Margus Mikomägi
Ajakirjanik
Kultuur
Lätis olid imeilusad lehmad
Käimas on X teatrifestival “Talveöö unenägu”, seekord pühendatud Läti päritolu Euroopa tipplavastaja Alvis Hermanise loomingule.
Loe edasi
Kultuur
Kohtumispaik on nüüdsest Narva Vaba Lava
Narvas avati 1. detsembril kultuuri­territoorium nimega Vaba Lava. Avamisnädal, omalaadne festival, mis näitab selle keskuse suundasid, kestab.
Loe edasi
Kultuur
Inimese kaitseala Paide teatri suurel laval
Paides on kutseline teater! 21. novembril esietendus seal ava­lavastus “Kaitseala”.
Loe edasi
Arvamus
Margus Mikomägi: jalg kasvab hauast välja
Mulle ei meenu, et kui olin laps, oleks isa sõnaselgelt keelanud nõrgematele liiga tegemise. Seda juttu, et jalg kasvab hauast välja, mäletan. Seda ka, et surnuaiale sattudes pilguga otsisin haudadest välja kasvavaid jalgu. No ei olnud, ja küllap siis pisike pea tegi järelduse, et suured inimesed kedagi jalaga ei löö.
Loe edasi
Kultuur
KULTUURIELAMUS | Mustad luulelinnud ja viiuliga tüdruk lavanurgas
Betti Alverile pühendatud XXVI luulepäevade lõpetamisel Jõgeval ütles Doris Kareva saalitäiele inimestele: “Luuletus on targem kui luuletaja.”
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN | Margus Mikomägi: Jumalat ei ole kodus, kunagi
Mõtlesin pikalt, kas julgen tunnistada, et hirm hommikuti vannivett jooksma pannes see unustada ja naabreid uputada on mul suurem kui see, et vabariigi valitsus kukub ja tuleva aasta eelarve jääb vastu võtmata.
Loe edasi
Elu
Armudes unustas URMAS ALENDER kõik muu
Kõlab ehk julmalt, aga et rahva mälus ellu jääda, tuleb n-ö õigel ajal surra… 22. novembril saanuks 65aastaseks Urmas Alender, kes laval lauldes oli suurem kui elus.
Loe edasi
Kultuur
TEATRIELAMUS | Caligula maailmaruum Mustas Kastis
Ajal kui Ameerika Ühendriikide presidendi Twitteri-säuts muudab kütusehindasid maailmaturul, lausa peab teatris mängima Albert Camus’ näidendit “Caligula”. Teater Must Kast teeb seda Tartus mõjusalt.
Loe edasi
Uudised
INGOMAR VIHMAR: looming toimub siis, kui enda mina kaob
Lavastaja Ingomar Vihmar ütleb, et teda kõnetab kummaline kunst. Tema mõttekäigud hämmastavad. Aga isegi ta kriitilisuses ei ole kriipsugi kurjust.
Loe edasi
Kultuur
KUNSTIELAMUS | Tark kangas ja lusikavarn räägivad ühes keeles
Türi kultuurikeskuse galeriis on 7. detsembrini näha Ervin Õunapuu fotonäitus “Lusikavarn”. Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses võeti just maha näitus “Eesti kui mõtteline ruum”.
Loe edasi
Elu
Kokkusaamised, mis kusagil kirjas ... Tõnis Mägiga
“Kokkusaamised on kusagil kirjas. On sisemine kompassinõel, mis sind suunab. Kas siis õigele või ka valele teele...” on öelnud Tõnis Mägi, kel pühapäeval, 18. novembril täitub 70. eluaasta.
Loe edasi
Kultuur
TEATRIELAMUS | Südamevalu lilleväljal, mis võib olla ka rapsipõld
“Alles sügisel saame me aru, kui õnnelikud olime kevadel,” laseb näidendi “Paunvere poiste igavene kevade” autor ja lavastaja Urmas Lennuk öelda pastoril, kes pole selles tükis Julk-Jüri, vaid hoopis tark naine talaaris.
