Lii Sammler
Maamajanduse toimetaja
Maamajandus
FOTOD ja VIDEO | Pärnumaal avas OÜ Weiss korraliku betoonist lauda
Pärnumaal tegutsevast OÜ Weissist pole palju kuulda olnud – paistab, et end eelistatakse näidata pigem tegude kui meediakäraga. Seekord oli teisiti.
Loe edasi
Maamajandus
Pärnumaa savipõllul kasvas rekordsaak
Tänavu oli seitse põllumeest, kes kasvatasid viljelusvõistluse varasematest rekorditest kõrgema rukki- ja nisusaagi. Rukki 2017. aastast kehtiva rekordi ületas neli ja nisu 2015. aastast pärit rekordi kolm meest.
Loe edasi
Maamajandus
Hakkame sättima! Künni MM on Tartus juba vähem kui kolme aasta pärast
Maailma künniorganisatsioon (WPO) kinnitas, et 2022. aasta kündmise maailmameistrivõistlused toimuvad Eestis ja täpsemalt Tartus.
Loe edasi
Maamajandus
Künnivõistluse võitsid vanameistrid
Eesti künnivõistlustel näitasid oma üleolekut vanameistrid: pöörd­atradel võitis Jüri Lai ning tavaatradel Raido Kunila.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Künnivõistlustel olid teistest üle vanameistrid
Eesti künnivõistlused on jälle selja taga ning taas kord näitasid meie vanameistrid oma üleolekut: pöördatradel võitis Jüri Lai ning tavaatradel Raido Kunila.
Loe edasi
Päevateema
LISTEERIA OHVRIKS LANGENUD NAINE: palavik tõusis 40 kraadini ja viie päeva pärast olin koomas
“Mõtlesin, millal see ükskord juba lõpeb,” meenutab Kadri Tähe hetke, mil ta lamas sõnnikusel laudapõrandal ning pull teda järjest kõvemini vastu maad surus. Aga see oli alles ränga võitluse algus.
Loe edasi
Turg
Kondiitriäri Pärnu–Riia maantee ääres pakub isuäratavat käsitöökaupa
Kui soovite saada osa esinduslikust käsitööna valmistatud toidutoodete väljapanekust, tasub minna OÜ Pärnamäed pagariärisse Reiul.
Loe edasi
Maamajandus
Valitsusliit murrab põllumeestele antud lubadust maksta üleminekutoetusi maksimaalses lubatud määras
Teadmine, et üleminekutoetusteks on tuleval aastal ette nähtud ainult viis miljonit eurot, on Eesti põllumehed endast välja viinud.
Loe edasi
Maamajandus
Kolme aasta pärast on künni MM Eestis, kuid kellega me sinna läheme?
Septembris otsustas maailma künniorganisatsioon, et 2022. aasta kündmise maailmameistrivõistlused peetakse Eestis. Samas on Eesti künnimeeste järelkasvuga lood enam kui kesised.
Loe edasi
Maamajandus
Kihnu maalammas tõusis pussakast printsessiks
“Kallid kihnu maalamba kasvatajad! Oleme jõudnud käia 18aastase teekonna võiduka lõpuni – kihnu maalammas on lisatud ohustatud tõugude nimekirja!” Nii juubeldas Kihnu Maalamba Kasvatajate Selts eelmisel esmaspäeval.
Loe edasi
Maamajandus
Uue taimesordi loomine maksab miljoni
Kuigi paljud põllumehed kasvatavad välismaa sorte, on ka Eesti aretajail, mida ette näidata. Jõgeva uus sordikeskus loob selleks head võimalused.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Taimekasvatuse instituut sai esimese uue hoone 35 aasta jooksul
Kolmapäeval avati Jõgeva alevikus Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus sordiaretuskeskus. Sellesse saavad ruumid tera- ja kaunviljade aretajad.
Loe edasi
Maamajandus
Mahekonkursil võidutsesid beebitoit, siidrid ja vahuveinid
Tänavune parim mahetootja on Vilsi OÜ, parim mahetoit Saaregurmee tootesari BabyCool ja parim mahejook vahuvein Rabarbra Brut Organic.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI | Vabandan ajakirjanikuna kõigi ausate põllumeeste ees
Viimasel paaril aastal on ajakirjanduses ilmunud mitmeid skandaalseid lugusid ebaausatest maaettevõtjatest nii vilja-, puuvilja- kui marjakasvatajate seas. Kahjuks on need lood heitnud halba varju kogu põllumeeskonnale.
