Heli Raamets
Ajakirjanik (Tartu toimetus)
Maamajandus
Privilegeeritud saarte lehmad: maaeluministeerium vassib selgitusega
Artikli “Saaremaa suurkarjad saavad mandrimeeste arvelt toetust” peale andis maaeluministeerium teada, et see sisaldab eksitavat infot, justkui tuleks saarte piimatootjate toetus mandri lehmapidajate arvelt.
Loe edasi
Tarbija
MÄNG | Kas oskad toiduained õigesti külmkappi asetada?
Nii igapäevane asi, nagu toidu kodus kappi panemine ei pruugi sugugi lihtne olla.
Loe edasi
Uudised
Metsast saab tulu ka puid maha võtmata – chaga’t ehk musta pässikut kasvatades
Sel nädalal jõudsid Eestisse seenetüüblid, mis istutatakse kasepuude sisse, et seal hakkaks kasvama chaga ehk must pässik, millest valmistatakse rahvameditsiinist tuntud eliksiiri.
Loe edasi
Arvamus
Heli Raamets: maaeluminister on liiga hea
Pärast seda, kui Mart Järvik sai maaeluministriks, rääkis teda ammu tundev tuttav mulle, et Järvik on väga hea inimene. Suure südamega ja abivalmis mees.
Loe edasi
Maamajandus
Saaremaa suurkarjad saavad mandrimeeste arvelt toetust
Põllumeeste seas tekitab paksu verd uudis, et Saaremaa suurte piimatootjate toetamiseks võetakse osa raha mandril tegutsevate väiksemate lehmapidajate arvelt.
Loe edasi
Maamajandus
Lõuna-Aafrikast Eestisse kolinud mees valmistab maailmameistritele vibusid
Põlvamaal Moostes tegutseb meister, kelle käe alt tulnud vibudega laseb suur osa tippsportlastest. Ka mees ise on saanud maailmameistrivõistlustelt mitu medalit.
Loe edasi
Uudised
Toiduohutuse uuring näitab eestimaalaste muret E-ainete pärast ja ükskõiksust bakterite suhtes
Eristume keskmisest eurooplasest oluliselt selle poolest, et vaatame halvasti toiduvärvidele ja säilitus­ainetele, kuid eriti ei karda bakteriaalset toidumürgistust.
Loe edasi
Maamajandus
Saaremaa esimeses veinitehases valmistatakse nii potentsiveini kui ka tomativeini
Kui leedriõitest, karulaugust ja põdrakanepist on tehtud siirupit ja maitseäädikat, siis järgmine samm on hakata valmistama veini, ning loomulikult mitte tavapärastest viljadest.
Loe edasi
Tarbija
Aasta põllumees: Järvik oleks ministriks hakkamise asemel võinud pensionile minna
Tänavune aasta põllumees, Voore Farmi juhataja Indrek Klammer ütles, et tema ei hakka maaeluminister Mart Järvikule ütlema, kas ta peaks tagasi astuma, nagu nõuab opositsioon.
Loe edasi
Tarbija
AJATELG | Maaeluminister Mart Järviku prohmakate rida
EKREsse kuuluv Mart Järvik on Eesti Vabariigi maaeluminister alates 29. aprillist 2019. Ta on tegus mees, olles viimase poole aasta jooksul pälvinud oma otsuste ja väljaütlemistega tavapärasest rohkem tähelepanu.
Loe edasi
Tarbija
Miks ei tohi suppi mitu korda soojendada?
Kui osa suppi või mõnda muud toitu jääb pärast selle valmistamist ja söömist alles, siis peaks selle jahutama ja hoiustama jahedas. Pärast toidu taaskuumutamist tuleks see ära süüa. Sama toitu ei tohiks enne söömist korduvalt soojendada ja vahepeal jälle külmikus hoida.
Loe edasi
Tarbija
TEST | Kas oskad toiduga ohutult ringi käia?
Tänavu mõõdeti esimest korda meie inimeste teadlikkust toiduohutusest ja selgus, et toiduohutuse baromeeter jäi alla 70 protsendi.
