Silja Lättemäe
Ajakirjanik
Maamajandus
Aina uued alternatiivid lihale: peagi sööme putukaid ja tehisburgerit
Euroopas on saanud tõusvaks trendiks süüa liha asemel taimseid burgereid ja putukaid, et loodust säästa, kuna nii saab vähendada loomaliha osakaalu toidus.
Loe edasi
Tarbija
Põllumehed EKRE maaeluministri kandidaadist: täiesti arvestatav mees sellele kohale
Maaleht uuris põllumeestelt, mida arvavad nemad EKRE uuest maaeluministri kandidaadist, Ida-Virumaa Talupidajate liidu esimehest Arvo Allerist.
Loe edasi
Tarbija
Ago Pärtel oma võimalikust maaeluministeeriumi kantsleriks saamisest: meil ei ole ju ministritki veel, ma ei vasta praegu
Hetkel pole maaeluministeeriumis ei ministrit ega kantslerit, samas on meedias juba läbi käinud mitmeid nimesid, kes nendele ametipostidele sobiksid.
Loe edasi
Tarbija
Põllumehed: pidasime EKRE-t maarahva erakonnaks, miks te nii meile tegite?
10. detsembriks Toompeale kavandatud põllumeeste protestiaktsiooniga tahavad põllumehed väljendada oma nördimust, et nad riigieelarve koostamisel top up´iga kahe silma vahele jäeti.
Loe edasi
Maamajandus
Brüsseli toidupoliitika nõunik: veganluse varjus käib suur väetiseäri
Kasvav taimetoidu propageerimine on kasulik väetisetootjatele, kes loomasõnniku asemel oma toodete turuosa suurendada püüavad, tõdes toidupoliitika nõunik Angelantonio D’Amario Brüsselist.
Loe edasi
Maamajandus
Sõnum lihafoorumilt: importliha peaks põhjalikumalt uurima
Eesti päritolu värske linnuliha on oluliselt vähem saastunud kui imporditud linnuliha, selgus neljapäeval Rakveres peetud lihafoorumil.
Loe edasi
Maamajandus
Illar Lemetti: see on suurim väljakutse, et noored maale jääksid
Uue kümnendi Eesti maaelu arengukavas tunnistatakse, et maapiirkondadesse on vaja rohkem noori, ent erinevalt piima- ja lihatootmise tulevikust selle probleemi lahendamiseks selget visiooni pole.
Loe edasi
Tarbija
Põllumeeste 10 miljonit top up´ iks hääletati eelarvest välja
Kolmapäeval arutati riigikogus 2020. aasta riigieelarvet. Ettepanek lisada põllumeeste üleminekutoetuseks 10,3 miljonit eurot ei leidnud vajalikku toetust.
Loe edasi
Päevateema
Mart Järviku suur plaan: 50 miljonit eurot ja 15 000 hektarit maad üle Eesti
Maaeluminister Mart Järvik lubas leida Maaelu Edendamise Sihtasutusele (MES) 100 miljonit eurot, millest 50 miljonit läheks maade kokkuostuks, ülevõtmiseks ja haldamiseks. Heidame uuele strateegiale esimest korda valgust.
Loe edasi
Tarbija
Maaelu Edendamise Sihtasutus pääses Arumäest
Maaeluminister Mart Järviku nõunik Maido Pajo survestas MESi, et senine Järviku nõunik Urmas Arumäe saaks juhatuses lisaliikmeks. Nõukogu liikmed hääletasid Arumäe kandidatuuri vastu.
Loe edasi
Maamajandus
Sotsid küsisid top-up’i kümme miljonit juurde
Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) esitas 2020. aasta riigieelarvesse muudatus­ettepaneku, et lisada põllumeeste üleminekutoetustele (top-up)kümme miljonit eorot.
Loe edasi
Tarbija
Ivari Padar: sotsid võitlevad põllumeestele 10 miljonit eurot top-up'iks juurde
Sotsiaaldemkoraatlik Erakond (SDE) esitas 2020. aasta riigieelarvesse muudatusettepaneku, et lisada põllumeeste üleminekutoetustele 10 miljonit eurot.
Loe edasi
Maamajandus
Banaanivabariik puu- ja köögiviljalettidel: maksukoormus trügib Eesti aednikud konkurentsist välja
Aednikud nõuavad ebavõrdse kohtlemise lõpetamist, soovides, et kodumaisele köögi- ja puuviljale kehtiks samasugune käibemaks nagu Lätis. Praegu on see neli korda kõrgem.
Loe edasi
Arvamus
Silja Lättemäe: Talukartul seisab mugulamaailmas kindlal positsioonil
Just sellise plakati all – “Tervitused maalt” – müüvad Leedu talumehed nooblites kaubanduskeskustes oma talukraami. See oli üks huvitavamaid seiku, mida sai eelmisel nädalal Tartus peetud aiandusliidu konverentsil teada.
Loe edasi
Tarbija
Kaska-Luiga talu peremees Avo Kruusla: Miks algul lubatakse toetust ja pärast tõmmatakse vesi peale?
Neljapäeval hakkab Riigikogu rahanduskomisjon hääletama, kas saata põllumeeste üleminekutoetuste (top-up) suurendamine aruteluks riigikogusse või mitte.
Loe edasi
Tarbija
Leedu köögiviljatootjate juht Tartus: konkureerime pidevalt Poola odava toodanguga, mille mõju tunnevad ka eestlased
Leedu köögiviljatootjate assotsiatsiooni tegevjuht Zofija Cironkiene tõi Tartus peetud aiandusliidu konverentsil esile, et Leedu aiandussektor peab pidevalt konkureerima Poolast tuleva odavama köögiviljaga.