Loe edasi
Uudised
Mis saab LEADERi toetusrahast uuel eelarveperioodil?
Uus Euroopa Liidu eelarveperiood on ukse ees. Seda, et Brexit viib osa rahast endaga kaasa, kardavad ka maaeluvõrgustiku LEADER eestvedajad.
Loe edasi
Uudised
FOTOD | Tõuloomanäituse publiku südame võitis hall reksküülik
Põllumajandusmuuseumis näidati eelmisel nädalavahetusel Eesti kaunimaid ja uhkemaid tõuloomi.
Loe edasi
Külaskäik
Intervjuu | Türi taluliit pidas suvel 25. sünnipäeva
Kui enamik 1980. aastate lõpul loodud maakonna taluliite on praeguseks muutunud põllumeeste liitudeks või hoopis hingusele läinud, siis väike Türi taluliit pidas suvel oma veerandsajandat sünnipäeva.
Loe edasi
Päevakorral
Põllumajandusameti peadirektor: läbi meediakajastuste võib ausatele põllumeestele tekitada palju kahju
Meie toidumaastikku on räsinud mitu skandaali, teemaks välis­maiste aiandussaaduste müümine Eesti omade pähe. See on tekitanud küsimuse, millega vastutavad amet­konnad tegelevad, et seda juhtuda saab.
Loe edasi
Maamajandus
Õunasaak on sel aastal nagu loterii: lõunas on, põhjas pole
Kui Lõuna-Eestis on puud õuntest lookas, siis Kesk-Eesti aiapidajad räägivad, et õunu on tänavu vähe. Mõnes aias jääb napiks suvi-, mõnes taliõunu.
Loe edasi
Maamajandus
Kümme aastat vana registri tõttu saavad erru läinud põllumehed toetuseid, aga noored jäävad ilma
Kuigi noorte põllumajandusse saamine on nii suur probleem, et maaeluministeerium plaanis seda lahendada kalevipoegade koju toomisega, siis samal ajal teise käega diskrimineerib noortalunikke.
Loe edasi
Maamajandus
Viimastel kuudel on varastatud traktorite GPSe enam kui 100 000 euro eest
Alles sai põllumehi kiita, kui innovaatilised nad on, kuna kasutavad kvaliteetsema töö tege­miseks oma traktoritel GPS-seadmeid. Nüüd on paljud masinad GPS-antennidest ja -ekraanidest tühjaks tehtud.
Loe edasi
Maamajandus
Sooline võrdõiguslikkus on jõudnud maamajandusse: mees töötab naise rapsipõllul
Viimaste aastate märksõna on see, et viljelusvõistlusse sekkuvad ka naised. Nii on tänavugi solistide kõrval mitu võistluspaari.
Loe edasi
Turg
August: varased köögiviljad muutuvad tavaliseks
Kui alates maikuust peetakse turul vahet varaste ja eelmise aasta köögiviljade vahel, siis augustis muutuvad varane kartul, porgand ja kapsas tavaliseks.
Loe edasi
Maamajandus
Köögivili on pea poole kallim kui mullu
Kartuli ja köögivilja hinnad võtsid aasta esimesel poolel suuna taevasse. Kas august, mil värsket kodumaist kraami laialt käes, annab leevendust?
Loe edasi
Maamajandus
Taliodra uskumatu võidukäik
Vähem kui kümme aastat tagasi polnud Eestis tali­odra kasvatamisest peaaegu keegi kuulnud või peeti seda liiga nõrgaks, et talv üle elada. Tänavu on võistlustules tervelt kümme taliodrapõldu.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI | Kui vaene on Eesti muld?
Saagikoristus käib ja igal vihmavabal päeval veetakse kuivatisse üha uusi rekordsaake. Viljelusvõistluse põldude teraviljasaagid küünivad kümne tonni kanti, aga ka keskmiselt panustanud põllumehed on siiani korjanud viis kuni seitse tonni teri hektari kohta.