Loe edasi
Maamajandus
Saarte lehmadele lisaraha andmine ajab mandrimeestel harja punaseks
Järgmisest aastast makstakse kõigile saarte piimalehmadele 250 eurot nina peale. See raha võetakse ühtse pindalatoetuse hektarimaksest.
Loe edasi
Uudised
PUUST JA PUNASEKS | Kuidas on õige külmkapis toitu hoida?
Unustage senised jutud sellest, mis riiulil on jahedam või soojem ja kuhu mis toitu panna, kirjutab järgmine Maaleht. Külmiku kasutamisel on tähtis hoopis muu!
Loe edasi
Uudised
Kitsekasvatajad: müügiks toodetud kitsepiimast puukentsefaliiti ei saa
Igal aastal kuuleb uudiseid, et mõned inimesed on kuumutamata kitsepiima joomise järel nakatunud puukentsefaliiti. Kitsekasvatajate sõnul saab seda viirust piimast eemal hoida, kirjutab homne Maaleht.
Loe edasi
Maamajandus
Parim maamajanduse õppejõud: igal inimesel on loomaarmastus olemas
Tänavu esimest korda väljaantava parima maamajanduseriala õppejõu aunimetuse pälvis Eesti Maaülikoolis söötmist õpetav Marko Kass. Tema teeneks võib pidada, et järjest rohkem tuleb maaülikooli loomakasvatust tudeerima linna suurte gümnaasiumide lõpetanuid.
Loe edasi
Arvamus
Heli Raamets: keskkonnast hoolivate tarbijate raha viiakse prügimäele
Käisin kevadel Põltsamaal vaatamas, kuidas valmib Orkla tehases laulupeosupp.
Loe edasi
Maamajandus
Põllumehed hädas: kui oled Tallinna ringteest kaugemal, siis enam laenu ei saa
Lüpsjate puudus ja tootmise nüüdisajastamise soov panevad piimakarjaomanikud robotlüpsilautu ihkama, kuid pankadest on raske finantseeringut saada. Isegi siis, kui PRIA toetusotsus on taskus.
Loe edasi
Tarbija
Vaata, kuidas Kirde sai on aastate jooksul muutunud
Eesti vanimas leivakombinaadis – Leiburis – on kõige kauem järjest tootmises olnud toode Kirde sai ja seda juba 28 aastat järjest.
Loe edasi
Tarbija
Ühte limonaadi on sama retsepti järgi toodetud Eestis juba 73 aastat
Kuigi karastavaid jooke on siinmail valmistatud aastasadu, on Traditsioonilist Limonaadi toodetud Tartus juba 73 aastat järjest. Teemalt kergitas saladuskatet A. Le Coqi turundusjuht Katrin Vernik.
Loe edasi
Tarbija
FOTOD | Pidevalt tunnustusi pälvivad Gustavi tordid ja koogid valmivad käsitööna
Gustav Cafe loovjuht ja peakondiiter Õie Pritson valiti tänavu toiduainesektori sädeinimeseks. Käisime Tartus asuvas tootmises vaatamas, kuidas sealsed tordid ja koogid sünnivad.
Loe edasi
Tarbija
Eesti toidu Südamega Tegija 2019 on Õie Pritson Gustav Cafest
Toiduliit valis täna koos Eestimaa inimestega viiendat aastat sektori sädeinimest, kelleks sai Gustav Cafe loovjuht ja peakondiiter Õie Pritson.
Loe edasi
Tarbija
25 aastat tagasi sündis Eesti kõige menukam viiner
Rakvere viiner on üks Rakvere lihatööstuse sümboleid juba üle 25 aasta. Eestlased on viinerirahvas. Selles pole kahtlust. Seda tunnistab ka tõsiasi, et keskmine eestlane pistab igal aastal nahka umbes 30 Rakvere viinerit.
Loe edasi
Uudised
NOSTALGIALAKS | Arva ära, milline suupoolis on eestlaste lemmik olnud kõige kauem!
Vaatamata sellele, et toidutööstused toovad igal aastal lettidele sadu uusi tooteid, on mõned menukid pidanud pea muutumatul kujul vastu aastakümneid.
Loe edasi
Maamajandus
Seitsme tärniga laudas sõidetakse tõukeratastega
Võrumaal Kärina külas tegutsev Nopri talu avas enda hinnangul seitsme tärni väärilise lauda, kus loodetakse hakata tootma Eesti puhtaimat piima.
