Mart Kivastik: sest kunst ju parandab maailma?
Mart Kivastik sai 2015. aastal novelli “Õnn tuleb magades” eest Friedebert Tuglase novelliauhinna. Kirjutas selle alusel stsenaariumi ja tegi režissöörina sama­nimelise mängufilmi.
Loe edasi
Kultuur
JAAK ALLIK VÄRSKES MAALEHES: Riigikogu on kõige vähema tööga töökoht Eesti Vabariigis
Nüüd kui Jaak Allik just 70 sai ja avaldas “Kihnu Jõnnist Savisaareni” – raamatu, kus teljeks ta poole sajandi jooksul kirjutatud teatriarvustused ja lihaks luudel poliitika Leonid Brežnevist Kersti Kaljulaidini –, räägime maailmavaatest. Selle kujunemisest ja kestmisest.
Loe edasi
Kultuur
Teatriseenekorvi täitmas sügisel
Katse kirjeldada kirjeldamatut, sest elu on viiv, teater on hetked. Peamiselt Kuldsest Maskist Eestis.
Loe edasi