Loe edasi
Turg
Moehittide valik on poes parem kui turul
Kuigi praeguseks on soojad päevad läbi, lubavad ilmatargad augusti lõpuks veel üht kuumalainet. Nii et see, kes veel selle suve hitti, linast kleiti ostnud pole, võib sammud kauplusse või turule seada.
Loe edasi
Maamajandus
Nisud pürgivad tippu
“See on ‘Nufenen’,” näitab Erki Oidermaa uhket nisupõldu. ‘Nufenen’ on järje- kordne sort, mille just tema Eestisse tõi. Meie kliimasse sobivaid sorte on ta otsinud juba kümmekond aastat.
Loe edasi
Maamajandus
Omaaegse klantsfilmi “Valgus Koordis” põldudel kasvab rekordrukis
“Mulle on hakanud rukis meeldima,” ütleb Ahti Aruksaar, kelle nimel on viljelusvõistluse rukki rekordsaak 10,8 tonni hektarilt aastast 2017. Sel aastal loodab ta iseennast lüüa.
Loe edasi
Maamajandus
MAALEHE VILJASPIKKER | Tegid ilusa pildi viljapõllust? Aga on seal rukis või nisu?
Kas tead, milline viljapõld tuules kõige ilusamini lainetab? Milline teravili aga kõige varem salve saab? Kuidas neid üksteisest üldse eristada? Kasuta Maalehe viljaspikrit ja määra ära ka sordid sõprade piltidel.
Loe edasi
Maamajandus
1300 lüpsilehmaga Vändra OÜ vahetas omanikke
Teenekas ja sõnakas põllumees Ilmar Teevet müüs oma 1300 lüpsilehmaga Vändra OÜ põllumajandusgrupile OÜ Argon Haldus.
Loe edasi
Maamajandus
Talunik Arvo Kuutok: mina ei leia, et peaksin mingeid töötubasid tegema!
“Seekord läks väga rahulikult, käis ainult 250 inimest,” ütleb Takkasaare talu peremees Arvo Kuutok, kes on oma talu väravad avanud 2013. aastast alates, kui peeti esimene avatud talude päev.
Loe edasi
Maamajandus
Avatud talude päev | Jaanalindude armuelus on kord majas
Sassi talu 30 jaanalindu Järvamaal elavad nii hästi, et sigivusega probleeme pole. Seda tõestab terve aiatäis erinevas suuruses jaanalinnutibusid. Tibud, muide, on umbes toonekure suurused.
Loe edasi
Maamajandus
Avatud talude päev | Hindreku talu veinikambris on esindatud kõik Eestis toodetavad veinid
Valgma külas tekitas eelmisel aastal paksu pahandust seal taastatud Hindreku talu, mille järeltulijad renoveerisid peo-ja turismitaluks.
Loe edasi
Maamajandus
Indoneeslasest e-resident loob Eestis aiandustarkvara linnarahvale
Indoneesiast pärit Eesti e-resident Asep Bagja Priandana on Eestis loonud ettevõtte Tani­box, mis töötab välja ja arendab aiandusalast tarkvara linnarahvale ning väikeaednikele.
Loe edasi
Maamajandus
Unistus veinivillast sai tõeks
Tiina Kuuleri nimi on veinisõpradele kindlasti tuttav. Ajakirjanikuna alustanud ja veinitarvikute müügiga jätkanud tänane veinivilla perenaine kutsub külastajaid pühapäeval oma veine maitsma.
Loe edasi
Maamajandus
Hõbeda mõisas lõbustavad külalisi uudishimulikud kitsed
Sauelt Lääne-Virumaale kolinud Kersti ja Georg Lužkov nimetavad oma kitsefarmi elustiili farmiks. See on stiil, kus pererahvas ja kitsed lahedalt koos elavad ja mõnusalt suhtlevad.
Loe edasi
Maamajandus
Otsitakse talumehi, kes hoiavad Läänemerd
Laupäeval tehakse teatavaks, kes on 2019. aasta kõige Läänemeresõbralikum farm Eestis. Tänavu oli sellele aunimetusele ja preemiale neli tublit kandidaati.
Loe edasi
Maamajandus
Sõida avatud talude päeval maale bussiga!
Alates homsest saab veebilehel avatudtalud.ee registreeruda avatud talude päeva tasuta bussireisidele. Sel aastal on registreerumiseks avatud viis eestikeelset ja üks venekeelne bussireis.