Loe edasi
Tarbija
Millist tüüpi toidualaste pettustega tarbijaid lollitatakse?
Erinevaid võimalusi, kuidas toiduga petetakse, jagas Maalehega veterinaar- ja toiduameti jurist Kristel Kuklase.
Loe edasi
Aed
LAISK JA LOODUSSÕBRALIK: Katteviljelus hoiab tõesti aega ja vaeva kokku
Sattusin raamatukogus Ingrid Olaussoni inspireerivale raamatule “Hooldame aeda lihtsalt ja looduspäraselt” ning otsustasin seal kirjeldatut katsetada.
Loe edasi
Uudised
Põllumajandus-kaubanduskoda otsib avaliku konkursiga parimat võimalikku juhatust
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja uus nõukogu otsustas välja kuulutada avaliku konkursi juhatuse liikmete leidmiseks. Milles asi?
Loe edasi
Uudised
SUUR VÕITEST: mis viib keele alla ja mis jääb suulakke kinni
Lugeja vihjest ajendatud test pani ajakirjanikud lusikaga võid sööma, et tuua selgust rikkalikus valikus. Selgus, et meil on ka üks puhas või, mida saab kohe külmikust võttes leivale määrida!
Loe edasi
Tarbija
Eesti suurim lihatööstus sattus endale üllatuslikult mitmesse toidupettuse või võltsimise juhtumisse
Toiduliidu korraldatud toidupettuste konverentsil rääkis HKScan Estonia Baltikumi kvaliteedijuht Priit Dreimann eredamatest juhtumitest, mis on neid ennast mõjutanud või mille tõttu on nad enda teadmata petturiks osutunud.
Loe edasi
Tarbija
Toidupettus | Külmutatud tuunikala nägi pärast „süstikuuri” välja nagu värske
Euroopa Komisjon sai Hispaaniast vihje, et seal müüakse värske tuunikala pähe sügavkülmutatud ja seejärel üles sulatatud kala, mida on apetiitsema väljanägemise jaoks töödeldud.
Loe edasi
Maamajandus
Mulla hindamiseks on vaja labidat ja panni. Siiski on tegemisel ka vastav äpp
Maaülikooli teadlaste eestvedamisel on lõppemas rahvus­vaheline projekt, kus hinnati mulla kvaliteeti ja otsiti seda parandavaid harimisvõtteid.
Loe edasi
Tarbija
Suur toidupettus | Poolas võltsiti rinnapiimaasendajat ja müüdi see Hiina
Kümmekond aastat tagasi suri Hiinas mitmeid imikuid kohaliku võltsitud piimapulbri tõttu. Pärast seda hakati rinnapiimaasendajaid rohkem importima. Tunamullu valmistati Poolas Hiina müümiseks ligi 100 tonni võltsitud rinnapiimaasendajat.
Loe edasi
Tarbija
Oksad kohvipurus | Vaata, missuguseid toiduaineid maailmas kõige rohkem võltsitakse
Seapekk piimatoodetes või paber jahvatatud kohvipuru sees on mõned näited toidupettustest.
Loe edasi
Päevateema
KURJA BAKTERI TÕRJUMINE LETTIDELT: Kas toiduamet kiusab kalatööstust või kaitseb rahva tervist?
Eelmisel nädalal lahvatanud listeeriaskandaal, milles viidatakse ka kuuele surmajuhtumile, on viinud veterinaar- ja toiduameti ning kalatööstuse M.V.Wool nugade peale.
Loe edasi
Uudised
Toidupettused võtavad hoogu: karistused väikesed, kasum suur
Maailmas levivad ulatuslikud toidupettuste skeemid, mis ei jäta puudutamata ka Eestit. Ametnikud pingutavad, et neile jälile jõuda, kuid politsei jaoks on tegu uue teemaga.
Loe edasi
Uudised
Uute toodete väljamõtlemine toidutöösuses on võtnud hullumeelsed mõõtmed
Toidutööstused toovad igal aastal poelettidele tuhandeid uusi tooteid, millest suur osa on aasta pärast jäljetult kadunud. Miks seda siiski tehakse?
