Argo Ideon
Ajakirjanik
Arvamus
JUHTKIRI: Sentigi maksmata Eestile tiir peale?
Järgmise aasta juulist saab maakondlikel bussiliinidel tasuta sõita. See “tasuta” on siin muidugi suhtekorralduslik iseloomustus.
Loe edasi
Arvamus
Tahad olla edukas? Võta lemmikloom!
Kui mõjukas avaliku elu tegelane on koos loomaga, siis näitab see teda enamasti soojema ja inimlikumana.
Loe edasi
Kultuur
LUGEMISELAMUS: Arnold Rüütli teekond karjapoisist presidendiks
Värskelt ilmunud elulooraamat president Arnold Rüütlist pakub rohkelt lugemisrõõmu inimestele, kes on tema tegemistele aastakümneid kaasa elanud.
Loe edasi
Kultuur
RAAMAT | Karjapoisist presidendiks
Peeter Ernits on kirjutanud Arnold Rüütlist oluliselt parema raamatu kui omal ajal Madis Salum, kuigi uue teose kaanepilt mõjub täpselt sama paraadlikult.
Loe edasi
Intervjuu
Vallavanem Siim Kallas: sotsiaalvaldkond on koht, kust taganeda pole enam kuskile
Viimsi uue vallavanema, endise peaministri Siim Kallase sõnul kasvab valla elanike arv üsna peatselt 30 000ni. Inimesi tõmbab Tallinna-lähedasse Viimsisse hea elukeskkond.
Loe edasi
Intervjuu
Koomik, kelle naljad meeldisid Vladimir Putinile
Reedel lahkunud Vene humorist Mihhail Zadornov (1948-2017) oli tuntud kui esineja, kel on alati varuks veel üks anekdoot kentsakatest ameeriklastest või Lääne elulaadis esinevaist veidrustest.
Loe edasi
Uudised
Jüri Adams: ministrid on ametnike ja kantslerite käpikud
Peagi 70. juubelisünnipäeva tähistav veteranpoliitik Jüri Adams leiab, et Eesti riik peaks tunnistama – suur osa inimesi elab mitmes kohas. “Sõnadel “maaelanik” ja “linnaelanik” ei ole ammu tegelikku sisu,” ütleb Adams.
Loe edasi
Mälu
Leonid Brežnev hukutas oma tervist ravimisõltuvuse küüsis
Sel reedel möödub 35 aastat Nõukogude Liidu stagnatsiooniaja juhi Leonid Brežnevi surmast, mis raputas toonast kommunistlikku võimusüsteemi.
Loe edasi
Uudised
Rail Balticu mõju: konnakotkas peab kolima, nahkhiired vajavad erilisi lampe
Eestit Euroopa riikidega ühendava kiirraudtee ehitus mõjutab meie loomaliike, alates hiirtest ja nugistest kaitsealuste kotkasteni välja.
Loe edasi
Uudised
RAAMAT | Kes olid need, kes Venemaa vussi ajasid?
Üht jalga keskajas hoidnud Vene impeerium jäi XX sajandi algul tsaarivalitsuse muutustepelguse lõksu. Kaks sõda – Vene-Jaapani ja I maailmasõda lõid pehkinud toed päris alt ära.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Valskuse oht omavalitsustes
Hulk aastaid on pealinnas aeg-ajalt koos käinud väike ring riigiasutuste inimesi. Need on ametnikud, kelle tegevusvälja kuulub korruptsioonivastane võitlus: justiitsministeeriumist, politseist, Riigikontrollist jm.
Loe edasi
Uudised
Korruptsioon omavalitsustes: antakse, võetakse, küsitakse
Vastvalitud omavalitsused saavad peagi rahandusministeeriumilt juhendi, kuidas ennetada korruptsiooni. 2016. aastal registreeriti Eesti omavalitsustes 11 korruptsioonijuhtumit, enim neist Tartumaal.
Loe edasi
Uudised
ARGO IDEONI KOLUMN | Pätt peab tööle hakkama
Avalikkuses vohav mõte, et taunitava teoga hakkama saanud inimene ei tohigi enam kusagil tööd teha, on täiega jabur.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Elagu kohalik võim!