Loe edasi
Juubelipidu
Rahvamuusikud on tulnud, et jääda
Iga aastaga üha rohkem kuulajaid leidnud rahva­muusikud on saanud suure peo loomulikuks osaks, nii et nendeta ei kujuta enam laulu- ja tantsupidu ettegi.
Loe edasi
Maamajandus
Viljelusvõistlus: põllud kokku loetud ja üks juba koristatud
Tänavu pakuti viljelusvõistlusele 70 põldu, sõelale jäi 59. Põllud on ilusad, kasvutingimused on olnud soodsad ning viljakasvatajad ise targalt panustanud.
Loe edasi
Maamajandus
Fotod: Maaleht leidis peolt hulga tuttavaid
Ei saa küll öelda, et tantsupidu on maarahva pidu Tallinnas, ometi on rahvalaul ja -tants väga maainimeste pärisosa. Eilse tantsupeo teema - maa ja mets - ka.
Loe edasi
Maamajandus
Vodja: peaaegu nagu perekoor
Kui tantsupeol osalevad pererühmad, kus võib olla eri vanusega ja erinevatest seltskondadest liikmeid, siis Vodja-Peetri kooli koor on peaaegu perekoor.
Loe edasi
Maamajandus
Järvamaa koorid alustasid sõitu laulupeole
“Hommikul olime kell viis üleval ja vaatasime aknast seda vihmasadu. Meil oli kaheksa paari jalanõusid väljas, et mida kaasa võtta,” vahendab laulutüdruk Aneti ema Anu Puusepp hommikusi emotsioone.
Loe edasi
Maamajandus
Esimene niide leevendas põllumeestel kõvasti pinget
Silo on tehtud ja nurmedel lõhnavad heinavaalud. Silotegijad ütlevad, et tänavune esimene niide andis kohati rohkem saaki kui eelmisel aastal kõik kolm kokku.
Loe edasi
Arvamus
Lii Sammler: kõige enam looduslikku mitmekesisust on näha jaanieelsel raielangil
Jaanipäeval käisime raiesmikul mets­maasikaid otsimas. Seistes keset viieaastast lanki, kuhu raietööde järel oli jäetud paar seemnemändi ja kuhu ise olime kuused istutanud, tabas mind arusaamatus.
Loe edasi
Maamajandus
Eesti talumeiereide peadpööritav tõus: viie aastaga on juustuvalik kasvanud 200 sordini
Viimastel aastatel Eesti väike­meiereides toimunut võib nimetada lausa juusturünnakuks – piima­käitlustaludes toodetakse kokku enam kui 200 juustu.
Loe edasi
Maamajandus
Toiduohutuse eest vastutaja: valesti pole midagi
Riigikontrolli toiduohutuse auditi järeldused näisid tulevat nagu välk selgest taevast. VTA arvab, et midagi valesti pole, ent tarbijaid peab rohkem harima ja teavitama.
Loe edasi
Uudised
Tänavu pakkusid viljelejad võistlema 70 põldu
Kui mullu tuli viljakasvatajaid võistlema paluda, siis tänavu on lood vastupidi. Põlde vaadates pole see ka mingi ime.
Loe edasi
Päevakorral
Lii Sammler: öötöö käsk ohustab vähiga
Sellel aastal anti siis põllumeestele käsk teha öötööd. Nimelt hakkas kehtima kord, et õitsvatele taimedele võib taimekaitset teha ainult öötundidel – kella kümnest õhtul kella viieni hommikul.
Loe edasi
Loomakasvatus
Loom vajab õhku nagu meiegi, eriti palavaga
Suviste kuumade ilmadega on taas tõusnud päevakorda loomade kuumastressi teema. Üks variant laudas õhku liigutada on paigaldada sinna ventilaatorid.
Loe edasi
Uudised
Põllumajandusmuuseum puhus vanadele masinatele uue elu sisse
Eelmisel nädalal peeti Eesti Põllumajandusmuuseumis tradit­siooniline maamasinate päev.
Loe edasi
Külaskäik
Rumeenia: maale lähevad noored, kes oskavad küsida eurotoetusi
2007. aastal Euroopa Liitu astunud Rumeenia kohaneb Euroopa eluga. Tragimad maaettevõtjad kasutavad eurotoetusi, et rajada ja arendada oma äri.