Loe edasi
Arvamus
MARGUS MIKOMÄGI: NO-teater valis enesetapu. Miks lasime sel sündida?
Kui eestikeelne ja maailmakuulus teater otsustab, et lõpp on parem kui koos loomine, peame endalt küsima, miks me lasime sellel juhtuda. Täpsemini: miks me pole osanud neid hoida?
Loe edasi
Elu
JUHTKIRI | Margus Mikomägi: surm – see nii igapäevane
“Palju aastaid hiljem, kui kolonel Aureliano Buendia mahalaskjate rivi ees seisis, meenus talle kauge õhtupoolik, mil isa viis teda jääd vaatama.” Sellise lausega algab Gabriel García Márquezi romaan “Sada aastat üksildust”.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI | Margus Mikomägi: parem käsi ei tea, mis vasak teeb
Eelmisel kevadel tekkis vajadus kirja saata. Sellist tavalist, käsitsi kirjutatud aadressi ja margiga kirja valges ümbrikus.
Loe edasi
Kultuur
Kolm kindrali tütart, provints ja viipekeel
Tänu festivalile Kuldne Mask Eestis sai Kultuurikatla saalitäis inimesi näha Timofei Kuljabini nüüdseks kogu maailmas kuulsust kogunud lavastust “Kolm õde”. Novosibirski teatri Krasnõi Fakel näitlejad mängivad Anton Tšehhovi näidendit viipekeeles.
Loe edasi
Kultuur
Helmi Tohvelmani ja Marika Vaariku ühistants
Marika Vaarik ja Helmi Tohvelman on mõlemad sündinud 13. oktoobril. Helmi aastal 1900, Marika aastal 1962. Ühest on alles mälestused ja nimeline preemia, teine on tippvormis näitleja, selle preemia laureaat.
Loe edasi
Kultuur
TEATRIELAMUS | Milline on hetk, kus pendel peatub
Pärnu Endlas esietendus sakslase Marius von Mayenburgi näidend “Märter”.
Loe edasi
Arvamus
Margus Mikomägi: mis kaitseks riike ja rahvaid petiste eest?
Ma ei ole osanud oma mälust eemaldada neid lapsena pähe jäänud ridu. Arvan, et mitte keegi meie põlvkonna poistest ja tüdrukutest ei pääsenud sellest: “Suur Lenin – ta oli üllas. / Nii hoolitsev, tark ja hea./ Meid, lapsi, võtaks ta sülle / ja silitaks hellalt pead.”
Loe edasi
Uudised
Üllatavad leiud: nüüdsete kunstiklassikute noorpõlv oli raju
Rahvusraamatukogu 6. korruse saalides avati mõni päev tagasi näitus “Peatükk Andres Eilarti kunstikogust”. Väljas on eesti kunstnike looming aastatest 1960–1970.
Loe edasi
Kultuur
Andres Lepik “Põrgu Jaanist”: oma rolli tehes mõtlesin isaks olemisele
Rõhutatult üliaeglaselt kulgev aeg oli ilmselt see, mis filmi “Põrgu Jaan” võluvaks vaate- ja mõttemänguks muutis. Maagiline realism. Kunstiliseks tegid filmi ka suurepärased näitlejatööd.
Loe edasi
Kultuur
Nähke naises naist, mehed; nähke mehes meest, naised
Äsja Vene teatris esietendunud lavastust “Tuli mees naise juurde” on kavalehel nimetatud lüüriliseks komöödiaks. Tegu on armastuse looga.
Loe edasi
Kultuur
Kui oled teatrist tüdinud, mine teatrisse!
Püüan pealkirjas peituvat paradoksi seletada – algaval hooajal on palju uut tulemas. Narvas avatakse Vaba Lava teatrikeskus, Tallinnas Vene tänaval Theatrumi uus saal, Paide muusika- ja teatrimajas uus teater. Uuslavastused tulevad: mõni jääb meelde, mõni teatrilukku ja mõni päris kindlasti ei õnnestu nii, nagu tegijad loodavad. Teatrikunstis ei sünni midagi kindla peale, aga üsna kindlalt on iga lavastuse ja uue sünni juures tegelaseks publik.
