Margus Mikomägi
Ajakirjanik
Arvamus
KOLUMN: Järjest raskem identiteeti hoida
Raplas keelepäeval kõlanud mõte sellest, et me, täiskasvanud, peame oma identiteedi väärikalt välja kandma, ei lase mind lahti.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Teeks korraks vaherahu!
“Ratsu eest mu riik!” pakub verine kuningas Richard III samanimelises tragöödias, mis toodi tänavu Eestis lavale kahes kohas korraga. Kas meil on tänapäeval “riik Rail Balticu vastu”? Kõlab koledalt, aga kui mõelda...
Loe edasi
Kultuur
Richard3 andis avapaugu sügisel käivituvale Paide teatrile
Paide Muusika- ja Teatrimajas esi­etendus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli diplomi­lavastus “Richard³” – kultuuri­sündmus lausa mitmes plaanis.
Loe edasi
Arvamus
Kuningal üks silm nutab, teine naerab
Lugege muinasjutte, sõbrad, see rumalamaks kindlalt ei tee.
Loe edasi
Kultuur
“Hipide revolutsiooni” autor: meil annab riik kultuurile raha võimutruuduse eest
“Isegi nõukogude korda ei tohiks ma ilmselt negatiivses võtmes kujutada. See on ka selline ohtlik ja kahtlane teema tänapäeva Venemaa kultuuriruumis,” möönab tuntud Vene dramaturg Mihhail Durnenkov.
Loe edasi
Kultuur
Mart Kivastiku fenomen – aeg muutub äkki ajatuks
Hea kirjaniku teeb huvitavaks isiksuseks kindlasti ka see, kellest ja muidugi millest ta kirjutab. Kirjanik Mart Kivastik saab 4. märtsil 55aastaseks.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Ajalugu on tulevik
Ilma maata ei ole midagi. 2002. aastal avaldas Eesti vanim kirjandusalmanahh Looming (sündis viis aastat hiljem kui meie riik) Andres Ehini luuletuse, kus juttu meist, eestlastest: “sügaval maa all elavad / linnud / mullased linnud / kui nad puhtaks pesta / lööb särama rukkilille karva sulestik.”
Loe edasi
Kultuur
Richard III: kirjapanemata kuulsus ei ela kaua*
Lavastaja Sergei Potapov näitab Eesti Vene teatris lavastatud Shakespeare’i “Richard III” loos võimu telgitaguse ajaloolise kurjuse, hirmu ja needuse üks ühele jõudmist me globaalkülaks saanud tänapäeva maailma.
Loe edasi
Arvamus
Töökuulutus: ühiskond vajab õppinud psühhiaatrit – kiiresti
Kui ühiskond ei ole päris terve, tahaks diagnoosi oletajate asemel rohkem kuulda asjatundjate häält.
Loe edasi
Päevateema
Lehte Hainsalu: inimesi ei tohi raisata, inimene ongi kultuur, keel ja loodus
Eesti Vabariigi taastamise juures olnud kirjanik Lehte Hainsalu ütleb, et praeguste poliitikute hulgas on palju neid, kes kaamerate ette ihkavad, kuid vähestel on öelda midagi uut. “Maailmal peaks laskma areneda. Oma teed minna,” sõnab ta.
Loe edasi
Kultuur
Nõukogude ajal tuli rauast flöödile augud sisse mõelda
"Hipide revolutsioon" Ugala suurel laval on nii detailirohke ja täpne, et peaks andma positiivset mõtteainet erineva elukogemusega põlvkondadele.
Loe edasi
Päevateema
Toomas Kiho: põhiseaduse tegemise aegu ei arvatud, et võime ise oma maa ära trööbata
Ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho ütleb, et kui lähtume mõtteviisist, kus on peamine, kuidas raha taskusse kühveldada, siis võib-olla Eesti tõesti ei pea 200. aastapäevani vastu.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Keeletellingud ja stooritelling
Keele hoidmise võtmesõnaks on saanud nüüd stooritelling. See sõna kõlas taas kolmapäeva hommikul Vikerraadios, kui tutvustati ajalehti: “Edu saavutamiseks hotellinduses tuleb kindlasti tegelda sellise asjaga nagu sisuturundus ja stooritelling, see on võtmesõna...” Tänases Maalehes ütleb professor Rein Taagepera oma mullusuvist mälupilti kirjeldades: “Mulle tundus, et terve Eesti on muutunud Välis-Eestiks.”