Loe edasi
Uudised
Hukkunud mesilaste jäljed viivad Venemaalt toodud illegaalsete ravimiteni
Põllumeeste tõttu ei hukkunud tänavu teadaolevalt ühtegi mesilasperet, kuid mesinike enda tegevus võis tuua osale peredele kurva lõput.
Loe edasi
Tarbija
Kokakunstivõistluse Bocuse d’Or toimumist Tallinnas ähvardab ärajäämine
Tänavu jaanuaris avalikustati Lyonis, et järgmisel aastal toimub tippkokkade võistlus Bocuse d’Or Europe Tallinnas. Kuna Eesti riik pole siiani selle korraldamist toetanud, võib tuhandeid toiduturiste Eestisse meelitav üritus üldse ära jääda.
Loe edasi
Tarbija
Kas põllumehed kasutavad enne viljakoristust tõesti glüfosaati?
Maalehe poole pöördus mitu murelikku inimest, kes on pannud tähele, kuidas põlde on natuke enne koristamist pritsitud, nii et seal kasvavad taimed muutuvad pruuniks. Inimesed kardavad, et seal on kasutatud glüfosaati, mille jäägid jäävad pärast koristatud saagi sisse.
Loe edasi
Uudised
Eesti tänavune viinamarjasaak paneb suud matsuma
Kui veel kümme aastat tagasi tundus uskumatu, et Eestis kasvavad viinamarjad, siis selle aasta saak on olnud lausa rikkalik.
Loe edasi
Maamajandus
Noored põllumehed hakkavad Tartumaal õlle jaoks humalat kasvatama
Kuigi Eestis on humala jaoks sobivad tingimused olemas ja varem on seda siin ka suures mahus kasvatatud, tuuakse praegu kogu õlle jaoks vajalik tooraine piiri tagant sisse.
Loe edasi
Tarbija
Osades suitsulihades oli vähkitekitavaid aineid üle kümne korra piirnormist rohkem
Maaleht kirjutas täna, et veterinaar- ja toiduameti poolt võetud proovidest selgus, et neis paljudes oli vähki tekitavaid PAHe üle normi, osades suitsulihades lausa normist üle kümne korra rohkem.
Loe edasi
Päevateema
Ehmatav tulemus: VTA leidis igast kolmandast suitsulihast üle normi mürgiseid aineid
Mullu saasteainete programmi käigus tehtud analüüsidest selgus, et paljudes rahva poolt palavalt armastatud ja turul või laatadel müüdavates maasuitsusinkides oli vähki tekitavate PAHide tase üle lubatud piiri.
Loe edasi
Maamajandus
Suur viljasaak pööras põllumeeste ühistu ja veofirmad tülli
Pärast eelmises Maalehes ilmunud lugu, kus oli juttu sellest, et vilja sadamasse vedamiseks ei jagu autosid, võttis toimetusega ühendust mitu viljavedajat, kes valgustasid teemat ka vedajate poole pealt. Nimelt venivad viljaautode ooteajad Muuga sadamas tundide pikkuseks.
Loe edasi
Tarbija
VIDEO | Muuga sadamas ootavad viljaveoautod üle kahe kilomeetri pikkuses järjekorras
Maaleht kirjutas eelmisel nädalal sellest, kuidas põllumehed on hädas vilja sadamasse saatmisega, kuna selleks ei ole piisavalt vabu autosid – need seisavad Muuga sadamas mahalaadimise järjekorras.
Loe edasi
Tarbija
VTA VÄRSKE ARUANNE | Eesti kurgist leiti üle normi taimekaitsevahendite jääke
Veterinaar- ja toiduameti poolt neljapäeval avaldatud taimekaitsejääkide kontrolli aruandest selgus, et jääkide kogus ületas lubatud piirnormi 3,4 protsendi puhul 2018. aastal testitud kodu- ja välismaistest toodetest.Muuhulgas ei vastanud kehtestatud nõuetele eelmisel aastal Eestis kasvatatud kurgist võetud proovid.
Loe edasi
Arvamus
Heli Raamets: kui puhas on meie toit?