Loe edasi
Kultuur
Skandaalse Jaan Toominga protest argielu vastu Elva Lendteatris
Jaan Toominga teine lavastus harrastusnäitlejatega ja profist staariga Lendteatris on taas protest rutiinse, klišeeliku, inimlikkust tapva argielu vastu.
Loe edasi
Kultuur
Margus Mikomägi: keegi läheb ära, keegi edasi... Kiri Roman Baskinile
Niitsin pühapäeval nõiahambapõllulappi ja mõtlesin ülekohtule. Tegelikult oleks seda põllukultuuri tulnud niita juba ammu ja sellepärast seal kohati niitmisega pistmist ei olnud, oli vikatiga raiumine. Miks ei niitnud nii-öelda õigel ajal? Sest nõiahambapõld õitses ja oli tolmeldajaid putukaid-sitikaid täis. Sumises, kui kuulasid. Nii et ikkagi oli alles nüüd õige aeg...
Loe edasi
Kultuur
Roman on läinud. Poeesia ja argisus oma hulluses ja helluses ...
Tulin teatrist. Öösel jõudsin koju. Elvast, kus mängiti tragikomöödiat. Lugesin, et Sind enam pole. Kogesin taas, et etteteadmine ei leevenda valu, mitte üks raas.
Loe edasi
Uudised
Vürstist sai projektijuht: Peeter Volkonski kaardistab koos ERMiga suurkujude sünnikohti
Projekti “Sünnipaik” toel valmib kolme aasta pärast virtuaalne kaart Eesti suurmeeste sünnikohtadega. Peeter Volkonski siht on kaardistada vähemalt kolmsada mälestuskivi või -plaadiga tähistatud sünnipaika.
Loe edasi
Arvamus
Unistus: ka riik võiks olla kui tasakaaluaed
Looduskaitse on elu ja surma küsimus – peame hoidma seda, mis meil juba on. Kui kõikvõimsaks elu­korraldajaks selles kaosesse kippuvas maailmas inimene end peab?
Loe edasi
Elu
Jaan Tootsen: see on kui šamaanihaigus — minu sisemine tung filme teha
Raadio “Ööülikooli” väljamõtleja ja toime­taja Jaan Tootsen kuulab tarku vanamehi: valmis on saanud film Vello Salost, käsil on film Fred Jüssist. Oma õpetajaiks nimetab ta Evald Saagi ja Kalju Orrot.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN | Kuula, kivid kõnelevad
Miks Jaak Joala loobus laulmisest ja Mick Jagger laulab siiani, et ei saa rahuldust?
Loe edasi
Kultuur
Elokäuk – aamen, aamen, halleluuja...
“Elokäuk” Hageri vennastekoguduse palvemaja suures madalas saalis pildistab lavaliselt eestlaste šamanistlikku mõtlemist ka Kristusest lähtuva ristiusu õpetuste võimuses.
Loe edasi
Kultuur
LUGEMISELAMUS: ”Emajõe sinine veri” ehk Tartu linna akvarellid
Oktoobris 80aastaseks saav Lehte Hainsalu andis oma kulu ja kirjadega välja luuleraamatu, kus kuulutab Emajõe sinivereliseks. Luuletaja vabavärsilist mõttetihedust toetavad Lea Malini akvarellid.
Loe edasi
Kultuur
Väikerahva suurmehed hiiglastega kimpus
Kostja ja hiiglane, Uku ja hiiglane, Jaak ja hiiglane ... kõiki kolme suurmeest, kes ilmuvad selle aasta suveteatri lavale, saadab muu hulgas kommunistliku nõukogude võimu valus paine.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Kuum võiks mõistusele tulla
Mul on tunne, et kehtib seaduspärasus: rumalad lähevad ekstreemsest kuumusest rumalamaks.
Loe edasi
Arvamus
Kuuma ilma tõttu on värkstuba suletud
SÕNA SEKKA: Kuuma ilma tõttu on värkstuba suletud * PANIN TÄHELE * TUTTAV TUNNE: Laske teistel vabalt tegutseda * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Kultuur
Kaks nipernaadit teevad Tori külje all "Toomas Nipernaadit"
Täna, 2. augustil esietendub Tori külje all Linnamehe puhketalus värskeõhulavastus “Toomas Nipernaadi”. Nimiosas Pääru Oja.