Loe edasi
Meelelahutus
Kerro – keskealiste rõõmurohke olek
Režissöör Aljona Surži­kova dokumentaalfilm 40 aastat tegutsenud pereklubist Kerro sai tal valmis ajal, kui Käru vald ühines Türi vallaga ja kuulub nüüd seega Järvamaa koosseisu.
Loe edasi
Kultuur
Poisid ja tüdrukud avasid Jõgeval Lehte Hainsalu luuletusi
XIII Betti Alverile pühendatud luulepäevadel “Tuulelapsed” oli osalejaid Kuressaarest Võruni.
Loe edasi
Kultuur
Tammsaare kirjeldab ühiskonda nii täpselt, et hirm tuleb peale, kuidas me ikka sama koha peal tammume
Minu meelest on häiriv, et Eestis võib noor inimene niimoodi kooli ära lõpetada, et polegi Tammsaaret lugenud, ütleb kirjandusteadlane Maarja Vaino. 30. jaanuaril möödub kirjaniku sünnist 140 aastat.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN: Elust, skandaalimaitsega suus
Loobusin mõneks ajaks uudisevoole kaasa elamisest. Ka “Aktuaalset kaamerat” ei vaadanud, ei kuulanud meie arvajate jutusaateid.
Loe edasi
Kultuur
LUGEMISELAMUS: Ülo Vooglaiu loengud said raamatuks
Olen õppinud professor Ülo Vooglaiu tekste ka lugedes omal moel mõistma. Tema loengute kuulamine on aga lausa nauding olnud aastakümneid.
Loe edasi
Elu
Mõminaräpist Eesti atmosfäärideni
Minu jaoks ühendab Eesti noori andekaid muusikuid pühendumise aste. Just see, et isiklikult tajutud emotsioonide ja atmosfääri edasiandmiseks kasutatakse oma keelt. Ja vormilisest erinevusest sõltumata on muusika mõju see, mis hinge rõõmustab.
Loe edasi
Arvamus
Kapitalism teeb inimesest asja. Ja asju saab varastada
Me elame ebatäiuslikus maailmas ja peame selle teadmisega leppima. See ei tähenda muidugi allaandmist.
Loe edasi
Päevateema
JAAK PRINTS: austuse kadumine maksab eestlastele ühel päeval kätte
Kaks tundi näitleja Jaak Printsiga, mil me teineteisest üht-teist teada saime
Loe edasi
Uudised
Ugala ja teatrimajad
Mul on selline tunne, et kui Ugala inimesed teatrimaja suure remondi eest oma “kodust” ajutiselt välja pidid kolima, ei osanud nad mõelda, et kolimine mitte ei lõhu, vaid ühendab.
Loe edasi
Uudised
Väikese poisi õnnelik lapsepõlv
Avastan, et mu ema on ühe minu lapsepõlve lemmikraamatu, Herta Laipaiga “Hõbetähega taigas”, ostnud 1958. aastal.
Loe edasi
Elu
TÕNIS MÄGI: olen selle vastu, et ELs kuulutatakse kõik normaalne ebanormaalseks
Muusiku jutu võiks kokku võtta ka küsimusega, kui vabad me tegelikult praegu oleme.
Loe edasi
Kultuur
Kui kõik ära lähevad... Hans Kaldoja
Näitleja Hans Kaldoja ei kõnni enam meie seas. Ei loe enam ühtegi uut järjejuttu raadios. Ei tee enam ühtegi uut rolli laval.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Mullune lumi toidab maad
“Mullune lumi,” vastas mu õpetatud vestluskaaslane küsimusele, kas ta on lugenud riigikogulase Barbi Pilvre alkoholiaktsiisiteemalist arvamuslugu, mille moraal olevat, et täidame maa joodikute asemel loomadega, inimene elagu linnas.