Kui Maaleht jaanipäeva eel maasikaid ostis ja need laborisse analüüsi saatis, ei osanud me ette näha, mis sellele järgneb ja kuidas lumepall veerema hakkab.
Loe edasi
Uudised
Ametnik üksi ei saa kõiki probleeme turgudel lahendada
Põllumajandusamet otsustas pärast Maalehe suviseid maasika- ja turulugusid koondada eri ametid ja organisatsioonid, et ühtse löögirusikana petturid turgudelt välja lüüa.
Loe edasi
Maamajandus
Kas vähe autosid või kehv korraldus? Laod on vilja täis, kuid sadamasse seda ei saa saata
Kuivad ja päikeselised ilmad on lasknud kombainid põldudele, kuid nüüd on põllumeeste kuivatid ja laod vilja pilgeni täis ning seda pole kuhugi panna.
Loe edasi
Tarbija
REKORD! Peipsi toidu tänaval käis söömas üle 25 000 inimese
Tänavu teist aastat avatud 175 km pikkusel Peipsi toidu tänaval oli mullusest rohkem toidukohti ja ka külastajaid.
Loe edasi
Tarbija
Talutoidu karavan toob talunikud tarbijate juurde linnadesse
Eestimaa Talupidajate Keskliit korraldab teist aastat koostöös kohalike taluliitudega ja OTT võrgustikega Talutoidu karavani, mis peatub üheksas kohas üle Eesti. Igas paigas lüüakse püsti laat, kus on võimalik talunikelt osta kohalikku toitu.
Loe edasi
Tarbija
Virumaa linnukasvataja pakub vutimune nii suitsutatult, marineeritult kui ka seebina
Mark Noormets hakkas koos kaasaga eelmisel aastal Kunda kandis vutte pidama. Praeguseks on nende tooted pälvinud juba mitu auhinda.
Loe edasi
Tarbija
Võrukad ostavad Eesti viinamarju rohkem kui tartlased
Kohalike kasvatajate viinamarjad on kasvuhoonetes juba valminud ja poodides ning laatadel müügil.
Loe edasi
Tarbija
Kas järjekordne toidupettus? Suitsusaunasingil pole sageli sauna lõhnagi!
Kuigi laatadel müüakse sageli suitsusaunasinki, pole see enamasti sauna isegi kaugelt näinud.
Loe edasi
Tarbija
Ohoo! Uskumatud nipid varaste, usside ja tigudega võitlemiseks
Killustikku on teeradade rajamisest üle jäänud, aga te ei saa hoiustada seda oma aia piires? On olemas väga lihtne moodus, mis kivihunnikut kaitseb ja aitab vargust märgata.Kas olete kunagi kohanud ussitanud kukeseent? Vaevalt. Sellel on konkreetne põhjus.Süüakse tavaliselt viinamäe tigusid. Miks? Miks mitte süüa tavalisi tigusid? Me proovisime ja kirjutame teile, mis juhtus.
Loe edasi
Tarbija
VIDEO | Kuidas maitsevad koduaiast nopitud teod?
Kuidas ise tigusid toiduks valmistada ning kuidas need lõpuks maitsevad?Video täiendab Maalehes ilmunud artiklit "Püüame kõiksugu teod aiast kinni ja sööme ära!".
Loe edasi
Hüva nõu
USKUMATULT LIHTNE | Tee ise tõhus äädikakärbeste püünis!
Suvisel ajal, mil värsket puu- ja köögivilja on rikkalikult, kipuvad kööki tekkima väikesed tüütud äädikakärbsed.
Loe edasi
Uudised
MAALEHE EKSPERIMENT | Püüame kõiksugu teod aiast kinni ja sööme ära!
Aiapidajate nuhtluse ehk tigude hävitamise asemel võiks nad hoopis ära küpsetada ja nahka pista. Õigel moel talitades on teod isegi väga söödavad.
Loe edasi
Maamajandus
Toetused suretavad kaitsealust taime
Pärnumaal Luitemaa looduskaitsealal kasvab haruldane niidu-kuremõõk, mis on looduskaitse all. Rannaniitude hooldamiseks kehtestatud tingimused selle taime jaoks ei sobi.