Loe edasi
Kultuur
Oleg Lojevski “Kostjast ja hiiglasest”: Eesti erineb Venemaast selle poolest, et püütakse aru saada oma ajaloost
Vene tipp-produtsendi vahetu kiirpilk Aleksandr Ogarjovi lavastusele: “Tundsin vaadates vene intelligendi süüd, mida Ogarjov endas tunneb.”
Loe edasi
Elu
Ott Sepp ja Märt Avandi jälle koos ekraanil: loe, kuidas Maalehe ajakirjanik filmis setut mängib
Piret helistab, ütleb oma perekonnanime ka, aga see läheb esimese hooga mul meelest. Ta räägib, et Hardi Volmer teeb Võrumaal filmi “Johannes Pääsukese tegelik elu” lisavõtteid ja tahab mind sinna mängima. Ärarääkija võluvitsaks on, et saan mängida kuulsate Ott Sepa ja Märt Avandiga.
Loe edasi
Kultuur
Rahvamajade lavastus "Mälutempel": lugu mälutempliga hingestatud eestlastest
Eesti rahvamajade lavastus “Mälutempel” kandis endas näitekirjaniku ja lavastaja Urmas Lennuki loomingu läbivat igatsust rahva uue ärkamisaja järele. Sündis valus, vaimukas ja geniaalsuse piiril kulgev teatri suursündmus.
Loe edasi
Arvamus
Patt on jääda muutumatuks
Mida enam on meil teadmisi ja informatsiooni, seda enam saame teha head. Ka palju enam halba. Aga kuidas halba ära hoida, välistada?
Loe edasi
Kultuur
Udmurdi lavastaja annab muinasjutumaailma täiskasvanutele tagasi
Täna esietendub Jänedal Pulli tallis Udmurtias töötava Damir Salimsjanovi Eestis tehtud teine töö – “Pikse pill”. Lavastaja kinnitab, et kõik muinasjuttudes esinevad teemad puudutavad inimesi ka tänapäeval.
Loe edasi
Kultuur
Selle suve teatrist ja tendentsidest
Kusagilt on ringlema läinud arv 60. Saa nüüd siis aru, kas nii palju on suvekuudel esietendusi või nimetusi, mille küljes silt “suveteater” – kas arvestatud on ka mullu esietendunud lavastusi. Neid, mis publikumenukad ja mida jälle mängitakse.
Loe edasi
Päevateema
Marek Strandberg: Rail Balticu asja aetakse harimatult ja looduses laamendades
Teadlane Marek Strandberg ütleb, et kõige ohtlikumad on praegu ametnikud, bürokraadid ja ettevõtjad, kes ei mõista looduse keelt ning on valmis kergekäeliselt läbi lõikama ökosüsteeme. Näiteks Rail Balticul poleks häda midagi, kui ehitada see tunnelitesse ja sildadele.
Loe edasi
Kultuur
Tõnu Oja – kuuekümnest numbrit ei tee
Jah, Tõnu Oja sai 4. juulil 60aastaseks. Selle kõrval, mis ees ootab, on kuuskümmend tõesti tühi-tähi. Aga siiski, tuleb hakata vaikselt inventuuri tegema.
Loe edasi
Kultuur
Jüri Arrak: uudishimu pole mind maha jätnud siiamaani
Paide muusika- ja teatrimajas on 5. augustini väljas valik Jüri Arraku varajasest loomingust, mis tähendab maale läinud sajandi kuuekümnendate aastate keskelt seitsmekümnendate alguseni.
Loe edasi
Arvamus
Vastutuulelaevad – igatsus eelmisest sajandist
Inimene on sotsiaalne elukas. Seekord ajendas mind seda taas meenutama tunne, kuidas ma enesega rahulolematusest üha üksikumaks jään. Ja püüd selle üksiolemisega hakkama saada.