Loe edasi
Kultuur
Kunstikoguja kirjutab kunstist ja kunstikogujast
Andres Eilarti raamat “Kunst koguda. Kunsti­koguja” viib lugeja reaal­selt eksisteeri­vasse paralleelmaailma me kõrval.
Loe edasi
Kultuur
Meeleavar Betti Alver Eesti noorte peas
Üks luuleime sai taas nähtavaks ja kuuldavaks Jõgeval – 25. korda peeti Betti Alveri luulepäevi, kus astus üles 16 kooliteatrit üle Eesti.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN: The Rise and Fall of Estonia*
Diktatuurilise vaimsuse märgid on nii pealekaebamise äpi loomine ja reklaamimine kui ka soov võtta teatrilt NO99 riiklik toetus.
Loe edasi
Elu
Kaarel Irdi lapselaps Priidu Adlas maalib valgusega
Näitlejate kohta käib ütlus, et nad eelistavad olla rambivalguses. Näitlejate laps ja lavastaja Kaarel Irdi lapselaps Priidu Adlas tunneb rambivalgust peensusteni. Ta on Eesti üks hinnatumaid valguskunstnikke.
Loe edasi
Elu
Urmas Alender oli arukas ja romantiline lüürik
Kui Paavo Kanguri raamatusse "Urmas Alender: lõputa lookleval teel" kirja pandud meenutusi lugeda selle pilguga, et suurem osa Urmas Alenderi lühikeseks jäänud elust möödus Nõukogude Liidus (Alender sündis 1953. aastal ja suri 1994. aastal, kui hukkus reisilaev Estonia), saab tõdeda, et vahet pole – elu on elu ja noored on noored nii siin kui kapitalistlikus läänes.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI | Hüüdja kõrbes: veesõda tuleb!
15 000 maailma teadlast juhivad tähelepanu, et kui me ei muuda kurssi, ootab ees katastroof, maailmas kipub mage vesi otsa saama.
Loe edasi
Arvamus
Ämblikuvõrkude saladused ja uudishimu
Selliseid asju on väga palju maailma juurde tulnud, mida me lihtsalt ei tea. Ometi usume, et teame rohkem.
Loe edasi
Kultuur
Alender – arukas ja romantiline lüürik
Paavo Kanguri 2010. aastal ilmunud elulooraamat “Urmas Alender: lõputa lookleval teel” on üsna sarnane kuulsate rokkmuusikute elulugudega, mis meilgi ilmunud.
Loe edasi
Kultuur
Portselanist lauakell on puruks pillatud
Aarne Üksküla poole tema eluajal ma intervjuusooviga ei julgenud pöörduda. Ei tahtnud kuulda äraütlemist ja mõtlesin sellele ka, kui ebamugav on tal seda teha. Ta oligi selline inimene, kes oskas vaikida. Küllap hoidis oma sõnad ja mõtted lava jaoks.
Loe edasi
Kultuur
Öökullihõiked draamateatri lavastuses “Ivanov”
Saatus, eksistentsiaalsus, sürreaalsus ... tühjus ja tarbetus. Ma ei meeldinud endale, kui Eesti Draamateatri lavastuse “Ivanov” peategelases ennast ära tundsin.
Loe edasi
Elu
Ameerikas elav venelane teab, mis päästaks Narva
Kui Narvas Vaba Lava valmis saab, plaanib Ameerikas elav vene lavastaja Juri Urnov avada seal Eesti, Ameerika ja Vene kultuurikoostöö keskuse. Hakatuseks käis ta hiljuti Eestis maailmakuulsa teatrisaadiku Philip Arnoult’ga.
Loe edasi
Elu
Head ööd, vend…
Miks nii on, et kui inimene sureb, tulvab pähe lõpmatu piltide rida. Igaüks neist tundub liiga isiklik, nii et jagamine näib olevat ebaõige. Kui sureb suur näitleja… Mis siis teistmoodi on? Mitte midagi, surma ees oleme kõik võrdsed. Need pildid säilivad seni, kuni lõpp on vaikus.Üks pilt nüüd siiski Aarne Ükskülast. Olen selle diktofonile salvestanud ja alles hoidnud. Hääl kannab.