Loe edasi
Tarbija
VIDEO | Kui kaua kõlbavad süüa üle aja läinud tooted?
Vahel juhtub, et kapinurka jääb mõni toit, mille kuupäev on juba läbi. Testisime, kui kaua on sellised piimad, vorstid ja muu veel söömiskõlbulikud.
Loe edasi
Tarbija
Avatud talude päev | Kolotsi talu sikk tegi kolme päevaga 30 kitsele talled
Avatud talude päeval tegi uksed lahti ka Võrumaal asuv Kolotsi talu, kus peetakse kitsi ja tehakse juustu. Kitsi on 40, aga sikk vahetatakse igal aastal välja.
Loe edasi
Tarbija
Avatud talude päev Siidrikojas – lastele tehakse vahukasse
Kui Nõmmanite pere 16 aastat tagasi Valgjärve lähedale omale maakodu soetas, ei osanud nad aimatagi, et 16 aastat hiljem kerkib neil sinna 1500 ruutmeetri suurune tööstushoone ja kasvab 8000 kandeeas õunapuud.
Loe edasi
Uudised
EKSPERIMENT: Kui kaua saab süüa üle aja läinud toitu?
Vahel juhtub, et kapinurka jääb mõni toit, millele märgitud kuupäev on juba möödas. Proovisime, kui kaua on sellised piimad, vorstid ja muu veel söömiskõlblikud.
Loe edasi
Tarbija
Tootja esitas juba aasta tagasi ametnikele 15 lehekülge ettepanekuid turupettuste vähendamiseks
Halika Õunatalu OÜ juhataja Lauri Kasvand saatis mullu juunis veterinaar- ja toiduametile põhjaliku ülevaate aiandustoodete pettuste erinevatest skeemidest koos ettepanekutega nende vähendamiseks. Vastus oli üldsõnaline ning lakooniline ja jättis õunakasvatajale halva maigu suhu.
Loe edasi
Päevateema
Aitab mürgist ja pettustest! Maalehe 5 ettepanekut turgude korrastamiseks
Mõjutada rahakoti kaudu * Kogused avalikuks * Rohkem võrdlevaid analüüse * Võtta kasutusele isotoop­meetod * Tšekk kohustuslikuks
Loe edasi
Päevateema
Turud luubi all: olukorra muutumine ilma jõuametkondade sekkumiseta on vähetõenäoline
Ametnikud väidavad, et turul kodumaise pähe müüdav välismaa kraam neile üllatus pole, kuid nende käed jäävad olukorra parandamisel lühikeseks. Ent eelmisel nädalal alanud reid on juba mõndagi muutnud.
Loe edasi
Tarbija
Ka toiduamet leidis Sepakõrtsi talu maasikatest keelatud aineid
Maalehe poolt 18. juunil Tallinna keskturult ostetud Sepakõrtsi talu maasikatest leiti laboris Eestis maasikatel kasutamiseks keelatud taimekaitsevahendite jääke dimetaati ja ometaati, mõlemat üle piirnormi. Pikemalt on kirjas SIIN.
Loe edasi
Arvamus
Heli Raamets: miks on riigiametid seni lasknud petuskeemil toimida?
Riigikontrolli taimekaitsejääkide teemaline audit pani lumepalli veerema. Just selle auditi tulemustest ajendatult otsustasime välja selgitada, mis päritolu maasikaid Eestis müüakse.
Loe edasi
Tarbija
Maaeluminister turupettustest: talu sildi all võõra toodangu müümine on eriti jõhker
Maaleht uuris maaeluminister Mart Järvikult, kas riik plaanib ka midagi ette võtta turgudel vohava pettusega, kui importkaupa müüakse Eesti kauba pähe, nagu tuvastas meie eksperiment.
Loe edasi
Päevateema
Eksperiment paljastab: “kodumaine maasikas” voolab Pärnu, Tartu ja Tallinna turule otse Riiast
Maaleht vaatles kaks ööd järjest hulgimüügi sõlmpunktis Riia keskturul Eesti kaubikuid ning ajakirjanikud nägid oma silmaga, kuidas järgmisel hommikul Tartus ja Pärnus osa kaubast eestimaise nime all letile seati.
