Lii Sammler
Maamajanduse toimetaja
Maamajandus
Naabrite eeskujul hakkavad ka Eesti põllumehed protestima
Kuu aja eest avaldasid Leedu põllumehed meelt selle vastu, et Euroopa Liidu uus eelarve jätab Baltimaad vaeslapse ossa. 10. detsembril edastavad sama sõnumi Toompeal ka Eesti tootjad.
Loe edasi
Maamajandus
Šveitsi professor: raisake toitu vähem
Mahetootmise saagikus on tavatootmise omast 20 protsenti väiksem. Samas ulatub toidu raiskamine 30 protsendini. Väiksema saagi tasakaalustaks väiksem toidu raiskamine.
Loe edasi
Maamajandus
Soome farmerite eksperiment: toitained ja energia ringlevad kohapeal
Seda, et sõnnik kasutatakse ära põllu väetamiseks, on farmerid teadnud sajandeid. Tänapäevaks on mitu pikka sammu edasi astutud ja seda nimetatakse nüüd ringmajanduseks – kõik, mis tootmisest järele jääb, leiab samas farmis taas kasutust.
Loe edasi
Tarbija
Põllumehed EKRE maaeluministri kandidaadist: täiesti arvestatav mees sellele kohale
Maaleht uuris põllumeestelt, mida arvavad nemad EKRE uuest maaeluministri kandidaadist, Ida-Virumaa Talupidajate liidu esimehest Arvo Allerist.
Loe edasi
Tarbija
Turgudel on juba jõululõhna tunda
Pühapäeval on esimene advent ning selle eel on nädal aega linnu kaunistatud kuuskede, valguse ja muu jõulupärasega. Tallinna jõuluturg lisab sellele veel muusika ja glögi.
Loe edasi
Maamajandus
Edukaim viljakasvataja on Argo Must
Viieteistkümnenda viljelusvõistluse topeltvõidu nisu ja odraga viis Räpina kanti Koolimaa tallu Argo Must.
Loe edasi
Maamajandus
Saaremaa mees sai Euroopa viljelusvõistlusel kolmanda koha
Kuidas see võimalik on? Sest Inglismaa lahtine viljelusvõistlus YEN arvestab ühes võistlusklassis ka tulemusi potentsiaalse ja saadud saagi võdlusena. Mida lähemal on saadud saak võimalikule, seda parem on koht.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Viljelusvõistlusel topeltvõidu Räpinasse viinud Argo Must usub, et Eestis pole võimatud ka 14 tonnised saagid.
Reedel kuulutati Kuremaa lossis välja tänavused viljelusvõistluse võitjad. Topeltvõidu nisu ja odraga viis Räpina kanti Koolimaa tallu Argo Must.
Loe edasi
Maamajandus
Kuremaa lossis võetakse kokku rekordiline vilja-aasta
Täna on Eesti tippviljakasvatajad koos Kuremaa lossis, kus peetakse viljelusvõistluse lõpukonverents.
Loe edasi
Päevakorral
ANDRE RANDOJA: masinamehed said end näidata
Endine Aaspere Agro agronoomi abi ja praegune taimekasvatusjuht Andre Randoja kasvatas ettevõttes suurepärase rapsi, mida iseloomustab saak 5,4 tonni hektarilt pluss tippkvaliteet.
Loe edasi
Maamajandus
Maaülikooli aasta vilistlane on Viljar Veidenberg
Eesti Maaülikool kuulutab igal aastal akadeemilisel aktusel välja oma aasta vilistlase. Tänavu valiti selleks Pajumäe talu ja meierei juht Viljar Veidenberg.