Loe edasi
Taimekasvatus
Eesti mehed osalevad brittide viljelusvõistlusel
Esmakordselt osaleb kolm Eesti nisu­kasvatajat Inglismaa viljelusvõistlusel YEN. Need julged mehed on Urmas Uustalu, Kaido Kirst ja Rainer Leidik.
Loe edasi
Päevakorral
Künnigeenidega naine veab maailmameistrivõistlusi
Seoses meie sooviga korraldada 2022. aastal kündmise maailma­meistrivõistlused, külastas Eestit maailma künniorganisatsiooni WPO peasekretär Anna Marie McHugh.
Loe edasi
Päevakorral
Künnipealik kiitis Eesti olusid MM-i korraldamiseks
Esmaspäeval käis Eestis maailma künniorganisatsiooni peasekretär Anna Marie McHugh, et näha, kas siin saab kolme aasta pärast pidada maailmameistrivõistlusi.
Loe edasi
Maamajandus
Künni maailmameistrivõistlused Eestisse – miks mitte?
Leedukad hüppasid alt ära ja see andis Eestile võimaluse maailmameistrivõistluste korraldamiseks juba kolme aasta pärast. Jutt käib künnispordist.
Loe edasi
Maamajandus
Piima joomine on nii eilne päev, tõusev trend on grilljuust
Inimesed ei joo enam piima. Sellepärast on vaja seda propageerida ning teha piimast populaarseid tooteid. Näiteks grilljuustu.
Loe edasi
Arvamus
Lii Sammler: enne kui süüdistada mürgitamises põllumehi tasuks heita pilk oma ravimikappi
Taimekaitsetööde ehk rahvakeeli põldude mürgitamise tippaeg on käes ja juba on kõlanud ka tänavused esimesed jutud taimekaitsevahendite kasutamise kohutavate tagajärgede kohta.
Loe edasi
Juubelipidu
Vähemalt tuhat eurot komplekt: peolistelt nõutakse järjest ehedamat ja kallimat pidulikku rahvarõivast
Tantsupeole registreerujad leiavad kodulehelt kirje, mille kohaselt tuleb eelproovides, tantsupeo etendustel ja rongkäigus kanda pidulikke stiliseerimata rahvarõivaid.
Loe edasi
Maamajandus
Parim noortalunik istus traktorirooli juba seitsme aastaselt
Türil peeti noortalunike kutsevõistlus, mille või­tis tänavu, nagu ka üle-eelmisel aastal, Felix Lavrentjev, kes on Järva­maa Kutse­haridus­keskuses traktorist-praktikajuhendaja.
Loe edasi
Maamajandus
Avatud talude päeval on põhiline, et oleks aega ringi vaadata ja lasta meelel puhata
21. juulil peetakse Eestis juba viiendat avatud talude päeva. Seekord lööb väravad valla 293 talu. Ligi pooled neist avavad uksed juba laupäeval.
Loe edasi
Päevakorral
Künni MM võib jõuda Eestisse juba kolme aasta pärast
Maailma künniorganisatsioon korral­dab igal aastal kündmise maailmameistrivõistlusi, mis peetakse eri riikides. Eestisse võib see tulla juba 2022. aastal.
Loe edasi
Päevakorral
Tammsaare-aegne taluelu on läbi, hinnad määratakse maailma teises otsas
Üks praeguse valitsuse soovunelm on, et Eesti külas kihaks taluelu nagu eelmise sajandi kolmekümnendatel aastatel. Praegu on see siiski võimalik vaid juhul, kui maaharimine on elustiil, mitte elatusvahend.
Loe edasi
Külaskäik
Eesti sepp ja veinimeister Ungaris ootab turiste uues, soojemas kohas
Reisimine annab alati nii teadmisi kui emotsioone. Eriti äge on aga siis, kui võõrsil mõnd seal kodunenud eestlast kohtad. Eesti sepp Anti on Ungaris toimetanud juba paarkümmend aastat.
Loe edasi
Uudised
In memoriam Endel Mets
Meie seas pole enam Eesti põllu­majandus­aja­kirjanduse grand old man’i Endel Metsa. Visa vana andis alla ainult aasta enne oma 90. sünnipäeva.
Loe edasi