Loe edasi
Päevateema
Suur pettus turgudel. Inimesed, teil pole aimugi, mida ostate!
Eelmise nädala maasikaloost alanud uurimine juhatas turgudel toimiva mastaapse petuskeemini. “Mürgimaasikatega” kuulsaks saanud talu maasikaletilt võetud proovist tuvastas ametlik analüüs taas keelatud aineid.
Loe edasi
Päevateema
Eesti mahemaasikas maksaks tavamarjast poole rohkem
Mahepõllumajanduse reeglite järgi maasikaid kasvatades läheb suur osa saaki kahjurite ja haiguste nahka. Sellepärast peaks mahemaasikate hind olema tunduvalt kõrgem.
Loe edasi
Tarbija
VIDEO | Kuidas küpsetada ja süüa rääbisepäikest
Peipsi rääbise valmistamiseks ja söömiseks on palju erinevaid võimalusi, neist üks on pannil küpsetatud rääbisepäike.
Loe edasi
Uudised
Rääbisefestivalil tuletatakse inimestele meelde, et rääbis pole mingi räim
Jõgevamaal Kasepääl toimub 20. juulil esimene rääbisefestival, kus valmistatakse ja pakutakse seda maitsvat kala mitmel eri moel ja õpetatakse kokakunsti ka huvilistele.
Loe edasi
Tarbija
Toksikoloogia professor: probleem pole selles, kuidas Maaleht proovi võttis, vaid sealt leitud keelatud aines
Eile Maalehes ilmunud maasikate laboritulemuste loo järel visati õhku väide, et maasikaproovid polnud võetud nõuetekohaselt. Selgitame, kuidas asi käis.
Loe edasi
Tarbija
Maasikakasvatajate liidu juht: arvan, et kahtlased maasikad olid pärit piiri tagant
Tänane Maaleht kirjutas, kuidas Sepakõrtsi talu maasikatest leiti laborianalüüsi käigus kahte küllaltki ohtlikku ainet, mis liigituvad närvimürgi hulka.
Loe edasi
Päevateema
Maaleht viis maasikad laborisse: asi on hull, Eesti talu maasikast leiti keelatud kemikaali
Eesti, Kreeka ja Poola maasikatest võetud analüüside tulemused keeravad pea peale seni levinud ettekujutuse nende marjade tegeliku jääk­ainete sisalduse kohta. Eesti maasikatest leiti suisa keelatud aineid.
Loe edasi
Päevateema
Maasikatest saadud lööve pole enamasti allergia
Osa inimesi ei saa maasikahooajal isule järele anda ja neid magusaid punaseid marju süüa, kuna nahk hakkab sügelema ning tekib lööve.
Loe edasi
Päevateema
Talunik: ma ei ole seda teinud! Mu maasikad on ära vahetatud!
Katke vestlusest Sepakõrtsi talu perenaise Anu Jaanikesinguga pärast seda, kui ta on teada saanud, et tema maasikatest on labor leidnud jääke, mida seal kindlasti olla ei tohiks.
Loe edasi
Päevateema
Toiduohutuse eest vastutav ametnik taimekaitsejääkidega maasikatest: siin tuleb sekkuda
Maaleht andis VTA-le teada, et turult ostetud maasikatest leiti üle piir­normi küllaltki mürgist taimekaitsevahendite jääki. Mis saab edasi?
Loe edasi
Maamajandus
Kas linnud on linnaeluga harjunud? Kuidas lest endal vähki ravib? Mis juhtub kuusega, kui kliima soojeneb?
Need ja paljud teised küsimused saavad loodetavasti vastuse Eesti teadlaste uurimustes sellest, kuidas kliima soojenemine ning reostus mõjuvad taimedele ja loomadele. Kaks Tartus tegutsevat noort teadlast võitsid oma eduka töö eest stipendiumi “Naised teaduses”.
Loe edasi
Uudised
ROOSE TASUB SÜÜA: Eesti aiarooside õied on tervistavatest ainetest pungil
Äsja maaülikoolis kaitstud magistritööst selgus, et siinsetes aedades kasvavate rooside õied on tervistavatest ainetest pungil, nii et need tasuks ära süüa.