Loe edasi
Arvamus
Tootmiskeskne maailm kukub kokku. Tönk, tönk...
“Puhast juhuslikkust ei ole olemas,” ütleb kultuuriteoreetik Anzori Barkalaja Klassikaraadios. On üsna iseloomulik ja loomulik, et need tõsisemad jutud meie ühiskonnas toimuvast sünnivad kultuuriruumis.
Loe edasi
Elu
Riho Sibul: lindude pesitsemise ajal peaks raiumine olema keelatud. Sellest puidust saab ainult peldikupaberit
Kontserdil Kumu auditooriumis laulab ta oma uue loo, kus Vladislav Koržetsi luuleread: “Kel isandat pole, ei isandat orja / ja mida ei tea, seda kaua ei varja.” Tundub, et just see iseloomustab 26. juunil kuuekümneaastaseks saavat Riho Sibulat.
Loe edasi
Elu
FOTOD | Mladen Kiselovi lavastust on linnateatris mängitud 282 korda
Tallinna Linnateatri Panso saalis avati lavastaja Mladen Kiselovi 75. sünnipäeval mälestusnäitus.
Loe edasi
Kultuur
KULTUURIELAMUS: Et me õued õitseksid
Üle 2500 isetegevuslase laulis, tantsis ja mängis pilli, Raplas Tammemäel peeti Raplamaa 2018. aas­ta laulu- ja tantsu­pidu. Peo paatost kandis pealkiri “Üle õue õunapuu”.
Loe edasi
Kultuur
Oleg Lojevski teatrikunsti laboratoorium Eestis
Viis Vene lavastajat, viis Vene näidendit, neli ja pool päeva proove, kogu Ugala teatri loominguline kollektiiv ja enamgi veel – tulemuseks viis erilist etendust ehk lavastuseskiisi.
Loe edasi
Mälu
Igor Gräzin: midagi peab muutuma, sest Euroopa saatus ei saa oleneda ametnike võimetusest
17. juunil 1988 kogunes rahvas Tallinna Lauluväljakule kohtuma saadikutega, kel seisis ees sõit Moskvasse NLKP XIX konverentsile. Nende seas oli ka rahva­saadik Igor Gräzin. 2018. aasta sügisel võib temast Kaja Kallase asendusliikmena saada Euroopa Parlamendi liige Brüsselis.
Loe edasi
Arvamus
Vladimir Iljitš Lenin, revolutsioon ja situatsioonid
Lõhkuda on lihtsam kui luua. Kahtlane on ju ka see, kas millegi püsiva loomine inimestel üldse õnnestub.
Loe edasi
Arvamus
Koorem hobusesõnnikut ja kunstinäituse kataloog
“Kord peab olema!” armastas mu isa korrutada, kui noor olin. See korra rõhutamine vihastas mind ja ajas närvi.
Loe edasi
Kultuur
Tartus valikuvabadusega kimpus
Kevadine Tartu on iseenesest ahvatlus. Vanemuise teater korraldas 17.–19. maini Vabaduse festivali ning kutsus mängima Läti, Gruusia ja Soome teatrid.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN: Progressi jututoad ei peata
Eesti mõistes rikkad ettevõtjad asutasid Riigireformi Sihtasutuse ja rõhutasid, et see on apoliitiline. Kummaline, et riigiga pole rahul rikkad ega vaesed.
Loe edasi
Kultuur
See maailm ja see teine – maa ja ilm
“Käbikoda” – naised tantsivad hantidega NO teatris. “Pelgan iga vihmapiiska” – luurajate armastuse lugu Eesti Draamateatris. Vihmapiisad käbikojas – millal me viimati mõtlesime, et kuused kasvavad käbide sees.
Loe edasi
Arvamus
Huntidest ja ministritest
Pane Janek Mäggi ministriks või hunt rahvusloomaks, algkoolis kohustusliku kirjaoskuse omandanute reaktsioon on ikka üks – kõigepealt tuleb elukas auklikuks lasta.