Esmaspäeval pärast valimisi sumpasid valijad oma teeradadel kollastes, pruunides ja punastes sügislehtedes.
Loe edasi
Päevateema
Valimisliidud näitasid jõudu uue haldusjaotuse kiuste
Kohalikud valimised võitis häältearvestuses Keskerakond, kuid enamikus omavalitsustes sai esikoha hoopis valimisliidu nimekiri.
Loe edasi
Päevateema
PUUST JA PUNASEKS | Kuidas saab kandidaadile antud häälest koht volikogus
Kuidas saab valija kandidaadile antud häälest üldse koht linna või valla volikogus?
Loe edasi
Päevateema
Prognoos: Venemaal tuleb uus kruvide kinnikeeramise laine
Vene advokaat Pavel Tšikov, kes on president Putini juures tegutseva kodanikuühiskonna ja inimõiguste arengu nõukogu liige, avaldas oma Telegrami leheküljel ennustuse selle kohta, mis juhtub Venemaal Vladimir Putini tagasivalimise korral presidendiks.
Loe edasi
Päevateema
Tuntud nimed rikastavad nimekirju: koomik, selgeltnägija, ajakirjanik...
Üleriigiliselt tuntud inimestest leiab väljaspool Tallinna ja Tartut kandidaatide seas peamiselt poliitikuid, kuid on ka spordi- ja meediategelasi.
Loe edasi
Päevateema
Üleriigiliselt pürib kohalike valimiste võitjaks Keskerakond
Keskerakonnal on hea võimalus koguda üle Eesti erakondadest kõige rohkem hääli, kuid nende toetus linnades ja maapiirkondades on väga erinev.
Loe edasi
Päevateema
Venemaal oodatakse avaldust Putini osalusest valimistel
Järgmisel aastal toimuvad Venemaal presidendivalimised. Ehkki Vladimir Putini jätkamises on vähe kahtlust, on Venemaa meedia, eriti aga sotsiaalmeedia juba tulvil spekulatsioone, kes võiksid valimistel veel kaasa lüüa.
Loe edasi
Päevateema
Konkurss volikogu kohtadele on 25 aasta tugevaim
Ühele linna- või vallavolikogu kohale pürib seekord üle Eesti 6,8 kandidaati, mis on pärast Eesti iseseisvuse taastamist kõige tihedam konkurss.
Loe edasi
Uudised
Pensionireformi toetuseks on kogutud üle 1600 allkirja
Teise samba pensionilepingute alusel on praegu suurim igakuine väljamakse 1460 eurot kuus ja väikseim ainult üheksa eurot. Mida teha, et süsteem tooks pensioni­saajale võimalikult enam kasu?
Loe edasi
Päevateema
Soome maaleht: Maaseudun Tulevaisuus kannab pikki traditsioone
Kolm korda nädalas ilmuv Maaseudun Tulevaisuus on Soomes lugejate arvult teine päevaleht ning tegu on üpris mõjuka väljaandega.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Olematud riigid Kremlit ohustamas
Raske öelda, kuivõrd juhuslik oli see, et Vene–Valgevene ühiste sõjaväeõppuste Zapad 2017 ajal paiskusid veebieetrisse Peterburi Ülikooli professori Nikolai Meževitši sõnad Balti riikide kohta: “Selliseid riike ei ole. Venemaa jaoks neid riike ei ole. Juriidiliselt nad eksisteerivad, ent me ei hoia nendega mingeid majanduslikke ega poliitilisi kontakte. Surnud tsoon. Tšernobõl.” (Rubaltic.ru)
Loe edasi
Arvamus
25 päeva pärast on EKRE päev
Ma ei imestaks sugugi, kui 2017. aasta kohalikke valimisi jäädakse hiljem mäletama selle järgi, et tegu oli EKRE kõrgpunktiga Eesti poliitikas.
Loe edasi
Arvamus
TUTTAV TUNNE: Papist aknakatted
Hongkongis, Kowlooni linnaosas asub 1960ndatel rajatud hiigelsuur hoonekompleks Chungkingi Härrastemajad. See on lõppematu labürint odavaid hotellikesi, pudipadipoode, lihtsamaid söögikohti, mis iial Michelini tärnidele ei pretendeeri. Trepid, seljakotituristid ja muu kirev segadus – tuhanded inimesed.