Loe edasi
Kultuur
Katkumaailmas pole enam väljapääsu
Jaan Toominga, Nero Urke ja harrastusnäitlejate “Hamlet” Elva Lendteatris on William Shakespeare’i värsstekstil põhinev maapealne põrgu. Nii kõlab klassika XXI sajandi esimesel veerandil.
Loe edasi
Kultuur
Filipp Los – mees, kellel puudub provintsikompleks
“Eesti Vene teater tuleb intensiivsemalt tööle panna,” ütleb pisut üle kuu aja selle teatri kunstilise juhina töötanud Filipp Los (50).
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Kohapealne võim volikogudele!
Eesti riik on suur mees juba, peaks olema täiskasvanu. Suuruse üks tunnuseid on suuremeelsus. Suureks saab saada see ka, kes ise füüsiliselt väike.
Loe edasi
Kultuur
Ideed on õhus: Narvas plaanitakse kaht lavastust Eesti muusikute edust Venemaal
Lisaks Tartu Uue Teatri “Kremli ööbikute” suvelavastusele Narvas on produtsent Märt Meosel juba üle aasta käinud töö samateemalise lavas­tuse “Transiit” välja­toomiseks Narva Vaba Lava avamisel.
Loe edasi
Arvamus
Margus Mikomägi: sõja ja rahu, lagunemiste ja ühinemiste sügisvalgus
Maailm on ennast pea peale pööranud. Diktaator Łukašenka on Minski linnapildist automaatidega OMONi jõmmid ära korjanud, demokraatlikus õigusriigis Hispaanias peksab politsei oma riigi rahulikke kodanikke.
Loe edasi
Arvamus
Rein Marani ilmaruum maa peal ja kinos
Rein Maran on oma loodusfilmidega eestlaste loodusesse suhtumist mõjutanud üsna samamoodi nagu Fred Jüssi oma raadioloengutega ja ajakiri Eesti Loodus oma järjepidevusega. Elu on õppimine, õppimise tuum on märkamine ja märkamistest saab looming. Ainult nõnda on inimese elu rikas.
Loe edasi
Kultuur
Ärge lammutage vana teatrit veel – Draama 2017
Vaatasin Tartus Draamal neid etendusi, mida olin ammu näha tahtnud ja polnud jõudnud. Festivali programmis oli palju noorust. Seekord vaatasin vanu ja sain aru, mis on päriselt uus.
Loe edasi
Kultuur
Marani ilmaruum – maa peal ja kinos
“Ööbikut ei tohi reeta. Rein Marani elu filmides” ilmus esimest korda 2011. aastal. Marani elufilosoofia ja selle kujunemise lood kirjutas üles Alo Lõhmus.
Loe edasi
Kultuur
Margus Mikomägi : Tähelepanuväärt teater sünnib vana väega kohtades
Neid suvelavastusi üldjuhul enam ei mängita. Kui, siis ehk tuleval aastal. Nüüd laon nähtud etenduste kavadega pasjanssi ja püüan peas selgust saada, millest suveteater mulle/meile teada andis.
Loe edasi
Kultuur
Tõnis Mägi Mikk Mikiverist: ta oli kui mereäärne üksik puu
Lavastajana haruldaselt peen ja diskreetne. Oli Eesti teatris see mees, kes kandis edasi härrasmeeste järjepidevust, iseloomustab Tõnis Mägi oma head sõpra Mikk Mikiveri, kes saanuks 4. septembril 80aastaseks.
Loe edasi
Uudised
Tromb lõhkus ainulaadse dendropargi kümne sekundiga
12. augusti õhtul käis tromb üle Järvamaa servas asuva Rõugu pea kaheksa hektari suurusest talupargist, mida 1996. aastast hooldavad lavastaja Merle Karusoo, näitleja Katrin Saukas ja sotsioloog Andrus Ristkok.