Loe edasi
Kultuur
Valtu külaülikool sündis Rail Balticust üles ärritatud külades
Valtu külaülikool on Eesti XXI sajandi esimese poole “väljasureva” maaelu stereotüüpe ümber lükkav, elusam olemise ilming. Viie aasta jooksul on siin esinenud 26 lektorit. Kuulajaid koguneb alati saalitäis.
Loe edasi
Kultuur
Vaatad Rein Maranit, mõtled kaduvale elurikkusele
Sügisel, septembris 87aastaseks saav loodusfilmimeister Rein Maran näitas oma uut filmi “Peetrike Laanetagusel”.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Äraaetud hobused lastakse Eestis maha
Mul on küll tunne, et inimesel ei ole suurt vahet, kus ta sureb. Kas lossis, mäejalamil või 10 ruutmeetri suuruse toa lonkava jalaga diivanvoodis.
Loe edasi
Kultuur
Vene lavastaja Aleksandr Ogarev vaatab tõtt Konstantin Pätsiga
“Konstantin Päts oli märter,” ütleb Moskva lavastaja Aleksandr Ogarev, kes toob suvel Viinistus välja Mart Kivastiku uue näidendi “Kostja ja hiiglane”.
Loe edasi
Arvamus
Miks minust ei saanud seltsimees Mikomäge
Sain oma kujunemisest aimu juurde, vaadates mängufilmi “Seltsimees laps”.
Loe edasi
Kultuur
Mikk Sarv oli laulik ja muinasjutuvestja
Surm võttis Miku ära. Mehe, kes on kirjutanud: “Me oleme tuulesõltlased. Alates esimesest innukast hingetõmbest sünnihetkel kuni viimse, elu­käiku kokku võtva väljahingamiseni koome sisse ja välja hingates tuulega oma elukangast. Tuul liigub edasi-tagasi üle niiske ja sooja eluookeani meie kehades, elades kaasa kõigile meie rõõmudele.”
Loe edasi
Elu
Lavaka kümnes lend: me oleme kuuekümneaastased
Hiljuti sai 60 Anu Lamp, just täitus see tärmin Jaan Rekkoril, veidi aja pärast saab kuuskümmend Andrus Vaarik... Lavaka X lend lõpetas kooli 1982. aastal, nende kursus on Eesti teatriruumi täitnud ja mängides sisustanud 36 aastat.
Loe edasi
Kultuur
Lihtne tõde – muudad ennast, küll siis muutub ka maailm paremaks
Väiketeatri Must Kast “prohvetid” ei välista maailma lõppu, aga usuvad, et ka lõpp võiks olla ilusam.
Loe edasi
Kultuur
Peeter Volkonski: kirjutamata reegel “nii ei tehta” on asendunud uuega – “tehakse küll”
Peeter Volkonski vanaarmeenia keelest tõlgitud “Nutulaulude raamatust” sai ootamatult müügihitt. Kust tuleb aadlisoost mehe huvi väikerahvaste, nende kirjanduse ja muusika vastu? Ja miks kirjutab ta samal ajal laulu Lenna Kuurmaale?
Loe edasi
Kultuur
Teater on varjupaik
Rahvusvahelisel teatripäeval 27. märtsil anti NUKU teatris kätte Eesti teatri aastaauhinnad.
Loe edasi
Kultuur
Uku Uusberg usub, et tõde on põhjas
Linnateatri lavastuses “Põhjas” mängib 18 näitlejat, ja mitte ühegi osatäitmise kohta ei saa öelda, et töö on tehtud tuntud headuses. Sest on tehtud paremini.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN: Järjest raskem identiteeti hoida
Raplas keelepäeval kõlanud mõte sellest, et me, täiskasvanud, peame oma identiteedi väärikalt välja kandma, ei lase mind lahti.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Teeks korraks vaherahu!
“Ratsu eest mu riik!” pakub verine kuningas Richard III samanimelises tragöödias, mis toodi tänavu Eestis lavale kahes kohas korraga. Kas meil on tänapäeval “riik Rail Balticu vastu”? Kõlab koledalt, aga kui mõelda...