Loe edasi
Uudised
Riik avab rahakraanid teedele, raudteele ja koolidele
Valitsuse järgmise aasta investeeringuprogramm sisaldab kümneid miljoneid eurosid maanteede, raudteede ning kinnisvaraobjektide ehituseks ja uuendamiseks. Oluline osa kavadest on rajatud Euroopa Liidu toetustele.
Loe edasi
Arvamus
Argo Ideon: Mõjus vaktsiin punabatsilli vastu
2002. aasta novembris olin NATO tippkohtumise ajal Prahas. Seal otsustati Eesti liikmeks kutsuda. Muude sündmuste seas õnnestus pooljuhuslikult sattuda Praha ajaloolisele raeplatsile, kus parajasti toimus kirju seltskonna korraldatud NATO-vastane meeleavaldus.
Loe edasi
Uudised
Valimisvõitlusse on sööstmas juba 35 liitu üle Eesti
Valimisliitude paberite esitamiseks oktoobrikuise mõõduvõtmise tarvis algab viimane nädal.
Loe edasi
Arvamus
Argo Ideon: See on lihtsa elu terrorism
Radikaalide rünnakud lääne heaolumaades on üha primitiivsemad, kuid seda keerulisem on neid tõrjuda.
Loe edasi
Arvamus
Vene poliitik kaitseb pühakust tsaari romantilise filmi eest
Riigiduuma liige Natalja Poklonskaja peab leppimatut võitlust sügisel levisse jõudva filmiga, mis kõneleb tsaar Nikolai II noorpõlvesuhtest poolatarist baleriiniga.
Loe edasi
Intervjuu
Heldur Meerits: valitsus võttis korraga liiga palju erinevaid muudatusi ette
Investeerimisfirma omanik Heldur Meerits räägib Maalehe usutluses, et Eesti väiksus on meie ette- võtetele nuhtluseks ning lisatöötajate otsimine väljastpoolt on vältimatu.
Loe edasi
Intervjuu
Venemaal arutatakse plaani keelata importalkohol
Vene poliitiku Sergei Mironovi hiljutine üleskutse keelata lääneriikides toodetud alkoholi sissevedu Venemaale pole esialgu suurt vastukaja leidnud.
Loe edasi
Arvamus
Teisel pool raudeesriide joont
Möödunud suvel istus endine USA Kongressi esindajatekoja spiiker, vabariiklane Newt Gingrich (74) telekanali CBS stuudios ja kommenteeris presidendikandidaat Donald Trumpi ütlemisi NATO asjus.
Loe edasi
Uudised
Kuidas Eesti oma digitaalse eduloo ühe õhtuga tähtsatele külalistele puust ja punaseks selgeks teeb
On esmaspäeva õhtupoolik juulikuu eelviimasel nädalal ning Tallinnas, sügaval Kultuurikatla üliturvatud kõhus toimub sündmusi, millest linnarahvale annavad aimu ajuti tänaval huilgavad politseisireenid.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Draama Savisaare ümber
Keskerakonna endise esimehe Edgar Savisaare kavatsust kandideerida kohalikel valimistel Tallinnas oma nimekirjaga võiks võtta täiesti rahulikult. Pole põhjust sellest kuigi suurt numbrit teha.
Loe edasi
Arvamus
Venemaa võimud lömastasid pool tonni Eesti rediseid
Venemaal Krasnojarski oblastis hävitas riiklik veterinaar- ja fütosanitaarteenistus (Rosselhoznadzor) 539 kilogrammi Eestis kasvatatud värskeid rediseid.
Loe edasi
Vaatlus
PROOVITUD: Isejuhtiv buss suriseb tasa ja veereb tüünelt
Laupäevast saab Tallinnas Mere puiesteel uudse väikebussiga lühikest sõiduotsa proovida.