Loe edasi
Arvamus
Mis vahe on maal ja linnal
Meil kõigil võiks olla oma sisemine Gotlandi käi. Muidu maailm muutub nüriks.
Loe edasi
Kultuur
Lembitu – piiratud vabadus kaheksasada aastat tagasi
Täna esietendub Lõhavere linnamäel suur vabaõhulavastus “Lembitu”. Kolmekõne katkendid pärinevad varahommikusest jutuajamisest lavastaja ja dramaturgiga viis päeva varem.
Loe edasi
Kultuur
Merle Karusoo: eestlasi on nii palju, kui on me mälupangas elulugusid
Raplamaa Pirgu arenduskeskus ja seal sees ennast ja eestlaste olemust avastanud Merle Karusoo juhitud Pirgu Mälukild tähistasid 30 aasta möödumist sünnist.
Loe edasi
Kultuur
Mart Kivastik: Eelmaa Sass tegi kolme minutiga minu näitlejatest enda näitlejad!
Saueaugu teatritalu peremees Margus Kasterpalu korraldas näitleja ja lavastaja Aleksander Eelmaa 70 aasta juubeli (mis tegelikult oli aasta tagasi, kuid jäi toona suurema tähelepanuta) pühitsemiseks sümpoosioni. Tellis seitse ettekannet ning kutsus kuulajad külasse ja tallu.
Loe edasi
Arvamus
Muutunud inimeste maa ja ilm
Maarahvas me enam ei ole, aga uut määratlust pole välja mõeldud. Märkan eestlaste heaoluga kasvavat iseloomulikku ja ebavajalikku ilmasõltuvust.
Loe edasi
Kultuur
Iga välismaal õppiv Eesti noor on meie kultuuri saadik
Dajana Sagorskaja ja Andres Popov, kes mõlemad muukeelsete juurtega eestlased, jagavad oma esimesi mõtteid Peterburi teatriakadeemiasse lavastajaks õppima asumisest.
Loe edasi
Kultuur
Viis Eesti noort pääses meistri juurde lavastajaks õppima
Kuigi konkurss Peterburi Teatriakadeemiasse on alati väga suur, valis tunnustatud lavastaja ja õpetaja Lev Erenburg (s 1953) seekord lausa viis Eesti noort oma teatrilavastajate kursusele õppima.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Mesilased surevad... kahjuks varem
Kas nüüd ongi käes aeg, kus inimese oma tunnetus enam ei toimi? Või ei julge me seda usaldada, nutitelefon ja eneseabiõpik tunduvad targemad?
Loe edasi
Päevateema
Hendrik Relve: mingit katastroofi meie metsanduses ei ole
“Rahulolu ei ole mitte kuidagi seotud sellega, kui palju infot või asju sul on. Küll aga on see seotud inimsuhetega,” ütleb Hendrik Relve, kui tema metsaveerekodus räägime inimeseks olemise vajadusest, aga ka identiteedist, maailmarännakutest ja Eesti metsast.
Loe edasi
Kultuur
Käbi Laretei võttis eluülesandeks mitte kunagi kibestuda. See lasi tal olla vaba.
Pianist ja kirjanik Käbi Laretei (1922–2014) saanuks 14. juulil 95aastaseks. Suurt kunstnikku ja sõpra meenutab Frankfurdis elav eesti helilooja ja esseist Jüri Reinvere.
Loe edasi
Arvamus
Buldooser on asendunud ekskavaatoriga
29. juunil 2017 otsustas Rapla vallavolikogu, et Rapla linn on korvpallipealinn.
Loe edasi
Kultuur
Aivar Tommingas: sõnad ei pruugi tähendada seda, mida kuuleme
Pühendunult näitlejatööd tehes ei unusta Aivar Tommingas elu ja elamist.
Loe edasi
Kultuur
Pärt Uusberg teel oma esimese sümfoonia poole
Rapla XXV kirikumuusikafestivali avakontsert 28. juunil kandis nime “Õhtu ilu”. See oli helilooja Pärt Uusbergi autoriplaadi esitlus.