Loe edasi
Kultuur
Richard3 andis avapaugu sügisel käivituvale Paide teatrile
Paide Muusika- ja Teatrimajas esi­etendus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli diplomi­lavastus “Richard³” – kultuuri­sündmus lausa mitmes plaanis.
Loe edasi
Arvamus
Kuningal üks silm nutab, teine naerab
Lugege muinasjutte, sõbrad, see rumalamaks kindlalt ei tee.
Loe edasi
Kultuur
“Hipide revolutsiooni” autor: meil annab riik kultuurile raha võimutruuduse eest
“Isegi nõukogude korda ei tohiks ma ilmselt negatiivses võtmes kujutada. See on ka selline ohtlik ja kahtlane teema tänapäeva Venemaa kultuuriruumis,” möönab tuntud Vene dramaturg Mihhail Durnenkov.
Loe edasi
Kultuur
Mart Kivastiku fenomen – aeg muutub äkki ajatuks
Hea kirjaniku teeb huvitavaks isiksuseks kindlasti ka see, kellest ja muidugi millest ta kirjutab. Kirjanik Mart Kivastik saab 4. märtsil 55aastaseks.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Ajalugu on tulevik
Ilma maata ei ole midagi. 2002. aastal avaldas Eesti vanim kirjandusalmanahh Looming (sündis viis aastat hiljem kui meie riik) Andres Ehini luuletuse, kus juttu meist, eestlastest: “sügaval maa all elavad / linnud / mullased linnud / kui nad puhtaks pesta / lööb särama rukkilille karva sulestik.”
Loe edasi
Kultuur
Richard III: kirjapanemata kuulsus ei ela kaua*
Lavastaja Sergei Potapov näitab Eesti Vene teatris lavastatud Shakespeare’i “Richard III” loos võimu telgitaguse ajaloolise kurjuse, hirmu ja needuse üks ühele jõudmist me globaalkülaks saanud tänapäeva maailma.
Loe edasi
Arvamus
Töökuulutus: ühiskond vajab õppinud psühhiaatrit – kiiresti
Kui ühiskond ei ole päris terve, tahaks diagnoosi oletajate asemel rohkem kuulda asjatundjate häält.
Loe edasi
Päevateema
Lehte Hainsalu: inimesi ei tohi raisata, inimene ongi kultuur, keel ja loodus
Eesti Vabariigi taastamise juures olnud kirjanik Lehte Hainsalu ütleb, et praeguste poliitikute hulgas on palju neid, kes kaamerate ette ihkavad, kuid vähestel on öelda midagi uut. “Maailmal peaks laskma areneda. Oma teed minna,” sõnab ta.
Loe edasi
Kultuur
Nõukogude ajal tuli rauast flöödile augud sisse mõelda
"Hipide revolutsioon" Ugala suurel laval on nii detailirohke ja täpne, et peaks andma positiivset mõtteainet erineva elukogemusega põlvkondadele.
Loe edasi
Päevateema
Toomas Kiho: põhiseaduse tegemise aegu ei arvatud, et võime ise oma maa ära trööbata
Ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho ütleb, et kui lähtume mõtteviisist, kus on peamine, kuidas raha taskusse kühveldada, siis võib-olla Eesti tõesti ei pea 200. aastapäevani vastu.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Keeletellingud ja stooritelling
Keele hoidmise võtmesõnaks on saanud nüüd stooritelling. See sõna kõlas taas kolmapäeva hommikul Vikerraadios, kui tutvustati ajalehti: “Edu saavutamiseks hotellinduses tuleb kindlasti tegelda sellise asjaga nagu sisuturundus ja stooritelling, see on võtmesõna...” Tänases Maalehes ütleb professor Rein Taagepera oma mullusuvist mälupilti kirjeldades: “Mulle tundus, et terve Eesti on muutunud Välis-Eestiks.”
Loe edasi
Meelelahutus
Kerro – keskealiste rõõmurohke olek
Režissöör Aljona Surži­kova dokumentaalfilm 40 aastat tegutsenud pereklubist Kerro sai tal valmis ajal, kui Käru vald ühines Türi vallaga ja kuulub nüüd seega Järvamaa koosseisu.