Loe edasi
Päevakorral
Udo Jüriadol on viljakasvatuses head nõustajad ja abimehed
Kui enamik uusi tulijaid on noored, siis tänavu tegi ilma soliidne härrasmees Udo Jüriado. Endise turustus-varustus­inimesena oskas ta kasvatada tulukaima saagi. Tema rapsipõllu arvestulik kasum oli 1153 eurot hektari kohta.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI | Viljelusvõistluse viieteistkümnes aasta tõi palju uusi tulijaid
Tänavuse võistluse teeb eripäraseks see, et osalejaid oli peaaegu 40.
Loe edasi
Uudised
Soosaar: PRIA ütles, et oleme omavahel seotud ega oleks tohtinud kõigi ettevõtetega toetust taotleda
Poliitilisse skandaali on segatud ka põllumehed, perekond Soosaarega seotud ettevõtted, keda PRIA kahtlustab pettuses. Milles võimalik pettus seisneb ja kas põllumehed kahjustasid riigi huve?
Loe edasi
Päevakorral
Viljelusvõistlusel ületati rekordeid seitse korda
Tänavu oli seitse põllumeest, kes kasvatasid varasemast rekordist kõrgema rukki- ja nisusaagi. Rukki 2017. aastast kehtiva rekordi ületas neli ja nisu 2015. aastast pärit rekordi kolm meest.
Loe edasi
Päevakorral
Ahti Aruksaar kasvatab rukist endise suurtalu avaratel põldudel
“Mulle on hakanud rukis meeldima,” ütleb Ahti Aruksaar, kelle nimel oli varasem viljelusvõistluse rukki rekordsaak 10,8 tonni. Sel aastal suutis ta iseenda rekordi purustada, saades uueks rekordiks 11,2 t/ha.
Loe edasi
Tarbija
Kes on ettevõtjad, keda kaitses Järviku nõunik PRIA vastu?
Perekond Soosaar on Lüüste küla suurpere, kes seal elu sees hoiab ja kümnetele inimestele tööd annab.
Loe edasi
Tarbija
Põllumehed Mart Järvikut materdama ei torma: esmalt tuleb kõik osapooled ära kuulata
Põllumeeste arvamused minister Mart Järviku kohta jagunevad kahte leeri. Ühed kiidavad teda kui arusaajat tüüpi, kes on püüdnud leida põllumeeste muredele lahendusi. Teised heidavad ministrile ette soovimatust suhelda ja et ta on põllumajandussektori taas negatiivses valguses meedia keskpunkti toonud.
Loe edasi
Tarbija
Helir-Valdor Seeder: kui süüdistused vastavad tegelikkusele, peab Mart Järvik loomulikult tagasi astuma
Riigikogu aseesimees, endine põllumajandusminister ja koalitsioonierakonna Isamaa juht Helir-Valdor Seeder tõdeb, et süüdistused Mart Järviku vastu on väga tõsised ja selgitusi peab andma nii minister ise kui tema erakond EKRE.
Loe edasi
Maamajandus
Viljelusvõistluse kiituseks
See, et meie viljelusvõistlus on 15 aastat vastu pidanud, on kõva sõna. Seda enam et meie lähimad võistlused nii tugevad pole. Soomes tehakse seda üle aasta ning lätlased jätsid selle mullu ja tänavu üldse pidamata. Meil aga on valdavalt läinud tõusujoones.
Loe edasi
Maamajandus
REISID: Preemiaks, õppimiseks ja silmaringi laiendamiseks
Alates 2015. aastast korraldatakse võitjatele õppereise. Ning need on tõepoolest õppe- ja silmaringireisid, mitte lihtsalt lustisõidud.
Loe edasi
Maamajandus
NISU: Sven-Erik Lohu kukutas viis aastat püsinud rekordi
Nisu saagirekord oli 2015. aastast OÜ Voore Farm agronoomi Margus Lepa nimel, kes kasvatas seda 10,7 tonni hektarilt. Tänavu sai sellest märksa kõrgema saagi Mulgimaa põlluharija Sven-Erik Lohu tulemusega 11,9 t/ha ja nii kõlab siis uus Eesti nisurekord.