Loe edasi
Uudised
Eestlased vilistavad kaalujälgimisele ja valivad kõige rasvasemad grilltooted
„Kaalujälgimine grillimisega meie puhul kokku ei lähe,” ütles Atria Eesti tegevdirektor Olle Horm. Kõige paremini müüvad nende rasvased toorvorstid.
Loe edasi
Külaskäik
Tallinnast maale kolinud pere: tahame näidata, et maal saab elada
Pealinnast Valgamaale kümme aastat tühjana seisnud majja kolinud pere sukeldus kuue lapse kõrvalt pea ees looma- ja linnupidamisse ning näitab seda ka teistele.
Loe edasi
Arvamus
Heli Raamets: kurb ja šokeeriv on teada saada ametnike valetamisest
Sel nädalal raputas avalikkust riigikontrolli audit, mis uuris meie ametnike tööd toiduohutuse tagamisel, täpsemalt taimekatsevahendite jääkide osas taimses toidus. See on šokeeriv lugemine, mille järel jääb tükiks ajaks suhu mõru maik.
Loe edasi
Päevateema
Meie tegelik olme: pere leppis omavahel kokku, mis päeval keegi end pesta tohib
Kuulume küll Euroopa Liitu ja NATOsse, kuid igas kümnendas kodus elatakse nagu sada aastat tagasi, vedades pangega vett tuppa ja solki välja, ihuhäda õiendamiseks on kuivkäimlad. Leidub peresid, kus ei jagu isegi pesuvett.
Loe edasi
Maamajandus
Kuke talus pole kukke ega kanu, kuid saab silitada tallesid
Mullu käisid Jaan ja Maire Proosa avatud talude päeval Põlvamaal ning otsustasid seal nähtust innustunult avada Kuke talu tänavu 21. juulil huvilistele.
Loe edasi
Maamajandus
Silm on suurem kui aju, aga jalahoop võib purustada ribid
Selles Riidaja lähistel asuvas talus on nii palju loomi ja linde, et nende arvu ei tea keegi.
Loe edasi
Maamajandus
Kohvik Mäe-Koda kutsub naadisuppi maitsma
Avatud talude päeva jooksul läheb kindlasti kõht tühjaks. Valgamaal saab Riidaja mõisa piima­köögis avatud kohvikus nii süüa kui ka uusi maitseid proovida.
Loe edasi
Tarbija
Mis on hea tuju dieet ja kuidas see töötab?
Kui enamikus dieetides vähendatakse süsivesikute osa, siis hea tuju dieedi puhul on vastupidi, kuna neis sisalduv trüptofaan muutub ajus serotoniiniks.
Loe edasi
Tarbija
Esimene kodumaine värske kartul jõuab juba turule
Need põllumehed, kes panid kartuli varakult katteloori alla kasvama, hakkavad saaki koristama.
Loe edasi
Uudised
Turg upub odavatesse Kreeka maasikatesse. Millal tulevad mõistliku hinnaga kodumaised?
Maikuised öökülmad võtsid maasikapõldudel esimesed õied ära, mille tõttu lükkus saagiaeg hilisemaks. Nüüd on aga esimesed marjad korjatud.
Loe edasi
Tarbija
MAASIKAS ON VALMIS | Esimesed kodumaised marjad maksavad kuus korda rohkem kui välismaised
Müügile on jõudnud esimesed kodumaised maasikad, mis on kasvatatud kas kasvuhoones või katteloori all. Turul on aga Kreeka maasikate hind langenud juba alla kahe euro.
Loe edasi
Maamajandus
Kas biostimulandid panevad mahelilled rohkem õitsema?
Keskkonnasõbralikud biostimulaatorid ei ole meil veel väga levinud. Nüüd uuritakse Aiandusklastri raames, kas neid kasutades oleks võimalik vähendada mineraalväetiste osa ilutaimede kasvatamisel.
Loe edasi
Intervjuu
Toitumisteadlane: kaalu langetamiseks alustage iga söögikorda magustoiduga
Tartu Ülikooli emeriitprofessor Selma Teesalu (88) on aastakümneid uurinud toitumisprobleeme ja soovitab toidukorda alustada magusaga. Äsja ilmus ka tema järjekordne toitumisalane raamat.
Loe edasi