Loe edasi
Kultuur
Poisid ja tüdrukud avasid Jõgeval Lehte Hainsalu luuletusi
XIII Betti Alverile pühendatud luulepäevadel “Tuulelapsed” oli osalejaid Kuressaarest Võruni.
Loe edasi
Kultuur
Tammsaare kirjeldab ühiskonda nii täpselt, et hirm tuleb peale, kuidas me ikka sama koha peal tammume
Minu meelest on häiriv, et Eestis võib noor inimene niimoodi kooli ära lõpetada, et polegi Tammsaaret lugenud, ütleb kirjandusteadlane Maarja Vaino. 30. jaanuaril möödub kirjaniku sünnist 140 aastat.
Loe edasi
Arvamus
KOLUMN: Elust, skandaalimaitsega suus
Loobusin mõneks ajaks uudisevoole kaasa elamisest. Ka “Aktuaalset kaamerat” ei vaadanud, ei kuulanud meie arvajate jutusaateid.
Loe edasi
Kultuur
LUGEMISELAMUS: Ülo Vooglaiu loengud said raamatuks
Olen õppinud professor Ülo Vooglaiu tekste ka lugedes omal moel mõistma. Tema loengute kuulamine on aga lausa nauding olnud aastakümneid.
Loe edasi
Elu
Mõminaräpist Eesti atmosfäärideni
Minu jaoks ühendab Eesti noori andekaid muusikuid pühendumise aste. Just see, et isiklikult tajutud emotsioonide ja atmosfääri edasiandmiseks kasutatakse oma keelt. Ja vormilisest erinevusest sõltumata on muusika mõju see, mis hinge rõõmustab.
Loe edasi
Arvamus
Kapitalism teeb inimesest asja. Ja asju saab varastada
Me elame ebatäiuslikus maailmas ja peame selle teadmisega leppima. See ei tähenda muidugi allaandmist.
Loe edasi
Päevateema
JAAK PRINTS: austuse kadumine maksab eestlastele ühel päeval kätte
Kaks tundi näitleja Jaak Printsiga, mil me teineteisest üht-teist teada saime
Loe edasi
Uudised
Ugala ja teatrimajad
Mul on selline tunne, et kui Ugala inimesed teatrimaja suure remondi eest oma “kodust” ajutiselt välja pidid kolima, ei osanud nad mõelda, et kolimine mitte ei lõhu, vaid ühendab.
Loe edasi
Uudised
Väikese poisi õnnelik lapsepõlv
Avastan, et mu ema on ühe minu lapsepõlve lemmikraamatu, Herta Laipaiga “Hõbetähega taigas”, ostnud 1958. aastal.
Loe edasi
Elu
TÕNIS MÄGI: olen selle vastu, et ELs kuulutatakse kõik normaalne ebanormaalseks
Muusiku jutu võiks kokku võtta ka küsimusega, kui vabad me tegelikult praegu oleme.
Loe edasi
Kultuur
Kui kõik ära lähevad... Hans Kaldoja
Näitleja Hans Kaldoja ei kõnni enam meie seas. Ei loe enam ühtegi uut järjejuttu raadios. Ei tee enam ühtegi uut rolli laval.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Mullune lumi toidab maad
“Mullune lumi,” vastas mu õpetatud vestluskaaslane küsimusele, kas ta on lugenud riigikogulase Barbi Pilvre alkoholiaktsiisiteemalist arvamuslugu, mille moraal olevat, et täidame maa joodikute asemel loomadega, inimene elagu linnas.
Loe edasi
Kultuur
Kunstikoguja kirjutab kunstist ja kunstikogujast
Andres Eilarti raamat “Kunst koguda. Kunsti­koguja” viib lugeja reaal­selt eksisteeri­vasse paralleelmaailma me kõrval.
Loe edasi
Kultuur
Meeleavar Betti Alver Eesti noorte peas
Üks luuleime sai taas nähtavaks ja kuuldavaks Jõgeval – 25. korda peeti Betti Alveri luulepäevi, kus astus üles 16 kooliteatrit üle Eesti.
Loe edasi