Loe edasi
Arvamus
Juhtkiri: Laulupidu jääb!
“Jätke vihmavarjud koju ja heisake sinimustvalged rahvuslipud!” kutsuvad üles kohe algava XII noorte laulu- ja tantsupeo korraldajad. Üleskutse, kus argine ja ülev koos. Pidu, kus esinejad on vabas Eestis sündinud. Võib mõelda, et see pidu on taas enda rahvaks laulmise ja tantsimise koht.
Loe edasi
Kultuur
Rein Ojaga Lembit Ulfsakist: laval säramine nõuab omaette olemist
Lembit Ulfsak saanuks 4. juulil 70aastaseks. Räägime teatrijuttu Eesti Draamateatri juhi Rein Ojaga garderoobis, mida nad jagasid Ulfsakiga kümme aastat, kolmandaks kaaslaseks Ain Lutsepp. Need kolm nime on senimaani ka garderoobi ukse kõrval kirjas.
Loe edasi
Intervjuu
Vahur Laiapea: kui olin selles valus sees, siis palusin endale surma
Filmimees Vahur Laiapea sõnul pole temas viha. Ta ei vihka teda Afganistanis Talibanile maha müünud teejuhist reeturit. Räägime surma ees seisnud mehe maailmakäsitlusest.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN: Elu kuldses puuris
Kuklas tuksatab seda kirja pannes: ära kirjuta, see ei aita kedagi, see otsus on nüüd tehtud. Raske on valida, mis tähtis on. Õigemini, mis on tähtsaim.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Mida rikkam põli, seda vaesem meel
Sajandivahetuse paiku suhtlesin tuttava mustlasega. Kurjad keeled rääkisid, et ta kaupleb narkootikumidega; head keeled kõnelesid, et mees on mustlasparun. Mulle ta meelemürke ei pakkunud, isegi müügiks mitte.
Loe edasi
Kultuur
Harrastajad näitasid Jänedal teatri tipptaset
Kesk-Eesti harrastusnäitlejate koondise mängitud panoraam kirjanik Raimond Kaugveri elust “Mees raamatust” sai lava­küpseks Tiit Alte käe all – tõeline meistriklass.
Loe edasi
Uudised
EESTI KROON 25
Eesti kroon võinuks saada hoopis teistsuguse näo * Siim Kallas: oma raha ootus Eestis oli kolossaalne * Sõjajärgse Eesti Panga esimene president Rein Otsason: sain aru, et lasteaia mängimist pole võimalik teha
Loe edasi
Kultuur
Libahundi okkalisevõitu tee parnassile
Homme, 9. juunil lõpeb Tatarimaa pealinnas Kaasanis XIII teatri­festival “Naurus” Sergei Potapovi 2015. aasta suvel Viinistu katlamajas esietendunud lavastu­sega “Libahunt”.
Loe edasi
Päevateema
Neeme Järvi: Euroopa Liit ehitab raudteed, aga kultuurile ta ei kuluta
7. juunil 80aastaseks saav maailmakuulus eesti dirigent Neeme Järvi unistab, kuidas eesti rahvus alles jääks: „Selleks ehitame mere äärde ooperiteatri, mitte bensiinijaama. Linnahallist teeme kontserdisaali, mitte konverentsikeskuse, ja selle avab maailma parim sümfooniaorkester ERSO.”
Loe edasi
Arvamus
Minagi olen Arkaadia teel, kuigi...
Ei saa lahti mõttest, miks nõnda on: loen, et Arvo Sarapuu viidi Tallinnas maskides meeste vahel ülekuulamisele, ja noogutan – lõpuks ometi! Loen, et Kirill Serebrjannikov viidi Moskvas maskides meeste vahel ülekuulamisele, ja see hirmutab mind – kas jälle?