Loe edasi
Maamajandus
Parim taimekasvataja: otsin aianduses uusi lähenemisnurki, mida teised veel ei tee
Eesti Rahva Muuseumi peosaal rõkkas aplausist ja hõigetest, kui kuulutati välja tänavune parim taimekasvataja, Kanepi Aiandi noor särasilmne juht Margus Vahtramäe.
Loe edasi
Maamajandus
Aiandusliidu juht Raivo Külasepp: riigi esindajad näevad aiandust eelkõige kui maksuallikat
Neljapäeval Tartus peetud aianduskonverentsil tõdes Eesti Aiandusliidu juhatuse esimees Raivo Külasepp, et meie isevarustatuse tase nii köögi- kui puuviljade osas on äärmiselt madal, aga maksukoormus liiga kõrge.
Loe edasi
Maamajandus
Aednikud EPA aastanäitusel: tõusev trend on söödav kuslapuu
Tartus peetud Aiandusliidu konverentsil tõid Juhani Puukooli esindajad esile, et kuslapuu istanduste rajamine on Eestis tõusev trend.
Loe edasi
Maamajandus
Muljeid põllumajanduse aastanäituselt Tartus: EPA on tõeline põllumeeste kokkusaamise koht
Juba neljapäeva varahommikul oli Eesti Rahva Muuseum Tartus otsekui põllumeeste piiramisrõngas – avati pidulikult Eesti põllumajanduse aastanäitus EPA 2019.
Loe edasi
Arvamus
Riik hakkab noori taludesse suunama
Loe edasi
Uudised
Meelitame noored maale elama 50 miljoni euro eest
Maaelu Edendamise Sihtasutuses (MES) valmis tegevusplaan valitsusliidu idee teostamiseks, kuidas inimesed maale tagasi tuua. Maaleht teeb selle plaani nüüd esmakordselt avalikuks.
Loe edasi
Seadus
UUSI SEADUSI | Sotsiaalsed väikeprojektid saavad toetust
1. novembrist avaneb organisatsioonidel võimalus taotleda toetust erinevate sotsiaal- ja tervisevaldkonna väikeprojektide rahastamiseks.
Loe edasi
Maamajandus
Piimafoorum: kas võtame lehmade asemel kitsed lauta?
Rahvusvaheline piimandusorganisatsioon GIRA on juba soovitanud Uus-Meremaa farmeritele hakata suurendama kitsepiimatoodangut, kuna kitsede pidamine saastab keskkonda vähem.
Loe edasi
Maamajandus
Aasta põllumees 2019 | Lääne-Virumaa noolis tiitlitelt koore
Aasta põllumees 2019 on Indrek Klammer Lääne-Virumaalt ■ Rahvas valis oma lemmikuks kartulikasvataja Gustav Põldmaa ■ Konverentsilt: loodust säästmata ei saa enam majandada ükski põllumees
Loe edasi
Aasta põllumees
Aasta põllumehe tiitli pälvis Indrek Klammer Lääne-Virumaalt
Täna riigikogu konverentsikeskuses peetud aasta põllumehe konverentsil kuulutati tiitlivõitjaks Lääne-Virumaa põllumees Indrek Klammer Voore Farmi osaühingust.
Loe edasi
Maamajandus
Tänavuseks rahvapõllumeheks valiti kartulikasvataja Gustav Põldmaa
Maalehe veebihääletusel võitis ülekaalukalt rahva poolehoiu Lääne-Virumaa kartulikasvataja Gustav Põldmaa ja pälvis tiitli “Rahvapõllumees 2019”.
Loe edasi
Päevakorral
Aasta põllumees 2018 Jaan Metsamaa: piima hind hakkab langema
Metsaküla Piima ASi juhataja Jaan Metsamaa Harjumaalt on piimakarja laiendamise osas ettevaatlik, kuna meie tööstustel ei jagu praegu võimekust kogu kodumaist toorpiima ära töödelda.
Loe edasi
Tarbija
FOTOD | AS Tere juhatuse esimees Ülo Kivine: Tooge oma toorpiim meile!
Ligi pool aastat AS Teret ja AS Farmi Piimatööstust juhtinud Ülo Kivine kinnitab, et Tere on laienemas uutele turgudele ja valmis vastu võtma üha rohkem toorpiima.
Loe edasi
Maamajandus
Konkurss AASTA PÕLLUMEES | Helga Pikkmetsa kari lüpsab vaid mahepiima
Mätiku talu perenaine Helga Pikkmets on üks väheseid mahe­piimatootjaid, tänu kellele on meie toidulaud mahejuustu, -piima ja kohupiima poolest rikkam.
Loe edasi
Maamajandus
Piimafoorum: kolmandik piima voolab riigist välja, nii jääb ligi paarkümmend miljonit tulu saamata
Rakveres peetud piimafoorumil tõi maaeluministeeriumi asekantsler Marko Gorban meie piimanduse kitsaskohana esile, et jätkuvalt eksporditakse suur osa toorpiimast lähiriikidesse.
Loe edasi
Maamajandus
Talu ülevõtmine: võlad sain kaela, aga maad ei antud
Noor talupidaja Reeli Remmelgas protestib seadusepügala vastu, mis ei luba vanemal oma lapsele põllumaa kasutusõigust üle anda juhul, kui viimane on asutanud osaühingu.
Loe edasi