Loe edasi
Maamajandus
RUKIS: Saagid paranesid, kui hakkasin sorte valima
EBSis omandatud kõrgharidus polnud piisav. Nii läks Raido Allsaar Olustverre põllumehekutset omandama. Nende kahe kooli tarkus ja isalt saadud kogemused aitasid kasvatada viljelusvõistluse absoluutse rekordsaagi 12,1 tonni hektarilt.
Loe edasi
Tarbija
Tahaks sooja villast mantlit, aga hinnad raskesti mõistetavad
Rõsked ja tuulised ilmad panevad vaatama soojade mantlite poole. Valik on lai, aga hinnad raskesti mõistetavad.
Loe edasi
Maamajandus
Lehm tuli pooleks lõigata, et ta näitusele ära mahuks
“Ime on sündinud! Meie näitus on teoks saanud!” kiitis EPKK juhatuse liige Vahur Tõnissoo eelmisel neljapäeval Eesti Rahva Muuseumis peetud põllumajanduse aastanäituse avamisel.
Loe edasi
Maamajandus
Parim taimekasvataja: otsin aianduses uusi lähenemisnurki, mida teised veel ei tee
Eesti Rahva Muuseumi peosaal rõkkas aplausist ja hõigetest, kui kuulutati välja tänavune parim taimekasvataja, Kanepi Aiandi noor särasilmne juht Margus Vahtramäe.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Aasta parimaks taimekasvatajaks kuulutati Kanepi aiandi juht Margus Vahtramäe
Kõik tunnustused ja tänamised tehti 31. oktoobril Tartus toimunud lõikuspeol kohe ära, et pidulised rahulikult süüa ja tantsida saaksid.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Tartus toimub Maamessi väiksem vend, põllumajanduse aastanäitus
Maamessi väiksem vend - niisugune on esimene mulje täna ja homme Eesti Rahva Muuseumis peetava Eesti põllumajanduse aastanäituse kohta, mille korraldas põllumajandus-kaubanduskoda.
Loe edasi
Maamajandus
HERNES: Tippsaak kasvas mere ääres
Viljelusvõistluse ajaloo esimese hernerekordi püstitas Mihkel Vainula aastal 2016 tulemusega 6,6 tonni teri hektarilt. Sort oli ’Astronaute’.
Loe edasi
Maamajandus
RAPS: Voore Farmis sündis peaaegu maailmarekord
Virumaa taimekasvataja Margus Lepp püstitas 2015. aastal oma rapsisaagiga peaaegu maailmarekordi. Kuigi maailmarekord on ületatud, kehtib see 6,9 tonni Eesti rekordina praegugi.
Loe edasi
Uudised
Tapetud kanade asemel sirguvad Sanlinnu farmides uued tibud
Aasta eest avastati OÜst Sanlind salmonellabakter. Kuigi see pole esimese kategooria taud, hukati kõik kanad, mistõttu oli ettevõtte omanik Andres Puksov murtud mees. Praegu säutsub kanalas taas 30 000 noorlindu.
Loe edasi
Tarbija
Kuidas suudab eestlane nii palju maksta?
Mitte ainult toidu, vaid ka kütuse hind on Eestis üks maailma kõrgemaid, sissetulekud jäävad aga pigem madalamasse poolde.
Loe edasi
Maamajandus
Tutvu kandidaatidega! Kellest saab 2019. aasta parim taimekasvataja?
Neljapäeval selgub, kellest saab tänavune parima taimekasvataja tiitli omanik.
Loe edasi
Maamajandus
Parim maamajandusõppur: riik peaks toetama peretalusid
Parimaks maamajanduseriala õpilaseks valiti tänavu Ida-Virumaa noor põllumees Robin Randaru, kes õpib Olustveres põllumajandust. Noorel mehel on juba oma firma Randagro OÜ.