Loe edasi
Arvamus
Helge tulevik ja kuldne minevik
Sõna sekka: Vene võim ja totaalne hirm * Tuttav tunne: Mina valin oleviku * Panin tähele * Sügav mõte
Loe edasi
Kultuur
Lavastaja Damir Salimsjanov: lapsena tahtsin saada mustkunstnikuks
Volga tatarlaste järeltulija Damir Salimsjanov (49) elab Udmurtia pealinnas Glazovis. On sealse linnateatri Parafraas peanäitejuht. Nüüd teeb aga Tallinnas Telliskivi loomelinnakus proove. Lavastus “Praegu pole aeg armastamiseks” esietendub Lahemaal Kolga mõisas 5. juulil.
Loe edasi
Kultuur
Arvo Kukumägi oli ideaalmaastike mees – setu suurlinna katusel
Loe edasi
Kultuur
Kunst avab võõrad elutoad ja inimesed kaasaelamiseks
Voronja galerii korternäitused Tartus teenivad mitut meeli avardavat eesmärki. Talvehooaja lõpetasid kolm fotoväljapanekut, mis aitasid avastada Tartu Karlova linnaosa ja inimesi.
Loe edasi
Kultuur
Heino Kiik – kirjanik, kes teadis, mis loom on labidas
Kolme päeva pärast on 14. mai, mil 90 aastat tagasi sündis Eestisse mees, kes kirjutas ennast põlvkondadeüleseks. Oli agronoomiharidusega kirjanik, toona üks paljudest, kes maatööd tundsid. Nüüd mõtlen temast kui mehest, kes lisaks paljule muule teadis, mis loom on labidas.
Loe edasi
Kultuur
Meeste monoloogid alates aastast 2010
Äsja esietendusid ühenduse R.A.A.A.M. lavastus “Hullumeelse päevik” ja Tartu Uues Teatris “Sümfoonia ühele. Allegro con moto”. Meenutasin viimastest aastatest meeles olevaid meeste monolooge, mis ei liigitu stand-up’iks ega pelgalt estraadikavaks.
Loe edasi
Arvamus
Akadeemikud barrikaadidel ja peaminister vene kirikus laulatusel
Ma ei teagi, kumb on suurem uudis – kas see, et Moskvas teeb sõja(kurjuse)-vastaste näidenditega ilma Marius Ivaškevičius, Leedu dramaturg, kelle näidendit “Väljaheitmine” mängi- takse meie Eesti Draamateatriski, või see, et siin Eestis ei jätku Henrik Kalmeteid ja seepärast tundub kõik paigal seisvat.
Loe edasi
Elu
Igor Volke: Jeesus Kristus võis olla tulnukas
“Me ei ela praegu tõejärgses, vaid hoopis tõe-eelses maailmas,” ütleb üle 35 aasta ufojuhtumeid uurinud Igor Volke. Teda ei sega enda ufomeheks nimetamine. Oma sõnul on ta laiemas plaanis hoopis keskkonnaanomaaliate uurija. Seda, mida uurida, tuleb üha juurde.
Loe edasi
Kultuur
Uued suvelavastused: mida vaadata, kuhu sõita
Eesti teatri suvehooaeg tundub taas huvitavam kui lavastuste mass, mis esietendub talviti. Teatripilt on meil kirju nagunii. Kuidas valida?
Loe edasi
Kultuur
Kristiina Ehin ongi rahvalaul...
Oma vastse luulekogu “Kohtumised” esitlusel Raplas ütleb Kristiina Ehin, et tal on tunne, nagu läheksid tema luuletused proosalisemaks ja laulud (laulutekstid) lüürilisemaks.
Loe edasi
Arvamus
Kust tuleb müra ja kuhu kaob raha?
Kumb nüüd on: kas informatsiooni arukateks mõteteks seadmiseks ei ole aega või pole tahtmist?
Loe edasi
Uudised
Eesti teatri visiitkaart Ugalas
Seekord esitleti Eesti teatrit Eesti televisioonis Eesti rahvale nagu tavaliselt rahvusvahelisel teatripäeval. Seda tehti Viljandis Ugala teatris 28. märtsil.
Loe edasi
Kultuur
Lembit Ulfsak: tagasiminek isa juurde
Läks mees, kes on kui puu hääl, kes koputab, ja on kohal alati, kui jälle on õige aeg.