Loe edasi
Vaatlus
Lindiskandaal. Edgar Savisaare mütoloogilisuse lätted
Siseminister Savisaart süüdistati enda ja teiste poliitikute vaheliste kõneluste ebaseaduslikus lindistamises.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Partei või kohalik asi
Parteide ja valimisliitude omavaheline köievedu on Eesti omavalitsustes pika ajalooga. Haripunkt oli 2002. aasta kohalike valimiste eel, kui Riigikogu enamus otsustas valimisliidud ära keelata ning õiguskantsler Allar Jõks selle edukalt Riigikohtus vaidlustas.
Loe edasi
Uudised
15. OKTOOBER: valimistel saab paika uus kohalik eliit
Uutes piirides toimuvatel valimistel on suurtel parteidel raske kõike kontrollida. Mitmed tugevad kohalikud juhid kavatsevad esineda erakonnaväliselt.
Loe edasi
Uudised
Kaitseminister Jüri Luik: Vene suured manöövrid on kõrgendatud ohu allikas
Kaitseminister Jüri Luik (IRL) kinnitas Maalehele antud usutluses, et Eesti valitsusse ei saa kuuluda minister, kes ei toeta Eesti kuulumist NATOsse.
Loe edasi
Arvamus
Vene värk
SÕNA SEKKA: Väike ja veelgi väiksem * TUTTAV TUNNE: Partei muudkui eraldab * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Arvamus
Gorbi saabub Nõukogudemaad juhtima
Mihhail Gorbatšov võlus uue juhina lääne riigitegelasi oma stiiliga, mis erines senise Nõukogude juhtkonna puisest suhtlusest.
Loe edasi
Uudised
Raivo Vare: Vene turu piirangutega on kohanetud juba aastakümneid
Endine teede- ja sideminister Raivo Vare rääkis usutluses Vene veebiväljaandele Spektr, et Eesti majandus on Venemaa sisseveopiirangutega ära harjunud juba ammu enne Moskva n-ö vastusanktsioonide kehtestamist.
Loe edasi
Uudised
Argo Ideon: “Kolme õe” kaasus paljastas poliitika köögipoole
Reedel saime teada, et Keskerakonna sisekaemus on selleks korraks läbi. Tallinnas kohalikel valimistel Keskerakonna kõrvale keskerakondlikul tüvel konkureerivat valimisliitu ei sünni. Või ikkagi sünnib, aga ilma eurosaadik Yana Toomita, kes on näidanud end valimistel häältemagnetina. Mine tea, sügiseni on veel piisavalt aega, et kõike võib juhtuda. Kuna Toom teatas, et tema jääb Keskerakonnaga, siis oleks sellise valimisliidu šansid midagi saavutada veel nõrgemad, kui enne olid. Isegi kui Edgar Savisaare nimega edasi manipuleerida.
Loe edasi
Arvamus
Juhtkiri: Sõda saiakesega
Loe edasi
Uudised
Kaks kolmest valitsusparteist heitlevad sisevaevustes
Nii Keskerakonna kui IRLi serva peal otsitakse retsepte, et keeta seal teistsuguse maitsega suppi.
Loe edasi
Uudised
Mis imeloom see eesistumine siis on?
Euroliidu eesistujariigi mahukaim töö on koosolekujuhtimine, kuid see on ka hea võimalus Eestile suurt promo teha.
Loe edasi
Arvamus
Pelgalt aated leiba lauale ei too
TUTTAV TUNNE * PANIN TÄHELE * SÕNA SEKKA
Loe edasi
Intervjuu
Mihkel Mutt: väike rahvas ei tohi oma nappi energiat tuulde loopida
Kirjamehe ja mõtleja Mihkel Muti arvates on maailm muutunud keerulisemaks, aga inimene pole muutunud. Globaalkodanikud ei saa aru, mida ülejäänud virisevad. Ka maaelu, nagu see kunagi oli, ei ole enam.
Loe edasi
Uudised
EESTI KROON 25
Eesti kroon võinuks saada hoopis teistsuguse näo * Siim Kallas: oma raha ootus Eestis oli kolossaalne * Sõjajärgse Eesti Panga esimene president Rein Otsason: sain aru, et lasteaia mängimist pole võimalik teha
Loe edasi
Uudised
Putini otseliini küsijatele korraldati õppus
15. juunil Venemaa telekanalite otsesaates "Otseliin Vladimir Putiniga" osalevaid küsijaid instrueeriti presidendi administratsioonile kuuluvas pansionaadis, kirjutab rbc.ru.
Loe edasi
Uudised
Soome kaitsepolitsei: Terrorismioht on kasvanud
Soome kaitsepolitsei (Supo) avaldas kolmapäeval ohuhinnangu, mille järgi on terrorismioht Soomes võrreldes varasemaga tõusnud.
Loe edasi
Uudised
ARGO IDEONI KOMMENTAAR: Tallinna Kaubamajast on natuke kahju
Loe edasi
Uudised
Vene juustutootja palub Putinilt sanitaarnormide leevendamist
Oleg Sirota sõnul pärinevad seni kehtivad normid nõukogude perioodist.
Loe edasi
Uudised
Lidl pole suutnud Soomes hindu alla kiskuda
Saksa odavkaupluste kett Lidl, mis hakkab ka Eestis tegevust käivitama, ei ole Soomes 15 aastaga haaranud veel kümnendikkugi turust.
Loe edasi
Uudised
Riigikogus lõi raudtee taas kirgi üles
Esmaspäeva õhtul vastas majandusminister Kadri Simson parlamendis EKRE arupärimisele Rail Balticu kohta.
Loe edasi
Uudised
Põlissoomlaste partei läks lõhki
Rühm Soome parlamendisaadikuid lahkub Põlissoomlaste partei fraktsioonist ning moodustab oma fraktsiooni Uus Alternatiiv.
Loe edasi
Uudised
Lidl pole Soome poekettide seas kõige odavam
Saksa odavkaupluste kett Lidl, mis on ka Eestis tegevust käivitamas, ei ole Soomes 15 aastaga veel haaranud kümnendikku turust.
Loe edasi
Uudised
Katar impordib lennukiga tuhandeid lehmi
Naabermaadega tülli läinud Araabia väikeriik Katar arendab kodumaist piimatootmist, vedades selleks sisse terve lehmakarja õhuteed pidi.
Loe edasi
Uudised
Vene blogijale meeldis Narva promenaad
Eesti-Vene piirilinnu Ivangorodi ja Narvat külastanud Vene blogija Ilja Varlamov kiitis Narva jõekaldale rajatud avalikku ruumi.
Loe edasi
Uudised
Ratas: Mihhail Korb on olnud väga tugev riigihalduse minister
Peaministri kinnitusel ei olnud Korbi tööle haldusreformiga sisulisi etteheiteid.
Loe edasi
Uudised
ARGO IDEONI KOMMENTAAR: Ukraina viisavabadus Euroopaga on Moskvale punane rätik
Loe edasi
Uudised
Soome valitsus on lagunemise äärel
Nädalavahetusel vahetus rahvuslik-konservatiivse Põlissoomlaste erakonna juhtkond, ning täna pidasid Soome koalitsioonierakonnad kõnelusi, mis uues olukorras edasi saab.
Loe edasi
Intervjuu
Marju Lauristin: Ma ütleks, et meie ühiskond on vanade inimeste suhtes isegi julm
Tartu Ülikooli emeriitprofessor Marju Lauristin (77) kavatseb sügisel naasta europarlamendist Tartusse. Ta tahab ülikoolilinnas ajada nii digiasja kui ka eakate asja.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Tsentristlik akrobaatika
Kunagise sotsiaalministri Jaak Aabi esitamisega riigihalduse ministriks jõudis lõpusirgele üks kõige kentsakamaid vangerdusi, mis Eesti valitsustes kunagi toimunud.
Loe edasi
Uudised
Suurvalla pooldajad ei jäta Järvamaal jonni
Järvamaal tehakse kohalikel valimistel uus katse moodustada kogu maakonda ühendavat omavalitsust.
Loe edasi
Arvamus
SÕNA SEKKA: Vastuhakk
Aeg-ajalt tundub, et kogu maailm ja inimkond töötab meie vastu. Seepärast on tingimata vaja ette võtta midagi radikaalset ja maailm ära parandada.
Loe edasi
Uudised
Teisel pool piiri tuleb suur sõjamäng
Nii suurejoonelisi manöövreid kui tänavu septembris tulekul, pole Vene armee meie lähipiirkonnas ammu korraldanud. Õppuse Zapad-2017 vastasena käsitletakse varjamatult NATOt.
Loe edasi
Arvamus
JUHTKIRI: Isamaa saatus
IRList on tegelikult kahju. See erakond oma eelkäijatega, kõigi oma vigade ja puudustega on Eesti viimaste kümnendite loo lahutamatu osa.
Loe edasi
Päevateema
Tarmo Soomere: lapik maa oli peavoolu maailmapilt pikka aega
Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ütleb Maalehe usutluses, et libateaduse lätted on selles, kui teadlane asub välja otsima vaid endale sobivaid fakte ja teised jäetakse kõrvale.
Loe edasi
Päevateema
DELFI FOTOD | Vähihaiged lapsed said füsioteraapiavõimalustega mängutoa
Täna avati Tartu ülikooli kliinikumi onkoloogiaosakonnas vähihaigetele lastele mõeldud füsioteraapiavõimalustega mängutuba, mis valmis tänu Kalevi kommivabriku ja Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu (EVLVL) läbiviidud heategevuskampaaniale “Ole kah käpp!”.
Loe edasi
Päevateema
LUGEMISELAMUS: Keiti ütleb lühidalt ja tabavalt
Keiti Vilmsi värskelt ilmunud kalambuurikogumik „@keitivilms“ haarab sarvist ajastu vaimul ja rõõmustab sarkastilise huumori sõpru.
Loe edasi
Uudised
Noore peaministri Ratase juhtumised Euroopa pealinna võimukoridorides
Kui on jäänud kaks kuud Eesti eesistumise alguseni Euroopa Liidus, lendab meie valitsus üheks päevaks kogu täiega Brüsselisse. Üritust saadab lakkamatult Brexiti vari.
Loe edasi
Arvamus
Innovatsioon, kommunikatsioon, aktivism
SÕNA SEKKA: Mis on innovatsioon? * TUTTAV TUNNE: Sa ei pea valima poolt * PANIN TÄHELE * Sügav mõte
Loe edasi
Arvamus
Valitsus otsustas Brüsselis heisata euroliidu lipud
Kõrvuti sinimustvalgega tõmbavad Eesti ministeeriumid ja saatkonnad tänavu teisel poolaastal masti ka tumesinise Euroopa Liidu lipu, otsustas valitsus kolmapäeval.
Loe edasi
Uudised
Arutelud Riias: Rail Baltic tuleb niikuinii
Projekti võtmeisikud, kes kõnelesid Riias Rail Balticu foorumil, on veendunud, et kolme riiki läbiva kiirraudtee rajamine on muutunud pöördumatuks.
Loe edasi
Uudised
VANA KULD: Peaministri salasõda
26. aprillil 2007 alanud peaminister Andrus Ansipi operatsioon Tõnismäe pronkssõduri teisaldamiseks tõi kaasa Eesti uuema ajaloo suurimad rahutused.
Loe edasi
Maamajandus
Vene põllumajandusjuht: bravuursed jutud impordi asendamisest on lihtsalt lollus
“Venemaa vastusanktsioone ei olnudki. Kõik läks lihtsalt kallimaks,” kirjeldas naaberriigi toiduturu olukorda Moskva-lähedase Lenini-nimelise sovhoosi direktor Pavel Grudinin.
Loe edasi
Uudised
Euroopa poliitika trumpistamine: keelustada burkad ja karmistada õiguskorda
Saksa politoloog dr Florian Hartleb räägib oma uue raamatu põhjal, miks populism ja eliidivastasus Euroopa poliitikas nii populaarseks on muutunud.
Loe edasi
Vaatlus
PRONKSIÖÖLE eelnes pikk Vene propagandasõda
Pronksmehe küsimus püsib Venemaa propagandas tasapisi elus tänini. Sõduri kuju Tõnismäelt kalmistule viimine võttis selt aga hoo maha.
Loe edasi