Loe edasi
Tarbija
Torm jättis Eesti tippjuustutootja 24 tunniks elektrita
Torm möllas kõvasti ka Tartumaal Kambja vallas, kus Andre Farmis valmivad Eesti tippjuustud. Farmijuht on Eesti Energia töös pettunud.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD ja VIDEO | Pärnumaal avas OÜ Weiss korraliku betoonist lauda
Pärnumaal tegutsevast OÜ Weissist pole palju kuulda olnud – paistab, et end eelistatakse näidata pigem tegude kui meediakäraga. Seekord oli teisiti.
Loe edasi
Maamajandus
Pärnumaa savipõllul kasvas rekordsaak
Tänavu oli seitse põllumeest, kes kasvatasid viljelusvõistluse varasematest rekorditest kõrgema rukki- ja nisusaagi. Rukki 2017. aastast kehtiva rekordi ületas neli ja nisu 2015. aastast pärit rekordi kolm meest.
Loe edasi
Maamajandus
Hakkame sättima! Künni MM on Tartus juba vähem kui kolme aasta pärast
Maailma künniorganisatsioon (WPO) kinnitas, et 2022. aasta kündmise maailmameistrivõistlused toimuvad Eestis ja täpsemalt Tartus.
Loe edasi
Maamajandus
Künnivõistluse võitsid vanameistrid
Eesti künnivõistlustel näitasid oma üleolekut vanameistrid: pöörd­atradel võitis Jüri Lai ning tavaatradel Raido Kunila.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Künnivõistlustel olid teistest üle vanameistrid
Eesti künnivõistlused on jälle selja taga ning taas kord näitasid meie vanameistrid oma üleolekut: pöördatradel võitis Jüri Lai ning tavaatradel Raido Kunila.
Loe edasi
Päevateema
LISTEERIA OHVRIKS LANGENUD NAINE: palavik tõusis 40 kraadini ja viie päeva pärast olin koomas
“Mõtlesin, millal see ükskord juba lõpeb,” meenutab Kadri Tähe hetke, mil ta lamas sõnnikusel laudapõrandal ning pull teda järjest kõvemini vastu maad surus. Aga see oli alles ränga võitluse algus.
Loe edasi
Tarbija
Kondiitriäri Pärnu–Riia maantee ääres pakub isuäratavat käsitöökaupa
Kui soovite saada osa esinduslikust käsitööna valmistatud toidutoodete väljapanekust, tasub minna OÜ Pärnamäed pagariärisse Reiul.
Loe edasi
Maamajandus
Valitsusliit murrab põllumeestele antud lubadust maksta üleminekutoetusi maksimaalses lubatud määras
Teadmine, et üleminekutoetusteks on tuleval aastal ette nähtud ainult viis miljonit eurot, on Eesti põllumehed endast välja viinud.
Loe edasi
Maamajandus
Kolme aasta pärast on künni MM Eestis, kuid kellega me sinna läheme?
Septembris otsustas maailma künniorganisatsioon, et 2022. aasta kündmise maailmameistrivõistlused peetakse Eestis. Samas on Eesti künnimeeste järelkasvuga lood enam kui kesised.
Loe edasi
Maamajandus
Kihnu maalammas tõusis pussakast printsessiks
“Kallid kihnu maalamba kasvatajad! Oleme jõudnud käia 18aastase teekonna võiduka lõpuni – kihnu maalammas on lisatud ohustatud tõugude nimekirja!” Nii juubeldas Kihnu Maalamba Kasvatajate Selts eelmisel esmaspäeval.
Loe edasi
Maamajandus
Uue taimesordi loomine maksab miljoni
Kuigi paljud põllumehed kasvatavad välismaa sorte, on ka Eesti aretajail, mida ette näidata. Jõgeva uus sordikeskus loob selleks head võimalused.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Taimekasvatuse instituut sai esimese uue hoone 35 aasta jooksul
Kolmapäeval avati Jõgeva alevikus Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus sordiaretuskeskus. Sellesse saavad ruumid tera- ja kaunviljade aretajad.
Loe edasi
Maamajandus
Mahekonkursil võidutsesid beebitoit, siidrid ja vahuveinid
Tänavune parim mahetootja on Vilsi OÜ, parim mahetoit Saaregurmee tootesari BabyCool ja parim mahejook vahuvein Rabarbra Brut Organic.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI | Vabandan ajakirjanikuna kõigi ausate põllumeeste ees
Viimasel paaril aastal on ajakirjanduses ilmunud mitmeid skandaalseid lugusid ebaausatest maaettevõtjatest nii vilja-, puuvilja- kui marjakasvatajate seas. Kahjuks on need lood heitnud halba varju kogu põllumeeskonnale.
Loe edasi
Maamajandus
Mis saab LEADERi toetusrahast uuel eelarveperioodil?
Uus Euroopa Liidu eelarveperiood on ukse ees. Seda, et Brexit viib osa rahast endaga kaasa, kardavad ka maaeluvõrgustiku LEADER eestvedajad.
Loe edasi
Maamajandus
FOTOD | Tõuloomanäituse publiku südame võitis hall reksküülik
Põllumajandusmuuseumis näidati eelmisel nädalavahetusel Eesti kaunimaid ja uhkemaid tõuloomi.
Loe edasi
Külaskäik
Intervjuu | Türi taluliit pidas suvel 25. sünnipäeva
Kui enamik 1980. aastate lõpul loodud maakonna taluliite on praeguseks muutunud põllumeeste liitudeks või hoopis hingusele läinud, siis väike Türi taluliit pidas suvel oma veerandsajandat sünnipäeva.
Loe edasi
Päevakorral
Põllumajandusameti peadirektor: läbi meediakajastuste võib ausatele põllumeestele tekitada palju kahju
Meie toidumaastikku on räsinud mitu skandaali, teemaks välis­maiste aiandussaaduste müümine Eesti omade pähe. See on tekitanud küsimuse, millega vastutavad amet­konnad tegelevad, et seda juhtuda saab.
Loe edasi
Maamajandus
Õunasaak on sel aastal nagu loterii: lõunas on, põhjas pole
Kui Lõuna-Eestis on puud õuntest lookas, siis Kesk-Eesti aiapidajad räägivad, et õunu on tänavu vähe. Mõnes aias jääb napiks suvi-, mõnes taliõunu.
Loe edasi
Maamajandus
Kümme aastat vana registri tõttu saavad erru läinud põllumehed toetuseid, aga noored jäävad ilma
Kuigi noorte põllumajandusse saamine on nii suur probleem, et maaeluministeerium plaanis seda lahendada kalevipoegade koju toomisega, siis samal ajal teise käega diskrimineerib noortalunikke.
Loe edasi
Maamajandus
Viimastel kuudel on varastatud traktorite GPSe enam kui 100 000 euro eest
Alles sai põllumehi kiita, kui innovaatilised nad on, kuna kasutavad kvaliteetsema töö tege­miseks oma traktoritel GPS-seadmeid. Nüüd on paljud masinad GPS-antennidest ja -ekraanidest tühjaks tehtud.
Loe edasi
Maamajandus
Sooline võrdõiguslikkus on jõudnud maamajandusse: mees töötab naise rapsipõllul
Viimaste aastate märksõna on see, et viljelusvõistlusse sekkuvad ka naised. Nii on tänavugi solistide kõrval mitu võistluspaari.
Loe edasi
Tarbija
August: varased köögiviljad muutuvad tavaliseks
Kui alates maikuust peetakse turul vahet varaste ja eelmise aasta köögiviljade vahel, siis augustis muutuvad varane kartul, porgand ja kapsas tavaliseks.
Loe edasi
Maamajandus
Köögivili on pea poole kallim kui mullu
Kartuli ja köögivilja hinnad võtsid aasta esimesel poolel suuna taevasse. Kas august, mil värsket kodumaist kraami laialt käes, annab leevendust?
Loe edasi
Maamajandus
Taliodra uskumatu võidukäik
Vähem kui kümme aastat tagasi polnud Eestis tali­odra kasvatamisest peaaegu keegi kuulnud või peeti seda liiga nõrgaks, et talv üle elada. Tänavu on võistlustules tervelt kümme taliodrapõldu.
Loe edasi
Päevakorral
JUHTKIRI | Kui vaene on Eesti muld?
Saagikoristus käib ja igal vihmavabal päeval veetakse kuivatisse üha uusi rekordsaake. Viljelusvõistluse põldude teraviljasaagid küünivad kümne tonni kanti, aga ka keskmiselt panustanud põllumehed on siiani korjanud viis kuni seitse tonni teri hektari kohta.
Loe edasi
Tarbija
Moehittide valik on poes parem kui turul
Kuigi praeguseks on soojad päevad läbi, lubavad ilmatargad augusti lõpuks veel üht kuumalainet. Nii et see, kes veel selle suve hitti, linast kleiti ostnud pole, võib sammud kauplusse või turule seada.
Loe edasi
Maamajandus
Nisud pürgivad tippu
“See on ‘Nufenen’,” näitab Erki Oidermaa uhket nisupõldu. ‘Nufenen’ on järje- kordne sort, mille just tema Eestisse tõi. Meie kliimasse sobivaid sorte on ta otsinud juba kümmekond aastat.
Loe edasi
Maamajandus
Omaaegse klantsfilmi “Valgus Koordis” põldudel kasvab rekordrukis
“Mulle on hakanud rukis meeldima,” ütleb Ahti Aruksaar, kelle nimel on viljelusvõistluse rukki rekordsaak 10,8 tonni hektarilt aastast 2017. Sel aastal loodab ta iseennast lüüa.
Loe edasi
Maamajandus
MAALEHE VILJASPIKKER | Tegid ilusa pildi viljapõllust? Aga on seal rukis või nisu?
Kas tead, milline viljapõld tuules kõige ilusamini lainetab? Milline teravili aga kõige varem salve saab? Kuidas neid üksteisest üldse eristada? Kasuta Maalehe viljaspikrit ja määra ära ka sordid sõprade piltidel.
Loe edasi
Tarbija
1300 lüpsilehmaga Vändra OÜ vahetas omanikke
Teenekas ja sõnakas põllumees Ilmar Teevet müüs oma 1300 lüpsilehmaga Vändra OÜ põllumajandusgrupile OÜ Argon Haldus.
Loe edasi
Maamajandus
Talunik Arvo Kuutok: mina ei leia, et peaksin mingeid töötubasid tegema!
“Seekord läks väga rahulikult, käis ainult 250 inimest,” ütleb Takkasaare talu peremees Arvo Kuutok, kes on oma talu väravad avanud 2013. aastast alates, kui peeti esimene avatud talude päev.
Loe edasi
Tarbija
Avatud talude päev | Jaanalindude armuelus on kord majas
Sassi talu 30 jaanalindu Järvamaal elavad nii hästi, et sigivusega probleeme pole. Seda tõestab terve aiatäis erinevas suuruses jaanalinnutibusid. Tibud, muide, on umbes toonekure suurused.
Loe edasi
Tarbija
Avatud talude päev | Hindreku talu veinikambris on esindatud kõik Eestis toodetavad veinid
Valgma külas tekitas eelmisel aastal paksu pahandust seal taastatud Hindreku talu, mille järeltulijad renoveerisid peo-ja turismitaluks.
Loe edasi
Maamajandus
Indoneeslasest e-resident loob Eestis aiandustarkvara linnarahvale
Indoneesiast pärit Eesti e-resident Asep Bagja Priandana on Eestis loonud ettevõtte Tani­box, mis töötab välja ja arendab aiandusalast tarkvara linnarahvale ning väikeaednikele.
Loe edasi