Loe edasi
Kultuur
Kristo Viiding oma mõtteid välja kuulmas
Kristo Viiding mängib nii Londonisse inglaseks läinud eesti meest Beni “Väljaheitmises” kui ka suletud eestluse ohvrit Margust “Libahundis”. Beni roll tõi talle Eesti teatriauhindade peaosa nominatsiooni. “Libahunt” hiilgab maailma festivalidel.
Loe edasi
Kultuur
Armastuse vägi tapab surma väe
Tobe nüüd tunnistada, aga mu aastatepikkune soov Sinuga elust rääkida ja see üles kirjutada ... on nüüd vaid mõte.
Loe edasi
Kultuur
Uuenenud teatrimaja ehk Vana mees sai uue ülikonna
Kui teatrimaja on 36aastane ning kui seda on teiste seas juhtinud Jaan Tooming, Kalju Komissarov, Jaak Allik, Peeter Tammearu ja Andres Lepik, on maja väärikas, aga parimas loomiseas. Viljandi Ugala teatris ja majas nii on. Käidud on teekond “Rahva sõjast” “Nähtamatu daamini”.
Loe edasi
Kultuur
Keskmaa ärksuse kiituseks – Raplas mõtetest puudu ei tulnud
Raplas räägiti Kesk-Eesti identiteedist konverentsil “Noored kultuuriruumi ristteel”.
Loe edasi
Kultuur
Kalju Komissarov on surnud. Elagu Kalju Komissarov!
Kõlab ebakonventsionaalselt, aga samas Sinu moodi, kui öelda kähiseva valuga üsna uhkelt: “Koma pani punkti.” Ikka on valus.
Loe edasi
Kultuur
Eesti esimene folkooper Tartu Uues Teatris
Tartu Uues Teatris etenduv “Praktiline Eesti ajalugu” (“PEa”) on teatraalne, muusikaline ja gastronoomiline elurõõmusõõm.
Loe edasi
Arvamus
Kas mitte liiga tihti ei vaja me mõistmiseks tiitreid?
Neile, kes tahaksid, et vabariigi presidendi aastapäevavastuvõtu kontsert oleks nagu naabrimehe saunapidu – “sünnipäevalaps, sa võta veel üks naps”...
Loe edasi
Arvamus
Marx ja Engels, Brüssel ja New York
SÕNA SEKKA: Männiseemned New Yorki * TUTTAV TUNNE: Maja valmis, sussid püsti? * Panin tähele * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Kultuur
TEATRIELAMUS: Nabanööri pidi koos kogu eluks
Liis Aedmaa “Emadepäev” on lavastus emaks olemisest ja laste kasvatamisest. Nii iseloomustab oma esimest lavastust ta ise. Ja nii nagu naine/ema ütleb, nii on.
Loe edasi
Kultuur
TEATRIELAMUS: Inimesed vaatavad merele
Kuressaare Linnateatri lavastuse “Paljasjalgne Debora” kavalehel on Jaan Krossi sõnad luuletaja Debora Vaarandi kohta: “Hea inimene kurjadelgi aegadel.”
Loe edasi
Arvamus
Viha laastab linnad
Mul on viimasel ajal tunne, et psühholoogid ja psühhiaatridki on segaduses ega oska või julge välja öelda, mis inimestega ühiskonnas sünnib.
Loe edasi
Kultuur
Kõntsast* puhas Rea Lest
Eesti filmirežissöörid on NO99 noore näitleja Rea Lesta korraga üles leidnud. Rainer Sarneti “November” jõudis just kinodesse. Kaks mängufilmi Reaga peaosas tuleb veel.
Loe edasi
Kultuur
Rakvere romanss
Rakvere teater ja ta ruum on kultuurioaas. Vastasseisu rõhutamata kannab sootuks teist esteetikat kui Eestit vallutanud supermarketibuum.
Loe edasi
Arvamus
Midagi on jäädavalt kadunud
SÕNA SEKKA: Kui haritlane vihastab * PANIN TÄHELE: Tähenärimisest ka rõõmu * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi